united kingdom
ukraine

Wyższe stawki dla adwokatów i radców prawnych. Minister podpisał rozporządzenie

Prawnicy Finanse

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre czynności adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru. Resort sprawiedliwości tłumaczy w komunikacie, że aktualne stawki opłat za czynności pochodzą z 2015 roku, więc „nie odpowiadają obecnym realiom ekonomicznym”.

24.12.2024

Ustawa wprowadzająca zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców opublikowana

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Przepisy likwidujące składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku - podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa w tej sprawie została opublikowana Dzienniku Ustaw. Ustawa zakłada też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

24.12.2024

Wzrośnie dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Podniesienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przewiduje podpisana przez prezydenta ustawa z 5 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., z mocą od dnia 1 lipca 2024 r.

24.12.2024

Powstanie Rada Fiskalna - Sejm przyjął poprawki Senatu

Finanse publiczne Finanse

Rada Fiskalna będzie niezależną instytucją o charakterze ekspercko-doradczym, która rozpocznie realizację swoich zadań w 2026 r., a w 2025 r. zostaną wyłonieni jej członkowie. W związku z zmianami w prawie UE oraz powstaniem rady, zmianie ulegnie proces budżetowy. Założenia do ustawy budżetowej zostaną zastąpione przez wieloletnie założenia makroekonomiczne. Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o Radzie Fiskalnej, zakładające m.in., że jej członków wybierać będzie Sejm za zgodą Senatu. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

20.12.2024

Senat za wyższym dofinansowaniem do pensji pracowników z niepełnosprawnością od lipca 2024 r.

Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność Rynek pracy

Pracodawcom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnościami będzie przysługiwać wyższe dofinansowanie do ich pensji z mocą wsteczną od 1 lipca 2024 r. Pomimo, że rząd w czasie prac w Sejmie wycofał się z niekonsultowanej społecznie zmiany terminu, ostatecznie przegłosował ustawę w pierwotnej formie. Senat poparł ją bez poprawek – zatem wyższe dofinansowanie będzie obowiązywało wstecznie od lipca 2024 roku.

19.12.2024

Fundacje rodzinne a obowiązek zgłoszenia do rejestru beneficjentów

Finanse Fundacja Rodzinna

Fundacje rodzinne zyskały już sporą popularność, ale niektóre kwestie związane z ich funkcjonowaniem nadal budzą pewne wątpliwości. Jednym z problematycznych zagadnień może być zgłaszanie beneficjentów rzeczywistych fundacji rodzinnej do Centralnego Rejestru Beneficjantów Rzeczywistych - piszą Robert Staniaszek, adwokat, oraz Krzysztof Chrzanowski, aplikant adwokacki z Kancelarii Gorazda oraz Świstuń, Wątroba i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni.

19.12.2024

Program Aktywny Rodzic – terminy wniosków i wypłaty

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

Na 20 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaplanował kolejne transze świadczenia aktywnie w żłobku, a na 30 grudnia – świadczeń aktywni rodzice w pracy i aktywnie w domu. Te z programu Aktywny Rodzic ZUS wypłaca w danym miesiącu za poprzedni miesiąc, dlatego przypominamy, kiedy trzeba składać o nie wnioski. Jeszcze nie wszyscy rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka, złożyli wnioski o świadczenie aktywnie w żłobku, to też jest im nadal wypłacane dofinasowanie żłobkowe w kwocie 400 zł miesięcznie.

18.12.2024

ZAZ i WTZ bez wyższego dofinansowania w tym roku

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse Niepelnosprawność

Warsztaty terapii zajęciowej i zakłady aktywności zawodowej jeszcze w tym roku miały otrzymać wyższe dofinansowanie do swojej działalności. Tak się jednak nie stanie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatniej chwili zmieniło założenia projektu rozporządzenia i wycofało się z wyższych dopłat za ten rok. Będą one obowiązywały dopiero za rok 2025 i lata następne.

18.12.2024

Koniec z dotacjami dla spółek na leasing aut elektrycznych. MKiŚ tłumaczy powody zmian

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Program „Mój elektryk” dobiega końca i nie przewiduje już możliwości dopłat do leasingu aut elektrycznych. Nowa edycja rozpocznie się w lutym 2025 r., ma jednak dotyczyć wyłącznie osób fizycznych - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska tłumaczy, że takie są wymogi Brukseli. Głos zabrało także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

18.12.2024

MF tworzy zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie

Administracja publiczna Finanse

Ministerstwo Finansów pracuje nad utworzeniem międzyresortowego zespołu do spraw przeciwdziałania szarej strefie. Do jego zadań będzie należało m.in. przygotowanie strategii dla administracji rządowej, wypracowanie metodyki szacowania szarej strefy oraz wydawanie propozycji zmian prawnych. Celem jest zmniejszenie szarej strefy w Polsce przynajmniej do poziomu średniej w Unii Europejskiej - poinformował resort w komunikacie.

17.12.2024

W środę pierwsi przedsiębiorcy z wakacjami składkowymi za grudzień 2024 r.

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Przedsiębiorcy, którzy po 1 listopada 2024 roku złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. W wyniku weryfikacji formalnej Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał, że za grudzień ok. 90 proc. wniosków, a za styczeń ok. 95 proc. wniosków jest poprawnych formalnie. W środę, 18 grudnia, ZUS planuje informowanie pierwszych przedsiębiorców o przyznaniu tej ulgi.

16.12.2024

Badanie: Co trzecia firma produkcyjna przygotowuje się do ujawnienia płac

Prawo pracy HR Finanse Rynek pracy

Niedobór kadr w branży produkcyjnej to wynik nie tylko braku kandydatów. Niemal co ósma firma z tego segmentu odnotowuje absencję pracowniczą na poziomie 9-11 proc., a blisko połowa mierzy się z nadmierną liczbą odejść – wynika z badania Antal i Sodexo Polska. Aby zwiększyć komfort pracy i zmniejszyć skalę problemu, firmy stawiają nie tylko na benefity pracownicze. Trzy na cztery podmioty z tego segmentu regularnie badają satysfakcję kadr, a mentoring lub tzw. buddy system jest dostępny dla 72 proc. zatrudnionych przy produkcji.

16.12.2024

Przychód uczestnika PPK z tytułu wpłaty pracodawcy podlega opodatkowaniu

PIT Prawo pracy Finanse PPK

Wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych - dokonane ze środków podmiotu zatrudniającego - powiększają wielkość świadczeń, które uczestnik PPK od niego otrzymał. Koszty uzyskania przychodów zależą od podstawy zatrudnienia uczestnika PPK. Stosowanie kosztów uzyskania przychodów jest bowiem konsekwencją kwalifikacji uzyskanego przychodu do właściwego źródła w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.

14.12.2024

Aktywny Rodzic a RKO: W okresie przejściowym ciągłość wypłaty świadczeń

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse

ZUS wypłacił już ponad 317 mln zł z programu Aktywny Rodzic. Wsparcie trafiło do ponad 272 tys. dzieci. Kolejne wnioski rozpatrywane są sukcesywnie. W tym czasie w celu zapewnienia ciągłości wypłacania świadczeń rodzice, którzy mieli przyznane prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO) i złożyli wniosek o jedno ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic w dalszym ciągu mieli wypłacane RKO – informuje ZUS. Po przyznaniu nowego świadczenia środki z RKO będą podlegały rozliczeniu.

12.12.2024

Lewiatan: Przepisy o przejrzystości płac powinny być wypracowywane z partnerami społecznymi

Prawo pracy Finanse Rynek pracy

Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, który ma wprowadzić jawność wynagrodzeń do kodeksu pracy. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu. I wskazuje, że poselski nie uwzględnia wszystkich kwestii wynikających z dyrektywy unijnej, w szczególności związanych ze sprawozdawczością firm.

12.12.2024

Zakaz pożyczek w kryptoaktywach wprowadzany na ostatnią chwilę

Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie

Projektodawca powinien rozważyć uregulowanie udzielania i zaciągania pożyczek w kryptoaktywach, tymczasem wprowadza zakaz prowadzenia takiej działalności - zwróciło uwagę Ministerstwo Rozwoju i Technologii na ostatniej prostej prac nad projektem ustawy o rynku kryptoaktywów. Eksperci oceniają, że rozwiązanie to jest błędne i osłabi pozycję Polski jako rynku atrakcyjnego dla firm kryptowalutowych.

12.12.2024

Wakacje składkowe: Kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

10.12.2024

Feminatywów w ustawie o równowadze płci nie ma i nie będzie

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Klaruje się ostateczny kształt ustawy wprowadzającej parytety we władzach spółek giełdowych. Osoby obu płci mają znaleźć się i w zarządach, i w radach nadzorczych. Kontrowersje budzi pomysł rozciągnięcia tych wymagań na duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, które nie są notowane na giełdzie. Tekst ustawy nie posługuje się feminatywami, a projektodawca broni swojej decyzji.

09.12.2024

Rekordowy deficyt w budżecie, za który wszyscy zapłacimy

Finanse publiczne Finanse

Mimo, iż rząd zapewnia, że panuje nad sytuacją, to ekonomistów niepokoi rekordowo wysoki deficyt w budżecie na 2025 rok. Oficjalnie ma on wynieść 289 mld zł. Jednak - jak wskazują eksperci - trzeba do niego doliczyć około 100 mld zł deficytu ukrytego w funduszach Banku Gospodarstwa Krajowego. Cała gospodarka zapłaci za to rosnącym długiem i coraz wyższymi kosztami jego obsługi.

09.12.2024

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepelnosprawność

Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

07.12.2024