Ręka nie wędka, ale kłusownik nie uniknie kary

Prawo karne

Choć przepisy o rybactwie śródlądowym nie przewidują kary za połów gołymi rękami, nie oznacza to, że kłusownik pozostaje bezkarny. Odpowiada za zabór mienia i zapłaci za to grzywnę w wysokości 300 złotych. Sąd uznał, że czyn miał charakter nieuprawniony i nielegalny - został on dokonany w celu przywłaszczenia ryb.

22.08.2020

Sąd: Wysoka renta dla dożywotnika, choćby nie było z czego płacić

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Renta w zamian za dożywocie to nie świadczenie alimentacyjne, dlatego jej wysokość określa wyłącznie wartość uprawnień uprawnionego z dożywocia - orzekł Sąd Rejonowy w Szczytnie. Zdaniem sądu, majątek i zarobki obowiązanego, a nawet kilkuletnie wykonywanie umowy dożywocia nie mają tutaj znaczenia.

22.08.2020

NSA: Wykład o zasadach BHP nie jest dziełem, więc trzeba zapłacić składkę zdrowotną

Prawo cywilne BHP Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia

Wykład o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy nie może być przedmiotem umowy o dzieło. Jest to bowiem czynność starannego działania, więc uzyskane wynagrodzenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i oddalił skargę kasacyjną płatnika składek.

21.08.2020

NSA: Od przychodów z najmu kilku nieruchomości można płacić ryczałt

Domowe finanse PIT

Wartość przychodów nie jest kryterium różnicującym najem w ramach działalności i poza nią. Podatnik pracujący na etacie, którego podstawowym źródłem dochodu nie jest najem, lokujący swoje oszczędności w nieruchomości ma prawo do skorzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodów z najmu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.

20.08.2020

NSA: Cudzoziemiec nie pozna informacji, przez które nie dostanie obywatelstwa

Administracja publiczna

Minister odmówił uznania cudzoziemca za obywatela polskiego z uwagi na niejawne informacje, które uzyskał z ABW. Człowiek ten nie pozna jednak ich treści, tylko płynące z nich wnioski. Nie ograniczyło to jego praw jako strony postępowania, ponieważ z dokumentami zapoznali się sędziowie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.08.2020

Kara dla przewoźnika za niekompletne zgłoszenie SENT uchylona

VAT Akcyza

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w kolejnym już wyroku, podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Sprawa dotyczyła odstąpienia od wymierzenia kary pieniężnej w wysokości pięciu tysięcy złotych na podstawie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

18.08.2020

WSA: Zebranie miejskie jednostki pomocniczej może odwołać członków rady

Samorząd terytorialny

Ustawa reguluje kwestię powołania członków rady miasta jednostki pomocniczej, milczy zaś jeżeli chodzi o ich odwołanie. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości lub należy stosować taką samą procedurę jak przy ich powołaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że kwestia ta została pozostawiona samorządom, które mogą ją uregulować w statucie.

17.08.2020

Sąd: Koszt prywatnej opinii o wysokości szkody to również szkoda

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Poszkodowany właściciel zalanego mieszkania zamówił prywatną opinię co do wysokości szkody. Sąd Rejonowy w Giżycku przyznał mu sumę mniejszą niż się domagał, ale doliczył do niej koszt opinii. Jego zdaniem był to bowiem kolejny uszczerbek majątkowy po stronie powoda, związany ze zdarzeniem, ale racjonalnie poniesiony.

15.08.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Zamknięcie kancelarii na 1,5 roku oznacza jej upadek

Prawo karne Prawnicy

Zawieszenie radcy prawnego w czynnościach na rok i sześć miesięcy to kara zbyt surowa - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, mimo, że poprzednio obwiniony też złamał zakaz działalności. - Wysoka sankcja oznacza w zasadzie śmierć kancelarii; odchodzą klienci korporacyjni do innych radców i adwokatów i radca musi zaczynać od nowa - dodał sąd.

14.08.2020

NSA: Spływów nie będzie, bo las nie jest miejscem na przystań kajakową

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał zbudować przystań kajakową w jednej z kaszubskich miejscowości. Na jego drodze stanęła zasada dobrego sąsiedztwa, ale to nie ona okazała się problemem. Odmówiono mu wydania decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ inwestycja miała powstać na gruncie leśnym. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora.

