Minister szuka innych sposobów niż PKD na przyznawanie pomocy

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Co do zasady, by dostać wsparcie z tarczy branżowej 6.0 trzeba mieć właściwy kod PKD jako dominujący. Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju zdaje sobie jednak sprawę, że to nie jest system doskonały. Dlatego jego resort pracuje nad innymi rozwiązaniami. Podstawą wsparcia dla lokali i sklepów w galeriach handlowych mają być umowy najmu.

12.02.2021

Lewiatan i OPZZ chcą promować agencje zatrudnienia przyjazne pracownikom

Prawo pracy

Konfederacja Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych podpisały porozumienie dotyczące realizacji programu certyfikacji „Agencja zatrudnienia przyjazna pracowniom”. Celem programu ma być promowanie najlepszych agencji zatrudnienia. To pierwsza inicjatywa podjęta wspólnie przez organizację pracodawców i związki zawodowe.

12.02.2021

O zmianie adresu trzeba poinformować ZUS

Emerytury i renty

Osoby zmieniające adres zamieszkania albo adres email powinny poinformować o tym ZUS. Wskazanie prawidłowych i aktualnych danych ma duży wpływ nie tylko na przepływ informacji, ale także na wypłatę świadczeń. Zdarza się, że renta bądź emerytura wraca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo klient nie powiadomił o zmianie miejsca zamieszkania – przypomina ZUS.

12.02.2021

Polska zbliża się do przyjętego przez MOP minimalnego poziomu zabezpieczenia emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty

Na koniec 2020 roku stopa zastąpienia, czyli stosunek między średnim wynagrodzeniem a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą, spadła do 42,4 proc. – alarmują eksperci Instytutu Emerytalnego. Prognozują, że w najbliższych latach wysokość nowo przyznanych świadczeń dla osób odchodzących z rynku pracy będzie często wynosiła poniżej 40 proc. ostatniego wynagrodzenia.

12.02.2021

UPC zwróci klientom opłaty pobrane bez ich zgody

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma telekomunikacyjna UPC Polska, która pobierała, mimo braku zgody klientów, płatności za aktywowaną usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”, została zobowiązana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty. Decyzja jest prawomocna.

12.02.2021

Ponad 68 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył już ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953. Wyrównanie emerytury otrzymało 68,2 tys. osób. Emerytura osób urodzonych w 1953 r. wzrosła przeciętnie o 260 zł, a łączna kwota wyrównania to 749 mln zł. Zdecydowana większość spraw dotyczyła kobiet - aż 96 proc.

12.02.2021

Wrzutka na liście punktowanych czasopism – niektóre nagle docenione

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zmienia punktację prawniczych czasopism – niektóre z nich mocno zyskują. Większość dlatego, że trafiła do międzynarodowych baz lub była częściej cytowana. Ale w kilku przypadkach trudno wyjaśnić, co zdecydowało o znacznym skoku punktacji. W środowisku naukowym mówi się o osobistych powiązaniach decydentów z konkretnymi periodykami, a do dymisji podała się wiceminister odpowiedzialna za te sprawy.

12.02.2021

Ruszają szczepienia nauczycieli, najpierw dla uczących stacjonarnie

Kadry w oświacie Koronawirus

Na szczepienia zarejestrowało się już 268 tys. nauczycieli m.in. uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego. To oni mieli pierwszeństwo w kolejce. W piątek, 12 lutego pierwsze osoby z tej grupy otrzymały pierwsze dawki szczepionek. Od poniedziałku, 15 lutego rusza kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 60. roku życia oraz nauczycieli akademickich.

12.02.2021

Kolejna zmiana - jednoosobowe składy także w apelacjach karnych

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Posłowie PiS proponują, by w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach dotyczących przestępstw zagrożonych karą do lat 5 więzienia, apelacje mogły rozpatrywać jednoosobowe składy. Warunek? Taki sam skład musiałby być w sądzie pierwszej instancji.

12.02.2021

Petycje w samorządach - ważne lecz czasochłonne, niezasadne lub o… zażywaniu witamin

Samorząd terytorialny

Samorządowcy nie negują, że instytucja petycji jest potrzebna – dzięki niej mieszkańcy mogą oddziaływać na decyzje władz lokalnych. Jednak bardzo często dotyczą one spraw nie związanych z samorządem, a mimo to trzeba je procedować - organizować posiedzenia komisji rady - a to marnowanie czasu i pieniędzy. Procedura powinna ich zdaniem być dopracowana, by nie przekształcała się w groteskę.

