- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów, w tym płatników delegujących pracowników za granicę do krajów Unii Europejskiej, EFTA oraz osób ubezpieczonych - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Już dzisiaj klienci ZUS, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1 (a jest to zaświadczenie wydawane w celu potwierdzenia, któremu ustawodawstwu dotyczącemu zabezpieczenia społecznego podlega osoba je składająca oraz poświadczenie, czy dana osoba nie podlega przepisom dotyczącym opłacania składek w innym państwie – przyp. red.), mogą skorzystać w tym celu z Platformy Usług Elektronicznych ZUS i wypełnić elektronicznie odpowiedni wniosek. Wnioski o zaświadczenia A1 zostały uproszczone i dostosowane językowo. Od 30 września te uproszczone wersje formularzy będą dostępne dla wnioskodawców na PUE.

Czytaj również: Firmy boją się, że zagraniczni konkurenci będą na nie nasyłać PIP>>
 

Kreator wniosku

Jak twierdzi ZUS, tego dnia zostanie wdrożony nowy  „Kreator wniosku o wydanie zaświadczenia A1”, który poprowadzi klienta krok po kroku przez proces składania wniosku o zaświadczenie A1. Klient będzie odpowiadał na kolejne pytania a system, w oparciu o podane informacje automatycznie rozpozna, który wniosek jest właściwy w danej sytuacji.
Kreator będzie również podpowiadał klientowi, jak prawidłowo wypełnić wniosek. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych danych i zakończeniu pracy Kreatora, powstanie komplet dokumentów w postaci właściwego wniosku o wydanie zaświadczenia A1 wraz z wymaganymi załącznikami, o których dodanie klient może być poproszony w zależności od konkretnej sytuacji.
W pierwszej kolejności Zakład uruchamia kreator dla  klientów składających najbardziej typowe wnioski, tj. klientów, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1, w trzech sytuacjach:

  • delegowania pracownika do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • czasowego przeniesienia wykonywania działalności na własny rachunek do innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii,
  • wykonywania pracy najemnej lub działalności na własny rachunek, w kilku państwach członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii.