Kontrole na granicach przedłużone na kolejny miesiąc

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska zdecydowała o przedłużeniu kontroli granicznej na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o następne 30 dni – do 12 czerwca br. Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.

13.05.2020

Rezygnacje z zaplanowanych projektów unijnych bardzo prawdopodobne

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i publicznych beneficjentów, jakimi są samorządy. Spodziewają się one dość poważnych spadków w dochodach, co będzie się przekładało na ich potencjał finansowy i możliwość realizowania projektów. Pewnie będzie tak, że z części zadań, planowanych jeszcze na początku roku, będą musiały rezygnować – mówi Marcin Szmyt,

11.05.2020

TSUE: Wyroki Trybunału wiążą sądy krajowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok wydany w trybie prejudycjalnym wiąże sąd krajowy przy rozstrzyganiu sporu - oświadczył w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To reakcja na decyzję niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował ważność jednego z wyroków TSUE, ale ma ona także odniesienie do sporu polskich władz w sprawie wykonywania orzeczeń Trybunału.

08.05.2020

Sejm uchwalił ustawę dotyczącą liczenia PKB dla Mazowsza

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Nowelizacja, którą w czwartek poparli posłowie, przewiduje zmiany przepisów dotyczące m.in. liczenia PKB na osobę w przypadku Mazowsza. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego będzie obliczał średnią wartość PKB na jednego mieszkańca za okres ostatnich trzech lat odrębnie dla Warszawy, gmin podwarszawskich i reszty województwa.

07.05.2020

Będą awantury o temperatury

Prawo pracy RODO Prawo europejskie Koronawirus

Mija drugi miesiąc epidemii koronawirusa, a pracodawcy wciąż nie wiedzą, czy mogą mierzyć temperaturę pracownikom, których chcą dopuścić do pracy oraz firmowym gościom. Najnowsze stanowisko UODO nie tylko nie wskazuje podstawy prawnej do przetwarzania takich danych, ale jeszcze pogłębia chaos. Odsyła do wytycznych GIS, które nie są prawem i nie dają podstawy do uchylenia zakazu przetwarzania takich danych.

07.05.2020

KE: Prawo unijne ponad krajowym, wyroki TSUE trzeba wykonywać

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych - stwierdził komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni, komentując wyroku niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie działań Europejskiego Banku Centralnego. Polskie MS uznaje ten wyrok jako ważny w sporze z KE o zmiany w sądownictwie.

06.05.2020

Epidemia będzie wyrwą w cyklu życia projektów dofinansowanych z UE

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Rozwiązaniem może być tu zastosowanie konstrukcji tzw. siły wyższej, ale niedoprecyzowana jest jej kwalifikacja oraz przypadki, w których można ją zastosować. Musimy mieć jasne wyznaczniki, które pozwolą na wytłumaczenie beneficjentów, że z powodu niezależnych od nich czynników nie uda się osiągnąć efektów ani utrzymać w okresie trwałości projektu - mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

05.05.2020

16 lat w Unii - zagrożenia wynikające z pandemii i niebezpieczne negowanie prawa UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nieprzestrzeganie zasady pierwszeństwa prawa unijnego to negowanie polskiej konstytucji, a podważanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prowadzi do marginalizacji Polski - twierdzą eksperci w 16. rocznicę wstąpienia do Wspólnoty. I podkreślają, że złudne są nadzieje polskiego rządu, że pandemia przesłoni problemy z praworządnością.

01.05.2020

Sejm za implementacją dotyczących Nord Stream 2 zmian w dyrektywie gazowej 

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wprowadzenie do polskiego prawa zmian w unijnej dyrektywie gazowej wymierzonych w gazociąg Nord Stream 2, a także usunięcie pewnych wątpliwości z ustawy o wsparciu kogeneracji to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek nowelizacji Prawa energetycznego. Za ustawą głosowało 452 posłów, 3 było przeciw, 1 wstrzymał się.

30.04.2020

KE rozpoczyna procedurę wobec Polski w związku ustawą o dyscyplinowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska uruchomiła w środę procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z ustawą dotyczącą dyscyplinowania sędziów. Zdaniem KE uchwalone w grudniu przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE. Procedura ta może za kilka miesięcy doprowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE,

29.04.2020

Minister: Walczymy z koronawirusem i z jego gospodarczymi skutkami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Wykorzystanie funduszy unijnych na lata 2014-2020 jest mocno zaawansowane, więc przesunięcia środków są bardzo ograniczone. Do dyspozycji pozostaje nam około 30-40 mld zł. Jednak instytucje zarządzające wszystkimi programami starają się, aby wcześniej zaplanowane zadania inwestycyjne były w jak największym stopniu zrealizowane - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak

29.04.2020

KE uruchomi procedurę przeciwko Polsce w sprawie sędziowskich dyscyplinarek

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisja Europejska zamierza w środę uruchomić procedurę naruszeniową w stosunku do Polski w związku z ustawą o środkach dyscyplinarnych wobec sędziów. Pierwszym krokiem ma być wezwanie do usunięcia uchybienia, a Polska ma otrzymać dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty KE. Na razie nie obejmie to problemu wyboru nowego I prezesa Sądu Najwyższego.

28.04.2020

Regiony za przedłużeniem perspektywy finansowej, według rządu korzyści wątpliwe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Polskie regiony są za przesunięciem obecnej perspektywy finansowej o rok, żeby wydatkowanie pieniędzy z UE możliwe było do końca 2024 roku. Przez pandemię nie uda im się zmieścić w terminach normalnego toku realizacji projektów, a chcą wykorzystać fundusze do ostatniego euro. Jednak zdaniem rządu opóźnianie obecnej perspektywy nie będzie korzystne

28.04.2020

Komisja Europejska uelastycznia przepisy dotyczące funduszy unijnych

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie Koronawirus

Obowiązuje drugi pakiet legislacyjny dla działań antycovidowych. Komisja Europejska poluzowała procedury, żeby łatwiej można było przesuwać pieniądze unijne na służbę zdrowia czy dla przedsiębiorców. Przyjęte rozwiązania obejmują między innymi dodatkową elastyczność w przenoszeniu środków miedzy funduszami polityki spójności.

24.04.2020

Wiceminister: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Polska będzie wykonywać wyroki TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.

24.04.2020

TSUE: Homofobiczna wypowiedź pracodawcy może być uznana za zapowiedź dyskryminacji

Prawo pracy Prawo europejskie

Homofobiczne oświadczenia stanowią dyskryminację w dziedzinie zatrudnienia i pracy, jeżeli są składane przez osobę, która może być postrzegana jako mająca decydujący wpływ na politykę rekrutacyjną danego pracodawcy - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. I dodał, że w takim przypadku możliwe jest dochodzenie odszkodowania posiada stowarzyszenie

23.04.2020

W PE krytyka Polski za ograniczanie niezależności sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Podczas debaty zorganizowanej w czwartek w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przedstawiciele największych grup politycznych wypowiedzieli się krytycznie o sytuacji w sferze praworządności w Polsce. Polemizował z nimi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale nie przekonał ani europosłów, ani komisarza ds. sprawiedliwości.

23.04.2020

KE chce by Rada Unii zajęła się wyborami w Polsce

Wybory Prawo europejskie

Wybory w Polsce muszą być równe, wolne i zgodne z wartościami Unii Europejskiej - stwierdził w czwartek Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Jak podkreślił, wybory w obecnej sytuacji mogą nie sprostać szeregowi norm międzynarodowych. I poinformował, że KE chce, by kwestią wyborów w Polsce zajęła się Rada UE w ramach procedury z art. 7.

23.04.2020

Producenci muszą informować skąd pochodzi podstawowy składnik artykułu spożywczego

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wiele przedsiębiorstw spożywczych będzie musiało dostosować dotychczasowe oznakowanie swoich produktów żywnościowych, a być może także zmienić źródła i kanały dostaw surowców. Na opakowaniach niektórych produktów będzie musiała się pojawić informacja o kraju pochodzenia podstawowego składnika. Co to oznacza, mówi dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska

22.04.2020

SN: I prezes zabiera sprawy z Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sprawy rozpatrywane dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego mają trafiać do innych izb tego sądu - Karnej i Pracy - zarządziła w poniedziałek I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Zarządzenie będące realizacją postanowienia TSUE z 8 kwietnia br. weszło w życie z dniem podpisania, czyli w poniedziałek.

20.04.2020