united kingdom
ukraine
Wprowadzenie do porządku prawnego art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej stanowi przykład naruszenia szeregu standardów konstytucyjnych. Analizując orzecznictwo dotyczące tego przepisu, można zauważyć, że często pojawia się teza, iż emeryt od 6 czerwca 2012 roku, czyli od chwili ogłoszenia ustawy nowelizującej wprowadzającej art. 25 ust. 1b, powinien był wiedzieć, że stan prawny uległ zmianie i w przypadku emeryta pobierającego emeryturę wcześniejszą, emerytura przyznana mu w wieku powszechnym ulegnie obniżeniu. Z tezą tą nie sposób się jednak zgodzić – pisze dr Andrzej Hańderek.
Andrzej Hańderek
07.03.2025
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
O zniesienie obowiązku zawierania umowy o pracę z cudzoziemcami kierowanymi do innych firm przez agencje pracy tymczasowej czy rezygnację z przepisów, które znacznie podwyższają kary dla pracodawców za łamanie prawa pracy - apeluje do senatorów Konfederacja Lewiatan. Jak twierdzi, pierwszy z przepisów ogranicza możliwość świadczenia pracy na rzecz klientów pracodawcy, drugi został wprowadzony w sposób, który narusza standardy stanowienia prawa.
Grażyna J. Leśniak
06.03.2025
Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

TSUE: Pięć państw UE skazanych na kary finansowe za sygnalistów

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Pięć państw członkowskich zostało skazanych na kary finansowe za niedokonanie transpozycji dyrektywy o ochronie sygnalistów. Są one zobowiązane do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary ryczałtowej, a Estonia, w wypadku utrzymywania się braku działania w tym zakresie, jest również zobowiązana do zapłaty dziennej kary pieniężnej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
06.03.2025
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Kobiety to aż 68 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorach blue collar i pracy tymczasowej, ale już na stanowiskach kierowniczych ich udział spada. W SSC/BPO wynosi 48 proc. Z kolei w branży IT kobiety stanowią 16,1 proc. osób zatrudnionych na stanowiskach specjalistycznych – wynika z danych LeasingTeam Group.
Grażyna J. Leśniak
06.03.2025
Prawo pracy HR Rynek pracy
Po roku nienagannej pracy kara porządkowa ulega zatarciu i informacje o niej są usuwane z akt osobowych. Czym jednak jest ta „nienaganna praca” i czy pomimo zatarcia ukarania, można brać pod uwagę np. przy doborze personelu do zwolnienia zdarzenia, które legły u podstaw ukarania?
Marek Rotkiewicz
06.03.2025
Prawo pracy HR
Ministerstwo Aktywów Państwowych, wykorzystując rekomendacje organizacji pozarządowych, przygotowało wytyczne dotyczące wsparcia rozwoju zawodowego kobiet oraz implementacji Dyrektywy Women on Boards w spółkach z udziałem Skarbu Państwa (SSP). Celem MAP jest, aby spółki te stały się wzorem do naśladowania dla innych przedsiębiorstw i zaangażowały się w tworzenie inkluzywnego środowiska pracy, które istotnie zwiększa potencjał rozwojowy oraz może poprawiać wyniki spółek.
Grażyna J. Leśniak
05.03.2025
Prawo pracy Spółki Prawo europejskie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych to pierwsza instytucja publiczna, która we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego, założyła Cyfrowe Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) dla przeszło 300 swoich budynków – poinformował w środę ZUS. Urząd przyjął jednolite zasady zakładania c-KOB dla budynków. W efekcie w Zakładzie do dzisiaj założono cyfrowe książki już dla 326 spośród 376 budynków.
Grażyna J. Leśniak
05.03.2025
Administracja publiczna Budownictwo
Rynek pracy w Polsce prezentuje się stabilnie, jednak pod powierzchnią tej pozytywnej tendencji kryje się wiele wyzwań. Ostrożność przedsiębiorców, rosnące koszty pracy oraz niski poziom inwestycji nie pozostają bez wpływu na sektor usług HR – przekonują autorzy raportu dotyczącego rynku usług HR w 2024 roku, opracowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
05.03.2025
Prawo pracy Rynek pracy

