Prawo.pl
Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o podatku do towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oczywiście ustawa przewiduje szereg szczegółowych rozwiązań w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeden taki wyjątek dotyczy również zaliczki.
Krzysztof Kaźmierski
14.06.2021
VAT Rachunkowość
W niedawnym wyroku NSA uznał, że interpretacje podatkowe mogą dotyczyć tylko takich zdarzeń przyszłych, które mogą zajść z istotnym stopniem prawdopodobieństwa. Przepisy ordynacji podatkowej nie wskazują jednak takiego wymogu. Zdaniem doradców podatkowych, zdarzenie przyszłe zawsze ma charakter hipotetyczny, co nie oznacza, że skarbówka ma nie wydawać interpretacji w tym zakresie.
Krzysztof Koślicki
14.06.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przygotowuje przepisy dotyczące poboru podatku u źródła. Z projektu rozporządzeń wynika, że do 31 grudnia 2021 roku przedłużony zostanie termin odroczenia wejścia w życie regulacji w zakresie określonych przypadków procedury zwrotu podatku. Resort zapowiada jednocześnie, że zasady rozliczania podatku u źródła zostaną zmienione od 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
13.06.2021
CIT PIT
Skutki podatkowe rozliczeń między małżonkami cały czas są źródłem wielu wątpliwości. Problemy dotyczą m.in. sytuacji, gdy żona posiada pieniądze, a mąż jest jedynym właścicielem kupionego na kredyt mieszkania, w którym razem mieszkają. Jeśli żona spłaci kredyt męża, nie będzie miała prawa do zwolnienia z PIT. Nie spełni bowiem warunku realizacji własnych celów mieszkaniowych.
Krzysztof Koślicki
12.06.2021
Domowe finanse PIT
Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że można nie wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym miesiącu zostanie wystawiona faktura końcowa. To spore ułatwienie dla firm, jednak – jak zwracają uwagę doradcy podatkowi – nie ma ono oparcia w przepisach. By uniknąć ewentualnych sporów, sugerują wystąpić o własną interpretację.
Krzysztof Koślicki
11.06.2021
VAT Rachunkowość
Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
Usługi konserwacji i naprawy samochodów osobowych i furgonetek nie zostały wyłączone z prawa opodatkowania w formie ryczałtu, a więc mechanik samochodowy może korzystać z opodatkowania 8,5 proc. ryczałtem. Musi jednak zważać, by w ramach działalności gospodarczej nie sprzedawać części lub akcesoriów do pojazdów mechanicznych.
Krzysztof Klimek
10.06.2021
PIT
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
CIT PIT Rachunkowość

Znamy zwycięzców konkursu Tax and You 2021

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe
W środę wieczorem zakończyła się 13. edycja konkursu Tax and You dla studentów prawa, finansów, rachunkowości, ekonomii lub kierunków pokrewnych. Finaliści musieli m.in. poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maksymilian Kaszubowski, student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Krzysztof Koślicki
09.06.2021
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

WSA: Podejrzenie zakażenia koronawirusem uzasadnia przywrócenie terminu

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Radca prawna zwróciła się o przywrócenie terminu, ponieważ zbyt późno wniosła odwołanie. Było to spowodowane podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Fiskus odmówił, ponieważ uznał, że mogła ona nadać pismo drogą elektroniczną lub skontaktować się z substytutem. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się WSA w Bydgoszczy
Dorian Lesner
09.06.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Branża księgowo-podatkowa mocno stoi na pierwszej linii frontu

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Częste zmiany przepisów nie ułatwiają pracy biurom księgowym i kancelariom podatkowym. Dodatkowym wyzwaniem jest epidemia koronawirusa i praca zdalna. Mimo trudności, branża jednak stara sobie radzić, a firmy deklarują rozszerzenie zakresu świadczonych usług. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy Koronawirus a branża księgowo-podatkowa.
Krzysztof Koślicki
09.06.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Powstanie szkoła dla kadr resortu finansów

CIT PIT VAT Szkolnictwo wyższe
Powstanie uczelnia dla kadr resortu finansów. List intencyjny podpisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister finansów Tadeusz Kościński. W wydarzeniu udział wzięła zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anna Chałupa. Pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę w roku akademickim 2022/2023.
Monika Sewastianowicz
08.06.2021
CIT PIT VAT Szkolnictwo wyższe
Podatnik bezgotówkowy będzie miał ulgę na terminal i zwrot VAT w ciągu 15 dni – takie rozwiązanie zapowiedział we wtorek Jan Sarnowski, wiceminister finansów, podczas IX Cashless Congress. Planowane zmiany przepisów mają dotyczyć przedsiębiorców, którzy większość swoich rozliczeń będą prowadzić bezgotówkowo.
Krzysztof Koślicki
08.06.2021
VAT Rachunkowość

Rozliczenia VAT problemem samorządów i podmiotów publicznych

Samorząd terytorialny VAT Rachunkowość Administracja publiczna
Coraz więcej gmin, a także różnego rodzaju podmiotów publicznych, nie wie jak rozliczać VAT. Problematyczne są, jak się okazuje, zwłaszcza ostatnie zmiany przepisów, przesyłanie jednolitych kontrolnych i nadawanie kodów zawieranym transakcjom. Potwierdzają to wydawane właśnie interpretacje podatkowe. Problem jest poważny, bo za każdy błąd grożą surowe kary finansowe.
Krzysztof Koślicki
08.06.2021
Samorząd terytorialny VAT Rachunkowość Administracja publiczna
W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów są dokonywane według szczegółowych zasad odpisy amortyzacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach i w tym zakresie ustawodawca przewidział istotne ograniczenia w możliwości rozliczania odpisów amortyzacyjnych w kosztach.
Krzysztof Kaźmierski
07.06.2021
CIT PIT Rachunkowość
Możliwość prowadzenia jednej ewidencji dla działalności strefowej prowadzonej na podstawie kilku zezwoleń i decyzji o wsparciu - cały czas jest punktem spornym między podatnikami a fiskusem. Pomimo pozytywnych wyroków sądów, organy podatkowe ciągle orzekają na niekorzyść podatników i żądają wielu ewidencji, zamiast jednej.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
07.06.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Od 1 lipca drobne towary z Azji, które trafiają do Polski, podrożeją o ok. 20 proc. Do ich ceny będzie bowiem trzeba doliczyć VAT. To jedna ze zmian wprowadzanych przez pakiet VAT e-commerce. Ministerstwo Finansów przekonuje, że z jednej strony nastąpi uszczelnienie systemu, a z drugiej - ułatwienia w rozliczeniu VAT.
Agnieszka Matłacz
06.06.2021
VAT

Drogie spadki i darowizny z zagranicy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Rodziny i krewni coraz częściej mieszkają w różnych częściach świata. Otrzymanie spadku czy darowizny z zagranicy może powodować konieczność zapłacenia dodatkowego podatku w Polsce. Z powodu braku odpowiednich przepisów, daninę czasami trzeba zapłacić nawet dwa razy - raz w Polsce i raz za granicą. Bo brakuje odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Piotr Baraniak
05.06.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Wobec licznych zmian gospodarczych i zapowiadanych zmian podatkowych, które skupią się w szczególności wokół aktywności podejmowanych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, przekształcenie rozwijającego się przedsiębiorstwa w spółkę prawa handlowego, tym samym nadanie mu pewnego szkieletu jest „grą wartą świeczki” - pisze adwokat Milana Krzemień.
Milana Krzemień
04.06.2021
Spółki Małe i średnie firmy
Bez wątpienia ogłoszenie programu Polski Ład rozpoczęło ogólnonarodową dyskusję o potrzebie reformy podatkowej i to jest, jak na razie, główna „podatkowa” zaleta tego programu. Niestety, nic nie wskazuje na to, że Polski Ład to przemyślana reforma podatkowa – mówi dr Jowita Pustuł, radca prawny i doradca podatkowy.
Krzysztof Koślicki
03.06.2021
Ordynacja PIT Polski Ład
Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała Powstańcom Warszawskim nagrody pieniężne. Otrzymają je 1043 osoby. Ministerstwo Finansów zwolni te pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest już projekt przepisów w sprawie zaniechania poboru PIT.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
Domowe finanse PIT

