Prawo.pl
Samorządy są zaniepokojone niejasnymi procedurami przy podziale pieniędzy w ramach funduszu na drogi lokalne. Kontrowersje budzi też zapis, że premier ma prawo dokonywania zmian na listach rankingowych projektów. I to, że nie są informowane, komu i o ile zmienił dofinansowanie zadań. Nie podoba im się też zmiana nazwy Funduszu
Hanna Hendrysiak
06.10.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

UOKiK stawia Eurocash zarzuty za pobieranie opłat od dostawców

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Dostawcy produktów rolnych do sklepów Eurocash są zobowiązani do ponoszenia szeregu dodatkowych opłat za usługi, które według umowy powinna świadczyć dla nich ta firma - stwierdził UOKiK, który postanowił postawić właścicielowi sieci sklepów zarzuty dotyczące nieuzasadnionego pobierania dodatkowych opłat.
Krzysztof Sobczak
06.10.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Prawnik powinien przedstawiać klientowi różne możliwości rozwiązania konfliktu. Im więcej takich alternatyw, tym jest bardziej profesjonalny, a to z kolei daje mu większe szanse na rynku. A w dobie koronawirusa możliwości pozasądowych rozstrzygnięć sporów nabierają szczególnego znaczenia - mówi Maciej Bobrowicz,
Patrycja Rojek-Socha
06.10.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić w wysokości 17 proc. przychodów - zakłada propozycja resortu finansów. Problem w tym, że usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami - np. z tzw. kancelarii odszkodowawczych, miałyby być objęte 15-procentową stawką.
Patrycja Rojek-Socha
06.10.2020
Prawnicy

Protest branży i pacjentów: Niekorzystne zmiany dla aptek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd chce wprowadzić przepisy, mocą których arbitralną decyzją urzędnik będzie mógł zamknąć aptekę. Stąd pacjenci i przedsiębiorcy alarmują, że taka regulacja grozi brakiem leków na rynku, a dla placówek farmaceutycznych możne oznaczać dewastujące straty ekonomiczne.
Katarzyna Nowosielska
05.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Projektowana regulacja nie realizuje deklarowanego celu w postaci uszczelnienia systemu podatkowego. Nie rozwiązuje problemu uchylania się od opodatkowania przez nieujawnionych wspólników spółki komandytowej. Rzeczywistym jej celem jest wprowadzenie reżimu podwójnego opodatkowania dochodów z działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej i tym samym zwiększenie ciężaru podatkowego
Wiesława Moczydłowska
05.10.2020
Aż 79 proc. firm uważa, iż implementacja zaawansowanych rozwiązań technologicznych będzie kluczowym elementem rozwoju biznesu w przeciągu najbliższych kilku lat. Dzięki nim przedsiębiorstwa mają dużo większą możliwość adaptacji do nowych realiów - pisze Piotr Siarkiewicz ze spółki Avenga.
Piotr Siarkiewicz
05.10.2020
Prawo AI

Koronawirus nie sprzyja bezpieczeństwu w sieci

Prawo AI RODO LegalTech Koronawirus a prawo
W czasie pandemii rośnie aktywność internetowych przestępców. W drugim kwartale 2020 roku w Polsce zgłoszono o 17 proc. więcej przypadków wyłudzenia loginu i hasła, niż przez pierwsze trzy miesiące tego roku. Ochronić przed pishingiem i utratą danych mogą programy antywirusowe czy podwójne uwierzytelnianie, ale przede wszystkim - świadomość pracowników.
Jolanta Ojczyk
05.10.2020
Prawo AI RODO LegalTech Koronawirus a prawo

Firmom coraz trudniej jest odzyskać VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Doradcy podatkowi zauważają, że ostatnio firmy coraz dłużej muszą czekać na zwrot VAT. Skarbówka wszczyna długie kontrole i opóźnia wydanie decyzji. Rekordziści czekają nawet 1000 dni. Procedurę może przyspieszyć wniosek o przeksięgowanie środków na rachunek VAT. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo z tych pieniędzy firmy nie mogą swobodnie korzystać.
Krzysztof Koślicki
05.10.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Przez nieostre prawo powiaty nie mają nadzoru nad inwestycjami budowanymi w ramach tarczy antykryzysowej. A nadal otrzymują od inwestorów informacje o rozpoczęciu robót z zaznaczeniem, że dopiero nastąpiło „niezwłoczne poinformowanie”. Apelują więc o zastopowanie tego typu inwestycji. Skutki nadużyć są w całym kraju,
Hanna Hendrysiak
05.10.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji rządowy projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa będzie dotyczył też blisko 6 tys. małych i średnich firm z branży telekomunikacyjnej - zauważa Adam Abramowicz, rzecznik MŚP. Dlatego jego zdaniem należy je uwzględnić w ocenie skutków regulacji. Proponuje też dodać szczegółowe kryteria pozwalające określić wpływ incydentu na bezpieczeństwo sieci.
Jolanta Ojczyk
04.10.2020
Prawo AI
Przydomek nie jest dobrem osobistym - twierdzą prawnicy reprezentujący spółkę, która procesuje się z bokserem Dariuszem Tiger Michalczewskim. Dlatego, że przydomkiem nie podpisuje się skutecznie testamentów, a pseudonimem można. Pełnomocnicy powoda uważają, że przydomek wykorzystywany komercyjnie też powinien być chroniony, bo łączy się z godnością człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.10.2020
Prawo cywilne
Ponieważ sektor mody stał się jednym z największych emitentów gazów cieplarnianych, wnosząc tym samym istotny wkład do zachodzących szybko zmian klimatycznych, czyli globalnego ocieplenia, branża postanowiła wypracować wytyczne, które mają być przewodnikiem mającym ułatwić osiągnięcie neutralności klimatycznej.
Agnieszka Oleksyn-Wajda
03.10.2020
Środowisko
Są już pierwsze roszczenia wykonawców zamówień publicznych związane z wydłużeniem terminów realizacji umów oraz koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów procedury ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych. To skutek rozporządzenia o standardach technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Agnieszka Dudko-Romańczuk
03.10.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo
Tylko pracodawca radcy prawnego na etacie może zaliczyć wydatek na zakup dla niego okularów korekcyjnych do kosztów podatkowych. Organy skarbowe odmawiają zaliczenia do kosztów takiego wydatku prawnikom prowadzącym swoją własną kancelarię. Pojawia się tu jednak konstytucyjny problem równości wobec prawa.
Wiesława Moczydłowska
03.10.2020
PIT
Przepisy umożliwiające zwrot pieniędzy za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii obowiązują dopiero od trzech dni, a już do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło kilkadziesiąt tysięcy wniosków. By turyści otrzymali pieniądze, dane z ich wniosku muszą się zgadzać z tymi podanymi przez biuro podróży. Gdy nie będą, na pieniądze będzie trzeba poczekać dłużej.
Jolanta Ojczyk
03.10.2020
Domowe finanse Koronawirus a prawo
Sąd niesłusznie odmówił klientowi prawa do zwrotu składek, które płacił za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - ocenił Rzecznik Finansowy, który wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika, to szczególnie ważne dla posiadaczy tzw. „kredytów frankowych”.
Krzysztof Sobczak
02.10.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które doprowadzą do opodatkowania CIT spółek komandytowych. Od stycznia 2021 roku faktyczne opodatkowanie wspólników wzrośnie do poziomu około 35 procent. Tymczasem tylko 1 procent spółek komandytowych posiada zagranicznych wspólników. Ryzyko nieopodatkowanego transferu zysków za granicę jest więc marginalne.
Krzysztof Koślicki
02.10.2020
CIT Doradca podatkowy
Problemy organizacyjne spółki PKP i skomplikowane procedury przetargowe nie mogą być przeszkodą w wykonaniu decyzji inspektora nadzoru budowlanego. Nierealność terminu naprawienia mostu nad Ślepotką w Katowicach i kłopoty ekonomiczne nie mogą stać w sprzeczności z interesem publicznym - orzekł WSA w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2020
Budownictwo Prawo gospodarcze
Rok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak sądy odważniej orzekają w sprawach frankowych - zwykle na korzyść frankowiczów. Częściej unieważniają umowy, niż zamieniają kredyt w złotowy ze stawką LIBOR. Mimo tego, banki nie są skłonne do zawierania ugód. Mogłoby to zmienić ujednolicenie orzecznictwa lub kolejny wyrok TSUE. Niezbędny jest głos Sądu Najwyższego - postulują prawnicy.
Jolanta Ojczyk
02.10.2020
Kredyty frankowe
Projekt dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, który właśnie trafił do Sejmu, zawiera zmienioną wersję definicji spółki nieruchomościowej. Nie rozwiązuje to jednak wątpliwości, a nawet rodzi kolejne problemy. Tymczasem firmy, których połowę majątku będą stanowiły nieruchomości, już od stycznia 2021 roku będą miały całkowicie nowe obowiązki.
Krzysztof Koślicki
02.10.2020
CIT Spółki
Spółka chciała uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego. Jego częścią miał być przedsionek. Okazało się jednak, że był on częścią korytarza prowadzącego do kilku lokali mieszkalnych, więc nie mógł stanowić pomieszczenia przynależnego tylko jednego z nich. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
02.10.2020
Budownictwo

Ernest Frankowski: Wymiar sprawiedliwości przed IT już nie ucieknie

Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Koronawirus a prawo
Kilka miesięcy pandemii pokazało, że nowe technologie mogą być przyczynkiem do usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. Już teraz coraz bardziej zainteresowane są nimi kancelarie prawnicze i działy prawne. Środowisko ma pewne obawy, ale to co do niedawna było fantastyką naukową dziś staje się rzeczywistością - mówi Ernest Frankowski,
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo AI Koronawirus a prawo
Wiceminister rozwoju Robert Nowicki, odpowiedzialny za dział budownictwo i między innymi projekty ustaw wspierające budownictwo, zrezygnował w czwartek ze stanowiska. O swojej decyzji poinformował w mediach społecznościowych. Nie wiadomo jeszcze kto będzie jego następcą.
Jolanta Ojczyk
01.10.2020
Budownictwo

Polski MF będzie współpracował z estońską skarbówką

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Ministrowie finansów Polski i Estonii Jan Sarnowski oraz Martin Helme podpisali w Tallinie deklarację o pogłębionej współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT. Jak podkreśla MF, podpisanie deklaracji to kolejny etap realizacji planu zacieśniania partnerstwa między państwami w zakresie poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Rozpoczął się drugi nabór wniosków o pożyczki lub dotacje dla spółek z udziałem samorządów produkujących energię cieplną. W nowym naborze o wsparcie będą mogły ubiegać się spółki, w których samorząd posiada ponad 50 proc., a nie jak poprzednio 70 proc., udziału. Na dofinansowanie inwestycji usprawniających transformację ciepłownictwa w powiatach jest 500 mln zł.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.10.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
PZC jest dokumentem celnym w rozumieniu przepisów VAT. Upoważnia zatem do odliczenia podatku naliczonego. Może to nastąpić w deklaracji za okres, w którym otrzymano ten dokument celny. Uznać trzeba, że otrzymanie następuje z chwilą pobrania przez podatnika stosownego dokumentu z serwera organów celnych - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.
Adam Bartosiewicz
01.10.2020
VAT Rachunkowość

Można już występować o zwrot pieniędzy za wycieczki odwołane z powodu pandemii

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Obowiązująca od czwartku ustawa umożliwia zwroty pieniędzy wpłaconych przez podróżnych na wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii. Możliwe to będzie za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a wnioski mogą być składane wyłącznie poprzez stronę Funduszu, za pomocą uprzednio założonego konta użytkownika.
Krzysztof Sobczak
01.10.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 1 października każdy kierowca, który przewozi zarobkowo pasażerów, musi posiadać licencję TAXI. To efekt zmian wprowadzonych przez nowelizację określaną jako LEX Uber. Pasażer miał więc jechać z licencjonowanym taksówkarzem zarówno z postoju taksówek, jak i zamawiając przewóz w Uber, Bolt czy Free Now. Miał..., bo wszystko wskazuje na to, że wydłużany już okres przejściowy na uzyskanie takiej licencji zostanie ponownie przesunięty - tym razem na koniec 2020 roku.
Agnieszka Matłacz
01.10.2020
Prawo gospodarcze

Fundacje rodzinne i nowe zasady opodatkowania coraz bliżej

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych. Podmioty te mają być wehikułem prawnym, pozwalającym polskim przedsiębiorcom w długim horyzoncie czasowym stworzyć zabezpieczenie majątku rodzinnego, bez uciekania się do transferu majątku za granicę. Nowe przepisy najprawdopodobniej zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
01.10.2020
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn