Prawo.pl
Weszły w życie przepisy ustawy dającej podstawę do wprowadzania obostrzeń związanych z COVID-19, w tym np. obowiązku noszenia maseczek - nieprzestrzeganie tych obowiązków jest od niedzieli wykroczeniem. Ale przy łataniu tej luki do doszło do pomyłki - niejako zgubiono przepis o karach administracyjnych nakładanych przez Sanepid. Jednak nie oznacza to, że kar nie będzie.
Monika Sewastianowicz
30.11.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Zaledwie 26,4 proce Polaków ma zaufanie do obecnego Trybunału Konstytucyjnego - wynika z najnowszego badania IBRIS. Większym zaufaniem cieszą się rząd (33,7 proc.), parlament (27,1 proc.), a największym: wojsko (74,1 proc.), NATO (68,7 proc.) i Unia Europejska (55,4 proc.). W 2015 roku zaufanie do Trybunału miało 42 proc. Polaków.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Minister finansów rozesłał pismo, w którym domaga się od jednostek administracji publicznej zablokowania wydatków m.in. na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia i nagrody roczne. Czyni to jednak niezgodnie z prawem. Wypłata świadczeń wynika z ustaw i nie można ich blokować ani pismem, ani rozporządzeniem. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem.
Krzysztof Koślicki
30.11.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna

Za przemoc w rodzinie "na bruk" - już obowiązują przepisy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Od 30 listopada zaczyna obowiązywać nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie będą mogli nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja - według przepisów - może zostać umieszczona na drzwiach.
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Posiedzenie przygotowawcze - wprowadzone ubiegłoroczną nowelizacją procedury cywilnej - miało co do zasady usprawnić postępowanie, zachęcić strony go ugody i przyspieszyć sprawy. Przepisy są jednak pełne min i trudne do interpretacji, a samo narzędzie praktycznie "martwe". Ministerstwo szykuje więc zmiany m.in. w zakresie uczestnictwa na takim posiedzeniu
Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zdarzają się sytuacje, kiedy postępowanie zmierzające do wydania rozstrzygnięcia kończącego postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne dla wyjaśnienia istotnych okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, albo dłużej niż to konieczne do załatwienia sprawy egzekucyjnej lub innej dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego. W takiej sytuacji można wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
30.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Gdyby wymiar sprawiedliwości był nowoczesny, a sądy doetatyzowane, to postępowania sądowe trwałyby odpowiednio krócej. Każda sprawa, którą obywatel kieruje do sądu, będzie rozpoznana. Brak etatów sędziowskich przekłada się jednak na czas rozpoznania spraw – wskazuje sędzia Anna Wypych-Knieć. A jako największe wyzwanie wskazuje informatyzację sądów.
Aleksandra Partyk
30.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Obowiązujące przepisy przewidują możliwość nabycia praw do nieruchomości z upływem czasu. Zasiedzenie następuje ono z mocy prawa, czyli po spełnieniu ustawowych przesłanek. Nie jest do tego konieczne orzeczenie sądu, choć przepisy prawa wymagają złożenia takiego wniosku do sądu. Ten potwierdza iż ono nastąpiło.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej może wytoczyć nie tylko małżonek, ale i jego wierzyciel. W tym przypadku sąd bada, czy wierzyciel uprawdopodobnił to, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Powodowie zazwyczaj nie mają z tym problemu - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.
Aleksandra Partyk
29.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sejm w sobotę przyjął dwie duże nowelizacje przepisów o podatkach dochodowych. M.in. spółki komandytowe zostaną obciążone podatkiem dochodowym, ale nie będą mogły skorzystać z estońskiego CIT, który zacznie obowiązywać od stycznia, zmienione zostaną stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a ulga abolicyjna ograniczona.
Krzysztof Koślicki
28.11.2020
CIT PIT Doradca podatkowy