MF zapowiada kolejne ulgi podatkowe

CIT VAT Doradca podatkowy Polski Ład
Już w przyszłym roku obok pakietu ulg na innowacje, wprowadzone zostaną rozwiązania nakierowane na ekspansję biznesu i rozwój firm. Będą też ulgi na inwestycje w giełdowych debiutantów, a także ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital. Zmienią się również zasady zastosowania tzw. estońskiego CIT.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
CIT VAT Doradca podatkowy Polski Ład
Dla organów podatkowych puste faktury i transakcje pozorne - to pojęcia tożsame. Fiskus, ścigając wyłudzenia VAT, w ramach tego samego stanu faktycznego stosuje jednak dwie różne podstawy prawne. Zdaniem ekspertów, skarbówka chce po prostu odmówić odliczenia VAT, a konkretny przepis nie ma dla niej znaczenia. Po stronie firm stoją sądy administracyjne.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
VAT Spółki Małe i średnie firmy
Wkrótce za przejazd autostradami będzie można płacić za pomocą elektronicznego biletu autostradowego, a także na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu. Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał zmiany przepisów ustawy o autostradach płatnych.
Krzysztof Koślicki
01.06.2021
Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Ministerstwo Finansów planuje wielkie reformy i... nie panuje nad zmianami w prawie podatkowym

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Resort finansów wprowadza nowe przepisy na ostatnią chwilę, albo… wcale. Zapowiadane są wielkie zmiany, ale potem ślad po nich ginie. Ulga na roboty została szumnie ogłoszona w Polskim Ładzie, ale to pomysł sprzed roku. Regulacje dotyczące podatku u źródła zostały natomiast odroczone już pięć razy. Za wszystko płacą jednak podatnicy.
Krzysztof Koślicki
01.06.2021
CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
MF zaczyna prekonsultacje projektu przepisów, które pozwolą tworzyć grupy VAT na wzór podatkowych grup kapitałowych w podatku dochodowym. Założeniem jest jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów. Konsultowanie projektu potrwa do 7 czerwca.
Krzysztof Koślicki
31.05.2021
VAT Rachunkowość

Po pięciu latach przedawnia się podatek od darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Biorąc pod uwagę, że podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani do składania zeznań podatkowych (traktowanych na równi z deklaracjami), w praktyce termin przedawnienia prawa do wydania decyzji wynosi pięć lat licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Adam Bartosiewicz
31.05.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Na Polskim Ładzie straci klasa średnia oraz przedsiębiorcy a zyskają tylko najmniej zarabiający - uważa Rada Przedsiębiorczości. Według niej najbardziej to widać w rozwiązaniach podatkowo-składkowych. Korzyści osiągane przez rodziny w wieku emerytalnym z tego tytułu wyniosą aż 11,3 mld zł, a straty rodziny w wieku produkcyjnym - 6,2 mld zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Coraz mniej czasu na wnioski o zwrot VAT lub wznowienie postępowania

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo europejskie
Przypominamy - wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług daje szanse na odzyskanie niesłusznie zapłaconego wcześniej podatku. Można też wznawiać zakończone postępowania podatkowe - czasu na złożenie odpowiedniego wniosku jest jednak coraz mniej.
Krzysztof Koślicki
31.05.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo europejskie
Urząd skarbowy wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe wobec przejętego podmiotu i skierował ją na jego adres. Spółki co prawda nie poinformowały go o przejęciu, ale nie oznacza to, że nie powinien on samodzielne ustalić stron postępowania. Powinność ta wynika z zasady prawy obiektywnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Dorian Lesner
31.05.2021
Ordynacja Spółki