Ośrodki pomocy społecznej wstrzymują wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Niektóre ośrodki pomocy społecznej uznają orzeczenia wydane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności za ostateczne, mimo, że zostały one zaskarżone do sądu. Wstrzymują wtedy wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego. Chodzi o różną interpretację jednego z przepisów ustawy o rehabilitacji, który obowiązuje od sierpnia ubiegłego roku. Orzecznictwo nie jest jeszcze ugruntowane i nie ma jednolitej praktyki, przepisy są więc różnie interpretowane przez poszczególne ośrodki.
Beata Dązbłaż
05.03.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność

Derdziuk: Dobrowolny ZUS nie jest dobrym rozwiązaniem

Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Dobrowolny ZUS zakłada indywidualną odpowiedzialność za brak środków na starość. Bez przymusu odprowadzania składek tacy ludzie oczekiwaliby od państwa wsparcia. Owszem, żyjemy w Europie, gdzie opieka socjalna jest standardem, ale chcemy, żeby każdy był kowalem swojego losu i płacił składki, aby miał wypracowaną przez siebie emeryturę - mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, w rozmowie z Prawo.pl. Podkreśla, że osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość płacenia wyższych składek emerytalnych niż ryczałt. A ile osób to robi? Mniej niż 1 procent.
Grażyna J. Leśniak
05.03.2025
Finanse publiczne Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Sąd: Mobbing w urzędzie gminy informacją publiczną?

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ochrona danych
Informacja o mobbingu w miejscu pracy to sprawa prywatna, chyba że dotyczy osoby pełniącej funkcję publiczną. Dlatego wójt gminy, którego dotyczyło takie oskarżenie, nie mógł odmówić wydania informacji w tej sprawie, powołując się na ochronę prywatności osoby pokrzywdzonej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Marek Sondej
05.03.2025
Samorząd terytorialny Prawo pracy Ochrona danych
Rząd przeprowadzi analizy obowiązującego stanu prawnego, w szczególności jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz podejmie działania wdrażające deregulację. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstał specjalny zespół, którym pokieruje minister Maciej Berek.
Robert Horbaczewski
04.03.2025
Prawo gospodarcze
70 proc. przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że posiada wysoką wiedzę o AI, ale jednocześnie tylko 36 proc. ma świadomość możliwości „halucynacji” ze strony sztucznej inteligencji. Informacje o tej technologii czerpią przede wszystkim z mediów społecznościowych (55 proc.). Tylko 14 proc. ankietowanych wskazało placówki edukacyjne. Wyniki badania EY pokazują też, że 64 proc. osób z tego pokolenia ma pozytywny stosunek do GenAI, ale równocześnie 43 proc. obawia się, że przyczyni się ona do wzrostu poziomu bezrobocia.
Grażyna J. Leśniak
04.03.2025
Prawo pracy Prawo AI Rynek pracy Nowe Technologie

ZUS: Już 4 mln dzieci we wnioskach o 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne
Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło już blisko 2,6 mln takich wniosków na ponad 4 mln dzieci - poinformował ZUS we wtorek. Od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.
Grażyna J. Leśniak
04.03.2025
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