Wizja szczepionki blokuje nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów ponownie zablokowało planowane wydatki m.in. na nagrody w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie wiadomo więc czy - mimo wcześniejszej decyzji ministerstwa sprawiedliwości - dostaną je urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów. Środki miały pochodzić z oszczędności sądów. Powód to m.in. przygotowania do zakupu szczepionki.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ustawa wprowadza od października 2022 r. możliwość wnoszenia do sądu pism, na początek w sprawach cywilnych, drogą elektroniczną. Ułatwi to kontakt między instytucjami a klientami poprzez zapewnienie możliwości korzystania z jednego, własnego adresu do doręczeń elektronicznych, który będzie wykorzystywany do korespondencji ze wszystkimi korzystającymi z usługi, umożliwienie wysyłania i odbierania korespondencji z dowolnego miejsca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.11.2020
Prawo cywilne
Warszawskie biuro kancelarii Hogan Lovells doradzało Metro Warszawskie Sp. z o. o. w uzyskaniu finansowania na zakup nowoczesnych pociągów. Współfinansowanie inwestycji do kwoty 392,5 mln zł zapewnia EBOiR i ING na mocy podpisanej w dniu 26 listopada 2020 r. umowy kredytowej.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2020
Rynek
Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,
Kuba Gąsiorowski
28.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Celem proponowanej noweli Kodeksu karnego wykonawczego jest to, by osoby aresztowane miały stały i nielimitowany kontakt ze swoim obrońcą. Z inicjatywą w tym zakresie wyszli członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej - adwokaci Przemysław Rosati i Jerzy Lachowicz, którzy skierowali w styczniu br. petycję do Senatu.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami podjętymi na forum Rady Europejskiej oraz gwarantować pewność prawną. Aktualny projekt rozporządzenia nie gwarantuje tej pewności - napisał Mateusz Morawiecki do Ursuli von der Leyen. Zamiar zawetowania budżetu UE zapowiedział też w rozmowie z kanclerz Niemiec.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Prezesi sądów i trybunałów są osobami, które odpowiadają za bezpieczne przeprowadzenie zgromadzeń sędziów. Nie mogą być w tym przypadku obligowani do zwołania takiego zgromadzenia ani przez grupę sędziów, ani przez zapisy ustawy, ani przez osoby trzecie - wynika z założeń do pakietu zmian m.in. w procedurze cywilnej,
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
"Prawnicy Liderzy Jutra" – pod takim hasłem Wolters Kluwer Polska organizuje uroczystą Galę IX edycji Konkursu Rising Stars 2020. W tym roku finał prestiżowego konkursu po raz pierwszy odbędzie się online. Na początku listopada Kapituła wyłoniła 35 nominowanych do nagrody, podczas Gali ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2020
Prawnicy
Izba Cywilna Sądu Najwyższego podjęła uchwałę, według której wykreślenie z księgi wieczystej wpisu własności na rzecz dłużnika w następstwie wyroku uwzględniającego powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, nie skutkuje niedopuszczalnością uprzednio skierowanej do tej nieruchomości egzekucji ze względu na jej przedmiot.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.11.2020
Prawo cywilne
DLK Legal doradzała KG-Tech sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu w procesie uzyskania uprawnień dostawcy świadczącego usługę dostępu do informacji o rachunku (AIS) i wpisu do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zespołem DLK Legal kierował adwokat Szymon Zych pod nadzorem partnera dra Krzysztofa Korusa. W projekcie doradzali ponadto prawnicy: Mikołaj Cegłowski, Aleksandra Księżak i dr Michał Mostowik.
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2020
Rynek
Skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwały organów samorządu adwokackiego nie są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy ani w pierwszej instancji, ani też w ogóle w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i skargę Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie składek odrzuciła. Sąd orzekał w jednoosobowym składzie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W sobotę Dzień Otwarty Notariatu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych. W tym roku - ze względu na koronawirusa szczególnie – bo telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Nieprawidłowa interpretacja przez prokuraturę przepisu prawa upadłościowego wymagającego od syndyka masy upadłościowej wydawania upadłemu korespondencji nie dotyczącej masy upadłościowej budziła uzasadniony niepokój w środowisku syndyków - mówi adwokat Łukasz Chmielniak. I dodaje, że ten przepis został już na szczęście zmieniony.
Katarzyna Buczkiewicz
27.11.2020
Prawo cywilne Prokuratura Prawo gospodarcze

Parlament Europejski: W Polsce jest już faktyczny zakaz aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Po wydaniu przez trybunał Konstytucyjny wyroku z 22 października doszło do „faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce" - stwierdził w przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski. Niewiążącą prawnie rezolucję poparło 455 europosłow, 145 było przeciw, a 71 wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Mechanizm praworządności poprzez arbitralność może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej. To złe rozwiązanie, prawo wtórne nie może omijać prawa pierwotnego - stwierdził w czwartek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Węgier Victorem Orbanem. - I potwierdził, że nie zawaha się użyć weta "dla dobra całej UE".
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Prawo europejskie
Ministerstwo Sprawiedliwości chce by w związku z trwającą epidemią koronawirusa wydłużony został o kolejny rok status aplikantów, którzy złożyli wniosek o dopuszczenie do egzaminów adwokackiego albo radcowskiego przełożonych z marca na czerwiec 2020 r., spełnili wymogi i ostatecznie do nich nie przystąpili. Co ważne, nie mają mieć znaczenia przyczyny tej absencji.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2020
Prawnicy Strefa aplikanta

Miało nie być, ale będą - nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów będą mogli dostać nagrody motywacyjne. Środki na to mają pójść z oszczędności sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło taką decyzję, mimo że tuż po rozpoczęciu epidemii wstrzymano nagrody, także w sądach, a wypłacane były jedynie dodatki specjalne. Uzasadnia to zresztą sytuacją koronawirusową.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Specyfiką nauk prawnych jest to, że jest tu sporo glos, komentarzy i innych form działalności naukowej. Obecne rozporządzenie ewaluacyjne jest krzywdzące dla poszczególnych nauk - ocenia dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w polemicznym komentarzu do wywiadu z prof. Emanuelem Kulczyckim.
Grzegorz Krawiec
26.11.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprecyzować i uściślić ubiegłoroczną nowelę procedury cywilnej. Projektowane zmiany dotyczą m.in. posiedzenia przygotowawczego, zażaleń poziomych, doręczeń komorniczych. Zmniejszona ma zostać opłata "za uzasadnienie", a przy np. odmowie zwolnienia z kosztów sądowych ma jej nie być. Jest już zgoda na wpisanie projektu do wykazu prac rządu.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Powoływanie się przez polityków na konieczność zapoznania się z uzasadnieniem wyroku w sprawie ograniczenia prawa do aborcji przed jego publikacją i ewentualną zmianą ustawy nie ma podstaw - mówi dr Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że to wyrok i tak nieważny, ponieważ w jego wydaniu uczestniczyli dublerzy i sędzia, która była jednym z autorów tego wniosku.
Krzysztof Sobczak
26.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna