Przewlekłość postępowania nadal bolączką polskich sądów, covid nie pomoże

Wymiar sprawiedliwości

Przewlekłość postępowania to problem, który w Polsce występuje niezmiennie i od lat. Przed pandemią - przykładowo w sądach okręgowych - najdłużej trwały sprawy z zakresu prawa pracy i karne. Już wiadomo, że koronawirus tego nie zmienił. W swoim najnowszym raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśla, że uzyskanie rozstrzygnięcia sądowego w rozsądnym terminie jest fundamentem i sprawiedliwości

23.02.2021

Sztuczna inteligencja rozdzieli korespondencję w urzędzie, jak się pomyli, pomoże człowiek

Administracja publiczna Nowe technologie

Trwają prace NASK nad stworzeniem modułu rozdzielania korespondencji przez sztuczną inteligencję. Ma pomóc w przekazywaniu setek tysięcy dokumentów w elektronicznym zarządzaniu dokumentacją, aby oszczędzić czas urzędników. Ryzyko, że korespondencja zostanie źle zadekretowana jest, ale zawsze „na końcu łańcucha jest człowiek”, który dokona weryfikacji.

23.02.2021

I depresja, i nowotwór - pierwsza przesłanka legalnej aborcji pojemna, ale wiele zależy od lekarzy

Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył przesłankę letalnych wad płodu spośród trzech kwalifikujących do legalnego przerwania ciąży. I sam Trybunał i rządzący wskazują jednak, że jest to nadal możliwe w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Teoretycznie podstawą może więc być choćby depresja, pozostaje jednak pytanie ilu lekarzy gotowych będzie zaryzykować.

23.02.2021

Po wrzutkach na listę czasopism ewaluacja uczelni może rozstrzygnąć się w sądzie

Szkolnictwo wyższe

Wynik ewaluacji to dla uczelni być albo nie być – zależą od niego prestiż, pieniądze i prawo do nadawania tytułów i stopni. Tymczasem wprowadzone ostatnio arbitralne zmiany na liście czasopism naukowych podają w wątpliwość obiektywność całego procesu. Może się zdarzyć, że o kategorii uczelni ostatecznie rozstrzygać będą sądy.

23.02.2021

Nowe prawo zmusi firmy do zabiegania o miliony zgód marketingowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zgoda na marketing powinna być zebrana na każdy kanał komunikacji. Tak wynika z uzasadnienia do projektu nowego prawa komunikacji elektronicznej. To jedno zdanie może oznaczać kłopoty, zarówno dla firm, jak i nas wszystkich. Może się bowiem okazać, że oddzielną zgodę lub jej brak będzie trzeba udzielać na kontakt telefoniczny, smsowy, przez e-mail, WhatsApp czy Messenger.

23.02.2021

Wyznanie i światopogląd w regulaminie pracy skarbowych informatyków

Prawo pracy HR

W regulaminie pracy Centrum Informatyki Resortu Finansów znalazł się przepis, na mocy którego religia, wyznanie lub światopogląd są wymaganiem zawodowym stawianym pracownikom. Zdaniem ekspertów, to efekt automatycznego, bezrefleksyjnego kopiowania przepisów o równym traktowaniu w zatrudnieniu, które mają zastosowanie m.in. w związkach wyznaniowych.

23.02.2021

MF: Od października e-faktury będą dostępne dla przedsiębiorców

Rachunkowość Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Liczymy, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z e-faktury już w październiku tego roku - poinformował podczas poniedziałkowej wideokonferencji wiceminister finansów Jan Sarnowski. Obowiązek stosowania e-faktur przez wszystkich przedsiębiorców ma wejść w życie w 2023 roku.

22.02.2021

Będą zmiany - obowiązkowy powrót samochodu do państwa siedziby firmy szkodliwy dla klimatu

Środowisko Prawo europejskie Transport

Dwa elementy unijnego pakietu mobilności - obowiązkowe powroty pojazdów do państwa członkowskiego, w którym mieści się siedziba firmy, co osiem tygodni oraz stosowanie kontyngentów kabotażowych na międzynarodowe przewozy kombinowane, będą mieć negatywne skutki dla klimatu - przyznaje Komisja Europejska. I inicjuje konsultacje w sprawie ich zmiany.

22.02.2021

Funkcjonalność samorządu metropolitalnego - zaproszenie na konferencję

Samorząd terytorialny

Koncepcje funkcjonalności samorządu metropolitalnego, katalogi zadań publicznych i kompetencje do ich realizacji, będą przedstawiane przez ekspertów podczas konferencji „Modelowanie samorządu metropolitalnego”. Wśród „metropolitalnych” dziedzin życia są polityka rozwoju, planowanie przestrzenne, transport publiczny czy mobilność miejska.

22.02.2021

Dorabiający emeryci i renciści muszą do 1 marca poinformować ZUS o dodatkowych przychodach

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę oraz renciści, którzy w 2020 r. pracowali zawodowo, powinni do 1 marca powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o osiągniętych przychodach oraz o wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym: miesięcznym lub rocznym, w zależności od tego, co jest dla nich korzystniejsze.

22.02.2021

Ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami. Niektórzy z klientów w ostatnich dniach otrzymali maile z informacją m.in. o niedopłacie składek i konieczności uregulowania w ciągu 24 godzin. ZUS nie kieruje drogą mailową do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych – przypomina Zakład.

22.02.2021

Lubelscy adwokaci wybrali nowego dziekana

Wydarzenia

Bartosz Przeciechowski został nowym dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Wyboru dziekana oraz organów rady dokonano podczas Zgromadzenia Izby Adwokackiej, które obradowało w trybie hybrydowym.

22.02.2021

Farmacja walczy o miejsce w nowej strategii rządu

Farmacja

Rząd finalizuje prace nad projektem Nowego Polskiego Ładu. Dziś w jego sprawie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Firmy farmaceutyczne apelują, by wspierał on też produkcję leków w Polsce. Zwracają uwagę, że pandemia pokazała, że tylko lokalna produkcja gwarantuje dostęp do medykamentów, w tym szczepionek.

22.02.2021

Rada Przedsiębiorczości: Płaca minimalna musi być przewidywalna oraz bezpieczna społecznie i gospodarczo

Prawo pracy

W roku 2021, w trakcie trwającego kryzysu, wysokość płacy minimalnej ma przekroczyć 53 proc. płacy średniej. Tym samym przebije ona poziom 50 proc. ustalony w ramach konsensusu społecznego w latach poprzednich. To niepożądana i groźna dla gospodarki sytuacja – alarmuje Rada Przedsiębiorczości. I apeluje o przywrócenie jej przewidywalności w następnych latach.

22.02.2021

MF: Już milion zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Mamy kolejny rekord w usłudze Twój e-PIT, w ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku taki wynik osiągnięto po 8 dniach od startu usługi.

22.02.2021

SN odpowie, co z prowizją po wcześniejszej spłacie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.

22.02.2021

Kuratorzy czekają, ministerstwo pracuje - nie wiadomo, kiedy ustawa o kuratorach

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa ustawy o kuratorskiej służbie sądowej wraca od kilku lat. W połowie 2019 r., wydawało się, że do jej powstania jest zaledwie krok, zaproponowane zmiany nie spodobały się jednak ani kuratorom, ani resortowi. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie Prawo.pl, że trwają prace koncepcyjne nad regulacją, nie wiadomo jednak kiedy się skończą.

22.02.2021

Data płatności będzie obowiązkowym elementem faktury. To ułatwi walkę z zatorami

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce tak zmienić przepisy, by łatwiej mu było karać największych zatorowiczów. Pracę najbardziej ułatwiłaby prosta zmiana wymaganych elementów na fakturze. Chodzi o wskazanie konkretnej daty, w której kontrahent musi zapłacić. To ułatwi wyliczanie zaległości i kar. Trudniej też będzie wykazać spółkom, że też są ofiarami zatorów i tym samym uniknąć kary.

22.02.2021

Kobiety stracą na likwidacji OFE

Domowe finanse Emerytury i renty

Emerytkom w wieku 65 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza na nowo emeryturę i kobietom się to opłaca. Ustawa o Otwartych Funduszach Emerytalnych oznacza koniec tego uprawnienia dla wszystkich pań, które do końca maja nie zdążą zapłacić choćby jednej składki emerytalnej i dla kobiet, które do tego czasu nie zgromadzą na subkontach 4598,20 złotych.

22.02.2021

Skarga nadzwyczajna namieszała w SN - sędziowie głowią się, który wyrok i jak wzruszyć

Wymiar sprawiedliwości

Skarga nadzwyczajna obowiązuje już blisko trzy lata i jest prawdziwą rewolucją w systemie prawnym. Problem w tym, że - jak podkreślają prawnicy - nie tyle z powodu swojego znaczenia, co faktu, że wprowadzając ją, nie uwzględniono innych nadzwyczajnych środków zaskarżenia. Skutkiem są nie tylko analizy czy, jaką skargę i kiedy można rozpatrzeć, ale też dyscyplinarki dla radców i adwokatów.

22.02.2021