TSUE nie rozpoznał pytań prejudycjalnych dotyczących powoływania sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.

09.01.2024

Zwolnienia z tytułu siły wyższej nie można zaplanować z góry

Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo

Zwolnienie od pracy z powodu wystąpienia siły wyższej nie przewiduje możliwości weryfikacji wniosku pracownika przez pracodawcę w jakimkolwiek zakresie. Nie wymaga też przedstawienia jakiegokolwiek dowodu, nawet w postaci oświadczenia, na zaistnienie siły wyższej – wymienia mankamenty nowego prawa Czytelnik, który przepisy w tym zakresie zgłosił do naszej akcji Poprawmy prawo. W efekcie pracownicy nawet z wielodniowym wyprzedzeniem składają wnioski o wolne.

06.01.2024

AI Act na finiszu – Polska na razie nie jest gotowa na wdrażanie regulacji

Nowe technologie Prawo europejskie

Rozdzielenie kompetencji, przypisanie wiodącej roli konkretnemu resortowi, zidentyfikowanie i zniesienie ewentualnych barier i wypracowanie jasnych, praktycznych wskazówek. To najważniejsze działania, które - zdaniem ekspertów - już teraz powinien podjąć polski prawodawca w kontekście zbliżającego się przyjęcia AI Act. Ważne jest to, by przygotowania rozpocząć szybko po to, by nie powtórzyć błędów z wdrażania innych unijnych przepisów. Na razie Polska jest bowiem całkowicie nieprzygotowana.

04.01.2024

Raportowanie handlu w internecie - nie ma przepisów, jest chaos

Doradca podatkowy Prawo europejskie

Nie ma pewności, czy operatorzy platform internetowych będą musieli przekazać skarbówce dane o osobach sprzedających w internecie za 2023 r. Polska, mimo takiego obowiązku, nie wdrożyła unijnej dyrektywy nakładającej wymóg raportowania, a to stawia operatorów w bardzo trudnej sytuacji. Sami sprzedający mogą być spokojni – nie będzie nowych podatków, ale w przyszłości skarbówka zyska więcej danych do kontroli.

02.01.2024

Energetyczne podsumowanie 2023 roku

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Wyzwaniem wciąż pozostaje powrócenie do rynkowych zasad funkcjonowania rynku energii, gazu i ciepła. Przyjęta nowelizacja ustaw szczególnych dla wskazanych rynków, wydłużająca obowiązywanie maksymalnych cen energii do 30 czerwca 2024 r., powinna być rozwiązaniem przejściowym, w szczególności nie uniemożliwiając rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce - piszą prawnicy praktyki prawa energetycznego kancelarii Kochański & Partners.

01.01.2024

Dobre i złe przepisy w 2023 roku

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie

2023 był kolejnym rokiem licznych zmian prawa. Do najgorszych przepisów należy zaliczyć: nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, te dotyczące obliczania składki zdrowotnej od dochodów przedsiębiorców oraz regulacje o darmowych lekach dla dzieci i seniorów. Plusem są fundacje rodzinne oraz zmiany, dzięki którym więcej obdarowanych i spadkobierców skorzysta ze zwolnienia z podatku.

30.12.2023

TSUE: Matka pozostająca na utrzymaniu pracownika migrującego UE może wystąpić o świadczenie z zakresu pomocy społecznej

Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Bezpośredni wstępny pozostający na utrzymaniu pracownika będącego obywatelem Unii jest pośrednim beneficjentem równego traktowania, które powinno być przyznane temu pracownikowi. Uregulowanie krajowe, które umożliwia odmowę przyznania świadczenia z zakresu pomocy społecznej takiemu bezpośredniemu wstępnemu, jest sprzeczne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

29.12.2023

PwC: Nawet do trzech lat opóźnień we wdrażaniu unijnego prawa w Polsce, ważnego dla biznesu

Prawo europejskie

Polska do tej pory pod względem liczby dyrektyw, które nie zostały wdrożone na czas, zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, ale korzystniej wypadamy w statystyce odnoszącej się do opóźnienia, z jakim państwa Unii Europejskiej implementują dyrektywy – opóźnienie to dla Polski wynosiło średnio 11,5 miesiąca, podczas gdy średnia europejska to 12,6 miesiąca. Takie wnioski wynikają z analizy kancelarii PwC Legal, na bazie danych udostępnionych przez Komisję Europejską.

29.12.2023

FPP apeluje o rozwagę i dialog nad projektowaną dyrektywą o pracy platformowej

Prawo pracy Nowe technologie Prawo europejskie

Pośpiech i polityczne aspiracje nie powinny mieć decydującego wpływu na kształt przyszłej dyrektywy. A różnorodność rynków pracy i ustawodawstw poszczególnych państw UE powinna skłaniać do większej refleksji nad wprowadzaniem regulacji, mających tak daleko idące konsekwencje, jak będzie miało to miejsce w przypadku pracy platformowej.

21.12.2023

Olbrzymie zainteresowanie polskich firm programami unijnymi

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Najnowsze konkursy uruchomione w ramach nowej perspektywy ewidentnie ukazują, jak duże jest zapotrzebowanie wśród polskich przedsiębiorców na fundusze unijne. Pandemia i przerwa między perspektywami przyczyniły się do pogorszenia sytuacji w sektorze MSP, co skutkuje olbrzymim zainteresowaniem na pozyskiwanie środków zewnętrznych - pisze Przemysław Konieczny, Starszy Analityk Biznesowy w Dziale Doradztwa Gospodarczego DC CENTRUM Sp. z o. o. 

19.12.2023

DLA Piper: Zmiany przepisów mogą znacznie zwiększyć ceny usług świadczonych przez aplikacje

Prawo pracy Nowe technologie Prawo europejskie

Parlament Europejski i Rada UE w ubiegłym tygodniu uzgodniły treść dyrektywy w sprawie pracy za pośrednictwem platform internetowych. Regulacja obejmie popularne w Polsce platformy cyfrowe takie jak Pyszne.pl. Glovo, Wolt, Uber, Bolt, jush! i Lisek. Zdaniem prawników kancelarii prawnej DLA Piper, planowana zmiana przepisów dla platform cyfrowych działających w branży dostawczej i przewozowej może w skrajnym wariancie drastycznie zwiększyć koszty pracy, a w efekcie spowodować wzrost cen usług.

19.12.2023

RPO apeluje do MSWiA o uchylenie przepisów o tzw. pushbackach

Administracja publiczna Prawo europejskie

Marcin Wiącek pisze do MSWiA w sprawie stosowania przez Straż Graniczną tzw. pushbacków, czyli zawracania cudzoziemców do linii granicy państwowej tuż po zatrzymaniu, bez uprzedniego dokonania zindywidualizowanej oceny ich sytuacji faktycznej i prawnej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o uchylenie obowiązujących przepisów i wprowadzenie takich, które umożliwią migrantom realizację ich podstawowych praw.

19.12.2023

TSUE: Nawet obawa przed wykorzystaniem danych w sieci może być szkodą

RODO Prawo europejskie

Obawa przed ewentualnym wykorzystaniem przez osoby trzecie danych osobowych może sama w sobie stanowić szkodę niemajątkową - uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rozstrzygnął także, że ciężar udowodnienia, iż wdrożone środki ochrony były odpowiednie, spoczywa na administratorze.

18.12.2023

Środowiska biznesowe wciąż obawiają się wpływu AI Act na konkurencyjność

Nowe technologie Prawo europejskie

Sztuczna inteligencja jest technologią o ogromnym potencjale, która może zrewolucjonizować wiele dziedzin życia. Tymczasem projektowane unijne przepisy, które wprowadzają rygorystyczne ograniczenia zakazujące lub ograniczające niektóre zastosowania AI, mogą obniżyć konkurencyjność europejskiego rynku i spowolnić innowacje – tak eksperci Związku Cyfrowa Polska komentują postęp prac nad rozporządzeniem UE w sprawie sztucznej inteligencji.

13.12.2023

Unijne porozumienie w sprawie AI Act wcale nie oznacza końca prac

Nowe technologie Prawo europejskie

Wiadomość o zakończeniu trójstronnych negocjacji i o unijnym porozumieniu w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji (AI Act) spotkała się z ogromnym entuzjazmem – po ostatnich wydarzeniach nikt nie spodziewał się raczej, że państwom uda się tak szybko uzgodnić stanowisko. Co ważne, najistotniejsze kwestie pozostały niezmienione. Nadal pozostały jednak zagadnienia, które wymagają wyjaśnienia, dlatego eksperci oceniają, że finalizacja prac to wciąż kwestia bardziej miesięcy niż dni.

13.12.2023

TSUE: Bank nie może żądać od konsumenta innej kwoty niż kapitał i ustawowe odsetki

Prawo europejskie Kredyty frankowe

Po ustaleniu, że umowa kredytu jest nieważna, kredytobiorcy muszą zwrócić do banku wyłącznie kwotę kapitału bez żadnych dodatkowych kosztów. Bank nie ma możliwości żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ani jego zwrotu po waloryzacji wynikającej z inflacji. Taki wniosek wynika z poniedziałkowego wyroku TSUE. Postanowienie to jest wiążące dla polskich spraw frankowych i wpłynie na sprawę każdego kredytobiorcy.

12.12.2023

ETPCz: Polska musi stworzyć ramy prawne dla rejestracji związków jednopłciowych

Prawo rodzinne Prawo europejskie

Państwo polskie nie wywiązało się ze swojego obowiązku zapewnienia wnioskodawcom ram prawnych umożliwiających uznawanie i ochronę ich związków tej samej płci - orzekł we wtorek, 12 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka. Nie uznał argumentów polskich władz, które podnosiły, że Polska jest krajem tolerancyjnym dla osób LGBT+.

12.12.2023

TK: Kary okresowe lub ryczałtowe nakładane na rząd przez TSUE są niezgodne z Konstytucją

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny zgodził się z wnioskiem Prokuratora Generalnego. Nałożenie okresowej kary finansowej lub ryczałtu za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na polski rząd, jako państwo członkowskie UE, jest niezgodne z polską Konstytucją. Przedstawiciel marszałka Sejmu poprosił o odroczenie rozprawy i czas na zajęcie stanowiska przez nowy parlament, ale TK nie uwzględnił wniosku.

11.12.2023

Od życia prywatnego do podwyższonego standardu strasburskiego. Polskie pary jednopłciowe przed Trybunałem

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polskie pary jednopłciowe doczekają się w końcu rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w przedmiocie braku uznania w polskim porządku prawnym jakiejkolwiek formy prawnej dla związków tworzonych przez osoby tej samej płci. Na 12 grudnia 2023 roku została bowiem wyznaczona rozprawa – pisze dr Mateusz Wąsik, adwokat i doradca podatkowy.

11.12.2023

TSUE: RODO sprzeciwia się dwóm praktykom przetwarzania danych przez biura informacji kredytowej

Rynek i konsument Nowe technologie Finanse RODO Prawo europejskie

Podczas gdy scoring jako zautomatyzowane podejmowanie decyzji w indywidualnych przypadkach jest dozwolony jedynie pod pewnymi warunkami, przechowywanie przez dłuższy czas informacji na temat zwolnienia z pozostałej części długu jest sprzeczne z RODO – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

10.12.2023