united kingdom
ukraine

Koniec z publikacją informacji o strategii podatkowej

CIT

Ministerstwo Finansów zapowiada uchylenie art. 27c ustawy CIT - czyli usunięcie obowiązku publikacji przez największych podatników CIT informacji o realizowanej strategii podatkowej, by zmniejszyć bariery biurokratyczne. Celem wprowadzenia tego przepisu było zwiększenie świadomości konsumentów, czy m.in. firmy płacą podatki w Polsce. Jednak w praktyce publikowane przez firmy informacje są bardzo lakoniczne i niewiele z nich wynika.

25.04.2025

Skarbówka nie stosuje interpretacji ministra finansów

Ordynacja CIT

Mimo iż wydana niedawno przez Ministerstwo Finansów interpretacja ogólna w sprawie zwolnienia dywidendowego miała zmniejszyć liczbę sporów, to okazuje się, że w praktyce jej znaczenie może być niewielkie. Zdarza się, że urzędnicy skarbówki odmawiają jej stosowania w postępowaniach dotyczących zwrotu nadpłaconego podatku. Według prawników podważa to zaufanie do organów podatkowych.

22.04.2025

Opinie zabezpieczające - nie było unikania opodatkowania

Ordynacja CIT

W ostatnich decyzjach Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinie zabezpieczające dotyczące restrukturyzacji spółek, potwierdzając brak przesłanek unikania opodatkowania. Zapewnienie sukcesji w rodzinie oraz pomnażanie i zabezpieczanie zgromadzonego majątku w żadnym stopniu nie mogą świadczyć o zamiarze uzyskania korzyści podatkowej - pisze Patrycja Orzoł-Wrońska, radca prawny w ID Advisory.

14.04.2025

Spółka na estońskim CIT może udzielić pożyczki bez podatku

CIT Finanse

Pożyczka udzielona przez spółkę, opodatkowaną tzw. estońskim CIT, na rzecz podmiotu powiązanego, przy zachowaniu warunków rynkowych, przeznaczona na cele inwestycyjne i bieżącą działalność gospodarczą, nie stanowi ukrytego zysku. W konsekwencji nie zapłaci od niej ryczałtu - orzekł właśnie kolejny sąd administracyjny - wbrew stanowisku fiskusa. Według ekspertów konieczne jest pilne doprecyzowanie przepisów.

14.04.2025

Kolejne propozycje zespołu Brzoski - 1 proc. CIT dla OPP

CIT

Pojawiają się kolejne propozycje deregulacji podatków. Jedna z nich zakłada, że firmy płacące CIT mogłyby przekazać 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego. Celem innej jest zmniejszenie wymogów dla Podatkowych Grup Kapitałowych. Chodzi o usunięcie przepisu, zgodnie z którym jeśli jedna ze spółek przeprowadzi transakcję kontrolowaną z podmiotem powiązanym spoza grupy na nierynkowych warunkach, cała PGK automatycznie traci status podatnika CIT.

09.04.2025

Restrukturyzacje spółek - coraz trudniej o gwarancje skarbówki

Ordynacja CIT PIT

Skarbówka potwierdza w opinii zabezpieczającej, że zgodne z prawem jest planowanie sukcesji z udziałem dwóch spółek, w których dojdzie do neutralnej podatkowo wymiany udziałów. Zgadza się także na operację, której elementem będzie podział przez wydzielenie i przejście dwóch spółek na estoński CIT. Eksperci wskazują jednak, że w podobnych sprawach wystarczyłyby interpretacje indywidualne, ale skarbówka wydaje je niechętnie. Z drugiej strony nie ma pewności, że firma otrzyma opinię zabezpieczającą.

07.04.2025

Będą zmiany w fundacji rodzinnej i IP Box - rząd wraca do projektu

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Ministerstwo Finansów pracuje nad uszczelnieniem zasad opodatkowania fundacji rodzinnych - poinformował wiceminister Jarosław Neneman. Wraca też pomysł, by warunkiem korzystania z ulgi IP Box było zatrudnienie pracowników. Świadczenia z fundacji rodzinnej oraz dochody opodatkowane IP Box mają być objęte daniną solidarnościową. Prawnicy wskazują, że to zapowiedzi sprzeczne z zapowiadaną przez rząd deregulacją i ułatwieniami dla przedsiębiorców.

03.04.2025

CIT-8 za 2024 rok tylko do 31 marca

CIT Spółki

Podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą do 31 marca 2025 r. złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8 za 2024 rok i wpłacić należny podatek dochodowy od osób prawnych - przypomina Krajowa Administracja Skarbowa. CIT-8 można złożyć elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

27.03.2025

Gadżety z logo firmy to nie reprezentacja - mogą być kosztem

CIT PIT

Wydatki na gadżety reklamowe z logo firmy, poniesione przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą - do przekazywania w celach promocyjnych potencjalnym klientom - mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Nie stanowią one bowiem wydatków o charakterze reprezentacyjnym.

26.03.2025

Czy fundacja rodzinna korzysta ze zwolnienia z CIT przy sprzedaży nieruchomości

CIT Fundacja Rodzinna

Organ podatkowy uznał, że już sam zamiar sprzedaży w przyszłości oznacza, iż nieruchomości zostały nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia. Fundacja argumentowała inaczej, wskazując na długoterminowy wynajem jako główny cel inwestycji. Spór pokazuje, jak kluczowe jest odpowiednie planowanie działań fundacji, aby uniknąć 25 proc. podatku - pisze Wiktor Kozieł, doradca podatkowy w ID Advisory.

25.03.2025

Restrukturyzacja przez przejęcie spółki - skarbówka daje zielone światło

Ordynacja CIT

Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w sprawie połączenia spółek kapitałowych. Korzyścią będzie brak podatku oraz możliwość skorzystania przez spółkę przejmującą ze zwolnienia strefowego spółki przejmowanej. Szef KAS zgodził się, że jest to czynność uzasadniona ekonomicznie, która nie stanowi niedozwolonej optymalizacji. Eksperci zwracają jednak uwagę, że spółka uzyskałaby podobny efekt, występując o interpretację podatkową. A to świadczy o tym, że podatnicy coraz bardziej obawiają się sporów z fiskusem.

25.03.2025

Sądy kwestionują wygaszanie przez fiskusa interpretacji B+R

CIT PIT

Podmioty korzystające z ulgi badawczo-rozwojowej to kolejna grupa podatników, która toczy batalię sądową z organem podatkowym. Tym razem chodzi o wygaszanie interpretacji indywidualnych po wydanej przez ministra finansów interpretacji ogólnej. Wydaje się, że organ interpretacyjny nie dokonuje jakiegokolwiek porównania treści tych interpretacji, jak i nie korzysta z możliwości ich częściowego wygaszania. Na szczęście po stronie podatników stoją sądy administracyjne.

24.03.2025

Czy zbiórka za pośrednictwem internetowej platformy podlega CIT

CIT Doradca podatkowy

Zbiórki na cele charytatywne za pośrednictwem internetowej platformy crowdfundingowej organizują także spółki (podatnicy CIT). Spółka nie ma przychodu z tytułu środków otrzymanych od fundatorów, które są przeznaczone wyłącznie na ufundowanie nagrody w konkursie oraz na darowiznę na cele charytatywne. Natomiast wynagrodzenie należne spółce z tytułu organizacji akcji crowdfundingowej stanowi dla niej przychód podatkowy.

23.03.2025

Obowiązki dotyczące cen transferowych - wniesienie aportu do spółki jawnej

CIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 30 stycznia 2025 r. (nr 0114-KDIP2-2.4010.618.2024.4.AP) wyjaśnił konsekwencje podatkowe wniesienie aportu do spółki jawnej. Rozstrzygnął przy tym, że wniesienie aportu może być uznane za transakcje kontrolowaną, jednak nie w każdym przypadku taka operacja będzie rodziła obowiązki związane z sporządzeniem dokumentacji cen transferowych - pisze Sławomir Buszko, doradca podatkowy, Partner ID Advisory.

20.03.2025

Ulga na bezpieczeństwo - co będzie można odliczyć

CIT PIT

Ulga na bezpieczeństwo, nowe rozwiązanie proponowane przez samorząd zawodowy doradców podatkowych, mogłaby objąć wydatki na m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowe, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy oraz zakup plecaków ratunkowych, także przez pracodawców dla pracowników. Rozważane jest też odliczenie kosztów budowy schronu przez osoby fizyczne. Propozycje zmian ustawowych czekają na akceptację rządu.

18.03.2025

Ryzyka w CIT - na co uważać przed podatkowym zamknięciem roku

CIT Doradca podatkowy

Dla większości podatników zbliża się czas na roczne rozliczenie podatku CIT. W ostatnich latach, ustawa o CIT uległa licznym zmianom, z których znaczna część miała na celu zmniejszenie luki w CIT poprzez walkę z agresywną optymalizacją podatkową oraz transferem zysków do jurysdykcji o niskim poziomie opodatkowania. Dynamika zmian przepisów oraz mnogość dodatkowych obowiązków w wielu przypadkach prowadzi do konsternacji po stronie podatników - pisze Bartosz Doroszuk, partner, doradca podatkowy w zespole doradztwa transakcyjnego MDDP.

17.03.2025

Odsetki hipotetyczne – koszty faktycznie nieponiesione, a jednak podatkowe

CIT Rachunkowość

Mimo wprowadzenia w 2019 r. przepisu o odsetkach hipotetycznych, jego popularność nadal nie jest zawrotna. A przecież w ciągu jednego roku można zaliczyć w ten sposób 250 tys. zł w koszty, czyli przy opodatkowaniu 19 proc., oszczędzić nawet 47,5 tys. zł podatku w danym roku. Z drugiej strony wspólnik nie ma przychodu (tak jak ma to miejsce przy pożyczkach) – jest to więc naprawdę „czysty” zysk dla spółki - pisze Marta Nowak, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

13.03.2025

Co dalej z podatkiem u źródła? Przedsiębiorcy czekają na reformę

CIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów ma wkrótce opublikować objaśnienia dotyczące podatku u źródła (WHT). Przedsiębiorcy liczą, że MF uwzględni postulaty zgłoszone w trakcie ubiegłorocznych konsultacji, ale mają też obawy, że objaśnienia mogą nie wystarczyć. Zaś wydane pod koniec ubiegłego roku dwie interpretacje ogólne nie rozwiązują wszystkich problemów. Ministerstwo nie odnosi się jednak do własnych zapowiedzi sprzed ponad roku, dotyczących zmiany przepisów o WHT.

13.03.2025

Podwójne opodatkowanie zysków wypracowanych przed przekształceniem w spółkę kapitałową

CIT Spółki

Przekształcenie spółki osobowej w kapitałową nie powoduje automatycznie, że wypłata zysku po dacie przekształcenia staje się przychodem i winna być opodatkowana z tego tytułu. Należy się zatem spodziewać, że podatnicy będą zaskarżali interpretacje w zakresie ponownego opodatkowania wypracowanych przed przekształceniem zysków do sądów administracyjnych, które co do zasady, podzielają ich stanowisko - pisze Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy.

12.03.2025

Zwrot podatku od przychodów z budynków nie dla fundacji rodzinnych

CIT Nieruchomości

Podatek od przychodów z budynków obciąża właścicieli wynajmowanych nieruchomości, których wartość przekracza 10 mln złotych. Choć zasadniczo może on podlegać zwrotowi, to ustawodawca nie przewidział takiego uprawnienia dla fundacji rodzinnych. Ponadto, podatek ten może zostać odliczony od „standardowego” podatku dochodowego. Problem w tym, że z zasady fundacje rodzinne nie płacą podatku dochodowego, nie mają zatem od czego go odliczyć - piszą Wojciech Niedźwiedzki i Mikołaj Rusak z Kancelarii Biały Tax Lawyers.

10.03.2025