Rzecznik przyzna odszkodowania za skutki szczepień

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Świadczenia kompensacyjne za ewentualne niepożądane skutki szczepień przeciwko Covid-19 będą przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta. Do tego też organu będą kierowane wnioski pacjentów. Rzecznik decyzję będzie wydawał w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku. A pacjent, jeżeli będzie chciał, będzie mógł skorzystać z drogi sądowej.

12.01.2021

Przepisów jeszcze nie ma, jest nabór farmaceutów na naukę szczepień

Zawody medyczne Koronawirus

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie bierze udział w naborze zgłoszeń farmaceutów na planowane szkolenia ze szczepienia przeciw COVID-19. Szkolenia będą organizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ale nie ma jeszcze przepisów uprawniających farmaceutów do prowadzenia szczepień.

12.01.2021

UOKiK dostanie lepsze przepisy do ścigania naruszeń konkurencji

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Przygotowywane przez rząd prawo ma stanowić, że za nadużycia wynikające z naruszenia przez przedsiębiorcę zakazów dotyczących rynku odpowiadają też podmioty, które wywierały na naruszającego decydujący wpływ. Dzięki temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł podejmować działania wobec wszystkich naruszających prawo spółek, nie zaś tylko jednego z podmiotów.

12.01.2021

Nagrody i stypendia z Instytutu Pileckiego bez PIT

PIT Rachunkowość

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt przepisów, które wprowadzą zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych dla nagród i stypendiów przyznawanych przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Zmiany zaczną obowiązywać 14 dni od ogłoszenia.

12.01.2021

Kredyty dla firm z dopłatami dłużej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Funkcjonowanie dopłat do oprocentowania kredytów dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji na skutek COVID, ma być wydłużone. Według projektu, który trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu, umowy kredytu z dopłatami będą mogły być zawierane do 30 czerwca br.

12.01.2021

Samorząd lekarski apeluje o modyfikację Narodowego Programu Szczepień

Zawody medyczne Koronawirus

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował do Ministra Zdrowia apel, w którym prosi o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień i jednoznaczne przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia w każdym etapie realizacji Programu.

12.01.2021

Kara za łamanie obostrzeń lepiej oprocentowana niż lokata

Prawo karne Koronawirus

Jeżeli sąd administracyjny uchyli lub stwierdzi nieważność decyzji o nałożeniu przez Sanepid kary administracyjnej za łamanie obostrzeń epidemicznych, organ musi zwrócić pobraną należność. I to wraz z odsetkami, które – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę obecne oprocentowanie lokat w bankach – są bardzo wysokie.

12.01.2021

Senat proponuje dodatek do emerytury dla strażaków ochotników

Emerytury i renty

Wprowadzenie dodatku do emerytury dla strażaków ochotników w wysokości 20 zł miesięcznie za każdy udokumentowany rok bycia strażakiem OSP, przez co najmniej 20 lat, przewiduje senacki projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu. Dodatek strażacki ma być dodatkiem do emerytury w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych oraz w systemie ubezpieczenia społecznego rolników, zwolnionym z PIT.

12.01.2021

Od piątku rusza system e-rejestracja szczepień przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od piątku zacznie funkcjonować system e-rejestracja umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19 - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. I zachęcał do korzystania z tej możliwości, by to kanał internetowy był podstawowym sposobem rejestracji.

12.01.2021

Każdy absolwent szkoły będzie mógł zostać Głównym Geologiem Kraju

Środowisko Administracja publiczna

Jeżeli rząd zdecyduje się przygotować nowy projekt nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, to powinien w niej określić wymagania, jakie ma spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko Głównego Geologa Kraju. Zawetowana przez prezydenta ustawa wymagała wiedzy z zakresu geologii, ale wykształcenie nie byłoby potrzebne na tym stanowisku.

12.01.2021

Rekompensata za opłatę targową będzie w pełnej wysokości

Ponieważ w związku z pandemią zniesione zostały opłaty targowe, każda gmina, która w 2019 roku pobierała taką opłatę, otrzyma pełną rekompensatę w wysokości kwoty pobranej w 2019 roku – informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Łącznie koszt rekompensat wyniesie do 139 mln złotych.

12.01.2021

Żłobki i przedszkola dla zaszczepionych - Ministerstwo Zdrowia nie jest przeciw

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Senackie komisje: samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ustawodawcza oraz zdrowia chcą przejąć obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" przewidujący obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu dzieci przed przyjęciem do przedszkoli. Zdaniem Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, projekt zasługuje na poparcie.

12.01.2021

Kary za łamanie obostrzeń na bakier z prawem - sądy uchylają decyzje

Prawo karne Policja Koronawirus

Sądy administracyjne uchylają drakońskie kary za łamanie obostrzeń związanych z epidemią. Zgodnie z przewidywaniami prawników uznają, że tak daleko idące ograniczanie praw rozporządzeniem naruszało Konstytucję. Problemem okazuje się też procedura - sankcje nakładane arbitralnie i bez dania stronie możliwości zabrania stanowiska.

12.01.2021

Sprawy o wykroczenia w ręce referendarzy, mają decydować o grzywnie lub naganie

Wymiar sprawiedliwości

Posłowie PiS proponują, by referendarz sądowy mógł wymierzać kary nagany albo grzywny w postępowaniu nakazowym. Kompetencja ta ma być w założeniu fakultatywna - uzależniona m.in. od możliwości kadrowych danego sądu. Celem projektu zmian jest odciążenie sędziów, ci mają jednak wątpliwości i mówią wprost - na referendarza łatwiej naciskać.

12.01.2021

Stowarzyszenie chce walczyć z anachronicznym postrzeganiem pielęgniarstwa

Zawody medyczne

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wystosowało list otwarty do społeczeństwa. To odzew na mylny i krzywdzący, zdaniem oragnizacji, obraz ich zawodu, jaki pokutuje wśród obywateli - obraz pielęgniarki - służącej. Autorem listu, które Stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie, jest Michał Milewski, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

12.01.2021

WUM zapłaci za szczepienia celebrytów. MZ apeluje do rektora o dymisję

Szkolnictwo wyższe

Z 450 dawek szczepionki, które dostał Warszawski Uniwersytet Medyczny, aż 200 wykorzystano na zaszczepienie osób spoza grupy medyków - wykazała rządowa kontrola. W dniu, gdy zaszczepiono osoby spoza kolejki, na WUM obecnych było 32 medyków, którzy zgłosili się do zaszczepienia.

11.01.2021

Nauczyciele w szkołach za granicą z możliwością awansu

Kadry w oświacie

Od 1 stycznia 2021 r. nauczyciele pracujący w szkołach za granicą mogą awansować na tych samych zasadach, co pedagodzy zatrudnieni w kraju. Zmiany wprowadzono przy okazji reformy szkolnictwa zawodowego. Ustawa wprowadza preferencyjne warunki dla nauczycieli z dłuższym stażem.

11.01.2021

Wiek komornika podstawą do odwołania? RPO też dostrzega problem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmianę, a konkretnie uchylenie przepisu, zgodnie z którym komornik zostaje obligatoryjnie odwołany ze zajmowanego stanowiska, jeżeli ukończył 65 rok życia. Obniżenie wieku emerytalnego komorników z 70 do 65 lat było jednym z elementów reformy obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.

11.01.2021

Za tydzień szczepienia w DPS-ach, potem zapisy dla seniorów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy domów pomocy społecznej, od 15 stycznia będzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat - zapowiedział w poniedziałek minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

11.01.2021

Samorządy zabiegają o rządowy Fundusz Rozwoju Polskiej Wsi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządowcy chcą, by każda słaba gmina wiejska czy miejsko-wiejska otrzymywała co roku przynajmniej 1 mln zł, dzięki czemu będzie mogła szybko nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne. Mają też pomysł, skąd wziąć pieniądze: z VAT-u od inwestycji samorządowych, NFOŚ, subwencji ekologicznej czy budżetu państwa.

11.01.2021