ZUS zastanawia się, jak oskładkować pracę platformową

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie Rynek pracy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi analizy dotyczące oskładkowania pracy platformowej - świadczonej m.in. za pośrednictwem stron internetowych czy aplikacji mobilnych - dowiedział się serwis Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni - twierdzą, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych nie trzeba wyodrębniać takiej pracy jako nowego tytułu do ubezpieczeń. Należy natomiast precyzyjnie określić podmiot, który będzie miał obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń oraz składkowego - wiąże się to z przekazywaniem do ZUS m.in. danych o osiąganych przychodach.
Grażyna J. Leśniak
04.03.2025
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie Rynek pracy
Utworzenie przez spółkę programu motywacyjnego, polegającego na przyznaniu członkom zarządu akcji spółki, by odkupić je po wyższej cenie, jest działaniem sztucznym, mającym na celu unikanie opodatkowania - stwierdził szef Krajowej Informacji Skarbowej, odmawiając wydania opinii zabezpieczającej. Według niego głównym celem spółki było wydzielenie części wynagrodzenia menedżerów i opodatkowanie jej według stawki 19 proc., zamiast 32 proc.
Monika Pogroszewska
04.03.2025
Ordynacja CIT PIT
Premier chce mieć prawo wprowadzenia komisarza do gminy, nawet wtedy, kiedy w zastępstwie aresztowanego wójta, gminą zarządza jego zastępca. Powodem może być same ryzyko, że zastępca wójta może wpływać na przebieg postępowania karnego przeciwko wójtowi. Takie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji przepisów, poprawiającej funkcjonowanie administracji publicznej. Dokument trafił już do Sejmu.
Robert Horbaczewski
04.03.2025
Samorząd terytorialny
Z orzecznictwa nie wynika precyzyjnie, co oznacza dochowanie należytej staranności w nadzorze nad pracownikami. Można jednak wskazać, że pracodawca powinien kontrolować ich działania w zakresie rozsądnie wymaganym, aby zapobiegać oszustwom podatkowym albo móc wykryć je na wczesnym etapie – piszą dr Paweł Mikuła i Klaudia Kurzawińska-Butt z Deloitte.
Klaudia Kurzawińska-Butt Paweł Mikuła
04.03.2025
PIT
Zmiany dotyczące mobbingu, które znalazły się w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, pomijają istotę tego zjawiska. Mogą przyczynić się do wzrostu liczby sytuacji spornych i odnieść skutek odwrotny od zamierzonego - uważa Konfederacja Lewiatan. I twierdzi, że konieczna jest dyskusja nad uporządkowaniem pojęć w Kodeksie pracy takich jak równe traktowanie, dyskryminacja, w tym molestowanie.
Grażyna J. Leśniak
03.03.2025
Prawo pracy
Możliwość ustalenia wysokości emerytury powszechnej, bez pomniejszania podstawy obliczenia emerytury o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych, o ile wniosek o emeryturę wcześniejszą został złożony przed 6 czerwca 2012 r., a prawo do emerytury powszechnej zostało ustalone decyzją ZUS po 2012 r. – przewiduje projekt ustawy, który został wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych. Regulacją mają zostać objęte kobiety urodzone w latach 1954-1959 i mężczyźni urodzeni w latach 1949-1952 oraz w 1954.
Grażyna J. Leśniak
03.03.2025
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Od 1 marca zwaloryzowana została kwota świadczenia ratowniczego dla strażaków ochotników. Jest wyższa o 15 zł w porównaniu do roku ubiegłego. Świadczenie ratownicze jest dodatkiem do emerytury dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy spełnili określone ustawą warunki.
Robert Horbaczewski
03.03.2025
Samorząd terytorialny
Kierowniczka ośrodka pomocy społecznej naruszała prawa pracownicze. Należałoby więc uznać ją winną popełnienia zarzuconych jej czynów opisanych w akcie oskarżenia, ale sąd I instancji orzekł uniewinnienie. Sąd odwoławczy częściowo uchylił wyrok. Sprawa wraca do ponownego rozpoznania, gdyż zachowanie oskarżonej odznaczało się złośliwością, a działała w celu dokuczenia, okazania lekceważenia pracownikom poprzez nierespektowanie ich uprawnień.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.03.2025
Prawo karne Prawo pracy
W dobie pandemii COVID-19 wiele przedsiębiorstw i instytucji stanęło przed wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego swoim pracownikom i klientom. Jednakże, jak pokazuje sprawa sądowa dotycząca jednego z pracodawców, granica między troską o zdrowie publiczne a naruszaniem praw pracowniczych, może być bardzo cienka - pisze radca prawny Mariusz Woźniak.
Mariusz Woźniak
03.03.2025
Prawnicy Prawo pracy BHP
Ustalenie istnienia sporu zbiorowego, warunków jego dopuszczalności i prowadzenia ma być sprawą z zakresu prawa pracy, która będzie rozstrzygana przez sądy powszechne - przewiduje projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Przepis forsuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, będące autorem projektu, nie przejmując się negatywną opinią resortu sprawiedliwości. Zdaniem prawników, pomysł jest dobry i od lat postulowany, ale przepis trzeba doregulować. Inaczej będzie martwy i nie przyniesie spodziewanego skutku.
Grażyna J. Leśniak
03.03.2025
Prawo pracy
Mamy prawo do błędów i błędnych decyzji zawodowych, które ja też oczywiście podejmowałem. Ale przychodzi taki moment w życiu, że potrzebne są nam nowe dane, żeby zrobić coś nowego. Bez działania nie dowiem się tego. Istotna natomiast jest autorefleksja i wyciąganie wniosków oraz koncept na siebie, które mogą pomóc w minimalizowaniu błędów – mówi o budowaniu strategii rozwoju kariery zawodowej w rozmowie z Prawo.pl dr Dariusz Użycki.
Beata Dązbłaż
01.03.2025
Prawo pracy HR
Strażnicy gminni (miejscy) nie wykonują pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. I choć mają pewne cechy wspólne z Policją, której funkcjonariusze korzystają z preferencyjnych warunków nabywania prawa do emerytury w systemie zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy służb mundurowych, to takie proste porównanie nie jest jednak wystarczające, aby uznać, że dany rodzaj pracy odpowiada cechom prac o szczególnym charakterze.
Grażyna J. Leśniak
01.03.2025
Samorząd terytorialny Emerytury i renty

Niepełnosprawność nie zawsze oznacza niezdolność do pracy

Prawo pracy Niepełnosprawność Rynek pracy
Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia, wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
01.03.2025
Prawo pracy Niepełnosprawność Rynek pracy
Obowiązkowa, całodobowa obecność profesjonalnej ochrony w SOR i izbach przyjęć. Zwiększenie priorytetu interwencji policji w zdarzeniach z udziałem agresywnych pacjentów, czy możliwość użycia przez personel medyczny środków ochrony osobistej (np. gaz pieprzowy, paralizator) - to tylko niektóre z propozycji dotyczące poprawy bezpieczeństwa w szpitalach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. Minister sprawiedliwości na spotkaniu z ratownikami obiecał szereg zmian prawnych.
Monika Stelmach
28.02.2025
Zawody medyczne
Jak co roku, w marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację świadczeń. W związku z tym, że 1 marca w tym roku przypada w sobotę, Zakład z wyprzedzeniem wypłacił ponad milion zwaloryzowanych świadczeń, aby emeryci i renciści mogli je otrzymać najpóźniej 28 lutego, zarówno w formie gotówki, jak i na konta bankowe.
Grażyna J. Leśniak
28.02.2025
Domowe finanse Emerytury i renty
Uczestnik PPK, który rozpoczyna oszczędzanie w tym programie, zostaje automatycznie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty właściwego do jego wieku. Może jednak, w każdym czasie, zmienić ten fundusz na inny. Może także transferować środki pomiędzy swoimi rachunkami PPK. W każdym czasie może przenieść wszystkie środki zgromadzone na jednym ze swoich rachunków PPK na inny rachunek PPK, prowadzony dla niego przez tę samą lub inną instytucję finansową.
Joanna Gawęda
28.02.2025
Domowe finanse Prawo pracy PPK