SN: Ustalenie ojcostwa może być wstrząsem, ale służy dobru dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Dobro dziecka wymaga uświadomienia mu prawdy o ojcu, natomiast dążenie do pozostawienia go w nieświadomości temu dobru nie służy. Ujawnienie dziecku kto jest jego ojcem powinno nastąpić przed okresem dojrzewania - oceniły biegłe, a sąd zgodził się z tą opinią. Sąd Najwyższy nie dostrzegł błędu w tym rozumowaniu.

18.07.2020

SN: Można odzyskać pieniądze zgromadzone na polisolokacie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Postanowienia umów ubezpieczenia na życie połączone z funduszem kapitałowym dotyczące opłaty likwidacyjnej mogą być niedozwolone. Nie są one świadczeniem głównym w takich umowach – stwierdził Sąd Najwyższy w kolejnej uchwale potwierdzającej dotychczasowa linię orzecznictwa.

17.07.2020

TSUE: Kompensata dla ofiary przestępstwa nie może być symboliczna

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Państwa członkowskie powinny przyznawać kompensaty wszystkim ofiarom umyślnych przestępstw z użyciem przemocy, w tym ofiarom mającym miejsce zamieszkania na ich własnym terytorium - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że kompensata nie musi obejmować pełnego naprawienia szkody, ale jej kwota nie może być czysto symboliczna.

17.07.2020

WSA: Organy powinny wspólnie dążyć do oddłużenia gospodarstwa domowego

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Sąd umorzył niezaspokojone zobowiązania męża wnioskodawczyni. Tym samym stała się ona jedynym dłużnikiem odpowiedzialnym za spłatę zaległości podatkowych, ale organy odmówiły ich umorzenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wskazał, że działania organów powinny prowadzić do wspólnego rezultatu, jakim było oddłużenie gospodarstwa domowego.

17.07.2020

Sąd: Bez próby doręczeń pism sądowych przez komornika, nie można zawiesić postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd w sprawie cywilnej zawiesił postępowanie z uwagi na niemożność doręczenia pism dla pozwanego. Sąd przyjął, że pozwany nie wskazał w terminie adresu pozwanego i zaistniała podstawa do zawieszenia postępowania. To błędny pogląd, skoro w takim wypadku pisma dla pozwanego powinien wcześniej doręczyć komornik sądowy - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

17.07.2020

NSA: Przekroczenie limitu punktów karnych równa się skierowaniu do psychologa

Wymiar sprawiedliwości Policja

Oświadczenie kierowcy, że jego samochodem kierował obywatel Ukrainy i to on popełnił wykroczenie nie pomogło w cofnięciu skierowania na badanie psychologiczne. Zadecydowały w tym przypadku punkty karne przypisane kierowcy przez komendanta policji, zaś starosta nie może samodzielnie decydować o dowodach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

17.07.2020

NSA: Przeniesienie prawa własności nieruchomości za zwolnienie z długu bez PIT

PIT Budownictwo

Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu nie ma odpłatnego charakteru, gdyż przenoszący to prawo nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, zmienia się tylko struktura jego majątku. Nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku.

16.07.2020

TSUE: Nie można przekazywać danych osobowych do USA, bo nie są dobrze chronione

Prawo AI RODO

Działające na terenie Unii Europejskiej firmy internetowe mogą przekazywać dane osobowe do innych państw, jeśli zapewnione są skuteczne mechanizmy umożliwiające w praktyce zapewnienie przestrzegania wymaganego przez prawo Unii stopnia ich ochrony - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że nie spełnia tego warunku przekazywanie danych do USA.

16.07.2020

NSA: Kamera na sali zabiegowej narusza intymność pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Bez zgody pacjenta nie można monitorować sal operacyjnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - Praca kamery narusza prawo pacjenta do intymności i godności, a niemożność identyfikacji osoby nie jest wystarczającym wytłumaczeniem - dodał sąd i orzekł, że szpital naruszył zbiorowe prawa pacjentów.

16.07.2020

TSUE: Umowa o pracę to tylko wskazówka istnienia stosunku podporządkowania

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Pracodawcą kierowców pojazdów ciężarowych zatrudnionych w międzynarodowym transporcie drogowym jest przedsiębiorstwo transportowe, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad tymi kierowcami, ponosi koszty ich wynagrodzenia i jest faktycznie uprawnione do zwolnienia tych kierowców - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

16.07.2020

TK: Przepis o odpowiedzialności za dziecko na drodze zgodny z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przepis kodeksu wykroczeń o odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania na drodze publicznej lub torach dziecka do siedmiu lat jest zgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. I dodał, że przepis ten nie oznacza zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką.

16.07.2020

SN: Wyborca nie może zainicjować procedury stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich

Wybory

Wyborca domagał się stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich z dnia 10 maja 2020 r. Jego żądanie było niedopuszczalne. O ważności wyborów orzeka Sąd Najwyższy z mocy samego prawa po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych. Postępowanie w tym przedmiocie nie może być jednak wszczęte przez wyborców - orzekł Sąd Najwyższy.

16.07.2020

WSA: W szkole filialnej może działać przedszkole

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Żaden z przepisów ustawy Prawo oświatowe, w tym powołany przez wojewodę, który stwierdził nieważność uchwały rady gminy, art. 95 ust. 3. nie wyklucza możliwości utworzenia w szkole filialnej oddziału czy punktu przedszkolnego – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

15.07.2020

SN: Można wykorzystać dowody z procesu rozwodowego w celu skazania męża

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli w sprawie o rozwód mąż przyznał się, że maltretował żonę i groził jej pobiciem lub śmiercią, to takie dowody zebrane przez sąd cywilny mogą być wykorzystane w postępowaniu karnym. Rozwód z winy męża sąd karny wykorzystał dla poczynienia własnych, samodzielnych ustaleń, co jest prawidłowym działaniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

15.07.2020

TSUE: Farmaceuci nie dostaną bezpłatnych próbek leków na receptę

Pacjent Farmacja

Unijne prawo nie zezwala na bezpłatną dystrybucję wśród farmaceutów próbek produktów leczniczych wymagających recepty. Powinny one bowiem być przepisywane przez uprawnione do tego osoby, czyli lekarzy. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że nie wyklucza to bezpłatnej dystrybucji produktów leczniczych niewymagających recepty.

15.07.2020

WSA: Cel wydania opinii prawnej przesądza o jej udostępnieniu

Prawnicy Administracja publiczna

Poglądowy charakter opinii prawnej nie przesądza od razu, że dokument ten nie może nosić cech informacji o sprawach publicznych. Konieczne jest ustalenie celu jej sporządzenia. Jeżeli bowiem gmina zawarła ugodę na podstawie wydanych opinii prawnych, to nie miały one wyłącznie roboczego charakteru. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.07.2020

WSA stwierdził nieważność uchwały anty-LGBT w Istebnej - to precedens

Samorząd terytorialny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały Rady Gminy Istebna ws. deklaracji anty-LGBT. To pierwszy taki wyrok. Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały samorządów w tej sprawie, ale dotąd sądy odrzucały jego skargi.

14.07.2020