Od 15 września zmienią się zasady transgranicznych podziałów spółek

Spółki Prawo europejskie

W kodeksie spółek handlowych znajdą się nowe zasady dotyczące transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Bardziej będą również chronieni pracownicy takich firm. Wdrożenie tego typu rozwiązań wymaga unijna dyrektywa 2019/2121. Ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 15 września.

28.08.2023

Komisja Europejska popiera dalsze ograniczenia w wykorzystywaniu zwierząt do testów

Rynek i konsument Prawo europejskie

Choć w najbliższym czasie nie możemy raczej spodziewać się zmian w obowiązujących przepisach, to Komisja Europejska zadeklarowała jednoznaczne poparcie dalszego ograniczenia wykorzystywania zwierząt do testów. W stanowisku, które jest odpowiedzią na europejską inicjatywę obywatelską, szczegółowo wskazano także elementy strategii, która ma zapewnić wyeliminowanie takich działań w jak najszerszym zakresie.

28.08.2023

Wyrok TSUE w sprawie oprocentowania nadpłat podstawą wznowienia postępowań

Ordynacja Prawo europejskie

Efektem wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r., sygn. akt C-322/22, jest stworzenie możliwości ubiegania się przez podatników od państwa rekompensat z tytułu niezwróconych należności, które powstały na skutek orzeczenia TSUE. Wyrok ten można również odnieść jako podstawę do wznowienia postępowań, które zakończyły się uprzednio wydaniem przez fiskusa decyzji odmownej lub oddaleniem skargi przez sąd administracyjny - pisze Remigiusz Fijak z ID Advisory.

25.08.2023

Przed firmami kosmetycznymi kolejne wyzwania prawne - tym razem dotyczące oznaczeń

Rynek i konsument Prawo europejskie

Dużą zmianą był także zakaz dotyczący stosowania lilialu. Rynek kosmetyczny stoi zatem obecnie przed wieloma wyzwaniami i koniecznością dynamicznego dostosowywania się, stąd także istotne jest śledzenie procesu legislacyjnego w celu dobrego przygotowania oferty i działalności zgodnej z przepisami - pisze dr Joanna Uchańska, radczyni prawna i partnerka w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

25.08.2023

Podmioty o podwyższonym ryzyku będą raportować dodatkowe informacje podatkowe

CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Nawet jeśli wejście w życie dyrektywy zostanie przesunięte do połowy 2024 roku albo na początek 2025 roku, dane za rok 2023 będą uwzględniane przy kwalifikacji do kategorii podmiotów podwyższonego ryzyka. Już teraz należy zweryfikować, czy przepisy dyrektywy mogą znaleźć zastosowanie do podmiotów występujących w konkretnych strukturach kapitałowych i przeanalizować ich potencjalny wpływ na biznes – pisze Piotr Prokocki, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.

23.08.2023

Rząd nie jest w stanie uzgodnić ostatecznej wersji projektu ustawy o sygnalistach

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

W łonie rządu nie ma jednomyślności co do ostatecznego kształtu projektu ustawy o sygnalistach – wynika z najnowszych dokumentów opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwa wciąż się spierają m.in. o uzależnienie ochrony sygnalisty od wydania mu odpowiedniego zaświadczenia, a MSWiA jest przeciwne objęciu ustawą służb mundurowych. Do dziś Stały Komitet Rady Ministrów nie potwierdził tekstu projektu ustawy.

22.08.2023

Co dalej z sygnalistami? Resort rodziny nabiera wody w usta

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści

Od czerwca MRiPS nie odpowiedziało na interpelacje poselskie w sprawie ustawy o sygnalistach i opóźnień we wdrożeniu prawa UE. Terminy na udzielenie odpowiedzi są przedłużane. Tymczasem 17 grudnia minie pięć lat, jakie Polska miała na wdrożenie dyrektywy i trzy lata, odkąd przepisy powinny już obowiązywać. Zdaniem prawników rząd powinien przyjąć projekt ustawy i w budżecie państwa na 2024 rok zagwarantować pieniądze na jej wprowadzenie.

22.08.2023

Instrukcja wypełniania zgłoszeń celnych AIS/IMPORT, AES/ECS2, NCTS2

Prawo europejskie

Na stronie platformy usług elektronicznych skarbowo-celnych (dalej: PUESC) znajduje się instrukcja sporządzania zgłoszeń celnych. Jest to cenny drogowskaz, bo zagadnienie formy dokonywania zgłoszeń celnych, dokumentów wymaganych do przygotowania zgłoszenia celnego, elementów zgłoszenia celnego, zmiany w zgłoszeniu celnym, czynności organów podejmowane w ramach kontroli zgłoszeń celnych, zdecydowanie nie jest zagadnieniem prostym.

19.08.2023

Nagroda pocieszenia dla pracodawców zatrudniających kierowców w transporcie międzynarodowym

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowca wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe nie jest w podróży służbowej, a zatem nie ma prawa do diet i ryczałtu. Pomimo to, zgodnie z nowymi przepisami, pracodawca może odliczyć koszty związane z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek. Kluczowy mechanizm dotyczący możliwości odliczenia kosztów związanych z zatrudnianiem kierowców od podstawy składek wchodzi w życie już 19 sierpnia 2023 roku – pisze dr Michał Szypniewski.

18.08.2023

Lasy Państwowe będą zarządzane niezgodnie z traktatami

Środowisko Prawo europejskie

Sejm uchwalił w czwartek, 17 sierpnia br. poselską nowelizacja ustawy o lasach. Nowela zakłada, że Rzeczpospolita Polska zachowuje wyłączną kompetencję do kształtowania i realizacji polityki związanej z ochroną i gospodarowaniem lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, wyłączając własność prywatną. I może być sprzeczna z traktatami unijnymi.

17.08.2023

Taksonomia UE i Zielony Ład – nowe wyzwania dla rynku nieruchomości komercyjnych 

Rynek i konsument Prawo europejskie Nieruchomości

W nadchodzących latach, sektor nieruchomości komercyjnych zostanie objęty systemem obowiązkowego raportowania w zakresie ESG i zrównoważonego rozwoju. Informacje mają być dostępne zarówno na stronach internetowych przedsiębiorców, jak i w komunikatach przy zawieraniu umów czy w prospektach emisyjnych oraz rocznych i okresowych raportach - pisze Bartosz Clemenz, partner w Departamencie Nieruchomości Kancelarii DWF Poland Jamka sp.k.

17.08.2023

Wprowadzenie domniemania stosunku pracy może wywrócić nasz rynek

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Rada UE i Parlament Europejski mają własne propozycje uregulowania domniemania istnienia stosunku pracy w przypadku cyfrowych platform pracy. W zależności od tego, która z propozycji zostanie przyjęta i stanie się prawem w Unii Europejskiej, pracodawcy zyskają większą lub mniejszą swobodę w kształtowaniu podstaw zatrudnienia. W efekcie, jak twierdzą prawnicy, skutki zmian dla naszego rynku pracy mogą nie ograniczać się tylko do pracowników platform cyfrowych.

14.08.2023

Inteligentne zabawki – jak prawo chroni przed „Wielkim Bratem” w dziecięcym pokoju

Prawo cywilne RODO Prawo europejskie Prawo autorskie

Nie ma chyba osoby, która jako dziecko nie udawałaby, że „rozmawia” ze swoimi zabawkami lub wyobrażałaby sobie, że ulubiony pluszak „reaguje” na jej zachowanie czy samopoczucie. Rozwój Internetu Rzeczy oraz systemów sztucznej inteligencji sprawił, że należące kiedyś wyłącznie do strefy dziecięcych marzeń „inteligentne zabawki” stały się rzeczywistością - pisze Mateusz Kupiec, prawnik, doktorant w INP PAN.

12.08.2023

NSA zmienia zdanie w sprawie PIT od przychodów delegowanych pracowników

PIT Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Pracownik oddelegowany do prac montażowych za granicę nie zapłaci podatku od noclegu i transportu, które zafundował mu pracodawca - orzekł NSA w przełomowym wyroku. Dotychczas orzecznictwo było odmienne. W niedawnym orzeczeniu sąd powołał się na przepisy UE. Orzekł, że skoro zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, to nie stanowią też podstawy opodatkowania.

10.08.2023

Większe restrykcje dla alergenów w kosmetykach oznaczają zmiany dla firm

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Nowelizacja unijnych przepisów dotyczących alergenów w kosmetykach to odpowiedź na pojawiające się coraz częściej uczulenia, zwłaszcza na składniki kompozycji zapachowych. Dla branży kosmetycznej zmiany oznaczają konieczność przeprowadzenia reformulacji i zmian w wykazach składników. Firmy będą miały na to czas, prawnicy podkreślają jednak, że to kolejna duża zmiana, z którą musi zmierzyć się rynek.

08.08.2023

Ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym opublikowana

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Ustawa wdraża unijne przepisy i określa m.in. zasady delegowania kierowców w transporcie drogowym na terytorium kraju, kontroli przestrzegania przepisów i kontroli drogowej oraz współpracy organów w tym zakresie. Celem ustawy jest m.in. jest ochrona polskiego rynku przewozów drogowych przed nieuczciwą konkurencją przewoźników z innych państw członkowskich oraz spoza Unii Europejskiej.

07.08.2023

RPO: Funkcjonariusze służb nie mają takich samych praw m.in. do urlopu opiekuńczego

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Funkcjonariusze ABW, AW, SKW, SWW i CBA nie zostali objęci przepisami, które gwarantują np. czas wolny od służby z powodu siły wyższej czy 5 dni urlopu opiekuńczego. Takie prawa przewidują dwie unijne dyrektywy dotyczące czasu pracy (m.in. work-life balance). Według KPRM, w obecnej sytuacji nie jest zasadne włączanie do ustawowych pragmatyk tych służb dodatkowych przepisów potencjalnie ograniczających możliwość pełnienia tak uwarunkowanej służby.

07.08.2023

Pracodawcy obawiają się definicji cyfrowej platformy pracy

Rynek Prawo pracy Prawo europejskie

Nawet sklep internetowy może stać się cyfrową platformą pracy. O jej istnieniu nie będzie bowiem decydować sektor czy rodzaj działalności, ale sposób organizacji świadczenia usługi. To może doprowadzić do zróżnicowania sytuacji osób wykonujących tożsame usługi i zadania, bo różnie ukształtowane zostaną ich uprawnienia, w zależności od sposobu organizacji współpracy z klientem czy sposobu przekazywania rezultatów pracy. W efekcie w jednej firmie mogą być zastosowane dwa modele współpracy w różnych działach.

04.08.2023

Przełomowy wyrok TSUE w sprawie opodatkowania nadpłat

Ordynacja Prawo europejskie

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 8 czerwca 2023 r. (sprawa C-322/22) otworzył drogę do ubiegania się od państwa polskiego zwrotu należytej rekompensaty z tytułu pozbawienia środków pieniężnych pobranych niezgodnie z prawem Unii - piszą Michał Niżnik i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

04.08.2023

Porozumienie ramowe dotyczące telepracowników to dobry krok

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

1 lipca 2023 roku weszło w życie porozumienie ramowe dla telepracy. Wdraża ono nowe rozwiązania dotyczące transgranicznych telepracowników, jeżeli są zatrudnieni przez pracodawcę z siedzibą w jednym kraju członkowskim Unii Europejskiej, ale pracę wykonują częściowo zdalnie z innego państwa, które jednocześnie jest ich krajem zamieszkania – pisze Barbara Kolimeczkow, doradca podatkowy.

04.08.2023