Jest interpretacja ogólna w sprawie opodatkowania najmu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.1.2021 w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe. Chodzi w niej o kwestie związane z podatkiem od towarów i usług. Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT, konieczne jest spełnienie warunku dotyczącego realizacji celu mieszkaniowego nabywcy świadczenia (podmiotu gospodarczego).

13.10.2021

Imię, nazwisko i PESEL sprzedawcy będą na dokumencie sprzedaży

Rachunkowość Doradca podatkowy RODO

Rozporządzenie dotyczące zwrotu VAT podróżnym w systemie TAX FREE wymaga, by w dokumentacji sprzedaży, którą otrzymuje także kupujący spoza Unii Europejskiej, znajdowały się również dane sprzedawcy – będą to m.in. imię i nazwisko, a także – w większości przypadków – numer PESEL. Zdaniem ekspertów, to zupełnie niepotrzebna informacja, która stwarza ryzyko wykorzystania danych osobowych.

13.10.2021

Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.

12.10.2021

MF zaprasza do testowania Krajowego Systemu e-Faktur

Ordynacja VAT Rachunkowość

W styczniu przyszłego roku zacznie działać Krajowy System e-Faktur. Resort finansów zaprosił właśnie do jego testowania podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Korzystanie z nowego systemu od 2023 roku ma być obowiązkowe.

07.10.2021

Nowy wzór deklaracji VAT-26 już obowiązuje

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów przypomniało w czwartek, że od 1 października obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-26. Muszą go stosować podatnicy VAT, którzy zamierzają odliczać cały podatek od paliwa i wydatków związanych z samochodami używanymi z ramach działalności gospodarczej.

07.10.2021

Konferencja - biegły rewident działa w interesie publicznym

Rachunkowość Finanse

W dniach 13 i 14 października odbędzie się już XXII edycja Dorocznej Konferencji Audytingu. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „Jakość usług biegłego rewidenta w interesie publicznym”. Ruszyły już zapisy. Udział w konferencji jest bezpłatny i zalicza biegłym rewidentom 14 godzin samokształcenia.

07.10.2021

MF wyróżniło największych podatników CIT za 2020 rok

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 roku, odebrały wyróżnienia z rąk ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Resort co roku prezentuje listę dużych podatników CIT. Wśród podatników indywidualnych najwyższy podatek zapłacił ING Bank Śląski.

06.10.2021

Coraz trudniej być podatnikiem, ale nadzieje na lepsze marne

Rachunkowość Doradca podatkowy

Prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane. Poruszanie się w gąszczu uchwalanych na ostatnią chwilę przepisów skutecznie komplikuje życie podatników, ale także obsługujących ich księgowych i doradców podatkowych. Niestety, w najbliższym czasie trudno spodziewać się poprawy sytuacji – to główne wnioski z zakończonej właśnie konferencji Podatkowy Rollercoaster.

06.10.2021

Polski Ład wprowadzi nowy rok składkowy i skomplikuje rozliczenia

Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład jest już w Senacie. Jedne z największych różnic pomiędzy wersją skierowaną pod obrady Sejmu przez rząd a projektem będącym w Senacie to zmiany dotyczące zasad opłacania składki zdrowotnej przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zmiany w stosunku do pierwotnych założeń nie ominęły praktycznie żadnej z form opłacania podatków.

06.10.2021

Fiskus pozwala na wsteczną rejestrację do VAT i odliczenie podatku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – przedsiębiorca ma prawo dokonać wstecznej rejestracji dla potrzeb VAT. Możliwe jest także odliczenie podatku naliczonego za wcześniejszy okres. Stanowisko skarbówki jest korzystne – nabiera jednak dodatkowego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy proces rejestracyjny to, zdaniem ekspertów, prawdziwa droga przez mękę.

06.10.2021

Księgowi pytają przedsiębiorców o oczekiwania

Ordynacja Rachunkowość

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zaprasza przedsiębiorców – głównych interesariuszy usług księgowych, do udziału w krótkiej, anonimowej ankiecie. Odpowiedzi można wysyłać do końca października. Wyniki badania trafią do Ministerstwa Finansów.

05.10.2021

Łatwiejsze umawianie wizyt w urzędzie skarbowym

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów upraszcza zasady umawiania wizyt w urzędach skarbowych. Najszybszym i najprostszym sposobem pozostaje rezerwacja internetowa. Pojawił się jednak nowy formularz i wyszukiwarka spraw. Teraz wystarczą tylko cztery kroki i spotkanie z urzędnikiem skarbówki zostanie umówione.

05.10.2021

Listy do podatników będą teraz pisać maszyny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 5 października obowiązują nowe zasady komunikacji między podatnikami a skarbówką. Fiskus może teraz wysyłać pisma, które przygotuje automat. Generowana automatycznie korespondencja nie będzie musiała być podpisana przez urzędnika. Z jednej strony to uproszczenie, jednak – jak zaznaczają eksperci – może to skomplikować procedury

05.10.2021

Prof. Lasiński-Sulecki: Pozorne przeciwdziałanie pozorności w podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności. Ostatnimi laty dostrzegalna była tendencja organów podatkowych do wykorzystania tego przepisu w celu zwalczania optymalizacji podatkowych. Tak ukierunkowane działania organów bywały – całkowicie słusznie – kwestionowane przez sądy administracyjne

05.10.2021

Codzienność księgowych i doradców podatkowych niczym górska kolejka

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W najbliższą środę, 6 października, odbędzie się bezpłatna konferencja pt. Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych. Wydarzenie będzie okazją do wymiany doświadczeń i myśli z ekspertami i branżowymi praktykami. Zapisy do udziału w spotkaniu już ruszyły. Uczestnikom gwarantujemy m.in. bezpłatny dostęp do LEX-a.

04.10.2021

Prof. Dowgier: Opodatkowanie nieruchomości - stabilność prawa nie zawsze jest jego zaletą

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Rachunkowość Doradca podatkowy

System opodatkowania nieruchomości w Polsce – osadzony na trzech świadczeniach: podatku od nieruchomości, rolnym oraz leśnym – jest już bardzo archaiczny, ale nie widać zainteresowania ustawodawcy w jego przebudowie. W konsekwencji przestarzałe przepisy generują masę problemów interpretacyjnych – pisze prof. Rafał Dowgier z Uniwersytetu w Białymstoku.

02.10.2021

Problematyczne dokumentowanie preferencyjnego pochodzenia towarów

Rachunkowość Finanse

Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy EUR 1, deklaracją na fakturze, a REX. Wszystkie te trzy dokumenty służą do potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia towarów do krajów poza Unią Europejską w ramach strefy wolnego handlu. Oczywiście jest jakiś punkt niespójny – jednostronne umowy w ramach Generalnego Systemu Preferencji Celnych też potwierdzamy przy pomocy REX

30.09.2021

Sejm kontynuuje prace nad Krajowym Systemem e-Faktur

VAT Rachunkowość

W środę, 29 września 2021 roku, odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza Krajowy System e-Faktur. Zmiany dotyczą uproszczeń w wystawianiu m.in. faktur korygujących. Projektem ponownie zajmie się Sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która rozpatrzy zgłoszone poprawki.

29.09.2021

Prof. Brzeziński: Podła kondycja prawa podatkowego to oczywistość

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podła kondycja polskiego prawa podatkowego jest współcześnie sprawą tak oczywistą, że w dyskursie publicznym taki stan rzeczy stopniowo uznawany jest za obiektywny, naturalny i na dodatek ustabilizowany. Do takiego wniosku prowadzi choćby lektura prasy codziennej z zawartymi w niej wypowiedziami praktyków prawa podatkowego – pisze prof. dr hab. Bogumił Brzeziński.

29.09.2021

Ratowanie klimatu spoczęło na barkach księgowych i doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

W dobie zmian klimatycznych ochrona środowiska powinna być priorytetem wszystkich. Ustawodawca nakłada w tym zakresie wiele obowiązków na przedsiębiorców, w tym dotyczących ewidencjonowania i sprawozdawczości opakowań i odpadów. Przepisy są jednak tak skomplikowane, a procedury pracochłonne, że obowiązki te spadną na księgowych i doradców podatkowych – pisze Agnieszka Czernik,

25.09.2021
Prawo.pl