12.02.2021

Dzieło wykonane dla zagranicznej firmy - bez zgłoszenia do ZUS

Prawo pracy

Podmiot zagraniczny, który nie jest w Polsce płatnikiem składek, nie ma obowiązku zgłaszać do ZUS umów o dzieło, jakie zawarł z Polakami. Także osoby wykonujące dzieło na jego zlecenie nie muszą ich raportować. Mają jedynie obowiązek zapłacić do 20. dnia następnego miesiąca zaliczkę na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych z takiej umowy.

12.02.2021

W Krajowym Rejestrze Karnym nadal "wiszą" skazania sprzed lat

Wymiar sprawiedliwości

Efektem zatarcia skazania powinno być m.in. wykreślenie z Krajowego Rejestru Karnego. Problem w tym, że informacje w rejestrze nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. W efekcie nie można uzyskać zaświadczenia o niekaralności, liczyć na łagodniejszy wyrok przy ponownym skazaniu czy dozór elektroniczny. Do tego o zawrót głowy przyprawiają sędziów i obrońców znajdujące się w KRK informacje z zagranicznych sądów.

12.02.2021

Skarbówka komplikuje wydawanie interpretacji podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z ostatnich doświadczeń doradców podatkowych wynika jednoznacznie, że skarbówka komplikuje i celowo wydłuża proces wydawania interpretacji. Każe podatnikom uzupełniać wnioski o udzielenie odpowiedzi, albo np. rozpatrując kwestię podatku dochodowego, prosi o przesłanie potwierdzenia rejestracji do VAT. Wiele wniosków pozostawia też bez rozpatrzenia.

12.02.2021

Adwokaci i radcy prawni proszą prezydenta o wsparcie w sprawie e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przedstawiciele adwokatury i Krajowej Rady Radców Prawnych spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta Grażyną Ignaczak-Bandych. Temat to procedowany w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, a konkretnie budzące duże kontrowersje w obu samorządach propozycje dotyczące e-doręczeń i momentu od którego mają być uznawane za skuteczne.

11.02.2021

Projekt zmian w kodeksie spółek gotowy

Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenia do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego oraz zwiększenie efektywności nadzoru prowadzonego przez rady nadzorcze spółek kapitałowych - to najważniejsze cele przygotowywanej przez rząd nowelizacji Kodeksu spółek handlowych. Projekt został skierowany na Komitet Stały przy Radzie Ministrów.

11.02.2021

Rząd przygotowuje plan odbudowy zdrowia Polaków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Krajowa Sieć Onkologiczna, Krajowa Sieć Kardiologiczną, zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus - to zasadnicze elementy zapowiadanego przez rząd "plan odbudowy zdrowia Polaków".

11.02.2021

Uzdrowiska mogą ruszyć od 11 marca

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Kolejny projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ograniczeń związanych z pandemią przewiduje, że od 11 marca działalność będą mogły wznowić uzdrowiska. Warunkiem udziału w leczeniu będzie negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub zaszczepienie się pacjenta.

11.02.2021

Raport Rady Europy: Uchwały anty-LGBTI obejmują już trzecią część Polski

Samorząd terytorialny

Delegacja Rady Europy jest zaniepokojona przyjmowanymi przez polskie władze samorządowe uchwałami przeciwko „ideologii LGBT”. W raporcie zapowiada podjęcie rezolucji skierowanej do samorządów w celu uchylenia „stref wolnych od ideologii LGBT” i zwiększenia zakresu ochrony praw osób LGBTI. Z raportu wynika, że problem dotyczy trzeciej części kraju.

11.02.2021

Pielęgniarki jednym z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki i położne wymienione zostały - obok zawodowych kierowców, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych oraz spawaczy - wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Takie dane podało w czwartek Personnel Service na podstawie Barometru Zawodów. W przypadku pielęgniarek i położnych ten deficyt ciągle rośnie.

11.02.2021

Automatyczny e-PIT i szybszy zwrot podatku nie dla przedsiębiorców

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Resort finansów nie planuje umożliwienia przedsiębiorcom rozliczenia rocznego podatku przez ministerialny system Twój e-PIT. Przedsiębiorcy nie mogą także liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Takie wnioski wynikają z odpowiedzi resortu na najnowsze interpelacje poselskie.

11.02.2021