Pracownik delegowany przed 30 lipca może być traktowany według nowych unijnych zasad

Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo unijne

Od 30 lipca 2020 roku zacznie obowiązywać dyrektywa unijna o delegowaniu pracowników. Nie wszystkie polskie firmy wiedzą jednak, że do okresu oddelegowania, czyli do 12 lub maksymalnie 18 miesięcy, będą musiały zaliczyć także okres pracy sprzed 30 lipca. To efekt braku przepisów przejściowych w dyrektywie i niekorzystnej jej interpretacji.

12.02.2020

Rząd ma plan wykorzystania funduszy UE na rozwój terenów wiejskich

Finanse samorządów Finanse Prawo unijne

Możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności - określają przyjęte we wtorek przez rząd Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich. 

11.02.2020

RPO ostro krytykuje banki za niestosowanie wyroków TSUE

Rynek i konsument Prawo unijne Kredyty frankowe

Rzecznik Praw Obywatelskich nie zostawił na Związku Banków Polskich suchej nitki. Zarzuca mu, że nie stara się, by banki traktowały konsumenta jak równego sobie partnera-kontrahenta. Podkreśla, że nie można akceptować stanowiska, że orzeczenia TSUE nie powinny być powszechnie stosowane, a wykładnia TSUE wiąże wyłącznie sąd, który zadał mu pytanie.

11.02.2020

Prawo energetyczne powinno być uchwalone do 24 lutego

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek transponować dyrektywę gazową w prawie krajowym do 24 lutego 2020 r. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, a o jej przyjęcie nasz kraj przez wiele lat mocno zabiegał na forum Komisji i Parlamentu Europejskiego. Zrealizować to mają zmiany w ustawie Prawo energetyczne.

11.02.2020

2 kwietnia wyrok przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie uchodźców

Administracja publiczna Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 2 kwietnia br. wyda wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w sprawie mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców. Wcześniej rzecznik generalna TSUE stwierdziła, że państwa te złamały unijne prawo.

10.02.2020

Od lipca obowiązek rejestracji operatorów dronów, także w kategorii otwartej

Nowe technologie Prawo unijne

W Polsce jest ponad 100 tys. dronów. Ich użytkowników czekają duże zmiany, ponieważ od lipca wielu z tych, którzy chcieliby latać dronem, również kupionym w markecie, będą podlegali obowiązkowej rejestracji. A odejście do podziału na rekreacyjne i komercyjne loty statkami bezzałogowymi to tylko niewielki fragment zmian, o których mówią Magdalena Ostrihansky i Maciej Szmigiero

10.02.2020

Prawie 100 tys. cudzoziemców nie wpuszczono do Polski w 2019 r.

Administracja publiczna Prawo unijne

Prawie prawie 100 tys. cudzoziemców, którzy nie spełniali warunków wjazdu, nie zostało w 2019 roku wpuszczonych do Polski - poinformowała Straż Graniczna. W sumie w ubiegłym roku funkcjonariusze SG odprawili 54,5 mln podróżujących przez polską granicę, co oznacza wzrost o 2 mln w stosunku do roku 2018.

07.02.2020

Wielka Brytania bez RODO może przyciągnąć firmy technologiczne

RODO Prawo unijne

Premier Boris Johnson zapowiedział, że Wielka Brytania opracuje własne przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Jeśli będą bardziej elastyczne niż RODO, mogą przyciągnąć do Londynu firmy technologiczne, inwestujące w rozwój sztucznej inteligencji. Co do zasady jednak firmy będą musiały zmierzyć się z kolejnym porządkiem prawnym.

07.02.2020

Inspektorzy pracy mają mieć dostęp do dokumentów objętych tajemnicą skarbową

Prawo pracy Prawo unijne

Resort pracy chce, by PIP ścigając naruszenia w delegowaniu pracowników poza Polskę mogła zaglądać do akt podatkowych i innych dokumentów objętych tajemnicą skarbową. Są wątpliwości, czy te uprawnienia są konieczne, by dbać o legalność zatrudnienia, a przepisy te mogą służyć do kontroli delegowania pracowników także w kraju.

03.02.2020

Brexit. Co zmieni się 1 lutego 2020 roku dla pracowników?

Prawo pracy Finanse Prawo unijne

Polacy, którzy chcą wyjechać do pracy do Wielkiej Brytanii lub tam się kształcić powinni to zrobić do 31 grudnia 2020 r. Do tego dnia będzie obowiązywać okres przejściowy, w którym będzie obowiązywała swoboda w przepływie osób. Co będzie potem, czyli od 1 stycznia 2021 roku, na razie nie wiadomo.

01.02.2020

Brexit już gotowy do realizacji

Prawo unijne

Państwa członkowskie w Radzie UE przyjęły w czwartek decyzję o zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. To ostatni formalny krok tej procedury, bo dzień wcześniej Parlament Europejski poparł tę umowę, która sprawia, że brexit nastąpi w uporządkowany sposób. Równocześnie zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy.

30.01.2020

PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii 

Prawo unijne

Parlament Europejski w Brukseli poparł w środę umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Decyzja ta otwiera formalnie drogę do brexitu. To oznacza, że rozpocznie się tzw. okres przejściowy, w trakcie którego Londyn i Bruksela będą negocjować umowę o przyszłych relacjach.

29.01.2020

Wiceprzewodnicząca KE mówi o komisji badającej praworządność w państwach UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jest coraz więcej sygnałów, że środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności - stwierdził we wtorek po spotkaniu z wiceszefową KE marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Według jego przekazu, praworządność w każdym kraju ma oceniać specjalna międzynarodowa komisja.

28.01.2020

KE pracuje nad wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Unii Europejskiej powinien istnieć mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od stosowania zasady praworządności - przekonuje komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Taką propozycję przedstawiła poprzednia KE pod przewodnictwem Jeana Claude'a Junckera, a Reynders zapowiedział dalsze prace na nią.

28.01.2020

MSZ strofuje szefa przedstawicielstwa KE za wypowiedź rzecznika

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polski rząd ocenia wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej jako całkowicie niedopuszczalną - oświadczył w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - Komisja nie może nie reagować na zagrożenia dla sędziów - stwierdził szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Prawda.

25.01.2020

KE szanuje Sąd Najwyższy, ma wątpliwości wobec TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził w piątek rzecznik Komisji Christian Wigand. I dodał, że KE ma obawy co do przedstawionych przez polskie władze stanowisk w sprawie dalszych działań związanych z czwartkową uchwałą SN.

24.01.2020

Z uchylaniem się od płacenia podatków trzeba walczyć

CIT Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Na trwającym właśnie Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polska zaapelowała do podjęcia wspólnych działań w całej Europie w celu budowania przejrzystości i wprowadzenia solidarności w zwalczaniu uchylania się od płacenia podatków. Z przedstawionego tam raportu wynika, że Polska traci z tego tytułu 600 mln euro.

23.01.2020