MF rusza z kolejną edycją akcji „Weź paragon”

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Finansów ma uświadomić Polakom znaczenie brania i wydawania paragonu fiskalnego. Akcja będzie prowadzona do końca sierpnia 2021 roku. Resort nauczy m.in., jak rozpoznać błędny paragon.

20.07.2021

NIK: Miasteczko Westernowe Mrongoville bez odpowiedniego nadzoru gminy

Samorząd terytorialny

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Olsztynie sprawdziła, jak wygląda nadzór Mrągowa nad spółką Miasteczko Westernowe „Mrongoville” i sama działalność spółki. Pokontrolne wnioski są miażdżące, wedlług gmina miejska Mrągowo nie dbała o to, by faktyczna działalność Spółki odpowiadała zasadom prowadzenia gospodarki komunalnej.

20.07.2021

Sekretarka medyczna może pomagać w prowadzeniu dokumentacji

Zawody medyczne

Praca rejestratorki zwykle ogranicza się do kontaktu z pacjentami, ustalania terminów wizyt i udzielania informacji. Sekretarka medyczna ma jeszcze na swojej głowie prowadzenie dokumentacji, w tym dotyczącej pacjentów. Wpisy przez nią wprowadzone powinny jednak zawierać oznaczenie osoby udzielającej świadczeń i osoby dokonującej wpisu z uwzględnieniem ich ról.

20.07.2021

Praca zdalna największym wyzwaniem dla zarządzających

Prawo pracy

Utrzymanie mobilizacji i integracji przy pracy zdalnej stało się prawie niewykonalnym zadaniem dla wielu menedżerów. Pandemia ujawniła wyraźne niedostatki w umiejętnościach zarządczych - zabrakło takich umiejętności, jak dbanie o pracowników mimo oddalenia oraz egzekwowanie i rozliczanie zadań. Z tego powodu, z wieloma menedżerami pracodawcy się rozstali.

20.07.2021

Spór o utylizację odpadów medycznych - zrezygnować ze spalania?

Środowisko Zarządzanie

Szpitale zwracają uwagę, że w czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Polskie przepisy nakazują je spalać. Tymczasem zdaniem ekspertów o wiele tańsza i efektywniejszą metodą jest ich sterylizacja w wysokiej temperaturze. Ministerstwo klimatu nie wyklucza jej dopuszczenia, ale chce by jej skuteczność potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.

20.07.2021

Fiskus chce zarabiać na prywatnych samochodach pracowników

PIT Doradca podatkowy

Skarbówka domagała się podatku od pracownika, któremu pracodawca zwracał pieniądze za korzystanie z prywatnego samochodu do celów służbowych. Widziała tu przychód, który podlega opodatkowaniu PIT. Po stronie pracownika stanął sąd administracyjny. W najnowszym wyroku stwierdził jednoznacznie – działanie fiskusa nie miało tu żadnych podstaw prawnych.

20.07.2021

Dziecko też człowiek - dyskryminacja w usługach zakazana

Choć panuje powszechne przekonanie, że dzieci są największym skarbem, nie wszyscy chcą z tymi skarbami obcować na co dzień. Tym bardziej, gdy należą one do kogoś innego. Rosnący segment usług dla bezdzietnych - m.in. specjalne hotele czy restauracje, może być jednak na bakier z prawem. Prawnicy wskazują, że może naruszać konstytucyjny zakaz dyskryminacji.

20.07.2021

Powiaty chcą powrotu samorządowych fotoradarów

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Związek Powiatów Polskich chce wystąpić z inicjatywą, aby straże miejskie mogły znowu korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Pomysł przewiduje, że lokalizacja urządzenia wskazana byłaby w uchwale rady gminy. Tymczasem sieć fotoradarów i kamer rozbudowuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Sto nowych urządzeń ma pojawić się też na drogach wojewódzkich i ekspresowych.

20.07.2021

Miały szybko powstawać bloki, ale lex deweloper nie działa

Samorząd terytorialny Budownictwo

Na podstawie lex deweloper buduje się mało. Przez ostanie trzy lata rady miast wydały zaledwie 170 uchwał lokalizacyjnych. Deweloperzy twierdzą, że są to przepisy z ogromnym potencjałem, którym zaszkodził czarny PR. Samorządy nie kryją wobec nich swojej niechęci. Z kolei prawnicy uważają, że do fiaska tych rozwiązań przyczyniły się nie tylko miasta, ale i inwestorzy.

20.07.2021

Lewiatan: Płace rosną coraz szybciej

Rynek Prawo pracy

W czerwcu br. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5802,42 zł. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosło o 9,8 proc., czyli o 516 zł – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem ekspertów, prawie 10 proc. wzrost pensji to efekt także niewystarczającej podaży pracowników.

19.07.2021

MS przygotowuje kolejne przepisy antyprzemocowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zakaz zbliżania się do samej ofiary przemocy, a nie tylko do miejsca jej zamieszkania, zakaz wstępu do określonych miejsc oraz zakaz komunikacji z ofiarą - takie m.in. nowe przepisy antyprzemocowych proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Według MS prawie osiem miesięcy obowiązywania ustawy antyprzemocowej to dowód, że narzędzie to "rzeczywiście działa", ale wymaga pewnych ulepszeń.

19.07.2021

RIO: Dotację na szczepienie trzeba wyodrębnić w budżecie, potem można ją przekazać

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina może dofinansować realizatora programu zdrowotnego np. szczepień na grypę. Przekazanie mu dotacji uzależnione jest jednak od uprzedniego wyodrębnienia w uchwale budżetowej takiego wydatku. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury można zawrzeć umowę z takim podmiotem – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

19.07.2021

Analiza: Zasiłki dla bezrobotnych - skąpy system, niewystarczająca reforma

Pomoc społeczna

Zasiłki dla bezrobotnych, mimo zmian wprowadzonych w 2020 i 2021 roku, nadal nie spełniają międzynarodowych standardów, pozostają trudno dostępne i utrzymują się na skandalicznie niskim poziomie - twierdzi prof. Ryszard Szarfenberg. I zaleca nie tylko zwiększyć wysokość zasiłków, ale i stworzyć bodźce ekonomiczne dla gmin, aby korzystały z form aktywizacji zawodowej bezrobotnych.

19.07.2021

Dowody księgowe muszą być rzetelne i kompletne

Ordynacja Rachunkowość

Zgodnie z ustawą o rachunkowości do ksiąg rachunkowych należy wprowadzić każde zdarzenie, które nastąpiło. Podstawą zapisów tych zdarzeń w księgach rachunkowych są dowody księgowe. Ich celem jest stwierdzenie dokonania operacji gospodarczej. Ustawa nazywa je dowodami źródłowymi.

19.07.2021

Pierwsza prezes SN nie zwoła kolegium w sprawie wykonania orzeczeń TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie dostrzegam obecnie pilnych zagadnień należących do kompetencji Kolegium, które uzasadniałyby organizację posiedzenia tego organu w trybie ekstraordynaryjnym - w taki sposób w opublikowanym w poniedziałek w oświadczeniu I prezes Sądu Najwyżaszego Małgorzata Manowska uzasadniła odmowną odpowiedź na wniosek dziesięciorga sędziów w tej sprawie.

19.07.2021

Na odmowę przywrócenia terminu do wniesienia odwołania przysługuje skarga

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia jest ostateczne i nie przysługuje na nie zażalenie. Takie rozstrzygnięcie klasyfikuje się jako postanowienie kończące postępowanie, a więc podlega ono zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

19.07.2021

Akcyzie podlega każdy płyn do e-papierosów

Akcyza Rachunkowość

Każdy płyn, który może zostać wykorzystany do papierosów elektronicznych sprzedawany w sklepach bądź innych punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami, podlega akcyzie. Sprzedawany płyn podlega też obowiązkowi banderolowania. Przypomniało o tym właśnie Ministerstwo Finansów.

19.07.2021