Raport KE: Poważne zarzuty w sprawie praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Kolejne zmiany dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości budzą poważne obawy w odniesieniu do praworządności, szczególnie w zakresie niezawisłości sądów - stwierdza w swym raporcie Komisja Europejska. Przedstawia też zastrzeżenia dotyczące działalności CBA oraz mediów państwowych.

30.09.2020

Ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w UE już obowiązuje polskie firmy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Obowiązująca od 10 września ustawa o wzajemnym uznawaniu towarów w krajach Unii wprowadza kilka dobrych rozwiązań, m.in. możliwość złożenia oświadczenia przez przedsiębiorców w tej sprawie. Z drugiej przewiduje kary za nierzetelne informacje. Przede wszystkim jednak może mieć duży wpływ na działalność krajowych jednostek badawczych i jednostek oceny technicznej

30.09.2020

UE: Niemiecka prezydencja modyfikuje mechanizm warunkowości

Prawo europejskie

Łamanie zasad praworządności może skutkować zawieszeniem płatności unijnych dla kraju członkowskiego - przewiduje propozycja niemieckiej prezydencji dotycząca mechanizmu warunkowości w nowym budżecie Unii Europejskiej. Ma ona być dyskutowana w środę na naradzie ambasadorów, a potem na na zaplanowanym na czwartek i piątek szczycie unijnym w Brukseli.

29.09.2020

Izba Dyscyplinarna oskarża Izbę Pracy i TSUE o brak bezstronności i złą wiarę

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r. nie może być uznany za obowiązujący na gruncie polskiego porządku prawnego, gdyż we wszystkich toczących się przed Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego postępowaniach, których dotyczą pytania prejudycjalne, przeprowadzono czynności w składach sprzecznych z przepisami prawa

29.09.2020

UE: Surowa kara za stworzenie karteli dostawców części samochodowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Grzywnę w łącznej wysokości 18 mln euro zapłacą dostawcy części samochodowych - Brose i Kiekert - za udział w kartelach. Jak stwierdziła Komisja Europejska, która nałożyła tę karę, firmy umawiały się w sprawie systemów zamykania samochodów na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

29.09.2020

Unijna prokuratura rozpoczęła pracę, ale bez Polski

Prawo karne Prawo europejskie

Zorganizowane w poniedziałek 28 września br. uroczyste zobowiązanie Europejskiej Prokurator Generalnej i prokuratorów europejskich przed Trybunałem Sprawiedliwości UE zainaugurowało działalność tego organu, który ma prowadzić dochodzenia i ścigać przestępstwa naruszające interesy finansowe Unii Europejskiej.

29.09.2020

W UE będzie lepsza ochrona pracowników przed rakotwórczymi substancjami

BHP Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Co roku w UE, w wyniku narażenia na działanie czynników rakotwórczych, na nowotwory pochodzenia zawodowego choruje około 120 tys. osób, a około 80 tys. osób umiera. Aby lepiej chronić pracowników przed nowotworami, Komisja Europejska zaproponowała dalsze ograniczenie narażenia ich na rakotwórcze substancje chemiczne.

29.09.2020

Wiceprzewodnicząca KE zapowiada "alarmujący" raport o praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Na początku października ma zostać opublikowany raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej - zapowiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. I zasygnalizowała, że wyniki kontroli są "alarmujące", szczególnie w odniesieniu takich państw jak Polska i Węgry. Dodała, że znajdzie się w nim obiektywny mechanizm porównawczy.

27.09.2020

TSUE: Odszkodowanie za opóźnienie lotu nie tylko w euro

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie

Pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźnienie lotu. Jego wysokość została określona w euro. Nie oznacza to jednak, że wybór innej waluty jest z góry wykluczony. Pozbawienie pasażera możliwości żądania zapłaty odszkodowania w walucie krajowej byłoby bowiem niezgodne z zasadą równego traktowania - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

27.09.2020

Prof. Gardocka: Holendrzy mogą pytać o niezależność polskich sądów, my Holendrów - nie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Odmowy realizacji europejskich nakazów aresztowania to bardzo niebezpieczny trend, który może prowadzić do marginalizacji tej pożytecznej instytucji. A jeśli podstawą do takich decyzji ma być brak zaufania do sądów w innym państwie, to musi on opierać się na solidnych podstawach - twierdzi prof. Teresa Gardocka z Uniwersytetu SWPS.

26.09.2020

Nie każdy wniosek uruchomi współpracę między służbami w sprawie pracowników delegowanych

Prawo pracy Prawo europejskie

Będą rozpatrywane tylko uzasadnione wnioski "o informacje niezbędne i konieczne" od organów będących odpowiednikami Państwowej Inspekcji Pracy z państw przyjmujących pracowników delegowanych z Polski – ustaliło Prawo.pl. Zdaniem ekspertów to dobra wiadomość dla naszych firm, które obawiały się, że wnioski do PIP mogą opierać się na donosach konkurencji z państw przyjmujących.

25.09.2020

Anty-LGBT czy prorodzinne? Kontrowersje wokół „dwóch rodzajów” samorządowych uchwał

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Czy karty praw rodziny można wrzucać do jednego worka z uchwałami o strefach wolnych od LGBT? Wspierają rodziny, są "pro", nie ma w nich mowy o LGBT – mówią samorządowcy. Wprost nie ma, bo są sprytnie pisane, to „cwaniactwo legislacyjne”, a samorząd nie ma prawa określać, co jest rodziną – mówią przeciwnicy. A chodzi o pieniądze, których mogą nie dostać samorządy.

25.09.2020

Wypowiedzenie umowy o pracę wysłane na prywatny mail będzie skuteczne

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Unikanie kontaktu z pracodawcą przez pracownika, który spodziewa się niekorzystnych decyzji, np. dyscyplinarki, niewiele mu pomoże. Pracodawca może wysłać mu ją choćby na prywatny mail, który wcześniej wykorzystywał do bieżących kontaktów, albo za pośrednictwem WhatsApp, czyli mobilnej aplikacji dla smartfonów.

24.09.2020

Sąd Najwyższy pyta TSUE o los pieniędzy z UE zdeponowanych w upadłym banku 

Finanse Prawo europejskie

Czy do masy upadłości banku powinny zaliczać się pieniądze, które były wpłacone na rachunek bankowy gminy i stanowiły dofinansowanie inwestycji w ramach projektu unijnego - takie pytanie Izba Cywilna Sądu Najwyższego skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

23.09.2020

Solidarność i deportacje - UE zmieni prawo azylowe

Prawo europejskie

Zasada "obowiązkowej solidarności" państw członkowskich oraz nacisk na deportacje - takie m.in. propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz unijnego systemu azylowego proponuje Komisja Europejska. Nielegalni migranci mają być odsyłani w ciągu 12 tygodni, a w rozwiązywaniu problemu mają uczestniczyć wszystkie państwa.

23.09.2020

TSUE: Kraj może wprowadzić wymóg zezwolenia na najem krótkoterminowy

Samorząd terytorialny Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu prejudycjalnym uznał, że prawo krajowe wprowadzające wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem mieszkania klientom zatrzymującym się przejazdem bez zameldowania, jest zgodne z prawem UE. Zdaniem TSUE uzasadnieniem jest przeciwdziałanie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy.

23.09.2020

Prezes ZUS: Będzie łatwiej o zaświadczenie A1 na PUE

Prawo pracy Prawo europejskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdroży na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) nowe rozwiązania usprawniające wnioskowanie o wydanie zaświadczenia A1, potwierdzającego podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce przez osoby delegowane. Uproszczone wersje formularzy będą dostępne dla wnioskodawców od 30 września.

23.09.2020

Podatnik ma swobodę w dokumentowaniu unijnych dostaw towarów

VAT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Najnowsza interpretacja podatkowa pozwala sprzedającym na unijny rynek stosować 0-proc. VAT. Nie trzeba w tym celu prowadzić żmudnej dokumentacji. By potwierdzić wywóz, można stosować albo przepisy unijnego rozporządzenia, albo polskiej ustawy o VAT. Wystarczające będą dokumenty elektroniczne i maile. Potwierdzenia papierowe nie są już wymagane.

23.09.2020

UE: Niemiecka prezydencja za kontynuacją procedury ws. praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Nie ma podstawy do tego, żeby zakończyć procedurę z art. 7 wobec Polski i Węgier - zapowiedział minister ds. europejskich sprawujących w tym półroczu prezydencję Niemiec Michael Roth. I zapowiedział, że niemiecka prezydencja w grudniu planuje przeprowadzić wysłuchanie Polski i Węgier w tej sprawie.

22.09.2020

Nie wydamy ściganych ENA, bo Holandia pyta o niezależność polskich sądów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Stołeczny sąd okręgowy odmówił wykonania wystawionego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania, bo ma poważne wątpliwości, co do niezależności holenderskich organów władzy sądowniczej. Drugim wskazanym przez polskiego sędziego argumentem było to, że "strona holenderska od ponad dwóch lat nie wykonała żadnego polskiego ENA,

21.09.2020