Ruszył nowy serwis dla uczestników PPK

Domowe finanse PPK

Od początku stycznia 2022 r. został uruchomiony nowy serwis „MojePPK”, w którym uczestnicy pracowniczych programów kapitałowych mogą sprawdzić wartość środków zgromadzonych przez nich w PPK. To jedyne miejsce, w którym uczestnik PPK będzie mógł zobaczyć, co dzieje się na wszystkich utworzonych dla niego rachunkach.

03.01.2022

1 stycznia – obowiązkowa weryfikacja stanu partycypacji w PPE

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracodawcy co pół roku – 1 stycznia oraz 1 lipca każdego roku – mają obowiązek sprawdzania, czy partycypacja osób zatrudnionych w pracowniczych programach emerytalnych na ten dzień nadal wynosi co najmniej 25 proc. Jeśli okaże się, że nie, to ich zwolnienie z obowiązku utworzenia pracowniczych planów kapitałowych przestaje obowiązywać.

30.12.2021

Umowa o prowadzenie PPK dla nowego pracownika po trzech miesiącach

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Umowę o prowadzenie praconiczego programu kapitałowego można zawrzeć tylko w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, w rozumieniu ustawy o PPK. Co do zasady, umowę tę zawiera się po upływie trzech miesięcy zatrudnienia danej osoby w podmiocie zatrudniającym. Do okresu zatrudnienia wlicza się tylko okresy obowiązkowego polegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

13.12.2021

Prezes PFR: W dużych firmach partycypacja w PPK przekroczyła 40 proc.

Prawo pracy PPK

Obserwujemy stopniowy wzrost liczby uczestników w pracowniczych planach kapitałowych. W przypadku dużych firm ta partycypacja przekroczyła 40 proc. – poinformował w poniedziałek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak podał, mamy ponad 7 mld aktywów w funduszach PPK.

06.12.2021

Podział majątku wspólnego małżonków obejmuje także pieniądze w PPK

Domowe finanse PPK

W przypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa, fundusze zgromadzone na rachunku pracowniczego programu kapitałowego uczestnika, przypadające jego byłemu małżonkowi, są przekazywane mu na rachunek PPK. Jeżeli były małżonek uczestnika nie ma rachunku PPK, możliwy jest zwrot środków w formie pieniężnej. Zwrot może jednak łączyć się z pomniejszeniami.

27.11.2021

Wypłata środków z PPK nie musi wiązać się z zapłatą podatku

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych (PPK), korzystający z oszczędności zgromadzonych w tym programie, nigdy nie płaci z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych według skali podatkowej. Po spełnieniu warunków określonych w przepisach, nie płaci także podatku od zysków kapitałowych.

12.11.2021

PFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Od 18 listopada do końca grudnia br. Polski Fundusz Rozwoju prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale dotąd tego nie zrobiły - poinformował w piątek PFR. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń.

05.11.2021

Pracownicy nie chcą - mikroprzedsiębiorca zwolniony z tworzenia PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Mikroprzedsiębiorca, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego programu kapitałowego, jest zwolniony ze stosowania ustawy o PPK. Zwolnienie ze stosowania ustawy o PPK nie jest jednak bezterminowe. Jeśli pracodawca przestanie spełniać jakikolwiek warunek, od którego ono zależy, będzie zobowiązany wdrożyć PPK w swojej firmie.

29.10.2021

Małżonkowie mogą otrzymywać jedno wspólne świadczenie z PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Małżonkowie, którzy ukończyli 60 lat i mają rachunki pracowniczych programów kapitałowych w tej samej instytucji finansowej, mogą połączyć swoje oszczędności i wypłacać je ze wspólnego rachunku PPK. Świadczenie małżeńskie jest wypłacane w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Po śmierci jednego z małżonków świadczenie to wypłaca się drugiemu z nich.

21.10.2021

Prezydent podpisał wystawianie elektronicznych wezwań w sprawie PPK

Prawo pracy PPK

Już wkrótce Polski Fundusz Rozwoju będzie mógł wystawiać elektroniczne wezwania dla pracodawców w sprawie zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Taką możliwość daje podpisana we wtorek, 28 września, przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy w sprawie COVID-19. Przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

29.09.2021

Wpłaty do PPK nalicza się również od wynagrodzenia wypłaconego byłemu pracownikowi

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Ustanie zatrudnienia uczestnika PPK pozostaje bez wpływu na obowiązek pracodawcy naliczania i dokonywania wpłat do PPK za tego uczestnika. Jeśli więc już po ustaniu zatrudnienia uczestnik PPK otrzyma wynagrodzenie w rozumieniu ustawy o PPK, np. premię za poprzedni kwartał, to pracodawca jest zobowiązany do naliczenia wpłat do PPK od tego wynagrodzenia.

