Chorzy chcą się leczyć w najskuteczniejszych szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pacjenci muszą wiedzieć, które szpitale leczą najefektywniej. Trzeba upubliczniać kliniczne efekty leczenia, tak aby pacjent się z nimi mógł zapoznać i wybierać placówkę najbezpieczniejszą dla siebie - wskazali uczestnicy debaty "Czy jakość w ochronie zdrowia się opłaca?”, podczas konferencji Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia

22.09.2020

Pandemia koronawirusa dobrą okazją do reorganizacji szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Pandemia zweryfikowała, które szpitale są w stanie leczyć na najwyższym poziomie i zachować ciągłość. Dlatego niezbędne jest docenianie finansowe dobrych szpitali za jakość leczenia, edukacja zdrowotna pacjentów i wprowadzanie rozwiązań teleinformatycznych - ocenili uczestnicy konferencji poświęconej jakości w ochronie zdrowia.

22.09.2020

UE konsultuje wytyczne w sprawie targetowania w mediach społecznościowych

Nowe technologie RODO

Wskazanie potencjalnych zagrożeń dla wolności osób, a także głównych podmiotów i ich roli oraz stosowanie kluczowych zasad i wymogów dotyczących przetwarzania danych osobowych w procesie targetowania użytkowników mediów społecznościowych - to cele konsultowanych właśnie unijnych wytycznych.

22.09.2020

MF daje za mało czasu na konsultacje przepisów

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Samorząd doradców podatkowych wystosował apel o rzetelne konsultacje nowych przepisów podatkowych. Na przygotowanie uwag do nowej ustawy wprowadzającej m.in. CIT dla spółek komandytowych resort finansów dał doradcom podatkowym zaledwie dwa dni robocze. Zdaniem KIDP to naruszenie przepisów i dobrej praktyki legislacyjnej.

22.09.2020

Minister: Trzeba robić ewolucję, a nie rewolucję w systemie opieki zdrowotnej

Pacjent Opieka zdrowotna

Zagadnienie jakości opieki zdrowotnej  jest fundamentalną rzeczą. Jestem zwolennikiem ewolucji w systemie opieki zdrowia, a nie robienia rewolucji, z której wynikają koszty. Zagadnienie jakości powinno być tym co skoncentruje nasze działania na najbliższe lata - powiedział Adam Niedzielski minister zdrowia podczas konferencji zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

22.09.2020

TSUE odpowie, czy nowi sędziowie SN mogą orzekać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości UE rozpoczęła we wtorek analizę pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz powołanych do nich osób przy udziale nowej KRS. Trybunał odpowie, czy zasiadające w tych izbach osoby zostały powołane legalnie i czy ich orzeczenia są wiążące.

22.09.2020

Komisja Akredytacyjna sprawdzi jakość zdalnego kształcenia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Polska Komisja Akredytacyjna będzie dokonywać kontroli jakości prowadzonego kształcenia na uczelniach - zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Ale dodał, że sygnały dotyczące jakości kształcenia mogą być też kierowane do MNiSW, które będzie podejmowało działania w trybie nadzoru nad uczelniami.

22.09.2020

Zakaz połączeń lotniczych już bez Francji

Koronawirus

Obowiązująca od 15 września br. lista państw, do których zakazane są połączenia lotnicze z Polską, nie obejmuje już Francji. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Francja wprowadziła rozwiązania gwarantujące, że do samolotów będą wpuszczane wyłącznie osoby z ujemnym wynikiem testu na koronawirusa.

22.09.2020

NIK: Wiele błędów i zaniedbań przy realizacji Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych

Administracja publiczna

Polska jest w czołówce państw europejskich, w których w wypadkach drogowych ginie najwięcej osób. Sytuacji nie zmienił realizowany od kilku lat Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiega jego realizacja. Okazuje się, że przygotowanie projektu było nierzetelne, nadzór nad jego realizacją nieskuteczny, planowanie wydatków nieefektywne, a efekty niewielkie.

22.09.2020

ZUS zwraca nadpłacone składki tym, którzy opłacili je, mimo zwolnienia

Ubezpieczenia społeczne

Przedsiębiorcy, którzy opłacili składki ZUS za kwiecień i maj, a byli z nich zwolnieni, mogą teraz zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też pozostawić je na koncie ZUS. Wówczas nadpłaty będą zaliczone na poczet przyszłych składek. ZUS podał, że nadpłaty zarejestrowane zostały na kontach blisko 800 tys. firm. Ich łączna wartość to ok. 600 mln zł.

22.09.2020

Radcy prawni szykują się na krajowy zjazd - termin początek listopada

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

7 listopada i w sposób tradycyjny ma odbyć się XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Ze względu na obostrzenie nie są jednak planowane długotrwałe debaty - choćby nad zmianami w kodeksie etyki. Podczas zjazdu mają być przeprowadzone m.in. głosowania nad sprawozdaniami ustępujących władz i wybór nowych.

22.09.2020

Zmiany w podatkach - także prawnicy PIT rozliczą w formie ryczałtu

Prawnicy PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przedstawiony przez MF projekt nowelizacji przepisów o podatkach dochodowych przewiduje także zmiany w rozliczaniu ryczałtu od przychodów. Lista zawodów, które będą mogły płacić taki podatek od stycznia 2021 roku może zostać wydłużona. Z uproszczonej formy będą mogli korzystać: adwokat, radca prawny i notariusz, ale też księgowi i biegli rewidenci.

22.09.2020

Posłowie chcą ulepszyć przepisy o mobbingu, ale mogą zaszkodzić jego ofiarom

Prawo pracy

Prawdopodobnie w październiku sejmowa komisja zdecyduje, co dalej z projektem zmian w Kodeksie pracy zakładającym zmiany w definicji mobbingu. Zarówno Sąd Najwyższy, jak i Główny Inspektor Pracy twierdzą, że są przepisy, które pozwalają pracownikowi dyskryminowanemu ze względu na płeć uzyskać odszkodowanie. I są dla niego korzystniejsze, niż te proponowane.

22.09.2020

UOKiK przejmie zadania Rzecznika Finansowego, ale niekoniecznie jego ekspertów

Rynek i konsument Finanse

Do konsultacji trafił właśnie projekt ustawy, która zlikwiduje Rzecznika Finansowego. Jego kompetencje, a także pracowników, ma przejąć prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tyle, że nie musi wszystkich. Część doświadczonych i cenionych ekspertów zamiast bronić konsumentów, może zacząć pracować dla instytucji finansowych.

22.09.2020

Nadwyżka w ciągu roku, deficyt na koniec - prawdziwy obraz finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Spadek dochodów własnych i niższa w tym roku nadwyżka to oznaki pogorszenia finansów samorządów. Na oko dobre dane z resortu finansów z półrocza nijak się mają do wyniku finansowego na koniec roku, gdy zamiast nadwyżki jest deficyt. Obraz „fałszują” dochody z zadań zleconych, jak 500 plus, które wpływają do kas gmin i natychmiast z nich wypływają.

22.09.2020

Powstaną kolejne centra usług społecznych

Pomoc społeczna

Gminy Tryńcza i Adamówka podpisały z ministerstwem pracy umowy na utworzenie na ich terenie centrów usług społecznych. Na uruchomienie 30 placówek przeznaczone zostanie 100 mln złotych. Wsparcie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

21.09.2020

Nie wydamy ściganych ENA, bo Holandia pyta o niezależność polskich sądów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Stołeczny sąd okręgowy odmówił wykonania wystawionego w Holandii Europejskiego Nakazu Aresztowania, bo ma poważne wątpliwości, co do niezależności holenderskich organów władzy sądowniczej. Drugim wskazanym przez polskiego sędziego argumentem było to, że "strona holenderska od ponad dwóch lat nie wykonała żadnego polskiego ENA,

21.09.2020

Poznamy najlepiej leczące i zarządzane szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Już we wtorek, podczas finałowej gali konkursu Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia, poznamy szpitale, które najlepiej w kraju leczą pacjentów, ale są też, dzięki swoim menadżerom, nowocześnie zarządzane. Gala zakończy zaplanowaną na ten dzień konferencję "Transformacja systemu w kierunku płacenia za wyniki – Value Based Healthcare w praktyce".

21.09.2020