united kingdom
ukraine

Sarnowski: MF planuje szereg ulg podatkowych dla firm

CIT PIT Prawo AI Spółki Małe i średnie firmy

Resort finansów chce wprowadzić udogodnienia dla dużych inwestorów, ulgi podatkowe związane z powrotem do Polski oraz przeniesieniem tu działalności, ulgi na prototyp i robotyzację - twierdzi Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Według niego, MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejścia na giełdę.

16.05.2021

BCC: Polski Ład – czyli jak rosną podatki

Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Program podatkowy zakłada poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych, co należy ocenić pozytywnie. Kwota wolna 30 tys. zł jest jak najbardziej zasadna. Również zwiększenie progu podatkowego do 120 tys. zł jest ważnym krokiem. Przez ostatnie 12 lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 70 proc., a tym samym podatnicy szybciej byli opodatkowani wyższą stawką 32 proc.

15.05.2021

Notariusz nie odliczy kosztów aplikacji

Prawnicy PIT Rachunkowość

Cały czas nie wiadomo, gdzie kończy się związek wydatku z prowadzonym biznesem, a zaczynają cele osobiste przedsiębiorcy. Właśnie przekonał się o tym przyszły notariusz, któremu fiskus w najnowszej interpretacji nie pozwolił na odliczenie wydatków na aplikację notarialną. Okazało się, że wydatki zostały poniesione za wcześnie.

12.05.2021

Raporty cen transferowych warto szykować już teraz

Ordynacja CIT PIT Finanse

Ograniczone zasoby ludzkie wewnątrz firm zazwyczaj uniemożliwiają prace nad dokumentacją TP jednocześnie z przygotowywaniem sprawozdania finansowego i CIT. Rekomenduję zatem co najmniej punktowe zaadresowanie kluczowych kwestii przed złożeniem CIT-8. Kolejnym krokiem powinny być niezwłoczne prace nad dokumentacją cen transferowych – tłumaczy Aneta Grzyb, doradca podatkowy i adwokat z ALTO.

12.05.2021

Singlowi państwo zabiera więcej

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce w 2020 r. otrzymywał 72 proc. swojego pełnego wynagrodzenia (po odjęciu podatku PIT i obowiązkowych składek na ZUS i NFZ), zaś przeciętnie zarabiająca rodzina mogła liczyć na 77 proc. wynagrodzenia. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu PwC.

05.05.2021

Obniżenie stawek amortyzacyjnych nie zawsze możliwe

CIT PIT Rachunkowość

Podatnicy mogą obniżać stawki dla poszczególnych środków trwałych. Ich zmiany dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Jednak, czy możliwe jest retrospektywne obniżenie stawek amortyzacyjnych – pisze Artur Bubrowiecki z GWW Tax.

05.05.2021

Skarbówka wzywa na kontrole i sprawdza, czy podatnicy mieli prawo do odliczeń w PIT

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Pytania o niepełnosprawność, analizowanie badań medycznych i historii choroby, przesłuchiwanie sąsiadów i weryfikacja, czy rodzic na pewno zajmuje się dzieckiem – to tylko niektóre metody aparatu skarbowego na sprawdzanie podatników. Termin na rozliczenie PIT minął, zaczęło się więc sprawdzanie. Na cenzurowanym są przede wszystkim ulga rehabilitacyjna i prorodzinna.

05.05.2021

W uldze IP Box niektórych kosztów nie można uwzględniać

CIT PIT Doradca podatkowy

Właśnie minął termin na złożenie PIT za 2020 r., czas na złożenie CIT został przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Niemniej, nawet po złożeniu deklaracji można złożyć jej korektę. To oznacza, że jest wciąż czas na rozliczenie ulg podatkowych, w tym tzw. ulgi IP Box – pisze Helena Bogdanowska z kancelarii Ożóg Tomczykowski.

04.05.2021

Czynny żal może uchronić przed karą za spóźnienie z rozliczeniem rocznego PIT

Ordynacja PIT

W piątek, 30 kwietnia, minął termin rozliczeń PIT. Na podatników, którzy nie złożyli w terminie deklaracji lub nie wpłacili brakującego podatku, czekają teraz kary pieniężne. Konsekwencji można jednak uniknąć. Z pomocą przychodzi instytucja tzw. czynnego żalu. Ważne jednak, by złożyć go jak najszybciej.

01.05.2021

Piątek ostatnim dniem na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Kończy się czas na rozliczenie rocznego podatku dochodowego. Deklarację trzeba złożyć do piątku, 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba też wpłacić brakujący podatek, jeśli okaże się, że mamy niedopłatę. Nadpłatę zwróci automatycznie urząd. Ma na to 45 dni. Skorzystanie z ulg i odliczeń może natomiast skutecznie obniżyć należny podatek.

30.04.2021

Rozliczając roczny PIT, trzeba pamiętać o załącznikach

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Formularze urzędowe do zeznań podatkowych mają uwzględniać wszystkie informacje, które istotne są dla rozliczenia podatkowego. Jednakże, aby uniknąć konieczności wypełniania zbyt długich formularzy, wiele istotnych dla zeznania podatkowego danych zostało przeniesionych do załączników, które w zależności od okoliczności można dodać do formularza głównego – pisze Jakub Pankowiec z KPMG w Polsce.

29.04.2021

Wynagrodzenie brutto i netto – z czego wynika różnica?

PIT Rachunkowość Finanse

W ostatnich latach weszło w życie wiele zmian, które mają wpływ na kalkulację wynagrodzenia netto. Czym się różnią pojęcia wynagrodzenie brutto i netto oraz jak obliczyć swoje własne wynagrodzenie netto - na przykładach tłumaczy Sebastian Kałuża, aplikant adwokacki, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

28.04.2021

Terminu przesunięcia PIT nie będzie

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Jeszcze dwa lata temu na roczne rozliczenie przedsiębiorcy i księgowi mieli cztery miesiące. Zeznania były składane od stycznia do kwietnia. Teraz ustawowy termin na złożenie rozliczeń PIT przypada na okres od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. To dużo krótszy czas. I może wszystko byłoby świetnie gdyby nie fakt, że ministerstwo w tym czasie nie udostępniło formularzy.

27.04.2021

Skarbówka powoli naprawia błędy dotyczące podatku od paliwa

PIT Rachunkowość

Krajowa Informacja Skarbowa poprawia niekorzystne dla podatników interpretacje. Mimo twardego stanowiska sądów, przez lata domagała się podatku od paliwa w służbowych samochodów wykorzystywanych przez pracowników do prywatnych celów. Określony w przepisach ryczałt obejmuje jednak wszystkie wydatki związane z użytkowaniem pojazdu.

27.04.2021

MF: Kolejny rekord - rozliczono już 5 mln e-pitów

PIT RODO

Mamy już 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia - poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. I dodał, że dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy.

25.04.2021

Ulga na dziecko najpopularniejszym odliczeniem

Domowe finanse PIT Rachunkowość

81 proc. podatników rozliczy w tym roku swój roczny PIT przez internet. Blisko 8 na 10 z nich wesprze w formie jednego procenta wybraną organizację pożytku publicznego. Najpopularniejszym odliczeniem jest cały czas ulga na dziecko. Korzysta z niej 46 proc. respondentów. Takie wnioski wynika z przedstawionego w środę badania KPMG w Polsce.

21.04.2021

1 maja spółki komandytowe wpadną w niebezpieczną pułapkę

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Spółki komandytowe, które na mocy przepisów przejściowych, odroczyły wpadnięcie w CIT do 1 maja 2021 roku, mają teraz kłopoty. Nie mogą zarejestrować tego w sądzie. W praktyce nie ma też możliwości przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną z dniem 1 maja. Wszystko dlatego, że ustawodawca zapomniał o regulacjach kodeksu spółek handlowych. Firmy będą więc musiały sporządzać sprawozdania finansowe i bilanse za kilka dni maja.

21.04.2021

Adwokat Krzywański: Rozliczanie dochodów zagranicznych nie takie proste

Domowe finanse PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe

Kluczowe jest ustalenie, czy nadal jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi, a dopiero później analizowanie możliwości uzyskania rezydencji innych państw. Jest bowiem możliwe, że w tym samym czasie dwa państwa uznają nas za rezydenta i będą domagać się podatku – mówi Tomasz Krzywański, adwokat w zespole doradztwa dla klientów indywidualnych kancelarii GWW .

20.04.2021

Jednorazowa amortyzacja dla walczących z koronawirusem

CIT PIT Koronawirus

Budynek nabyty w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Brak konieczności długotrwałej amortyzacji potwierdza wydana właśnie interpretacja podatkowa. Stanowisko fiskusa jest wyjątkowo korzystne, eksperci zalecają jednak ostrożność.

19.04.2021

Polskiego podatku od dochodów zagranicznych da się uniknąć

Domowe finanse PIT

Dochody osiągnięte w 2020 roku rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości. Wprowadzony w styczniu 2021 roku limit dotyczy dopiero tegorocznych zarobków. Możliwe jest też całkowite uniknięcie polskiego podatku. Trzeba jednak udowodnić, że nie jest się w Polsce rezydentem podatkowym. Nie jest to wprawdzie proste, ale możliwe.

17.04.2021