SA: Nie warto samemu naprawiać budynku po pożarze

Prawo cywilne BHP Budownictwo

W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Dlatego, że przyznanie odszkodowania w wysokości obejmującej ten podatek prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia ubezpieczonego.

01.04.2021

WSA: Nie można wykreślić beneficjenta w trybie sprostowania

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Organ wskazał dwóch adresatów decyzji w sprawie przyznania zasiłku na zakup żywności. Po kilku dniach uznał, że był to błąd pisarski i wykreślił jednego z nich w trybie sprostowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że doprowadziło to do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia, której nie można dokonać przy zastosowaniu tego trybu i uchylił wydane w tej sprawie postanowienia.

01.04.2021

SN: Każda przemoc psychiczna musi być karana

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przestępstwo z użyciem przemocy to każde przestępstwo, które faktycznie zostało popełnione z użyciem przemocy. Z tym, że słowo "przemoc" obejmuje przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną - brzmi uchwała trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego z 31 marca br. Inne rozumienie słowa "przemoc" spowodowałoby, że nie można by było karać za użycie przemocy psychicznej.

31.03.2021

WSA: Adres prezesa spółki w upadłości likwidacyjnej niezbędny do pozwu, więc trzeba go podać

Spółki Prawo gospodarcze

Wnioskodawca chciał uzyskać adres prezesa zarządu, aby pozwać go i odzyskać pieniądze, które dłużna była mu spółka w upadłości likwidacyjnej. Z planu podziału majątku wynikało bowiem, że nie uzyska on zaspokojenia swoich wierzytelności. Organy administracji publicznej odmówił, ponieważ nie widziały interesu prawnego. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny

31.03.2021

NSA: Nawet niepełnosprawny aplikant musi zdać kolokwium

Prawnicy Strefa aplikanta

Na drugim roku aplikacji skarżący nie zaliczył dwóch kolokwiów, a ponadto opuścił w ciągu tego roku szkoleniowego zbyt dużą ilość zajęć, co skutkowało niezaliczeniem mu aplikacji i skreśleniem z listy aplikantów radcowskich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że przepisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych nie miały w tej sprawie zastosowania.

31.03.2021

WSA: Organ zaginionego dokumentu nie wyczaruje, ale poszukać musi

Samorząd terytorialny

Brak regulacji dotyczącej odtwarzania akt zaginionych lub zniszczonych nie jest przeszkodą do uwzględnienia żądania strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Korzyść z zastosowania tej instytucji sprawia, że organ administracji powinien poszukiwać właściwej podstawy prawnej w obowiązujących przepisach.

31.03.2021

SA: Wada wzroku nie upoważnia do renty rodzinnej po ojczymie

Prawo pracy

Jeśli ubezpieczony nie był osobą całkowicie niezdolną do pracy przed 16 rokiem życia, to tym samym nie spełnia warunków do przyznania prawa do renty rodzinnej po ojczymie - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie i uchylił wyrok sądu I instancji. Stwierdził, że rozpoznanie u ubezpieczonego wrodzonej genetycznie choroby oczu nie przeszkodziło powodowi w podejmowaniu, choć nieudolnie prac

30.03.2021

Sąd wysłał zawiadomienie o rozprawie, ale do innej osoby - Sąd Najwyższy uwzględnia kasację

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy wysłał zawiadomienie o rozprawie nie do oskarżonego ale na adres osoby, która miała takie samo imię i nazwisko. Potem mimo braku potwierdzenia uznał, że został on prawidłowo powiadomiony. Sąd Najwyższy wskazuje, że doszło do uchybienia, która uderza w prawo do obrony i dodaje: bez pewności w tym zakresie, nie można prowadzić rozprawy.

30.03.2021

WSA: Formularz stypendialny ma ułatwiać złożenie wniosku, a nie wprowadzać utrudnienia

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Wystąpienie o przyznanie nagrody bez użycia opracowanego wzoru, przy założeniu, że spełnione zostały wszystkie określone w uchwale wymagania, nie może wnioskodawcy dyskwalifikować - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Stąd organ gminy powinien rozpatrzeć wszystkie złożone wnioski, a nie jedynie te prawidłowo wypełnione i kompletne.

30.03.2021

SN: Sprostowanie nie może zmieniać sentencji wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sprostowanie orzeczenia nie może prowadzić do jego merytorycznej zmiany niezgodnej z intencją wynikającą z całokształtu okoliczności sprawy, zwłaszcza do zasądzenia innego świadczenia niż to, które zostało określone spójnie w uzasadnieniu orzeczenia albo uzupełnienia rozstrzygnięcia o zasądzenie odsetek - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

29.03.2021

WSA: Formularz był nieprecyzyjny, więc wnioskodawca nie zataił prawdy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ odstąpił od realizacji wniosku o przyznanie lokalu mieszkalnego, ponieważ uznał, że wnioskodawca zataił, że sześć lat temu sprzedał udział w nieruchomości. Tymczasem z treści formularza, na którym złożono oświadczenie wynikał obowiązek podania aktualnych, a nie historycznych danych o sytuacji mieszkaniowej. Oznacza to, że zarzut organu okazał się niezasadny,

29.03.2021

SN: Likwidacja szkoły utrudnia przywrócenie do pracy

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Sąd Najwyższy odmówił nauczycielce szkoły podstawowej przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Dlatego, że trzy lata wcześniej skargę powódki rozpoznał i zgodził się, że nauczycielce trzeba wypłacić odszkodowanie za wypowiedzenie umowy o pracę. Niemożliwe jest jednak przywrócenie jej do pracy, gdyż szkołę zlikwidowano, a nie ma następcy prawnego.

29.03.2021

WSA: Kara za złamanie kwarantanny nielegalna

Prawo karne Koronawirus

Wadliwość przepisów nakazujących odbycie przymusowej kwarantanny oraz niepewność co do okresu jej trwania to główne zarzuty Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wobec decyzji o ukaraniu Sebastiana K. za złamanie obowiązku kwarantanny w okresie marcowego lockodownu. To kolejny wyrok w którym sąd zakwestionował prawidłowość decyzji nakładającej karę finansową

28.03.2021

Biegły i sąd ocenią, czy upomnienie weterynarza za śmierć psa to za mało

Prawo karne Zawody medyczne

Czterech z pięciu lekarzy weterynarii w sądzie lekarsko weterynaryjnym otrzymało kary upomnienia za niewłaściwe leczenie psa, piąty z nich usłyszał karę nagany. Pies nie przeżył. Właściciel wydał wojnę weterynarzom, zarzucając im arogancję, lekceważenie obowiązków i zaniedbania, które wymagają poważniejszych konsekwencji. W tej sprawie decydujące znaczenie będzie miała ekspertyza biegłego.

27.03.2021

WSA: Lipny stan wyższej konieczności - wspólnota zapłaci za zniszczenie drzew

Środowisko Budownictwo

Skoro od daty uchwały Wspólnoty Mieszkaniowej do dnia przycięcia drzew minęło 8 miesięcy, to była szansa na administracyjne załatwienie sprawy - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach i kary w wysokości 19 tys. zł za zniszczenie drzew nie uchylił. Sąd dodał, że stan wyżej konieczności musi wynikać z obiektywnego stanu rzeczy, a nie subiektywnego przeświadczenia.

27.03.2021

Strasburg: Skazanie za zniesławienie w toku sporu pracowniczego z naruszeniem wolności wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skazanie karne za krytyczną wypowiedź w kontekście zawodowym i zarzucenie współpracownikowi złej wiary stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wyrok dotyczy sprawy z Grecji, ale jest też kolejnym argumentem za wykreśleniem z polskiego kodeksu karnego art. 212, penalizującego zniesławienie.

26.03.2021

WSA: Za zajęcie drogi pokrytej żużlem tyle samo co za asfaltową

Transport

Ustawa o drogach publicznych nie wprowadza jakichkolwiek podkategorii dróg publicznych. Dlatego stawka opłaty za zajęcie pasa drogi może odnosić się do kategorii drogi, której pas drogowy zostaje zajęty, ale już nie do nawierzchni, którą jest pokryta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Zdaniem sądu doszło do przekroczenia przysługującego organowi gminy upoważnienia ustawowego.

26.03.2021

Terminy zawieszone od początku lockdownu? Według SN w epidemii prawo może działać wstecz

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od 31 marca 2020 r. wszedł w życie przepis zawieszający terminy procesowe, ale stan epidemiczny wprowadzono już 13 marca - wtedy też sądy ograniczyły pracę. Pełnomocnik przyjął więc, że od tej daty został wstrzymany czas, w jakim miał złożyć kasację. Sąd apelacyjny odrzucił ją jako spóźnioną, SN - przy zażaleniu - uznał jednak rację prawnika i orzekł, że wyjątkowa sytuacja uzasadniała działanie przepisu wstecz.

26.03.2021

WSA: Nie można uchwalić wotum nieufności dla wójta bez debaty

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie udzieliła wójtowi wotum zaufania. Bez debaty i nie uzasadniając uchwały. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który rozpoznał osobistą skargę wójta na ten akt, uchwałę unieważnił. Podkreślił, że nie znając motywów działania rady, nie ma możliwości kontroli działalności organu samorządu.

25.03.2021

SN: Przy niealimentacji dowodem też akta z postępowania komorniczego

Wymiar sprawiedliwości

Obrońca oskarżonego o niealimentację zawnioskował w apelacji o przeprowadzenie dowodu z akt postępowania komorniczego na okoliczność zajęć komorniczych i kwot wpłacanych przez klienta. Chciał pokazać, że rodzic nie uchylał się od płacenie alimentów. Sąd jednak uznał, że celem dowodu jest obstrukcja procesowa. Nie zgadza się z tym Sąd Najwyższy, który uznał kasację za zasadną.

25.03.2021