Prawo.pl
Wnioskodawca zwrócił się do komendanta komisariatu policji o identyfikację osoby widocznej na zdjęciu. Ten odpowiedział, że czynność taka nie stanowi informacji publicznej i odmówił żądaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przyznał mu rację.
Marek Sondej
13.03.2020
Policja RODO
Prof. Andrzej Sokala został w czwartek wybrany rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był jedynym kandydatem. Za jego wyborem na rektora uczelni na kadencję 2020-2024 głosowało 181 elektorów, przeciw było 10, a 5 wstrzymało się od głosu. Prof. Sokala od 2012 roku był prorektorem UMK ds. studenckich i polityki kadrowej.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wirus zrzuca sprawy z wokandy - jest rekomendacja dla sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Począwszy od 13 do 31 marca - w sądach w całym kraju zdjęto sprawy z wokand. Odbywać się mają tylko te niecierpiące zwłoki - posiedzenia aresztowe, sprawy dotyczące dzieci, publikacje wyroków, ale przy ograniczonej liczbie osób. Taką rekomendację przedstawiło prezesom Ministerstwo Sprawiedliwości, a ci w ciągu kilku godzin wydali stosowne zarządzenia.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Sąd Najwyższy od 16 marca ogranicza rozprawy i wstęp

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Od poniedziałku 16 marca do 31 marca 2020 r. odwołane zostają wszystkie rozprawy i inne posiedzenia jawne - tak brzmi zarządzenie I Prezes Sądu Najwyższego związane z zagrożeniem epidemiologicznym. Celem jest interes publiczny i dobro obywateli. W piątek 13 marca Izba Cywilna podejmie jeszcze uchwały.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
W związku z zagrożeniem koronawirusem adwokat Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego przy Izbie Adwokackiej w Warszawie, zdecydował o zdjęciu z wokandy wszystkich spraw i nie przyjmowaniu jakichkolwiek interesantów. Zarządzenie obowiązuje do odwołania.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny odroczył bez podania terminu wydanie orzeczenia w sprawie tzw. sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, Sejmem i Prezydentem RP. W czwartek sędziowie TK kontynuowali zadawanie pytań przedstawicielom Kancelarii Prezydenta i Sejmu. Główny problem dotyczył charakteru wiążącego uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy 23 stycznia 2020 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Z uwagi na zagrożenie koronawirusem Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o przesunięciu egzaminów adwokackich i radcowskich zaplanowanych na 24-27 marca. Na razie nie podano kolejnego terminu. Na taką decyzje liczyły samorządy prawnicze, podnosząc że egzaminy powinny być przesunięte nawet o kilka miesięcy.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy
12 marca Trybunał Konstytucyjny będzie kontynuował rozpatrywanie wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego między Sądem Najwyższym, Sejmem, a Prezydentem RP. Rozprawa w tej sprawie została przerwana 3 marca w fazie pytań sędziów do stron.
Agnieszka Matłacz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Brakuje środków odkażających, środków higieny, konieczne jest wprowadzenie zasad kontroli osób wchodzących do budynków sądów i zakazu wstępu dla tych, którzy mają objawy choroby, a nawet rozważenie odwołania zaplanowanych rozpraw i posiedzeń - alarmują związki pracowników wymiaru sprawiedliwości. Wzywają ministerstwo do podjęcia działań w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
24 marca mają rozpocząć się egzaminy adwokacki i radcowski. Prawnicy podnoszą jednak, że z powodu zagrożenia koronawirusem powinny zostać przesunięte. Decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie - prawdopodobnie jeszcze w czwartek, 12 marca - ma podjąć resort sprawiedliwości. Samorządy nieoficjalnie liczą, że będzie właśnie taka.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy
Sytuacja wokół KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, coraz mocniej przekłada się na pracę sądów, w tym dyscyplinarnych izb adwokackich. Rodzą się dylematy nawet w sprawach, które są oczywiste - jak wykonanie kary dyscyplinarnej wydalenia z adwokatury. A to z kolei może dotykać zwykłych obywateli - mówi dr Witold Kabański, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie.
Patrycja Rojek-Socha
12.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim zawiesił działalność do 24 marca, ponieważ do tamtejszego szpitala zgłosiła się pracownica tego sądu, u której potwierdzono zarażenie koronawirusem. Inne sądy podejmują na razie działania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby, a ministerstwo zaleca szczególne środki ostrożności we wszystkich podległych placówkach.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Polska spadła o jedną pozycję, z 27 na 28 miejsce, w porównaniu do ubiegłego roku w rankingu praworządności państw organizacji World Justice Project. Najbardziej praworządne kraje to Dania, Norwegia i Finlandia, a na końcu rankingu znalazły się Wenezuela, Kambodża i Demokratyczna Republika Konga.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Odmowa wszczęcia postępowania karnego w sprawie mowy nienawiści wymierzonej w dwóch mężczyzn w związku jednopłciowym stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego oraz dyskryminację - uznał w niedawnym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału to skutek bigoterii i dyskryminacji osób nieheteroseksualnych na Litwie.
Katarzyna Warecka
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd przed koronawirusem się nie ustrzegnie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zarażony koronawirusem prawnik lub uczestnik postępowania może uniknąć obecności w sądzie jedynie na podstawie zaświadczenia lekarza sądowego. Ale ponieważ jest ich mało i dostęp jest trudny, a specustawa nie daje podstaw do zawieszania postępowań, zarażeni ich uczestnicy mogą wirusem podzielić się z sądem, prokuratorem, świadkami i stronami postępowania - piszą adwokaci Przemysław Rosati i Michał Bieniak.
Michał Bieniak Przemysław Rosati
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, nie może więc orzekać. Jednak orzeka, a samorządy prawnicze stoją przed dylematem, czy honorować jej wyroki. Także te dotyczące oczywistego złamania zasad etycznych. Powstał właśnie problem z wydaleniem z zawodu adwokata - samorząd uważa, że jest ono konieczne, ale... w ocenie jego postępku uczestniczył organ, który nie jest sądem. Ta sprawa może trafić do TSUE.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wpłynęły dotąd 22 wnioski o wyłączenie sędziego rekomendowanego przez obecną KRS. Zgodnie z niedawną nowelizacją ustaw sądowych to właśnie ona ma zajmować się zarzutami dotyczącymi braku niezależności sądu, czy niezawisłości sędziego. Pełnomocnicy nie mają wątpliwości: to będzie orzekanie we własnej sprawie.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Od kilku miesięcy obowiązują kary - do pięciu lat więzienia, nie tylko dla organizatorów ale też rodziców, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka naginając przepisy prawa. Miało to ukrócić nielegalne adopcje, także zagraniczne. RPO alarmuje jednak, że nadal są problemy na etapie przedsądowym - i tu konieczne są zmiany.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
24 marca mają rozpocząć się egzaminy i adwokackie i radcowskie. Jednak z powodu zagrożenia koronawirusem, coraz więcej prawników stoi na stanowisku, że powinny zostać przesunięte - nawet o kilka miesięcy. Decyzja w tym zakresie należy do Ministerstwa Sprawiedliwości, jak ustaliło Prawo.pl sytuacja jest obecnie analizowana.
Patrycja Rojek-Socha
11.03.2020
Prawnicy Strefa aplikanta
To trzecia edycja konkursu. Krystyna Burska, Adwokatka Roku 2019, jest mediatorem Centrum Mediacji NRA, członkinią Komisji Praw Człowieka przy NRA (od roku 1995) i przewodniczącą Komisji Praw Człowieka przy ORA we Wrocławiu, oraz sędzią sądu dyscyplinarnego tamtejszej izby.
Patrycja Rojek-Socha
10.03.2020
Prawnicy
W przyjętej właśnie uchwale Krajowa Rada Radców Prawnych podkreśla, że próba pociągnięcia Igora Tulei, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, do odpowiedzialności karnej za czynności procesowe, budzi poważne wątpliwości prawne. I wskazuje, że chodzi o sprawę z wyraźnym kontekstem politycznym.
Patrycja Rojek-Socha
10.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jeżeli wierzyciel złożył wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego przed dniem wejścia w życie ustawy z 2018 r. o kosztach komorniczych, to nie znajduje ona zastosowania - orzekł w uchwale trzech sędziów Izby Cywilnej Sąd Najwyższy. Komornik umorzył wszystkie 5 tys. spraw tego wierzyciela, więc opłata komornicza za bezskuteczne starania była wysoka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2020
Prawo cywilne Prawnicy
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur uważa za prawdopodobne wykluczenie tej instytucji z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). I sugeruje, że KRS może uprzedzić tę decyzję i zdecydować o wystąpieniu z ENCJ, bo "uczestnictwo w tym stowarzyszeniu nie ma praktycznego znaczenia, ma raczej znaczenie prestiżowe".
Krzysztof Sobczak
10.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Aktu oskarżenia skierowanego przeciwko księgowej zatrudnionej w sądzie okręgowym nie może rozpoznawać ten sam sąd, w którym poszkodowani są pracownicy i sędziowie. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że sytuacja, gdy sąd miałby orzekać we własnej sprawie jest w sposób oczywisty sprzeczna z dobrem wymiaru sprawiedliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.03.2020
Prawo karne Prawnicy
Stowarzyszenie Adwokackie Defenson Iuris zbiera podpisy pod petycją do ministra sprawiedliwości w sprawie stawek adwokackich. Prawnicy wyrażają w niej sprzeciw przeciwko pracy za stawki - jak wskazują - nieadekwatne do nakładu pracy oraz niewystarczające na pokrycie kosztów. I dodają, że powinny one być podobne do płaconych przez klientów na wolnym rynku.
Patrycja Rojek-Socha
10.03.2020
Prawnicy

