Prawo.pl

Wpisy do KRS online - sądy i przedsiębiorcy oszczędzą papier i czas

Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus a prawo
Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana. Informatyzacja to kolejny krok - po wprowadzeniu konieczności składania sprawozdań finansowych online czy zakładaniu w ten sposób samej spółki – w cyfryzacji biurokratycznego życia przedsiębiorcy.
Regina Skibińska
30.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus a prawo
W ostatnich miesiącach sześciu sędziów z Izb Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej zostało przeniesionych do Izby Karnej i Cywilnej. Rzecznik SN tłumaczy to zaległościami w "starych" izbach i próbą wsparcia orzekających w nich sędziów. Ci ostatni uważają jednak, że może się za tym kryć przygotowanie do likwidacji "nowych" izb, ale też do wyboru prezesa Izby Cywilnej.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.06.2021
Wymiar sprawiedliwości

Strasburg: Po zatarciu skazania jest prawo do zapomnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO
Nałożenie na wydawcę prasowego obowiązku zanonimizowania danych osobowych skazanego, po upływie okresu zatarcia skazania, w artykule znajdującym się w internetowym archiwum elektronicznym gazety, nie stanowiło naruszenia prawa do dziennikarskiej wolności wypowiedzi - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
30.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO
We wtorek 29 czerwca 2021 r. odbyły się dwa Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Pierwsze Zgromadzenie przyjęło informację roczną z działalności Izby Cywilnej za rok 2020. Przedmiotem drugiego Zgromadzenia był wybór trzech kandydatów na stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracami Izby Cywilnej, ale obrady odroczono.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.06.2021
Prawnicy
Polska naruszyła przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiący o prawie do rzetelnego procesu sądowego - ocenił Europejski Trybunał Praw Człowieka, który we wtorek wydał wyrok w sprawie sędziów Aliny Bojary i Mariusza Brody, zwolnionych z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę
Krzysztof Sobczak
29.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” wystąpiło właśnie do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi przygotowania portalu informacyjnego sądu do zbliżającego się wejścia w życie przepisów dotyczących e-doręczeń. To efekt m.in. niedawnej odpowiedzi z wrocławskiego sądu na pytania jednej z adwokatek, że prace nad dostosowaniem portalu trwają i mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni.
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Część pełnomocników, którzy złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku, ale nie przesłali odpisu drugiej stronie, zostało zaskoczonych ich zwrotem z powodu braku formalnego. Choć praktyka nie dotyczy sądów w całym kraju, przykłady płyną już m.in. z Konina, Rzeszowa i Warszawy. Co więcej, pytanie w tej sprawie trafiło do Sądu Najwyższego. Sądy tłumaczą się tym, że uzasadnienie jest obecnie konieczne przy apelacji.
Patrycja Rojek-Socha
29.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Przenoszenie prokuratorów do jednostek niższego szczebla i to na okres nawet ponad trzech lat, delegacje do innej jednostki organizacyjnej, znajdującej się poza miejscem pracy lub zamieszkania i przepisy "wrzutki" uderzające w samorząd prokuratorski - to w ocenie Stowarzyszenia Lex Super Omnia przykłady nękania niezależnych prokuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Prokuratura
Warszawskie biuro międzynarodowej kancelarii Greenberg Traurig otrzymało prestiżową nagrodę Kancelarii Roku 2021 w Polsce przyznaną w rankingu Euromoney Legal Media Group “Women in Business Law Awards 2021 Europe”. Chodzi o uhonorowanie kancelarii, które rozwijają nowatorskie inicjatywy wspierające różnorodność płciową, a także prawniczki aktywne w sektorze usług prawnych.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Rynek
Od 1 lipca przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi prawnicze, muszą zacząć korzystać z kas fiskalnych online. Usługi świadczone na rzecz osób fizycznych muszą być dokumentowane paragonami fiskalnymi. Kasy nie trzeba jednak kupować, jeśli usługi świadczone są na odległość, a płatności dokonywane są w formie przelewu bankowego.
Krzysztof Koślicki
28.06.2021
Prawnicy VAT Doradca podatkowy
Kancelaria Dentons doradzała Globe Trade Centre (GTC) przy pierwszej emisji niezabezpieczonych zielonych obligacji o wartości 500 milionów euro. Termin wykupu obligacji przypada na 23 czerwca 2026 r. Wysokość odsetek jest stała i wynosi 2,25 proc. w skali roku.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Rynek
Miesięcznik Krakowskie Zeszyty Sądowe, zawierający tezy orzeczeń dotyczących spraw karnych, bieżącą legislację i m.in. biogramy sędziów, wychodził nieprzerwanie od 1991 roku. Decyzję o zawieszeniu działalności podjęło nowe kierownictwo krakowskiej apelacji, a twórcy zeszytów zdecydowali, że w takim razie czas na jej zakończenie.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Groźna luka w przepisach sprawiała, że dyrektor, który dopuścił do molestowania dziecka w prowadzonej przez siebie placówce, nie mógł zostać ukarany - tak rząd uzasadnia wprowadzenie nowych przepisów karnych. Tak nieostrych, że przy okazji będą skutecznym straszakiem na niepokornych dyrektorów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą
Śmierć oskarżonego na każdym etapie postępowania karnego, także tuż przed lub już po wydaniu przez sąd wyroku, ale jeszcze przed uprawomocnieniem, staje się podstawą do umorzenia postępowania. Nie ma znaczenia to kiedy sąd się o tym dowiedział - wynika z utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Prawo karne

