united kingdom
ukraine
Prawo.pl

Wakacje składkowe: Kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem – zakłada projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o informację o ich indywidualnym poziomie wynagrodzenia i średnim poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących tę samą co oni pracę. Już dziś jednak wnioskodawcy szukają sposobu na objęcie regulacjami o jawności wynagrodzeń także umów cywilnoprawnych. Zdaniem prawników projekt poselski to nie jest tryb na wdrażanie prawa unijnego.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Sąd przeprowadził nieznany prawu dowód z zeznań stron na piśmie. Wyrok wydał zaś z udziałem ławnika wyznaczonego w dniu wyroku. Sąd Okręgowy nie dostrzegł tych naruszeń procedury - swój prawomocny wyrok wydał zatem z rażącym naruszeniem przepisów – uznał Rzecznik Praw Obywatelskich i złożył skargę nadzwyczajną. Jednak Sąd Najwyższy nie stwierdził, że doszło do rażącego złamania prawa i i utrzymał orzeczenie w mocy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2024
Prawo cywilne Prawnicy Prawo pracy
Straż miejska przegrywa rekrutację z innymi służbami mundurowymi, choćby z policją. W całym kraju do obsadzenia jest kilkaset wakatów. Strażnicy miejscy przekonują, że choć ich praca jest zbliżona do służb mundurowych, to w przeciwieństwie do policjantów nie przysługuje im emerytura pomostowa. Unia Metropolii Polskich chce to zmienić.
Robert Horbaczewski
10.12.2024
Samorząd terytorialny
67 proc. urzędów gmin założyło już adres do doręczeń elektronicznych. W przypadku starostw powiatowych odsetek ten wynosi 85 proc., a w przypadku urzędów marszałkowskich 87,5 proc. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. E-doręczenia wejdą co do zasady w życie 1 stycznia 2025 r.
Robert Horbaczewski
09.12.2024
Samorząd terytorialny E-doręczenia
W 2025 roku Polacy będą mieli okazję skorzystać z różnych form odpoczynku. Oprócz ustawowych dni wolnych od pracy, firmy coraz częściej wprowadzają nietypowe urlopy dostosowane do współczesnych potrzeb zespołów. Jak wynika z analiz Grupy Progres, jest w czym wybierać.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2024
Prawo pracy
Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do UE polski rząd zamierza wprowadzić przepisy, które utrudnią lub wręcz uniemożliwią polskim usługodawcom delegowanie pracowników do innych krajów Unii. Jedenaście lat walki w instytucjach UE o ochronę polskich firm na unijnym rynku przed protekcjonizmem i dyskryminacją mogą zostać zaprzepaszczone tą jedną ustawą – alarmują prawnicy Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy. I wskazują trzy poważne kwestie, które mogą skutkować naruszeniem zobowiązań Polski z tytułu art. 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instrumentem służącym do zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale też emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Dorian Lesner
09.12.2024
Prawo pracy

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Beata Dązbłaż
07.12.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Podobnie jak w przypadku zdarzeń niepożądanych, w Polsce nie bada się kompleksowo zjawiska dyskryminacji w środowisku lekarskim. Ale jeśli już organizacje się tego podejmą, wyniki są zatrważające – 73,5 proc. przedstawicielek zawodów medycznych deklaruje, że osobiście spotkało się z formą dyskryminacji. Dyskryminowani bywają również pacjenci, np. cierpiący na choroby psychiatryczne.
Inga Stawicka
06.12.2024
Zawody medyczne
Prawodawca zdecydował, że palenie wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych, jest zabronione w pomieszczeniach zakładów pracy. Krnąbrni palacze muszą się liczyć z konsekwencjami naruszenia zakazu. Właściciel lub zarządzający obiektem może jednak podjąć decyzję o wyznaczeniu palarni. Pomieszczenie to musi być odpowiednio oznaczone i zostać wyposażone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny.
Dorian Lesner
06.12.2024
BHP
W polskich związkach sportowych wprowadzone zostaną tzw. kwoty płci (minimum 30 proc.). Dzięki temu wzrośnie rola kobiet we władzach związków. Podwyższone zostaną kwoty i wydłużone okresy przyznawania stypendiów sportowych po urodzeniu dziecka. Sędzia sportowy, podczas wykonywania zadań, będzie korzystał z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego – przewiduje nowelizacja ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw, którą w czwartek bez poprawek przyjął Senat
Robert Horbaczewski
06.12.2024
Administracja publiczna

ZUS: W grudniu kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic

Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wnioski w ramach programu Aktywny Rodzic rozpatrywane są sukcesywnie. ZUS będzie wypłacał świadczenia w danym miesiącu za miesiąc poprzedni – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I przypomniał, że wnioski o świadczenia z programu Aktywny Rodzic można składać od 1 października wyłącznie drogą elektroniczną.
Grażyna J. Leśniak
06.12.2024
Domowe finanse Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Możliwość wykorzystania zwolnienia związanego z usuwaniem skutków powodzi została przesunięta na okres do 30 czerwca 2025 r. (dotychczas dniem granicznym był 31 grudnia 2024 r.). Zwolnienie to przysługuje jednak nadal w wymiarze 20 dni, który nie jest przypisany do roku kalendarzowego, ale do całego okresu, przez który może być wykorzystywane.
Marek Rotkiewicz
06.12.2024
Prawo pracy Finanse Powódź
Okres świąteczny to czas podsumowań, refleksji i… oczekiwań. Dla wielu pracowników jest to moment, w którym liczą na gesty ze strony pracodawców. Aż 86 proc. pracowników deklaruje, że najbardziej chcieliby w tym czasie otrzymać od firmy premię finansową. W rzeczywistości takiego benefitu spodziewa się jednak zaledwie 45 proc. badanych, co i tak jest wzrostem w porównaniu do ubiegłego roku. Aż 85 ankietowanych uważa, że Wigilia to dzień o specjalnym statusie, który nie powinien być traktowany jako standardowy dzień pracy.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Pracownikowi przysługuje 20 albo 26 dni corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlopu nie można się zrzec i co do zasady powinien on zostać wykorzystany w naturze. Wymiar wypoczynku zależy od stażu pracy, do którego wlicza się też okresy nauki oraz okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na sposób ustania stosunku pracy.
Dorian Lesner Jarosław Masłowski
05.12.2024
Prawo pracy HR
Nieobniżenie pensum nauczycielce z niepełnosprawnością było przejawem nierównego traktowania i z tego powodu powinna ona otrzymać odszkodowanie. Powinno ono wynosić trzykrotność wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w dacie wyroku – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że zawsze należy uwzględniać możliwości finansowe pracodawcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2024
Kadry w oświacie Prawo pracy
Zatrudnienie cudzoziemców na umowach cywilnoprawnych pogarsza sytuację na całym rynku pracy – uważa MRPiPS. I wyjaśnia, że wprowadzenie wymogu zawierania umów o pracę będzie stanowić ochronę polskiego pracownika przed nieuczciwą konkurencją, próbami pogarszania warunków pracy pod pretekstem, że znajdzie się ktoś, kto za niższą płacę zajmie takie samo stanowisko. Zdaniem prawników cudzoziemcy będą bardziej uprzywilejowani co do warunków zatrudnienia niż Polacy, którzy nadal będą uprawnieni do pracy na umowach cywilnoprawnych.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy

Jak rozliczyć firmowe prezenty świąteczne

PIT Rachunkowość Prawo pracy
Wręczanie świątecznych prezentów pracownikom ma różne konsekwencje - w zależności od tego, z jakich środków finansowane są upominki i jaki typ umowy łączy obie strony. Pracownik nie zapłaci podatku, jeśli prezent został opłacony z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W 2024 r. może skorzystać ze zwolnienia z PIT do limitu 1000 zł. Z kolei pracodawcy mogą odliczyć tylko niektóre wydatki na upominki dla załogi.
Monika Pogroszewska
05.12.2024
PIT Rachunkowość Prawo pracy
Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja pracowników to - według danych zebranych przez Instytut Keralla Research na zlecenie VanityStyle - trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP.
Grażyna J. Leśniak
04.12.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Uczestnicy pracowniczych planów kapitałowych, logując się w serwisie mojeppk, sądzą czasem, że jest to serwis instytucji finansowych prowadzących ich rachunki PPK. Tak nie jest. Serwis mojeppk jest prowadzony przez PFR Portal PPK i ma tylko informacyjny charakter. Nie można np. złożyć w nim dyspozycji wypłaty środków z rachunku PPK.
Anna Puszkarska
04.12.2024
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Sztuczna inteligencja wkracza w kolejne etapy procesu rekrutacji, oferując innowacyjne rozwiązania, które mogą znacznie przyspieszyć poszukiwanie dopasowanej pracy. Wielu kandydatów pozytywnie ocenia te usprawnienia. Bo jak wynika z najnowszego badania Pracuj.pl, aż 61 proc. respondentów jest pozytywnie nastawionych do automatycznych rekomendacji ofert czy autouzupełniania CV na bazie informacji o użytkowniku.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2024
Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy

SKO: Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach należne od dnia złożenia wniosku o orzeczenie

Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach należy przyznać od dnia złożenia wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, a nie od złożenia oświadczenia o przejściu na nowe zasady. A tak uznał jeden z urzędów. Musiał więc ponownie rozpatrzyć sprawę i ostatecznie postąpił zgodnie z decyzją SKO. W lipcu pisaliśmy o problemach ojca, który pobiera świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach na dwójkę dzieci.
Beata Dązbłaż
03.12.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

RPO przystąpił do postępowania TK w sprawie zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił udział w postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego ze skargi konstytucyjnej, dotyczącej zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. W stanowisku dla TK RPO przedstawia argumenty na rzecz uznania, że zaskarżony, a już nie obowiązujący, artykuł ustawy o świadczeniach rodzinnych jest niezgodny z art. 71 ust. 1 zd. 2 Konstytucji RP - w zakresie, w jakim za jedyną przesłankę uprawniającą do świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby inne niż współmałżonek, przy sprawowaniu opieki nad osobą z niepełnosprawnością w związku małżeńskim, uznaje legitymowanie się orzeczeniem z znacznym stopniu niepełnosprawności przez współmałżonka osoby wymagającej opieki.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Apel Rady Przedsiębiorczości w sprawie cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
Wykluczenie możliwości świadczenia przez cudzoziemców pracy na podstawie umów cywilnoprawnych to znacząca zmiana, wprowadzona do projektu po zakończeniu etapu konsultacji publicznych i opiniowania projektu przez partnerów społecznych. Narusza to standardy rządowego procesu legislacyjnego – twierdzi Rada Przedsiębiorczości. W jej opinii tak daleko idąca zmiana wymagała ponownego przekazania projektu do zaopiniowania przez organizacje społeczne.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Rynek pracy
W listopadzie 2024 roku przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałek. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pozbawił ubezpieczoną prawa do zasiłku chorobowego. Powodem było zalogowanie się do firmowego systemu i kliknięcie jednego przycisku, w celu zatwierdzenia listy pracowników objętych grupowym ubezpieczeniem. Sąd nie zgodził się z wydanym rozstrzygnięciem, ponieważ sporna praca miała charakter incydentalny, krótkotrwały, nieskomplikowany i wymuszony okolicznościami.
Dorian Lesner
02.12.2024
Ubezpieczenia społeczne

Sygnalista zgłasza na zewnątrz, ale kto się zajmie problemem

Administracja publiczna Compliance Poprawmy prawo
System zgłoszeń zewnętrznych przyjmowanych przez organy administracji publicznej, który wystartuje 25 grudnia, może okazać się nieskuteczny. Rozproszenie odpowiedzialności pomiędzy różne organy, takie jak RPO, NIK czy organy administracji publicznej i samorządu terytorialnego - może prowadzić do trudności w koordynacji działań i ewentualnego chaosu kompetencyjnego.
Robert Horbaczewski
02.12.2024
Administracja publiczna Compliance Poprawmy prawo
Pracownicy nie zgadzają się z zasadą wykorzystania całego urlopu w roku, którego on dotyczy. Wolą często skorzystać z części urlopu w kolejnym roku. Pojawiają się głosy, że zmiana przepisów polegająca na liberalizacji obowiązku wykorzystania urlopu wypoczynkowego w danym roku wychodziłaby na przeciw potrzebom pracowników oraz dostosowywałaby się do aktualnych warunków rynkowych. Inni uważają jednak, że nie wyszłaby na dobre ani pracownikom, ani pracodawcom.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo
ESOP (Employee Stock Option Plan) to program, który umożliwia pracodawcom motywowanie swojej kadry poprzez nabycie akcji lub udziałów firmy. ESOP może znacznie różnić się w zależności od formy spółki, zarówno pod względem wdrożenia, jak i opodatkowania – piszą Paweł Skurzyński i Adam Moryń z kancelarii PragmatIQ.
Paweł Skurzyński Adam Moryń
30.11.2024
PIT Prawo pracy Spółki Zarządzanie