72 godziny do sukcesu na Global Legal Hackathon

Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Członkowie siedmioosobowego zespołu SlothEye poznali się w piątek 6 marca i nic nie zapowiadało, że dwa dni później zwyciężą w polskiej edycji Global Legal Hackathon, czyli maratonie prawniczego programowania. Jury doceniło wymyślone przez nich narzędzie do identyfikowania ryzyk w projektach IT.
Jolanta Ojczyk
10.03.2020
Prawnicy Nowe technologie LegalTech
Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego. Chodzi o ataki na sędziów, w szczególności na sędzię Małgorzatę Zwierzyńską, po wyroku skazującym niemieckiego biznesmena i żonę posła PiS.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie i prokuratorzy na mocy obowiązującej noweli ustaw sądowych - tzw. ustawy kagańcowej, mają składać oświadczenia o członkostwie m.in. w stowarzyszeniach. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zagraża to ich prawu do prywatności i jest sprzeczne z prawem do ochrony danych osobowych.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Działająca przy polskim Sądzie Najwyższym Izba Dyscyplinarna powinna zaprzestać działalności, bo nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, a wprowadzony w Polsce system dyscyplinarny narusza standardy praworządności - uważa Komisja Europejska. Zdaniem polskiego rządu wprowadzone zmiany nie naruszają prawa unijnego.
Krzysztof Sobczak
09.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości