Prawo.pl
Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminów poboru i przekazania zaliczek na PIT prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, podczas gdy to właściwe ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego – ocenia Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym w czwartek.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2022
PIT Prawo pracy Polski Ład
Odwołanie w sprawie decyzji w podatku od nieruchomości musi wyrażać niezadowolenie strony z decyzji. Ale to nie wystarczy. Trzeba jeszcze podnieść zarzuty przeciwko decyzji, określić istotę i zakres swojego żądania, i co najważniejsze, wskazać dowody uzasadniające to żądanie.
Marek Sondej
20.01.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek apeluje do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o zainicjowanie prac legislacyjnych w celu przywrócenia poprzedniej ulgi. Chodzi o możliwość preferencyjnego opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci. Polski Ład odebrał im możliwość preferencyjnego opodatkowania.
Wiesława Moczydłowska
20.01.2022
Domowe finanse PIT Polski Ład
Andrzej Ladziński, nowy przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Tomasz Rolewicz, członek KRDP VI kadencji spotkali się 19 stycznia z ministrem finansów, Tadeuszem Kościńskim. KRDP rozpoczyna w ten sposób odbudowę relacji z resortem.
Wiesława Moczydłowska
20.01.2022
Doradca podatkowy Polski Ład
Indeksacja zasiłku rodzinnego i przywilejów podatkowych przyznawanych przez Austrię pracownikom, których dzieci zamieszkują na stałe w innym państwie członkowskim, jest sprzeczna z prawem Unii – uważa rzecznik generalny. Jego zdaniem, pracownicy pochodzący z innych państw członkowskich powinni móc korzystać w Austrii z takich samych zasiłków i przywilejów podatkowych co pracownicy austriaccy.
Grażyna J. Leśniak
20.01.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie
Zmiana przepisów prawa podatkowego, która nastąpiła wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, wprowadziła wiele znaczących zmian również w ramach podatku CIT. Jedną z nich stanowi dodanie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych artykułu 24aa, który wprowadza nową formę opodatkowania - podatek od przerzucanych dochodów.
Sławomir Buszko
20.01.2022
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
W środę w Kancelarii Prezydenta RP odbyły się konsultacje kierownictwa KPRP oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła swoje uwagi dotyczące wprowadzanych przepisów. Dotyczyły one zarówno rozliczeń osób fizycznych jak i przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.01.2022
PIT Polski Ład
Liczne i skomplikowane zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu mogą skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową zarówno przedsiębiorców jak i wspierających ich księgowych. To może zaistnieć w ciągu miesięcy, a nawet dopiero po latach. To budzi niepokój księgowych, którzy szukając zabezpieczenia przed takim ryzykiem, mogą skorzystać z ubezpieczenia.
Regina Skibińska
20.01.2022
Polski Ład

Opóźnienia w KRS zmuszają firmy do płacenia wyższych podatków

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład
Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że firmy muszą już nawet kilka miesięcy czekać na zarejestrowanie przekształcenia lub innej zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tymczasem bez wpisu w rejestrze – zmiana pozostaje nieważna. Problem staje się coraz bardziej palący, bo każdy dzień zwłoki, to w wielu przypadkach konieczność płacenia wyższego podatku.
Krzysztof Koślicki
20.01.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rolniczym handlu detalicznym. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych będą zwolnione z podatku. Dotychczas limit wynosił 40 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość

Kongres KPMG: Podatników czeka rok pełen wyzwań

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W środę odbyła się dwunasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie jeden wniosek – 2022 rok będzie czasem wielu trudnych wyzwań dla podatników. Dostarczą ich kompleksowe zmiany w ramach Polskiego Ładu, ale także praktyka organów podatkowych m.in. w zakresie cen transferowych, podatku u źródła czy kosztów uzyskania przychodów w firmach, które działają w grupach.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ułatwienie doradcom podatkowym możliwości aplikowania w celu powołania na urząd sędziego sądu administracyjnego, wprowadzenie stroju urzędowego (togi) dla doradców podatkowych, dążenie do prawidłowego wykorzystywania instytucji pełnomocnika tymczasowego w postępowaniach podatkowych oraz współpraca z Ministerstwem Finansów.
Wiesława Moczydłowska
19.01.2022
Prawnicy Doradca podatkowy
Krajowa Rada Doradców Podatkowych ma utworzyć Centrum Mediacyjne w celu rozwoju i promocji pozasądowych metod rozwiązywania sporów i rozwiązywania ich w drodze mediacji. Wynika to z uchwały podjętej na Zjeździe Doradców Podatkowych. Rada przygotuje regulamin działania Centrum Mediacji, w którym określi zasady jego funkcjonowania.
Wiesława Moczydłowska
19.01.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu inwestycji. Ułatwienia dotyczą m.in. IP Box i ulgi badawczo-rozwojowej. Eksperci nowe przepisy oceniają korzystnie, jednak dopóki nie zmieni się podejście i praktyka organów podatkowych, z nowych rozwiązań nie będzie łatwo skorzystać. Urzędnicy muszą przestać blokować rozliczanie ulg. Potwierdza to już nawet NSA.
Krzysztof Koślicki
19.01.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
Osoby wykonujące zawody medyczne, w tym lekarze weterynarii, muszą zmienić formę opodatkowania. Dotyczy to tych podatników, którzy do końca grudnia 2021 roku rozliczali podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania trzeba złożyć w urzędzie skarbowym.
Krzysztof Koślicki
18.01.2022
PIT Zawody medyczne Polski Ład
E-Paragony to nowa, bezpłatna aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Za jej pomocą można zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony, a także zgłaszać organom podatkowym nieprawidłowości. Aplikacja jest anonimowa i – jak zapewnia resort – całkowicie bezpieczna.
Krzysztof Koślicki
18.01.2022
Ordynacja Domowe finanse VAT
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zwróciło się z apelem do rządu o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.) Umożliwiłoby to skonsultowanie i przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji. Księgowi proponują również rozwiązania, na wypadek gdyby przesunięcie terminu nie było możliwe.
Krzysztof Koślicki
18.01.2022
Rachunkowość Polski Ład
Jeżeli podatnik świadczy usługi stałej obsługi prawnej, to obowiązek podatkowy w VAT powstaje u niego z datą wystawienia faktury. W przypadku zaś importu usług stałej obsługi prawnej i biurowej, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Istotne znaczenie ma tu moment wykonania usługi, upływ okresu rozliczeniowego albo też otrzymanie zaliczki.
Krzysztof Kaźmierski
18.01.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Więcej raportowanych transakcji w 2022 roku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki
Ten rok w zakresie cen transferowych będzie wymagający. Dokumentowaniu i raportowaniu będą podlegać transakcje kontrolowane oraz po raz pierwszy inne niż kontrolowane (z limitem 500 tys. zł) dokonane przez podatników w roku 2021. A to wszystko w oparciu o znowelizowane przepisy w ramach Polskiego Ładu oraz kolejne objaśnienia i rekomendacje.
Radosław Chudy
18.01.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki
Zgodnie z moją zapowiedzią, w Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu - poinformował na Twitterze minister obrony narodowej. Umożliwiły to przepisy wydane przez resort finansów. MF poinformowało, że m.in. o nauczyciele i służby mundurowe dostaną wyrównania.
Monika Sewastianowicz
17.01.2022
Investor desk to "jedno okienko" dla wielkich podatników. Ma ono dbać o profesjonalną i całościową obsługę największych firm. Nie tylko bezpośrednio na etapie wydawania Interpretacji 590, ale także wcześniej – poprzez popularyzację korzystnych rozwiązań fiskalnych i opiekę nad potencjalnym inwestorem, jak również później.
Wiesława Moczydłowska
17.01.2022
Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

MF zachęca firmy do przechodzenia na estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Estoński CIT to nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania - tak Ministerstwo Finansów zachwala istniejącą od niedawna formę opodatkowania dochodów przedsiębiorstw. I podkreśla, że to również brak konieczności zapłaty podatku na bieżąco, uproszczenie formalności podatkowych, a także niższe podatki. Czas na decyzję jest do końca stycznia.
Krzysztof Sobczak
17.01.2022
CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Zakończony w niedzielę VI Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych wybrał członków Krajowej Rady oraz jej przewodniczącego. Przyjął też uchwały korporacyjne. Zapowiedź odbudowy dobrych relacji z ministrem finansów spodobała się delegatom Zjazdu, którzy losy korporacji powierzyli Andrzejowi Ladzińskiemu, doradcy podatkowemu z Warszawy.
Wiesława Moczydłowska
17.01.2022
Doradca podatkowy

Dochody z najmu komplikują składanie PIT-2, by obniżyć zaliczki

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów, chcąc uporządkować kwestie składania PIT-2 u pracodawców, zmieniło wzór formularza. Problem jednak w tym, że umieściło tam takie zapisy, których… od 1 stycznia 2022 roku nie ma w przepisach, bo zostały wykreślone. Powoduje to kolejne wątpliwości. Czy składać PIT-2 nie wiedzą teraz pracownicy, którzy jednocześnie otrzymują dochody z najmu.
Krzysztof Koślicki
17.01.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Andrzej Ladziński został wybrany na przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych VI kadencji. Zastąpi na tym stanowisku prof. dr hab. Adama Mariańskiego. Ladziński to doświadczony doradca podatkowy aktywnie działający w samorządzie doradców podatkowych. Podatkami zajmuje się od 1995 r.
Patrycja Rojek-Socha
16.01.2022
Prawnicy Doradca podatkowy

Zbyt długa choroba może pozbawić ulgi dla klasy średniej

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Pracownicy stanęli przed dużym dylematem - wnioskować do pracodawców o nierozliczanie ulgi co miesiąc czy skorzystać z niej dopiero w rocznym PIT. Niepewność jest uzasadniona – korzystanie z ulgi obwarowane jest m.in. ściśle określonym limitem przychodów. Prawo do odliczenia można łatwo stracić – gdy zarobi się złotówkę za dużo, ale także gdy zwolnienie lekarskie będzie zbyt długie.
Krzysztof Koślicki
15.01.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Nowe korzyści w VAT pełne luk i wątpliwości

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo
Chaos w rozliczeniach wynagrodzeń i PIT trwa w najlepsze. Na horyzoncie widać już jednak kolejne problemy – tym razem z VAT. Doradcy podatkowi rozpoczęli właśnie analizy, czy firmom opłacać się będzie rozliczać w ramach Grup VAT. Możliwość ta, wprowadzona regulacjami Polskiego Ładu, pojawi się w lipcu 2022 roku. Okazuje się, że przepisy w tym zakresie są tak nieprecyzyjne, że z nowych rozwiązań trudno będzie skorzystać.
Krzysztof Koślicki
14.01.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Ministerstwo Finansów obiecuje nie karać księgowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Resort finansów przyznał w czwartek, że wprowadzenie tak istotnych zmian w rozliczaniu podatku dochodowego może powodować pewne trudności. Zapewnił także, że żadne nieświadome błędy - w tym popełnione przez księgowych - związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami.
Krzysztof Koślicki
13.01.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W lutym 2022 roku osoby pobierające świadczenie w wysokości od 4920 zł do 12800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego - w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu - podatku. Jak deklaruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosków. Zwrot ma dostać 421 tys. świadczeniobiorców.
Grażyna J. Leśniak
13.01.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład
Polski Ład rodzi pytania zarówno o to, jak radzić sobie z nowymi przepisami podatkowymi, które są skomplikowane i sprawiają trudności nawet biurom rachunkowym i księgowym, ale wielu przedsiębiorców wyraża obawy o możliwość utrzymania rentownej działalności. Wynika ona z szacunkowych kalkulacji uwzględniających zmieniające się nieustannie ceny materiałów i surowców, a zwłaszcza energii elektrycznej i gazu.
Dariusz Sosnowski
13.01.2022
Prawo gospodarcze Polski Ład