SN: Skarga nadzwyczajna słuszna, lecz niewykonalna

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności profesjonalnej w obrocie akcjami, zawierając umowę opcji nabycia akcji z przedsiębiorcą prowadzącym działalność finansową ma status konsumenta i objęta jest ochroną - stwierdził Sąd Najwyższy. Ale nie uchylił nakazu zapłaty, gdyż orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne, a od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia upłynęło pięć lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Waga poruszanych zagadnień i zainteresowanie opinii publicznej przemawiają za podejmowaniem uchwał na posiedzeniach jawnych. Namawiam do tego, aby zaufać sędziom. Skoro mamy w Konstytucji jako zasadę jawność rozpatrywania spraw, to z pewnością sędziowie będą stosowali się do tych zasad. Ja nie widzę w tej sytuacji żadnego zagrożenia, które stwarzałby nowy Regulamin SN
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najciemniej pod latarnią, więc i w sądach, stojących na straży prawa, coraz częściej zdarzają się sytuacje, które pracownicy określają jako mobbing lub dyskryminację. Co więcej - jak mówią - o prawa pracownicze walczy się tu zdecydowanie trudniej, bo brakuje regulaminów, szkoleń i przeświadczenia, że można wygrać. A sprawy nie ułatwiają braki kadrowe i pandemiczne zaległości.
Patrycja Rojek-Socha
28.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Protestuję przeciwko dezinformacjom prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, które nie przystoją godności adwokackiego zawodu - oświadczył w niedzielę Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski - to reakcja na piątkową uchwałę NRA, podjętą po słowach wypowiedzianych w Sejmie przez Święczkowskiego.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.06.2021
Prawnicy Prokuratura

