Koronawirus może być uzasadnieniem wypowiedzenia umowy o pracę

Prawo pracy

Wielu pracodawców może stanąć w obliczu konieczności redukowania zatrudnienia w związku z epidemią. Czy koronawirus może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony? Może. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wskazana przez pracodawcę przyczyna była realna i konkretna – pisze Łukasz Pyjek z kancelarii TLA.

22.06.2020

Wygoda i bezpieczeństwo to zalety postępowań online. Czy wdrożą je sądy powszechne?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skoro dziś powszechnie komunikujemy się za pośrednictwem Teamsa, Skype’a czy Zooma, to dlaczego nie wykorzystywać tego narzędzia w sądownictwie? Jest to wygodne, bezpieczne i szybkie. Prowadziłem już postępowania online i świetnie się one sprawdziły – pisze adwokat dr Rafał Morek, członek Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej,

22.06.2020

Dozór elektroniczny może być częściej stosowany, ale sam wymiar kary nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Jedną ze zmian wprowadzonych pod hasłem COVID-19 jest rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, dopuszczalny wymiar kary został wydłużony do roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Jednak to od samych skazanych, a konkretniej od ich zachowań podczas SDE będzie zależeć jak nowa regulacja się przyjmie, i czy pozostanie po epidemii - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

21.06.2020

Nowa „ustawa antyprzemocowa” ma lepiej chronić ofiary

Prawo karne Prawo rodzinne

Przemoc w rodzinie stanowi jeden z większych problemów współczesnych państw praktycznie na całym świecie. Dlatego też walka ze zjawiskiem przemocy domowej powinna być jednym z priorytetowych zadań dla organów państwa - pisze adwokat Agata Koschel-Sturzbecher. I dodaje, że po zmianie prawa powinno to być łatwiejsze.

20.06.2020

Artur Tusiński: Zarządzanie centralne jest złe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Brakuje dwóch rzeczy: pełnej niezależności finansowej od arbitralnych decyzji zapadających poza samorządem i tego, żeby prawo dotyczące lokalnych społeczności mogło w największym zakresie być stanowione w gminach. To konflikt pomiędzy centralizacją, a procesem demokratyzacji na najniższym szczeblu – mówi Artur Tusiński, prezes Unii Miasteczek Polskich.

20.06.2020

Dr Małecki: Ustawodawca tarczą antykryzysową wprowadza chaos w prawie karnym  

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

To co się obecnie dzieje, czyli wprowadzanie pod hasłem COVID-19 przepisów, które znalazły się już w nowelizacji Kodeksu karnego zaskarżonej przez prezydenta i czekającej na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny, jest uderzeniem w prerogatywę głowy państwa i grozi paraliżem systemu prawnego - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mikołaj Małecki

19.06.2020

Stwierdzenie nieważności umowy o kredyt frankowy to nie zawsze unieważnienie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Stwierdzenie nieważności umowy nie jest tożsame z jej unieważnieniem. Tymczasem brak precyzji w formułowaniu wypowiedzi czy nieświadomy brak rozróżnienia tych pojęć widoczny jest nie tylko w dyskusji publicznej, ale również na poziomie postępowań sądowych. Dlaczego warto być precyzyjnym i podkreślać różnice, zwłaszcza w kontekście umów o kredyty frankowe

18.06.2020

Żadna okoliczność nie może stanowić usprawiedliwienia dla przemocy

Prawo rodzinne

Ratyfikacja Konwencji Stambulskiej oznaczała, że uznajemy obecne wartości, akceptowane przez kulturę zachodnią. Jej wypowiedzenie będzie jeszcze gorsze niż brak jej ratyfikacji – będzie bowiem oznaczało, że po prostu przestaliśmy akceptować ujęte tam normy - ocenia adwokat Karolina Pilawska z kancelarii TPZ.

17.06.2020

Tarcza antykryzysowa przedłuża terminy dematerializacji akcji

Spółki Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Związane z epidemią koronawirusa ograniczenia dotyczące życia prywatnego i działalności gospodarczej oznaczają także przesunięcie niektórych terminów związanych z funkcjonowaniem spółek. Jedna z tych decyzji dotyczy przebiegu procesów związanych z dematerializacją akcji - pisze radca prawny Wojciech Ostrowski.

16.06.2020

W nowym prawie zamówień zasada efektywności istotnie wpłynie na kryteria oceny ofert

Zamówienia publiczne

Już 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. W art. 17 ust. 1 tej ustawy wyrażona została tzw. zasada efektywności ekonomicznej. Jej realne stosowanie wymagać będzie skoncentrowania postępowania (a zwłaszcza jego przygotowania) wokół przedmiotu zamówienia, m.in. w celu realnego stosowania jakościowych kryteriów oceny ofert - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

15.06.2020

Bobrowicz: COVID-19 wymusza zmiany w kancelariach prawniczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości LegalTech Koronawirus

Epidemia może trwać jeszcze miesiącami. A to oznacza że kancelarie, które chcą utrzymać się na rynku muszą zmienić swoje podejście do wielu kwestii. Wygrają ci, którzy postawią na nowe technologie, ale też przemodelują podejście do usług. Pomocna może być choćby specjalizacja, ale wiążąca się ze zmianą strategii rynkowej - mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

15.06.2020

Wesela w czasie epidemii czasem z dodatkowymi opłatami

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

W związku z kolejnymi etapami znoszenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, od 6 czerwca powróciła możliwość organizacji wesel. To informacja na którą czekały zarówno przyszłe pary nowożeńców, jak i przedsiębiorcy świadczący usługi w branży weselnej - piszą Jowita Jankowska i radca prawny Ewa Błaszczyk z kancelarii Filipiak Babicz Legal.

14.06.2020

Prezydent Częstochowy: Z kryzysem mamy do czynienia od dawna

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Dużo wcześniej niż pojawiła się pandemia i problemy z niej wynikające, samorządy sygnalizowały, że ich finansowa kondycja się pogarsza. W zeszłym roku wiele gmin już mocno poczuło, że te prognozy stały się faktem – mówi Krzysztof Matyjaszczyk. Jak podkreśla, coraz więcej rozwiązań prawnych uszczupla budżety samorządów, a cel reformy, a więc decentralizacja obowiązków i zadań, stopniowo jest podważany.

13.06.2020

Sokołowska: Wypowiedzenie konwencji stambulskiej byłoby ogromnym krokiem wstecz

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo upływu 9 lat, Polska nie wprowadziła do swojego systemu prawnego wszystkich przepisów Konwencji Stambulskiej. Nadal ochroną przed przemocą nie są objęci byli małżonkowie i partnerzy, nie ma wyodrębnionej przemocy ekonomicznej, a przestępstwo zgwałcenia nie jest zależne od braku zgody - mówi adwokat Monika Sokołowska.

13.06.2020

Do wyroku TSUE Izba Dyscyplinarna nie może orzekać w żadnej sprawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE zawieszające Izbę Dyscyplinarną SN dotyczy wszystkich spraw, nie tylko sędziowskich dyscyplinarek - piszą Michał Mistygacz i Wojciech Sitek. Jak dodają, Izba mogłaby rozpatrywać te inne sprawy, gdyby wyznaczała do tego sędziów spełniających wskazane przez TSUE kryteria niezależności. Ale to przy obecnym jej składzie nie jest możliwe.

12.06.2020

Prof. Borski: Prawa wyborczego nie można stanowić w pośpiechu  

RODO Wybory

Specustawa dotycząca szczególnych zasad organizacji najbliższych wyborów prezydenckich weszła w życie w dniu ogłoszenia. To niedopuszczalne rozwiązanie. Brak vacatio legis (okresu „spoczywania ustawy”) godzi w konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawnego - wskazuje dr hab. Maciej Borski.

11.06.2020

Quo vadis compliance w kryzysie?

Compliance

Czy kryzys po pandemii zaprzepaści rozwój compliance? Szukając odpowiedzi trzeba pamiętać, że ustawy nakazujące podejmowanie określonych działań prewencyjnych w zakresie nieprawidłowości, były uchwalane właśnie w następstwie kryzysów. Dlatego obecnie szczególne znaczenie ma śledzenie przez oficera compliance najnowszych trendów - pisze dr Bartosz Jagura

10.06.2020

Prezes NRA: COVID-19 wpłynął i będzie wpływał na funkcjonowanie kancelarii

Prawnicy LegalTech Koronawirus

Czas epidemii pokazał, że adwokaci prowadząc kancelarie muszą znać się na zarządzaniu, organizacji pracy czy umieć analizować koszty. Pomocne w utrzymaniu się na rynku będą też umiejętność kontaktowania się z klientami, jakość usług i umiejętności w konkretnych dziedzinach prawa - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prezes NRA adw. Jacek Trela.

10.06.2020

Prof. Manowska: Zleciłam analizę orzecznictwa w sprawach kredytów frankowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska zapowiada podjęcie uchwał rozszerzonych składów w sprawie ujednolicenia orzeczeń dotyczących kredytów frankowych oraz w kwestii zadośćuczynienia dla członków rodzin poszkodowanych deliktem. Nie zamierza jednak wstrzymywać pracy Izby Dyscyplinarnej SN, której zawieszenia domaga się Trybunał Sprawiedliwości UE.

09.06.2020

Ograniczenia w działalności gospodarczej mogą rodzić roszczenia wobec Skarbu Państwa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Wprowadzone po pojawieniu się epidemii koronawirusa ograniczenia w działalności przedsiębiorstw doprowadziły w wielu z nich do poważnych strat. Powstają więc pytania o odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody związane zarówno z działaniem, jak i zaniechaniem władzy ustawodawczej i wykonawczej w tej dziedzinie - pisze adwokat Elżbieta Buczek

08.06.2020