"Pakiet wolnościowy" na uczelniach - nie taki diabeł straszny, jak go malują

Szkolnictwo wyższe

Przygotowywany przez ministra edukacji i nauki tzw. pakiet wolności akademickiej zawiera normy prawne o nieostrym charakterze. Niesie on w sobie pewne zagrożenia, ale raczej nie przyczyni się w znaczącym stopniu do rozkwitu pseudonauki na wyższych uczelniach - uważa dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

30.01.2021

Szkolne wojny - rodzic kontratakuje

Kadry w oświacie

Dzięki zdalnej edukacji szkoła wkracza w nową erę - już nie "pani uwzięła się" na ucznia, ale coraz częściej rodzice na panią. Podpowiadają i kłócą się o oceny, a w spory z nauczycielami angażują dzieci, którym bez ogródek zdradzają np., że nie ma co słuchać anglistki, bo ta i tak wkrótce zniknie ze szkoły. Niektóre działania rodziców mogą nosić nawet... znamiona przestępstwa.

30.01.2021

Są wypadki, ale użytkownik e-hulajnogi nie będzie musiał mieć polisy OC

Prawo cywilne

Uregulowanie statusu prawnego hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, czyli UTO pozwoli na doprecyzowanie  odpowiedzialności za wypadki i szkody, które spowodują ich użytkownicy. Nie będą mieć jednak obowiązku kupowania polisy OC, choć liczba wyrządzanych szkód przez nich rośnie. Ubezpieczyciele liczą, że upowszechnią się polisy OC w życiu prywatnym.

30.01.2021

Rozpoczyna się zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do trzech razy sztuka. Koronawirus skutecznie utrudnił przeprowadzenie zgromadzenia największej izby adwokackiej - warszawskiej. 30 stycznia wreszcie się rozpoczyna, potrwa dwa dni. Cel to wybranie nowych władz i delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, będzie też dyskusja m.in. nad zakazem wykonywania pracy na umowę, oraz o zmianach w adwokackich dyscyplinarkach.

30.01.2021

Rządowe dotacje psują samorząd i państwo

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Dotacje centralne rozdzielane samorządom z klucza partyjnego to psucie państwa, kolejny element rozmontowywania demokracji i niszczenie samorządności - uważają eksperci i samorządowcy, komentując zasady dzielenia rządowych funduszy. A bez samorządu nie ma państwa. Tymczasem są też problemy z przejrzystością działań władz lokalnych.

30.01.2021

Bałagan w szczepieniach - system nie pilnuje pierwszeństwa

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Kryteria pierwszeństwa w szczepieniach są tak nieprecyzyjne, a system informatyczny dziurawy, że znajomości, spryt i przypadek pozwalają wielu osobom zaszczepić się poza kolejnością, gdy inni nie dostają terminu. W efekcie część medyków wciąż czeka na drugą dawkę, a wielu 80-latków nie ma wyznaczonego terminu. Gdy dojdą kolejne grupy osób, będzie jeszcze większy bałagan.

30.01.2021

Czy policja ma prawo legitymować prewencyjnie demonstrantów?

Prawo karne

Żadne prewencyjne legitymowanie jest niedozwolone bez podstawy faktycznej lub prawnej - twierdzi sędzia TK w stanie spoczynku Wojciech Hermeliński. - Legitymowanie musi być uzasadnione ustawowo. Trwa kolejny dzień protestów Strajku Kobiet. Policja legitymuje demonstrujących, jak twierdzi prewencyjnie.

29.01.2021

Sąd Najwyższy 25 marca br. odpowie na pytania w sprawie kredytów frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, w końcu wystąpiła z wnioskiem o rozstrzygnięcie najważniejszych wątpliwości dotyczących sporów o kredyty frankowe. 29 stycznia zadała sześć pytań. Cały skład Izby Cywilnej rozpatrzy je już 25 marca. Prawnicy cieszą się, że odpowiedź będzie tak szybko, a podjęta uchwała będzie miała moc zasady prawnej.

29.01.2021

Szczepienia w aptekach - bez kolejnych zmian w prawie niemożliwe

Zawody medyczne Koronawirus

Prowadzenie szczepień w aptekach przez farmaceutów będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu zmian prawno-organizacyjnych – poinformował w piątek Łukasz Szmulski, p.o. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia. Jak stwierdził, będzie to możliwe tylko w tych aptekach, które spełnią określone wymagania lokalowe, techniczne i kadrowe.

29.01.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 lutego 2021 r.

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd zdecydował o wydłużeniu okresu pobierania przez rodziców dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 14 lutego. Stosowne rozporządzenie Rady Ministrów przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a dla rodziców będących rolnikami – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oba w piątek ukazały się w Dzienniku Ustaw.

29.01.2021

RPO: Niech inspekcja pracy przyjrzy się delegowaniu prokuratorów

Prokuratura Prawo pracy

Przed delegowaniem prokuratora bez jego zgody do innej jednostki, Prokurator Generalny lub Krajowy musi ustalić, czy jego sytuacja rodzinna lub względy osobiste nie czynią tego niedopuszczalnym - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca się do Państwowej Inspekcji Pracy, by sprawdziła, czy brak takiego ustalenia nie narusza przepisów prawa pracy.

29.01.2021

NRA przyjęła projekt nowego kodeksu etyki - z poprawkami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła projekt nowego Kodeksu Etyki Adwokackiej, który teraz przedstawi Krajowemu Zjazdowi Adwokatury, zaplanowanemu na marzec. Rzutem na taśmę do regulacji wprowadzono poprawki - m.in. doprecyzowujące zasadę dotyczącą konfliktu interesów. Regulacja budzi spore emocje i kontrowersje - zastrzeżenia są były również do przebiegu prac nad nią.

29.01.2021

Solidarna Polska wraca do projektu o hospicjach perinatalnych

Pacjent Opieka zdrowotna

Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. Za jej sprawą w szpitalach mają się pojawić koordynatorzy opiekujący się ciążą obarczoną wadą letalną. Lekarz ma mieć obowiązek poinformowania matki, że może skorzystać z opieki w hospicjum. Koalicjant PiS liczy, że trafi on pod obrady Sejmu tak szybko, jak to możliwe.

29.01.2021

Nowe unijne przepisy pomogą firmom zarządzać nielegalnymi treściami w internecie

Prawo AI RODO Prawo europejskie

Przygotowany przez Komisję Europejską akt prawny o usługach cyfrowych ma zapewnić spójne przepisy dotyczące zarządzania treściami nielegalnymi przez firmy działające na rynku cyfrowym. Biznes chwali projekt i to, że obejmie on także przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej, które świadczą usługi w państwach członkowskich.

29.01.2021

Powiaty: Reforma szpitali musi uwzględnić głos samorządów i podmiotów leczniczych

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powiaty z kolejnych województw zabierają głos w sprawie ministerialnych planów centralizacji szpitali. Ich zdaniem w zespole przygotowującym propozycje przepisów o restrukturyzacji nie powinno się pomijać przedstawicieli samorządów i szpitali. Te podmioty podejmowały decyzje finansowe i organizacyjne oraz rozwiązywały problemy, powinny więc być włączone do dyskusji.

29.01.2021

GUS: W 2020 r. dwukrotnie więcej zwolnień grupowych, ale wyższe wynagrodzenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

W 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, czyli w firmach, w których pracuje więcej niż 9 osób, wyniosło 5.411,45 zł i było o 4,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Płace zwiększyły się we wszystkich sekcjach o znaczącym udziale w zatrudnieniu. Najbardziej, podobnie jak przed rokiem, w administrowaniu i działalności wspierającej (o 8,3 proc.) – podał w piątek GUS.

29.01.2021

Rekrutacja do liceów od 17 maja

Minister Edukacji i Nauki ogłosił terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022. Dostosowany będzie on do harmonogramu egzaminów.

29.01.2021

Paweł Styrna został nowym przewodniczącym KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w piątek sędziego Pawła Styrnę na nowego przewodniczącego Rady. Wybór nowego przewodniczącego był konieczny po tym jak najpierw dwa tygodnie temu członkowie KRS odwołali z tej funkcji sędziego Leszka Mazura, a następnie on sam złożył rezygnację, bo legalność jego odwołania została zakwestionowana przez prawników.

29.01.2021

Prezes UODO miał podstawy do ukarania firmy za brak współpracy

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych ukarał firmę za brak woli współpracy z organem nadzoru w ustaleniu stanu faktycznego sprawy i prawidłowym jej rozstrzygnięciu. A Wojewódzki Sąd Administracyjny słusznie odrzucił skargę, bo firma dopuściła się co najmniej rażącego lekceważenia swoich obowiązków dotyczących współpracy z organem nadzorczym - komentuje Katarzyna Gorzkowska

29.01.2021