Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020

Prof. Biernat: Sądy nie tylko w unijnych sprawach mogą oceniać niezależność Izby Dyscyplinarnej i KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To, że unijny trybunał nie zdecydował się na samodzielną ocenę niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i „dystansu” Krajowej Rady Sądownictwa wobec władzy ustawodawczej i wykonawczej, uważam za trafne rozwiązanie, jakkolwiek może być dla niektórych obserwatorów rozczarowujące - twierdzi prof. Stanisław Biernat.

21.01.2020

Wojciech Kapica: To jeszcze nie koniec zmian w prawie o praniu pieniędzy

Prawo karne Rachunkowość Prokuratura Finanse

W Polsce i w większości państw UE jest dość wysoki poziom wdrożenia regulacji nowej regulacji o praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - mówi Wojciech Kapica. Ale już czekają nas nowe obowiązki wynikające z kolejnej dyrektywy, która wymaga m.in. wymienia 22 konkretne przestępstwa źródłowe dotyczące prania pieniędzy, które powinny być kryminalizowane.

20.01.2020

Przedsiębiorcy powinni zacząć szukać rozwiązań dla sygnalistów

Compliance

Zgodnie z unijnymi trendami, państwa członkowskie będą zobligowane do opracowania przepisów zapewniających kompleksową ochrony osobom zgłaszającym nieprawidłowości i nadużycia. Przedsiębiorcy będą musieli je wdrożyć. Mogą się wzorować na rozwiązaniu wybranym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - piszą Julia Ziemska i Konrad Orlik z Kancelarii Zięba & Partners.

18.01.2020

Kontrakt lub umowa o pracę dla menedżera - ale to nie to samo

Prawo cywilne Prawo pracy HR

Członkowie zarządu oraz dyrektorzy mogą być zatrudniani zarówno w ramach umowy o pracę, jak i innych stosunków prawnych. Wybór formy zatrudnienia zależy od pracodawcy i menadżera. Jeżeli jednak strony decydują się na wybór innej formy niż umowa o pracę, to ważne jest, aby sposób jej realizacji różnił się od warunków umowy o pracę – pisze Przemysław Mazur

18.01.2020

Wizerunek chroniony jak dane osobowe i dobro osobiste

Prawo cywilne RODO

Przetwarzanie wizerunku budzi wiele wątpliwości nie tylko na gruncie przepisów o ochronie danych osobowych, ale także na gruncie prawa autorskiego oraz przepisów odnoszących się do ochrony dóbr osobistych. O czym powinien zatem pamiętać administrator przetwarzający czyjś wizerunek? Na jaką ochronę może liczyć osoba, której wizerunek jest przetwarzany? - analizuje Katarzyna Wojciechowska

18.01.2020

Gregorczyk-Abram: Zbliżamy się do wariantu tureckiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie mam wątpliwości, że celem przyjętej przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów, jest pogłębienie efektu mrożącego. I nie boję się o tych sędziów, którzy biorą udział w manifestacjach, czy krytykują przeprowadzane zmiany, a o tych z małych sądów, bo staną przed dylematem: wychylać się czy nie - mówi Prawo.pl adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram

17.01.2020

Rezydenci sprawdzą, czy minister ma dla nich konkretne propozycje

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Dziś w Ministerstwie Zdrowia odbędzie się spotkanie Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Strony mają podsumować, co udało się zrealizować z porozumienia zawartego w lutym 2018 roku. O tym, dlaczego rezydenci nie są tego zadowoleni, rozmawiamy z Piotrem Pisulą, przewodniczącym PR OZZL.

17.01.2020

Kasztelan-Świetlik: Kara dla Volkswagena może pomóc w walce o odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezes UOKiK orzeka o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów, a idąc do sądu cywilnego po odszkodowanie wskazujemy naruszenie indywidualnego interesu. Decyzja prezesa UOKiK może więc pomóc w procesie dowodzenia, że do naruszenia doszło, ale i tak trzeba wykazać, że ponieśliśmy z tego tytułu szkodę - mówi Bernadeta Kasztelan-Świetlik

16.01.2020

Sędzia Łazarska: Prawnicy jutra nie tylko od paragrafów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Dla studenta

Wybrano niedawno po raz kolejny najlepszych prawników młodego pokolenia zwycięzców konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019”. Przy okazji tego rodzaju uroczystości warto zastanowić się jaki powinien być prawnik jutra, prawnik sięgający swoimi ambicjami i zdolnościami gwiazd - pisze sędzia dr Aneta Łazarska.

15.01.2020

Coraz więcej szpitali ma akredytacje jakościowe

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już 213 szpitali ma akredytację przyznawaną przez ministra zdrowia. Znacząco wzrosła liczba placówek lekarzy rodzinnych, które mają takie certyfikaty. Rok temu było zaledwie 8 przychodni poz z akredytacją, a teraz jest 189. O coraz większym zainteresowaniu podnoszeniem jakości rozmawiamy z Haliną Kutaj-Wąsikowską, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia

14.01.2020

Sądy powinny badać wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W sprawach, w których interweniowaliśmy, sąd karny prawomocnie stwierdził brak podstaw do wszczęcia postępowania karnego skarbowego. Takie wszczęcia nie mogły wywoływać żadnych skutków prawnych. W demokratycznym państwie prawa administracja nie może czerpać korzyści z tego, że sama łamie przepisy – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

13.01.2020

Odwołanie darowizny możliwe, jeśli zachowanie obdarowanego godzi w normy moralne

Prawo cywilne

W Polsce, tak jak i innych krajach, ustawodawca dopuszcza odwołanie darowizny w wyjątkowych sytuacjach. Skutecznie odwołać można wykonaną już umowę darowizny, jeśli zachowanie obdarowanego jest rażąco niewdzięczne, a więc jeśli uporczywie narusza on normy etyczne - wyjaśnia adwokat dr Szymon Solarski.

11.01.2020

Internetowe Konto Pacjenta będzie w przyszłości koniecznością 

Pacjent Opieka zdrowotna

Z konta internetowego największego banku w Polsce będzie można przejść do Internetowego Konta Pacjenta. Trwająca informatyzacja systemu ochrony zdrowia spowoduje, że w niedalekiej przyszłości korzystanie ze świadczeń nie będzie możliwe bez dostępu do IKP. Dlatego warto wiedzieć jakie funkcjonalności oferuje – podkreśla Barbara Młodawska, adwokat z Kancelarii BM Legal.

11.01.2020

Mimo zapowiedzi, ZUS RCA nadal w starym brzmieniu

Ubezpieczenia społeczne PPK

Druga grupa pracodawców, licząca około 20 tys. firm została już objęta Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Od 1 stycznia przepisy ustawy o PPK mają zastosowanie do podmiotów zatrudniający co najmniej 50 osób. Jednak pomimo że ustawa uchwalona została w 2018 roku, nie wszystkie akty prawne pozwalające na funkcjonowanie planów kapitałowych zostały przez władze zrealizowane

10.01.2020

Rynek pracy w 2020 r. - mniej cudzoziemców, mniej pracy, więcej automatów

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Mniej nowych miejsc pracy, mniejsza skala zatrudniania pracowników z Ukrainy i postępująca automatyzacja niektórych zawodów, to tylko niektóre ze zmian, które czekają polski rynek pracy w nadchodzących dwunastu miesiącach – uważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert rynku pracy.

10.01.2020

Nowe zasady znakowania żywności „bez GMO” już obowiązują

Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Od początku tego roku można oznaczać produkty jako wolne od GMO. Jednak wyłącznie takie, które mają swoje genetycznie modyfikowane odpowiedniki. Ale producent, który zdecyduje się na takie znakowanie będzie musiał spełnić szereg dodatkowych wymogów formalnych - pisze dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

10.01.2020

Kożuchowska-Warywoda: Sędziowie będą walczyć do końca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzane obecnie zmiany mają zakneblować sędziom usta i nie ma na to naszej zgody. Tym bardziej, że sędziowie nie chcą uczestniczyć w każdej debacie, a mówić chcą jedynie o tym, na czym się znają, czyli o wymiarze sprawiedliwości. Jego reformy nie mogą być wprowadzane bez naszych opinii - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda

09.01.2020

Zgłaszanie nabywania i zbywania pojazdów w profesjonalnym obrocie wymaga zmian

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Kwartalny obowiązek rozliczenia znacznie ułatwiłby pracę przedsiębiorców trudniących się profesjonalnym obrotem pojazdami. Ewidencjonowanie takich transakcji np. w odpowiedniej tabeli i przekazywanie ich z końcem każdego z czterech kwartałów w roku byłoby prostsze i efektywniejsze, a przedsiębiorcy nie odczuliby tak bardzo zmian, które nakładają na nich nowe obowiązki.

08.01.2020

Koniec z akcjami w formie pisemnej - czas zamienić je na elektroniczne

Spółki

Wkrótce dokumenty akcji w formie pisemnej zastąpi elektroniczny rejestr akcjonariuszy, co wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami i kosztami. Jeśli dana działalność nie musi być prowadzona w formie spółki akcyjnej, a spółka nie planuje wprowadzenia akcji do obrotu publicznego to może pomyśleć o przekształceniu - pisze Wojciech Ostrowski z Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

08.01.2020