SN: Pytanie o sposób prowadzenia wyborów bez dalszego biegu

Wybory

Wyborca w proteście wyborczym zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie sposobu prowadzenia wyborów prezydenckich. Wskazał, że kandydat, który uzyskał więcej głosów w 9 województwach i za granicami kraju, przegrał wybory. Tak sformułowany protest wyborczy nie spełnia wymogów przewidzianych w Kodeksie wyborczym - orzekł Sąd Najwyższy.

30.07.2020

SN: Łagodniejsza kara dla współpracującej spółki uczestniczącej w zmowie cenowej

Prawo cywilne Rynek i konsument

Podjęcie współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ujawnianiu zmowy cenowej na rynku cementu powinno być uwzględnione przez sąd i wpływać na ocenę działań oraz na wysokość wymierzonej kary - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i uchyliła wyrok sądu II instancji, aby ustalił, kiedy spółki przestały stosować porozumienie.

30.07.2020

SN: Najpierw wyrok Trybunału, potem skarga na uchwałę PKW

Wybory

Dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie o zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o partiach politycznych, nie można rozstrzygać skargi na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Postępowanie w sprawie należy zawiesić. Takie orzeczenie wydał Sąd Najwyższy w sprawie dotyczącej rozliczenia wydatków wyborczych.

29.07.2020

NSA: Zeznania strażaków nie mogą zostać udostępnione

Informacje o zeznaniach strażaków nie podlegają udostępnieniu. Stanowisko to nie jest sprzeczne z celem ustawy o dostępie do informacji publicznej, jakim jest poddanie działań organów kontroli społecznej. Cel ten jest bowiem realizowany przez dostęp do orzeczeń dyscyplinarnych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

29.07.2020

SN: Brak zaświadczenia o prawie do głosowania to wina obcej poczty i wyborcy, a nie konsula

Administracja publiczna Wybory

Pierwszy raz w historii Sąd Najwyższy zajął się rolą konsulów w organizacji wyborów prezydenckich. Ocenił, że w stanie pandemii odpowiedzialność za wysłanie zaświadczeń o prawie do głosowania ponoszą zagraniczni operatorzy pocztowi. A ryzyko ponoszą sami wyborcy. Zarzuty nie odnoszą się do działań władz polskich ani też nie dotyczą spraw, na które konsul polski miałby wpływ - dodał SN.

28.07.2020

Pozorna transakcja nie może być kosztem podatkowym

CIT PIT

Faktura, która nie odzwierciedla rzeczywiście dokonanej czynności przez jej wystawcę, nie daje prawa do zaliczenia jej do kosztów podatkowych. Sąd administracyjny tylko wyjątkowo może dopuścić dowód z zeznań świadków. Nie może jednak wyręczać organu podatkowego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

28.07.2020

SN: Rodzicom nie przysługuje skarga kasacyjna w sprawie porwania dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

W sprawach dzieci i praw rodziny instytucje państwowe mają wyłączne uprawnienie do korzystania ze skargi kasacyjnej dotyczącej porwania dziecka za granicę. Rodzice, którzy pieczę wykonują - nie mogą wnosić tego środka nadzwyczajnego, gdyż jakiekolwiek opóźnienia postępowania nie służą dobru dziecka - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

28.07.2020

NSA: Nie można wyciąć lasu tylko dlatego, że ktoś kradnie drewno

Środowisko Administracja publiczna

Tylko w losowych przypadkach można całkowicie wyrąbać drzewostan. Nie należą do nich jednak kradzieże, ponieważ to na właścicielu lasu i właściwych organach spoczywa obowiązek zapobiegania tego rodzaju zdarzeniom. Tak najpierw zdecydował starosta odmawiając zgody na wycinkę, a następnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.07.2020

Koparka do bitcoinów jest kosztem uzyskania przychodów

PIT

Najnowszy wyrok WSA w Łodzi jednoznacznie potwierdza, że wydatki bezpośrednio związane z zakupem walut wirtualnych można odliczyć od przychodu. Skarbówka uważała, że zakup urządzeń do kopania bitcoinów i energia elektryczna nie mogą być kosztem podatkowym. Sąd uznał jednak, że stanowisko fiskusa jest błędne. Wyrok został wydany w 25 dni.

27.07.2020

TSUE: Opuszczone nory zwierząt też trzeba chronić

Środowisko Prawo europejskie

Sprawa dotyczyła opuszczonych nor chomika europejskiego, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie budowy. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że opuszczone tereny odpoczynku zwierząt są chronione przepisami dyrektywy siedliskowej. Pod warunkiem jednak, że istnieje wystarczająco wysokie prawdopodobieństwo, że powrócą one na te tereny.

26.07.2020

Sąd: Zarządca drogi powinien dostrzec nie tylko suche drzewa, ale i konary

Samorząd terytorialny

Gmina zbyt pobieżnie kontrolowała przydrożną zieleń skupiając się tylko na wycince suchych drzew. Zapłaci więc za szkodę, którą wyrządził oderwany od „zielonego drzewa” suchy konar – stwierdził Sąd Okręgowy w Elblągu. Zdaniem sądu odłamanie konaru wynikało z jego złego stanu, a nie zjawiska nadzwyczajnego.

25.07.2020

SN: Tantiemy dla twórców za dołączenie filmów do pism trudno obliczyć

Prawo cywilne

W sprawie tantiem dla autorów filmów i innych utworów sądy nie mają instrumentów, aby wyważyć interesy stron, gdyż nie ma stałych tabel stawek - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zapłata za inserty ma charakter dodatkowy, zasadnicze wynagrodzenie wynikające z licencji zostało już wypłacone - wyjaśniał sąd.

24.07.2020

WSA: Bezwartościowy towar nie uratuje zarządu przed długami

CIT Spółki Małe i średnie firmy

Prezes zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. W tym celu powinien wskazać jej mienie, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości w znacznej części. Nie chodzi więc o samo istnienie jakiegokolwiek majątku - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

24.07.2020

WSA: Pochopne stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego jest niedopuszczalne

Samorząd terytorialny

Rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Organ uznał, że radny nie zamieszkuje na stałe na obszarze gminy. Ustalenia w tym zakresie nie były wszechstronne. Należało zbadać, w której miejscowości znajduje się centrum życiowe skarżącego. Organ powinien dotrzeć do szeregu dowodów zanim wydał uchwałę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

24.07.2020

Izba Dyscyplinarna SN: Upomnienie dla prokuratora już wydalonego ze służby

Prawnicy

Izba Dyscyplinarna wydała interesujący wyrok - pozbawionego stanu spoczynku prokuratora ukarała za wykłady, które wygłaszał 6 lat temu bez pozwolenia przełożonego. A ponadto do tego czynu zastosowała ustawę Prawo o prokuraturze obecnie obowiązującą, a do opóźnienia w złożeniu zeznania o stanie majątkowym - ustawę z 2005 roku.

23.07.2020

SN: Ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki nad poszkodowanymi w wypadku

Prawo cywilne

Ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym – uznał Sąd Najwyższy. Podzielił tym samym stanowisko Rzecznika Finansowego, który zwrócił się do Sądu o uchwałę rozstrzygającą rozbieżności w orzecznictwie w tego typu sporach.

23.07.2020

WSA: Koronawirus nie uzasadnił bezczynności prokuratora

Administracja publiczna Prokuratura

Epidemia koronawirusa nie miała wpływu na bieg terminu do rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Sprawy te zostały zakwalifikowane przez ustawodawcę jako pilne, więc nie można było zastosować przepisów o zawieszeniu ich biegu. Tym samym skoro prokurator nie udostępnił w terminie wnioskowanej informacji publicznej, to dopuścił się bezczynności.

23.07.2020

Izba Kontroli SN uchyla dwa prawomocne wyroki, których skutkiem byłaby eksmisja

Prawo cywilne

Darowizna nie miała na celu pokrzywdzenia wierzyciela, czyli Urzędu Skarbowego - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Zdaniem SN, skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego okazała się zasadna, gdyż nakłady poczynione przez obdarowanego przekraczały należności wierzyciela wobec Skarbu Państwa.

23.07.2020