Tortury to jeszcze nie historia, także w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że jest to zjawisko wciąż występujące w wielu krajach, także w Polsce. I przypomina, że nasze państwo jest jednym z tych, które do tej pory nie wprowadziło w swoim prawie karnym tortur jako osobnego przestępstwa.
Krzysztof Sobczak
26.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Wydłużenie terminów przedawnienia karalności czynów w 2016 roku spowodowało, że radca prawny z prawomocnym wyrokiem karnym może odpowiadać dyscyplinarnie 15 lat po popełnieniu deliktu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Wobec tego uchyliła orzeczenie umarzające postępowanie i proces toczy się od początku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.06.2021
Prawnicy
Kolejne stanowiska sędziowskie w konkursie do sądu okręgowego nie mogą być obsadzane na podstawie innej, opartej na odmiennych kryteriach procedury konkursowej. Dlatego, że stoi to w sprzeczności zarówno z samą istotą postępowania konkursowego, jak i gwarancjami konstytucyjnymi - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski podczas wystąpienia w Sejmie apelował by posłowie go "nie obrażali, nazywając adwokatem". Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło właśnie uchwałę, w której uznało tę wypowiedź za przejaw języka arogancji, lekceważenia, dzielenia i obrażania innych ludzi, w tym wykonywujących zawód zaufania publicznego.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2021
Prawnicy
Po niemal 16 latach sądowej mitręgi definitywnie zakończyła się 24 czerwca br. sprawa Zenona Procyka, byłego prezesa spółdzielni w Olsztynie. Został uniewinniony od zarzutów niegospodarności przy budowie i sprzedaży mieszkań i fałszowania wyborów w spółdzielni. Sąd apelacyjny zasądził mu prawie dwa miliony zadośćuczynienia za utratę dobrego imienia, zdrowia i areszt oraz odszkodowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.06.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Na początku lipca wejdą w życie przepisy nowelizacji procedury cywilnej, zgodnie z którymi cyfrowe odwzorowania pism procesowych, zawiadomień, wezwań i orzeczeń mają być pełnomocnikom doręczane przez portal informacyjny sądu. Problem w tym, że jak wynika z odpowiedzi z wrocławskiego sądu na pytania jednej z adwokatek, prace nad dostosowaniem portalu trwają i mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Nasz wydział stawia na nowe technologie w przyspieszeniu rozpatrywania spraw frankowych, ale nie tylko. Niestety, wciąż nie została podjęta tak ważna uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, ale większość sędziów wydziału, w którym jest już ponad 7 tys. spraw przeciwko bankom uważa, że kredytobiorcy, którzy spłacili więcej niż wzięli z banku, mogą zaprzestać płacenia rat.
Jolanta Ojczyk
25.06.2021
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Do 3 lipca 2024 roku ma zostać wydłużone przechowywanie w sądzie akt spraw prawomocnie zakończonych po 17 października 1997 roku, których termin przechowywania upłynąłby przed 3 kwietniem 2024 r. To efekt wydłużenia o kolejne trzy lata możliwości wnoszenia skargi nadzwyczajnej w tzw. starych sprawach. Tymczasem archiwiści alarmują, że archiwa już pękają w szwach.
Patrycja Rojek-Socha
25.06.2021
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny stoi na stanowisku, że nadal trzeba stosować dekret warszawski. Ale mogą to być już ostatnie takie wyroki. Uchwalona przez Sejm 24 czerwca br. nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego zamknie m.in. możliwość podważania decyzji z okresu PRL już za rok. Trwające obecnie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji lub postanowienia nie będą umarzane
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Samorządy zawodów zaufania publicznego właśnie podpisały porozumienie, którego celem jest współdziałanie w relacjach z władzą publiczną i opinią społeczną w sprawach istotnych dla nich i obywateli. Co ważne, we wspólnych kwestiach mają mówić jednym, uzgodnionym i oficjalnym głosem. Pierwszy temat to podatkowa część Polskiego Ładu.
Patrycja Rojek-Socha
24.06.2021
Prawnicy

Będzie kolejna próba wyboru rzecznika praw obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Marszalek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła na 2 lipca do godz. 16 kolejny termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Będzie to już szósta próba powołania osoby pełniącej ten urząd. W ubiegłym tygodniu niepowodzeniem zakończyła się próba powołania na RPO niezależnej senator Lidii Staroń. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września ubiegłego roku.
Krzysztof Sobczak
24.06.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zdaniem Izby Dyscyplinarnej brak rzetelnego opisu deliktu popełnionego przez radcę prawnego pozwala na wydanie orzeczenia uniewinniającego. Izba uchyliła zatem karę nagany wymierzoną radcy prawnemu, który miał naruszyć godność zawodu i powołać na świadków w procesie cywilnym kolegów ze swojej korporacji. Zdaniem ID powołanie tych świadków było uzasadnione.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.06.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości