W dotychczas przeprowadzonych konkursach Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawarł najwięcej umów o dofinansowanie z płatnikami prowadzącymi działalność w ramach przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, handlu hurtowego i detalicznego, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej. O przyznaniu dofinansowania nie decyduje rodzaj prowadzonej działalności, ale spełnienie warunków formalnych oraz ocena merytoryczna wniosku.  

 


Jakie dofinansowanie można otrzymać i na co?

Maksymalna wysokość dofinansowania zależy od liczby osób, za które pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Mikroprzedsiębiorstwa, które zgłaszają do ubezpieczeń od 1 do 9 osób mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 90 proc. wartości projektu (nie więcej niż 140 tys. zł), a małe przedsiębiorstwa zgłaszające od 10 do 49 osób – do 80 proc. (maksymalnie do 210 tys. zł). Najwyższe kwotowo dofinansowanie mogą otrzymać duże zakłady, które zatrudniają powyżej 249 osób.

Na projekty inwestycyjno-doradcze można otrzymać nawet pół miliona złotych, przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć 20 proc. wartości projektu.

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie internetowej ZUS, Zakład wybierze projekty, które pozytywnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.