NSA: Asesor prawidłowo powołany przez nową KRS. Negatywny test Ástráđssona

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie nastąpiło rażące naruszenie prawa krajowego przy powoływaniu asesorów sądów administracyjnych w dotychczas obowiązującym trybie, a także formalnie zachowane były wymogi wynikające z Konstytucji. Zaś Prezydent RP w ramach przyznanej mu kompetencji ocenił kandydaturę - Naczelny Sąd Administracyjny poddał nominację dokonaną przez KRS testowi Ástráđssona, który przesądza o prawie do rzetelnego procesu.

23.11.2021

SN: Nabywca nieruchomości nie jest pokrzywdzony przez upadłość dłużnika

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Uprawomocnienie się postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnika nie jest przeszkodą do przysądzenia własności nieruchomości na rzecz nabywcy licytacyjnego, któremu prawomocnie udzielono przybicia przed ogłoszeniem upadłości dłużnika i który wykonał warunki licytacyjne - tak brzmi ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

23.11.2021

SN: Apelacja kredytobiorcy nie musi zaskarżać korzystnej części wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Dopuszczalna jest apelacja powoda od wyroku w części, w której oddalono jego żądanie główne w sytuacji, w której wyrok ten nie został zaskarżony w części uwzględniającej żądanie ewentualne - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, mając na uwadze interes prawny powoda w sporze z bankiem o unieważnienie umowy o kredyt frankowy i nieistnienie wierzytelności.

22.11.2021

Izba Dyscyplinarna: Przemoc w obronie własnej, radca prawny bez kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, który naruszył nietykalność poszkodowanej, nie poniesie kary. Sądy dyscyplinarne uznały, że zarzuty o napaści, znieważenie, groźby i niszczenie mienia były odpowiedzią na bezprawne filmowanie, i rodzajem obrony koniecznej. Izba Dyscyplinarna SN uznała, że zaskarżone orzeczenie jest prawidłowe, a odstąpienie od wymierzenia kary - adekwatne.

20.11.2021

SN: Krzywdę wyrządzoną przez państwo może naprawić skarga nadzwyczajna

Prawo karne

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odroczyła do 2 grudnia br. ogłoszenie wyroku w sprawie skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego na wyrok odmawiający odszkodowania i zadośćuczynienia dzieciom zrehabilitowanego więźnia politycznego. Żądają one uchylenia wyroku i zasądzenia wyższej kwoty za krzywdę wyrządzoną przez państwo.

19.11.2021

SN: W postępowaniu uproszczonym zażalenie rozpoznaje jeden sędzia

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

W stanie prawnym wprowadzonym od 7 listopada 2019 r. nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, sąd drugiej instancji rozpoznaje zażalenie na orzeczenie wydane przez sąd pierwszej instancji w sprawie toczącej się w postępowaniu uproszczonym w składzie jednego sędziego - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

18.11.2021

Izba Dyscyplinarna: Użycie pieczątki i tytułu radcy we własnej sprawie mimo zawieszenia to delikt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny naruszył godność swego zawodu i naraził autorytet całego samorządu występując w sądzie jako powód i zarazem pełnoprawny przedstawiciel tego zawodu. Mimo zawieszenia orzeczonego prawomocnie przez sąd. Izba Dyscyplinarna oceniła w ydanym w środę orzeczeniu, że niedozwolone było nawet występowanie we własnej sprawie w takiej roli.

17.11.2021

SN: Państwo pokrywa koszty obrońcy w razie odmowy wydania ściganego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przy orzeczeniu o prawnej niedopuszczalności wydania osoby ściganej, wydatki poniesione na adwokata lub radcę prawnego ponosi Skarb Państwa. Podstawę do zasądzenia zwrotu wydatków w związku z ustanowieniem obrońcy może stanowić artykuł kodeksu postępowania karnego dotyczący uniewinnienia lub umorzenia postępowania - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów.

17.11.2021

Izba Dyscyplinarna nie uznaje zawieszenia i zawiesza sędziego, a innego pozbawia stanu spoczynku

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego utrzymała 16 listopada br. wyrok sądu I instancji uznając obwinionego Andrzeja M. – sędziego w stanie spoczynku - winnym popełnienia przestępstwa jazdy pod wpływem alkoholu. To pierwsza dyscyplinarka sędziowska od czasu zawieszenia tych spraw przez I Prezes SN. Następna dotyczyła zawieszenia w czynnościach sędziego, który nie uznał wyroku neo-sędziego.

17.11.2021

TSUE: Delegowanie i odwoływanie sędziów przez ministra sprzeczne z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo Unii Europejskiej stoi na przeszkodzie obowiązującemu w Polsce systemowi, zezwalającemu ministrowi sprawiedliwości na delegowanie sędziów do sądów karnych wyższej instancji, z którego to delegowania minister, będący zarazem prokuratorem generalnym, może odwołać sędziego w każdym czasie i bez uzasadnienia - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.11.2021

SN: We własnej obronie świadek może kłamać bezkarnie

Prawo karne Prawnicy

Nie popełnia przestępstwa świadek składający fałszywe zeznanie z obawy przed grożącą mu odpowiedzialnością karną, jeśli — realizując prawo do obrony — zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę. Jednak będzie ukarany, jeśli kłamie broniąc współuczestnika przestępstwa - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego.

