TK: Niekonstytucyjny przepis prawa górniczego

Środowisko Prawo gospodarcze

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę 12 maja za niekonstytucyjny przepis prawa górniczego i geologicznego blokujący udział w postępowaniu koncesyjnym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których planowane jest wydobycie kopalin ze złóż.

12.05.2021

Zgoda właściciela upoważniająca do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ma być jednoznaczna

Samorząd terytorialny Budownictwo

Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to środek mający na celu udowodnienie posiadania przez inwestora tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wykazanie tego prawa nastręcza inwestorom wiele trudności, szczególnie gdy inwestor nie jest właścicielem nieruchomości, na której zamierza wybudować obiekt budowlany.

12.05.2021

SN powie, czy mogą być kary umowne bez terminu i w procentach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy odpowie na pytanie prawne, czy dopuszczalne jest ustalenie w umowie kary umownej określonej w procentach bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej. Zdaniem Sądu Okręgowego w Łodzi w orzecznictwie Sadu Najwyższego pojawiła się rozbieżność w tej dziedzinie.

12.05.2021

SN: Inwalidka z eksmisją, bez prawa do lokalu socjalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sąd rejonowy nie zbadał z urzędu wszystkich przesłanek o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, bądź o braku takiego uprawnienia - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Ten błąd spowodował naruszenie godności i ochrony prawa do mieszkania osoby niepełnosprawnej, dlatego prawomocny wyrok należało uchylić w drodze skargi nadzwyczajnej.

11.05.2021

Prokuratorzy mają prawo do kasacji w sprawach dyscyplinarnych

Prawnicy Pacjent Prokuratura

Sejm popełnił błąd w ustawie o Sądzie Najwyższym, bo co innego chciał osiągnąć. Celem zmian było wzmocnienie sądowej kontroli orzeczeń zapadłych w postępowaniu dyscyplinarnym wobec prokuratorów, a nie ograniczanie im konstytucyjnego prawa do sądu - stwierdził Trybunał Konstytucyjny, a za nim Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

11.05.2021

SA: Demontaż nagrobka nie narusza kultu zmarłych

Prawo cywilne

Spór o nagrobek pomiędzy zakładem kamieniarskim a klientem powinien być rozwiązany na płaszczyźnie kontraktowej z uwzględnieniem zasady wzajemności umowy o dzieło. Obowiązkom pozwanej odpowiada po stronie zamawiającego powoda obowiązek zapłaty - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie uznając, że demontaż nagrobka nie narusza dóbr osobistych.

10.05.2021

Sprawa dla NSA: Szkolna stołówka na odcisk palca?

Nowe technologie RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przetwarzanie danych biometrycznych uczniów w związku z dostępem do stołówki szkolnej może być zgodne z prawem. Inaczej uważa prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który wniósł w sprawie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

08.05.2021

NSA: Pracownik nie słyszy na oboje uszu, ale choroby zawodowej nie ma

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Trwały ubytek słuchu u pracownika z powodu hałasu w miejscu pracy powinien być stwierdzony wiarygodnymi i jednoznacznymi badaniami lekarskimi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił dwie decyzje inspektorów sanitarnych. Teraz wyjaśnić trzeba przyczyny niestwierdzenia choroby zawodowej obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu.

08.05.2021

Jest "frankowa" uchwała siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy nie wypowiedział się na temat dopuszczalności pozwów przeciwko kredytobiorcom o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału banku. Orzekł jedynie, że w przypadku nieważności umowy kredytobiorcy i bankowi przysługują dwa odrębne roszczenia. Uznał też, że termin przedawnienia biegnie od momentu, gdy umowa stała się nieważna. Tym samym wydłużył bankom czas na pozywanie klientów o zwrot kapitału.

07.05.2021

ETPC: Udział dublera w składzie Trybunału narusza prawo do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim Trybunale Konstytucyjnym doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu sądowego wynikającego z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą - orzekł w piątek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Tym samym przyznał rację firmie, która skarżyła się, że decyzję umarzającą jej sprawę podpisał sędzia-dubler.

07.05.2021

SN: Jan Rokita nie otrzyma więcej pieniędzy za represje w PRL

Prawo karne

Sąd Najwyższy uznał, że zarzuty skargi kasacyjnej i skargi nadzwyczajnej są takie same, a więc nie może skargi nadzwyczajnej uwzględnić. Stwierdził, że sąd nie może ograniczać się wyłącznie do badania ich podstaw prawnych, wskazywanych przez skarżącego – najpierw w kasacji lub skardze kasacyjnej, a następnie w skardze nadzwyczajnej. SN sięgnął także do części motywacyjnej tych skarg.

07.05.2021

SN: Łódź przejęta tylko w celu wywarcia nacisku, ale sprawca skazany

Prawo karne Prawo cywilne

Nowe fakty lub dowody zawarte we wniosku o wznowienie postępowania powinny wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo uniewinnienia skazanego albo skazania go za przestępstwo zagrożone karą łagodniejszą - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Karnej. Orzekł, że doszło do przywłaszczenia łodzi, a nie tylko jej przechowania w celu wywarcia nacisku i uregulowania zobowiązań

07.05.2021

SN: Pożyczki z "hakami" w umowach są zakazane

Prawo cywilne

Wprowadzenie dodatkowej opłaty za odstąpienie od umowy pożyczki i czterokrotnie wyższa stopa oprocentowania niż lombardowa NBP, reklama - "Pożyczka bez BIK" lub "Wczasy gratis od każdej pożyczki", to praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów - potwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

06.05.2021

SN: Uporczywe SMS-y w sprawie alimentów nie są karalne

Prawo karne

Liczne telefony i SMS- y nie mogą być uznane za uporczywe nękanie, jeśli dotyczą wychowywania i opieki nad dziećmi, problemów dnia codziennego, a także kwestii finansowych, które sygnalizuje ojcu ich matka. Domaganie się alimentów także nie podlega karze - stwierdził Sąd Najwyższy i uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

05.05.2021

Izba Dyscyplinarna SN: Uzależnienie od klienta poprzez pożyczki grozi zawieszeniem

Prawnicy

Nawet trudna sytuacja finansowa adwokata nie pozwala mu na zaciąganie pożyczek u klienta, którego sprawę prowadzi - stanowi kodeks etyki zawodu. A Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego dodaje, że żaden prawnik nie powinien zaciągać pożyczek, których nie może spłacić w terminie, a zwłaszcza wyłudzać pieniędzy od kolegów. Prokuratorom za taki czyn grozi uchylenie immunitetu.

05.05.2021

SA: Pracownik stracił oko, a więc jest częściowo niezdolny do pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezzasadnie uznał, że przystosowanie się do jednooczności w codziennym funkcjonowaniu pozwala na wykonywanie zatrudnienia zgodnego z posiadanymi kwalifikacjami i umiejętnościami - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie i uchylił decyzję organu. - Niepotrzebne jest także powołanie biegłego z medycyny pracy - dodał sąd.

05.05.2021

Strasburg: Flaga mniejszościowa może powiewać przed biurem europosła

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sankcje za powieszenie flag dwóch węgierskich regionów przed biurem rumuńskiego europosła narodowości węgierskiej stanowiły naruszenie jego prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, nie wzięto pod uwagę statusu skarżącego jako posła do Parlamentu Europejskiego, reprezentującego mniejszość węgierską w Rumunii.

04.05.2021

NSA: Lekcje religii prawosławnej zorganizowane wbrew przepisom

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Legalną formą organizowania nauczania religii nie może być zorganizowanie przez dyrektora szkoły lekcji wyznania prawosławnego w ramach jednej grupy międzyklasowej obejmującej uczniów od klasy "0" do klasy "VIII" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że organizacji tych lekcji należy uwzględnić poziom intelektualny i emocjonalny uczniów.

04.05.2021

WSA: W czasie pandemii ostrożność ważniejsza od formalizmu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ocena zachowania pełnomocnika, który nie wniósł w terminie odwołania musi uwzględniać pandemiczną rzeczywistość - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Jeżeli zatem pełnomocnik podejrzewał, że jest chory na Covid-19, mógł podjąć zalecane przez organy państwa działania, w tym kwarantannę dokumentów.

01.05.2021

Sąd: Dyrektor szkoły winna wyłudzenia od pracowników pieniędzy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Społeczna szkodliwość zachowania dyrektor szkoły, polegającego na wykorzystaniu funkcji i pozycji w celu osiągnięcia własnej korzyści majątkowej kosztem zwykłych niezamożnych pracowników administracyjnych jest bardzo wysoka - orzekł sąd oceniając wyłudzenie pieniędzy od swoich pracowników i gminy. I nakazał naprawić szkodę.

01.05.2021