W tym tygodniu nabory dla gmin i powiatów na inwestycje w bezpieczeństwo pieszych

Samorząd terytorialny Transport

Jeszcze w tym tygodniu wojewodowie ogłoszą nabory dla gmin i powiatów na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na drogach lokalnych – zapowiedział Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. Samorządy będą mogły uzyskać pieniądze na doświetlenie czy oznakowanie przejść z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

08.03.2021

MS: Natychmiastowa izolacja sprawców przemocy już działa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od 30 listopada ubiegłego roku ma zastosowanie nowe narzędzie dla służb - możliwość natychmiastowej izolacji sprawców przemocy. W tym czasie wykorzystywano je w niemal 800 przypadkach - poinformował w poniedziałek 8 marca minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

08.03.2021

Sąd pracy ma zdecydować o dopuszczeniu sędziego Tulei do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do wydziału pracy Sądu Rejonowego w Warszawie wpłynął w poniedziałek wniosek dotyczący nakazania dopuszczenia sędziego Igora Tuleyi do orzekania. Złożone w poniedziałek pismo to wniosek o zabezpieczenie pozwu, który prawnicy reprezentujący sędziego zamierzają skierować w ciągu dwóch tygodni.

08.03.2021

Karolina Gierdal Adwokatką Roku 2020

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatkę Karolinę Gierdal nagrodzono m.in. za jej wsparcie dla osób zatrzymany po protestach przeciwko zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec Małgorzaty Szutowicz (Margot), a także po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego legalną aborcję. Drugie i trzecie wyróżnienie otrzymały adwokatki Monika Diehl i Kinga Dagmara Siadlak, prezes Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris.

08.03.2021

Krystyna Ptok: Propozycja podwyżek płac dla pielęgniarek nie do przyjęcia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące nowych wskaźników dla naszej grupy zawodowej, których wysokość powoduje brak wzrostu wynagrodzeń u blisko 160 tys. pielęgniarek i położnych, uważam za skandaliczne i oburzające. Jest ona nie do przyjęcia - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

08.03.2021

Związkowcy i pracodawcy za równością płac kobiet i mężczyzn

Prawo pracy

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i Konfederacja Lewiatan proponują wniesienie pod obrady Rady Dialogu Społecznego projektu ustawy ograniczającej różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Apelują o przyłączenie się do inicjatywy innych organizacji pracodawców i strony rządowej oraz poparcie parlamentarzystów.

08.03.2021

OBWE: Projektowana ustawa mandatowa naruszy prawa człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Ustawa, która wprowadzałaby natychmiastową egzekucję mandatów karnych, a odwołanie się stałoby się trudniejsze i nie wstrzymywałoby kary, naruszałaby prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem, które gwarantują Europejska Konwencja Praw Człowieka i Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich I Politycznych - stwierdza Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

08.03.2021

Nielegalne zatrzymanie związkowców - RPO chce dyscyplinarek dla policjantów

Policja

Sąd uznał za nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe zatrzymanie działaczy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, którzy w październiku 2020 r. jechali do Warszawy na protest w sprawie aborcji. Według sądu, nie było żadnych przesłanek do ich zatrzymania – policja twierdziła, że w ogóle nie doszło do zatrzymania w myśl przepisów.

08.03.2021

Unijny komisarz ds. zatrudnienia za równowagą między pracą w domu i w biurze

Prawo pracy Koronawirus

Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych, wyraził w poniedziałek sprzeciw wobec trwałego obowiązku tzw. home office, czyli pracy z domu. Według luksemburskiego polityka, ludzie potrzebują zrównoważonego podejścia w tej kwestii. Wdrożenie konkretnych rozwiązań powinno odbywać się w drodze negocjacji między pracodawcami a pracownikami.

08.03.2021

Samorząd apeluje o rezygnację z ustnego egzaminu lekarskiego

Zawody medyczne Koronawirus

Ponieważ nie został jeszcze zakończony proces szczepienia pracowników medycznych, Naczelna Rada Lekarska uważa, że zaplanowany w sesji wiosennej Państwowy Egzamin Specjalizacyjny powinien się odbyć bez części ustnej. Zdaniem samorządu, prośba podyktowana jest troską o bezpieczeństwo zarówno przystępujących do egzaminu jak i pacjentów.

08.03.2021

Czarnek: Ponad 90 proc. nauczycieli jest już zaszczepionych

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek poinformował w poniedziałek, że już ponad 400 tys. nauczycieli zaszczepiło się przeciw COVID-19. To dane według stanu na piątek. Dziś liczba zaszczepionych jest na pewno wyższa, bo szczepienia trwały również w weekend.

08.03.2021

Prezydent podpisze dziś ustawę ws. czternastej emerytury

Emerytury i renty

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w poniedziałek na godzinę 14.30 zaplanowane zostało uroczyste podpisanie ustawy w sprawie czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane w listopadzie i będzie równe wysokości minimalnej emerytury. Emeryci, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto, otrzymają więc 1250,88 zł brutto.

08.03.2021

Sąd nie uznał statusu konsumentów - 51 skarg nadzwyczajnych do SN

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o prawomocne nakazy zapłaty orzeczone w okresie 2015-2017 przez Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej. Sprawy te toczyły się z powództwa spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie, przeciwko mieszkańcom Śląska i dotyczyły zapłaty w postępowaniach nakazowych z weksli. W ocenie Prokuratora Generalnego może chodzić o oszustwa, w tej sprawie odrębnie toczy się śledztwo.

08.03.2021

E-rozprawy tak - najczęściej w sądach penitencjarnych

Wymiar sprawiedliwości

Przedłużająca się pandemia zmobilizowała sądy do korzystania z nowych technologii. Coraz więcej z nich przeprowadza rozprawy online, ale nie wszystkie. Dysproporcje są duże - liderzy mają na koncie tysiące e-rozpraw, są też sądy z niemal zerowym bilansem. To efekt zarówno problemów technicznych, jak i różnego podejścia do tej kwestii - wynika z raportu opracowanego w ramach projektu Nowe Technologie – Nowa Sprawiedliwość.

08.03.2021

Pani mecenas coraz bardziej ceniona, ale nadal gorzej traktowana

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat widać większe zaangażowanie prawniczek w samorządach, ale też w życiu społecznym. Wyostrzyła to trwająca pandemia i ważne z punktu widzenia obywateli wydarzenia - choćby wyrok TK ograniczający legalną aborcję. Kobiety podejmują istotne inicjatywy, zabierają głos i angażują się w precedensowe sprawy, ale na co dzień nadal zmagają się z dysproporcjami w zarobkach

08.03.2021

W ZUS wielu orze, jak może

Administracja publiczna Prawo pracy

Tajemnicą poliszynela jest masowe dorabianie pracowników ZUS. Zakład potwierdza, że dodatkowe zatrudnienie nie wymaga zgody przełożonych, ani pracodawcy. Nikt nie sprawdza i nie pyta, kto i gdzie pracuje. Pracownicy mają unikać konfliktu interesów. Zdaniem prawników, dodatkowe zatrudnienie urzędników wymaga całościowego uregulowania - najlepiej w nowej ustawie o służbie cywilnej.

08.03.2021

Faktury VAT z błędnymi nazwami miast wymagają korekty

Finanse publiczne Finanse samorządów

Błędy w nazwach miast na prawach powiatu na fakturach VAT powodują, że są one nieprawidłowo wystawione w pozycji nabywca – sprzedawca. Przepisy wskazują, że należy używać nazwy „miasto na prawach powiatu”, a nie „gmina”. Aby poprawić nieścisłości, księgowych czeka wiele pracy – od wystawienia faktur korygujących, aż po konieczność złożenia korekty JPK_VAT.

08.03.2021

Mniejsze zło? "Wrzutkowe" czasopisma tylko przy ocenie wpływu na społeczeństwo

Szkolnictwo wyższe

Czasopisma dodane do wykazu niezgodnie z rozporządzeniem- brane pod uwagę przy ocenie wpływu działalności naukowej na społeczeństwo? Takie salomonowe rozwiązanie sporu proponuje Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Miałoby to pomóc w zobiektywizowaniu nie do końca precyzyjnego kryterium ewaluacji.

08.03.2021

Sędzia Żurek będzie miał kolejną dyscyplinarkę za wywiad

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów podjął czynności wyjaśniające w związku z wywiadem udzielonym przez krakowskiego sędziego Waldemara Żurka. Według rzecznika sędzia mógł uchybić godności urzędu m.in. poprzez kwestionowanie legalności powołania pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Sędzia ma już dyscyplinarkę za wywiad udzielony w 2019 roku Prawo.pl.

07.03.2021

MZ zmienia zalecenia dotyczące odstępów pomiędzy dawkami szczepionki

Przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do 6 tygodni. Ministerstwo zdrowia zmieniło zalecenia dotyczące szczepień. Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania.

06.03.2021