15.11.2021

SN odpowie czy kolegialność w sądzie nie ma już znaczenia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Cztery lata po wprowadzeniu do polskiego procesu cywilnego zasady niezmienności składu sądu i ponad rok od przyjęcia pierwszych rozwiązań antycovidowych nastąpiło nagłe odejście od zasady kolegialności - wskazuje sędzia Krystian Markiewicz. I dodaje, że ustawodawca zwija wysoko zawieszone sztandary z hasłem: „zasada niezmienności składu”. Teraz Sąd Najwyższy oceni, czy apelację może rozpoznać jeden sędzia.

11.11.2021

SN: Wynagrodzenie kuratora po nowelizacji z 2019 r. z VAT

Prawnicy VAT Zmiany w k.p.c.

Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji, wniesione po wejściu w życie kpc, tj. po 6 listopada 2019 r., którego przedmiotem jest wynagrodzenie kuratora, rozpoznaje inny skład sądu pierwszej instancji. Także w sprawach, w których wydano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Do wynagrodzenia kuratora wlicza się VAT - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

09.11.2021

ETPCz: Polska musi szybko rozwiązać problem braku niezależności KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w ogłoszonym w poniedziałek wyroku stwierdził, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęte przez sędziów Trybunału jednogłośnie Orzeczenie stwierdza też, że na procedurę powoływania sędziów nadmierny wpływ mają władza ustawodawcza i wykonawcza.

08.11.2021

Izba Karna SN: Sędzia Motuk nie może orzekać w swojej sprawie

Prawo cywilne

Kolejny sędzia Sądu Najwyższego z Izby Karnej Marek Motuk został wyłączony z rozpoznawania kasacji. Obrońcy wskazali, że zarzut wadliwego powołania na urząd sędziego dotyczy w takiej samej mierze sędziego sądu II instancji, jak i sędziego Sądu Najwyższego. I z tym argumentem zgodził się sąd. Gdy w składzie sądu znajdzie się osoba nieuprawniona do orzekania, wydane przez taki skład rozstrzygnięcia są obarczone wadą prawną - przypomina sędzia Wiesław Kozielewicz.

05.11.2021

Sąd Najwyższy odpowie, czy wznowić postępowanie po wyroku TSUE

Prawo cywilne

Czy podstawą wznowienia postępowania może być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydane w trybie pytania prejudycjalnego, dotyczące takiego samego stosunku prawnego? - zapytał Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zasugerował, że mimo braku wyraźnego przepisu można posłużyć się analogią, jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego, co zapewni jednolitą wykładnię prawa unijnego.

05.11.2021

SN: Doręczenie zwróconego pozwu do rąk pełnomocnika

Prawo cywilne

Zarządzenie o zwrocie pozwu wniesionego przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną RP, z powodu braków formalnych doręcza się tym podmiotom - stanowi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. - Termin do wniesienia zażalenia na to zarządzenie biegnie od dnia jego doręczenia z uzasadnieniem sporządzonym na żądanie - dodają sędziowie.

04.11.2021

Pytanie do TSUE, czy KRS może decydować o użytecznosci sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrażanie zgody przez KRS na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego stwarza możliwość selekcji na zdatnych i niezdatnych do służby z uwagi na bliżej niezdefiniowany „interes wymiaru sprawiedliwości" - stwierdza Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. I dodaje, że może to kolidować z ich niezależnością i wpływać na takie kształtowanie orzecznictwa, by odpowiadało ono oczekiwaniom organu dokonującego tej kontroli.

03.11.2021

SN: Zgoda właściciela nieruchomości na zbycie wierzytelności bankowej nie zawsze potrzebna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ujawnienie w księdze wieczystej przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej dokonanym przed nowelizacją ustawy z 2019 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wymagało zgody właściciela nieruchomości. Ale tylko wtedy, gdy przewidziano ją w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.

02.11.2021

Izba Karna SN: Antoni Bojańczyk źle powołany, nie powinien orzekać

Prawo karne Prawnicy

Skazany nie miał gwarancji procesowych i nie został osądzony przez niezawisły i bezstronny sąd, gdyż osoba powołana na urząd sędziego nie powinna orzekać - stwierdziła 28 października br. Izba Karna Sądu Najwyższego i powołała się na prawo do sądu, które wynika z art. 6 ust. 1 Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Tym nieprawidłowo powołanym sędzią był Antoni Bojańczyk. Jego postanowienie Sąd Najwyższy uchylił i przekazał innemu składowi.

29.10.2021