13.08.2020

SN: Adwokaci zaniedbali klientów, ale sprawa się przedawniła

Prawnicy

Trzej adwokaci, którzy nie informowali klientów o przebiegu sprawy i nie opłacili kosztów sądowych doprowadzając do przegrania sprawy - unikną kary. Powodem jest przedawnienie. Interesujące, że zawodowe kwestie etyczne rozpoznawała w tym przypadku Izba Karna, a nie Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, gdyż zadecydowały orzeczenia TSUE.

12.08.2020

NSA: Niejasny bieg terminów w czasie epidemii

Ordynacja Doradca podatkowy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Ustanie przyczyny powodującej wstrzymanie rozpoczęcia, jak i zawieszenia biegu terminów procesowych nastąpiło 23 maja. Dzień później rozpoczęły więc bieg terminy, które nie rozpoczęły swojego biegu przed dniem ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Natomiast terminy, które rozpoczęły swój bieg i uległy zawieszeniu, biegną dalej,

12.08.2020

WSA: KIDP może domagać się informacji publicznej przetworzonej

Ordynacja Doradca podatkowy

Naczelnik urzędu skarbowego ma udzielić Krajowej Izby Doradców Podatkowych informację publiczną przetworzoną - twierdził WSA w Poznaniu. Izba uzasadniła przedstawiła powody wystąpienia z tego rodzaju wnioskiem, nakreśliła wątpliwości związane z dostrzeżoną praktyką organów skarbowych i wskazała w jaki sposób zamierza wykorzystać uzyskane informacje.

12.08.2020

SN: Uniewinnienie w sprawie nielegalnego obrotu refundowanymi lekami

Pacjent Farmacja

Jeśli opis zachowania aptekarza nie spełnia warunków właściwych dla czynu zabronionego, to taką osobę trzeba uniewinnić - orzekł w wyroku Sąd Najwyższy rozpoznając kasację kierownika apteki. Zarzuty były bardzo poważne i dotyczyły odsprzedaży leku refundowanego przychodni lekarskiej za ponad 8 mln zł, która nie mogła takiego środka aplikować pacjentom.

12.08.2020

WSA: Policjant na chorobowym mógł obronić pracę magisterską

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Szkolnictwo wyższe

Policjant przebywający na zwolnieniu lekarskim podszedł do obrony pracy magisterskiej. Przełożeni uznali, że wykorzystał zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem i pozbawili go świadczenia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że decyzja zapadła zbyt pochopnie. Tym bardziej, że lekarz prowadzący nie widział przeciwwskazań.

12.08.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Immunitet sędziego uchylony, ale aresztu nie ma

Prawo karne Prawnicy

Na posiedzeniu niejawnym w poniedziałek 10 sierpnia Izba Dyscyplinarna utrzymała w mocy uchylenie immunitetu sędziemu, który jest podejrzany o gwałt. Jednak uchyliła postanowienie sądu dyscyplinarnego pierwszej instancji o natychmiastowym aresztowaniu. Sędzia będzie odpowiadał karnie za czyn sprzed roku z wolnej stopy.

11.08.2020

Luka w Prawie o notariacie - Sąd Najwyższy - bezradny

Prawo karne Prawnicy

Ustawa Prawo o notariacie nie daje podstaw prawnych do rozstrzygnięcia problemu, kto ma rozpoznać odwołanie notariusza od wyroku dyscyplinarnego, gdy sąd dyscyplinarny II instancji składa się z sędziów, którzy już sprawę badali. Gdyby jeszcze raz orzekali, procedura i orzeczenie byłoby bezwzględnie nieważne. Braki sędziów w Wyższym Sądzie Dyscyplinarnym może uzupełnić tylko ustawa.

11.08.2020

SN: Wierzyciel może żądać uzupełnienia księgi wieczystej o wpis hipoteki

Skarga wierzyciela hipotecznego na niedokonanie z urzędu wpisu hipoteki do księgi wieczystej podlega odrzuceniu także wtedy, gdy do założenia tej księgi doszło na skutek wniosku o odłączenie części nieruchomości sprzedanej w postępowaniu upadłościowym nie obciążonej hipoteką - stwierdza uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej SN.

10.08.2020

NSA: Pracownik odzyska potrącenia za używanie służbowego samochodu w prywatnych celach

Prawo pracy

Pracodawca potrącił z wynagrodzenia pracownika pieniądze za używanie służbowego samochodu do prywatnych celów. Powołał się przy tym na umowę, którą zawarli na początku ich współpracy. Inspekcja pracy i sądy administracyjne uznały jednak, że pracodawca będzie musiał oddać te pieniądze. Udzielona zgoda dotyczyła potrącenia przyszłej i nieskonkretyzowanej należności, więc jest nieważna.

10.08.2020