25.09.2021

Pracodawca pomoże nowemu pracownikowi w przekazaniu środków na jeden rachunek PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Pracodawca pośredniczy w transferze oszczędności PPK pracownika tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce po złożeniu przez nowego pracownika oświadczenia o zawartych dla niego wcześniej umowach o prowadzenie Pracowniczego Programu Kapitałowego, a drugi – po zmianie instytucji finansowej przez pracodawcę.

02.09.2021

Decyzję o rezygnacji z PPK można w każdej chwili odwołać

Prawo pracy PPK

Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych jest dobrowolne. To pracownik decyduje, czy chce być uczestnikiem tego programu, czy też nie. Co więcej, każdą swoją decyzję może w każdej chwili zmienić. I nie musi jej uzasadniać. Można więc przystąpić do PPK niejako na próbę, aby przekonać się w praktyce, czy oszczędzanie wspólnie z pracodawcą i państwem faktycznie się opłaca.

28.08.2021

Osoby w wieku 55+ nie powinny pochopnie rezygnować z PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Zasada automatycznego zapisu oznacza, że pracodawca zapisuje do PPK pracowników, którzy są między 18 a 55 rokiem życia, bez pytania ich nawet o zgodę. W przypadku pracownika mającego ukończone 55 lat, zapisanie do PPK odbywa się na jego wniosek, złożony pracodawcy. Gromadzenie środków w tym programie nie spowoduje zawieszenia prawa do emerytury.

06.08.2021

Nowy pracodawca nie może wdrożyć PPE zamiast PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Utworzenie pracowniczego programu emerytalnego nie zwolni z obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym i umowy o prowadzenie PPK podmiotu zatrudniającego, który uzyskał ten status dopiero w 2021 roku i w związku z tym wdraża program PPK w terminach wynikających z przepisów ogólnych, a nie przejściowych.

23.07.2021

W razie śmierci uczestnika PPK oszczędności trafią do jego bliskich

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Środki zgromadzone na rachunku w PPK podlegają dziedziczeniu. Uczestnik może wskazać też instytucji finansowej jedną lub więcej osób, które - w przypadku jego śmierci - otrzymają zgromadzone przez niego oszczędności. Uprawniona może być każda wskazana przez niego osoba fizyczna - zarówno członek jego rodziny, jak i osoba z nim niespokrewniona, np. przyjaciółka czy sąsiad.

03.07.2021

PFR: 32,6 proc. wynosi partycypacja w PPK i PPE

Emerytury i renty PPK

Partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych i Pracowniczych Programach Emerytalnych wnosi 32,6 proc. Na emeryturę wspólnie z pracodawcą i państwem oszczędza 2,9 mln osób. Na koniec maja 2021 roku 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy inwestycyjnych PPK wyniosła ponad 18 proc. - poinformował w środę Polski Fundusz Rozwoju.

16.06.2021

Oszczędzający w PPK ma stały dostęp do informacji o zgromadzonych środkach

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego poprzez serwis klienta instytucji finansowej prowadzącej fundusz może na bieżąco monitorować stan oszczędności na swoim prywatnym rachunku. Jeśli nie otrzymał informacji o przystąpieniu do PPK ani pocztą tradycyjną, ani na adres email, powinien zgłosić się do instytucji, która prowadzi jego rachunek w celu uzyskania dostępu do serwisu klienta.

11.06.2021

Pieniądze gromadzone w PPK mogą pomóc w zakupie mieszkania

Prawo pracy PPK

Uczestnik PPK może jednorazowo wypłacić do 100 proc. środków z PPK w celu pokrycia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Wniosek w tej sprawie można złożyć do instytucji finansowej przez ukończeniem 45 lat. Nie ma przy tym znaczenia, czy w chwili składania wniosku uczestnik PPK pozostaje w zatrudnieniu, finansuje wpłaty do PPK lub złożył wcześniej deklarację o rezygnacji z wpłat do PPK.

08.06.2021