Dużo zakażonych tam, gdzie mało zaszczepionych

Koronawirus szczepienia

Najwięcej osób w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest w województwach: mazowieckim, wielkopolskim oraz pomorskim, a najmniej w podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Jednocześnie w lubelskim jest najwięcej zakażonych koronawirusem. Takie dane przedstawiła w Sejmie wiceminister zdrowia Anna Goławska.

15.09.2021

Małopolska powołuje pełnomocnika i radę ds. równego traktowania, inne województwa trwają przy uchwałach anty LGBT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo europejskie

Zarząd województwa małopolskiego powołał pełnomocnika i radę do spraw równego traktowania i praw rodziny. Jest to odpowiedź na pismo Komisji Europejskiej z 14 lipca, w którym unijni urzędnicy ostrzegają przed możliwością wstrzymania funduszy, jeśli sejmik nie uchyli deklaracji w sprawie LGBT. A sejmik podtrzymał swoją wcześniejszą uchwałę w tej sprawie. Podobne stanowiska prezentują inne województwa.

15.09.2021

Przewodnicząca KE: Wyroki TSUE wiążące w każdym państwie członkowskim

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo do niezawisłego sądownictwa, prawo do równości przed prawem – każdy, w całej Europie, musi mieć możliwość powoływania się na te prawa, niezależnie od tego, czy należy do większości czy do mniejszości - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I podkreśliła, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i wykonywane w każdym państwie członkowskim Unii.

15.09.2021

Prezes NIK krytycznie o "kopertowych" wyborach, ale prokuratura tego nie sprawdzi

Administracja publiczna Wybory

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła tryb przygotowań do korespondecyjnych wyborów na prezydenta w 2020 roku, nie negując jednocześnie samej idei takiego głosowania - stwierdził w środę w Sejmie prezes Marian Banaś. Poinformował, że Izba skierowała w tej sprawie doniesienia do prokuratury, ale została poinformowana, że postępowania nie będzie. Według NIK premier i ministrowie złamali prawo.

15.09.2021

Sztuczna inteligencja - kompetentny pracownik w erze 4.0

Prawo pracy Prawo AI

Rośnie liczba firm, które przeznaczają budżety na rozwój projektów związanych ze sztuczną inteligencją. W latach 2020-2021 był to wzrost o prawie 80 proc. – wynika z najnowszego raportu Appen (2021). Dynamiczny wzrost zainteresowania biznesu sztuczną inteligencją jest niewspółmiernie szybszy od pojawiania się pracowników posiadających niezbędne kompetencje, aby sprostać rozwojowi organizacji cyfrowej.

15.09.2021

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Obronione w roku akademickim 2020/2021 prace magisterskie z dziedziny postępowania cywilnego, mogą wziąć udział w 8. konkursie kwartalnika „Polski Proces Cywilny” i Towarzystwa Naukowego Procesualistów Cywilnych o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego”.   Termin zgłaszania prac upłynie 30 listopada 2021 r.

15.09.2021

OBWE protestuje przeciwko zmianom w polskich przepisach o cudzoziemcach

Administracja publiczna

Przepisy proponowane w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP naruszałyby obowiązki Polski określone w prawie międzynarodowym oraz jej zobowiązania w ramach OBWE - ocenia Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR ). I zaleca sznaczącą modyfikację projektu ustawy lub rezygnację z niego.

15.09.2021

Audytor: Spojrzeć na organizację z „lotu ptaka” i w porę dostrzec ryzyka

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Zarządzanie ryzykiem to proces, który pomaga w osiąganiu celów, poprawia pracę urzędu oraz chroni przed nieprawidłowościami. A ponieważ urzędy to dziś miejsca, gdzie przetwarza się mnóstwo informacji i zarządza wiedzą, potrzebują odpowiedniego narzędzia informatycznego, które usprawni komunikację w obszarze zarządzania ryzykiem - mówi Mariusz Sujka, audytor wewnętrzny.

15.09.2021

Rząd zmienia przepisy o podatku od przychodów w Polskim Ładzie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Na wtorkowym posiedzeniu, Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do podatkowej części Polskiego Ładu. Chodzi o rozszerzenie zakresu wyłączeń od minimalnego podatku dochodowego o podmioty o specyficznym profilu działalności, u których niski poziom dochodowości nie jest źródłem unikania opodatkowania, lecz wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności.

15.09.2021

Ponad 251 tys. osób zalega z zapłatą alimentów

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Długi alimentacyjne przekraczają już 10 mld zł, a z zapłatą alimentów zalega ponad 251 tys. osób - wynika z badania przeprowadzonego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci. Ponad połowa rodziców, którzy opiekują się dziećmi i nie otrzymują alimentów, ocenia, że mają one zdecydowanie gorsze warunki do nauki niż ich rówieśnicy.

15.09.2021

Dzięki pandemii mniej zagranicznych piratów na polskich drogach

Prawo cywilne Drogi Policja

Ponad 3 proc. zdarzeń drogowych powodują w Polsce kierowcy z zagranicy. W 2020 r. byli sprawcami 12,7 tys. wypadków i kolizji - zdecydowanie mniej niż rok wcześniej. W przypadku zdarzenia z kierowcą z zagranicy szkodę trzeba zgłosić do polskiego korespondenta ubezpieczyciela sprawcy, a gdy go nie ma, do PZU albo Warty.

15.09.2021

Medycy chcą podwyżek, ale to nie uratuje systemu

Zawody medyczne

Medycy chcą więcej zarabiać, a mniej pracować. Zdaniem ekspertów by, tak się stało potrzebna jest duża reforma, począwszy od reorganizacji systemu udzielania świadczeń i ich wyceny, po skończenie z tzw. wieloetatowścią. Chodzi o to, aby lekarz nie mógł jednocześnie przyjmować pacjenta w szpitalu na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia i komercyjnie w prywatnym gabinecie.

15.09.2021

Praca zdalna staje się elementem konkurencyjnej gry o pracownika

Rynek Prawo pracy

Pracodawcy mają duży problem z powrotem pracowników do biur. Ci pokochali swobodę, jaką daje praca zdalna i nie chcą z niej rezygnować. Nawet za cenę zmiany miejsca pracy. Są firmy, w których jednego dnia wypowiedzenie składa po kilkanaście osób. Pracodawcy, by zatrzymać pracowników zaczęli, za radą prawników, określać zasady wykonywania pracy zdalnej w regulaminach pracy.

15.09.2021

Sędziowie odmawiają orzekania z nominatami nowej KRS, władza wzmaga represje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa ferowania wyroków z sędziami powołanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa - według jednych sędziów jest złamaniem prawa, a według innych - prawidłowym stosowaniem tego prawa i dużą odwagą. Zdaniem tych drugich, orzeczenia wydane w wadliwej procedurze i przez osoby, które nie są sędziami, traktowane będą przecież jako nieistniejące.

15.09.2021

Spis powszechny się kończy, a wciąż nie spisało się 20 proc. obywateli

Administracja publiczna

Do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego zostało tylko 17 dni. Do tej pory spisało się prawie 80 proc. mieszkańców Polski, ale nie we wszystkich regionach jednakowo. Najbardziej opornie spis idzie w wielkich miastach. Nie pomagają "lodowozy", gadżety i nagrody. Wielu obywateli wręcz zapowiada, że nie spisze się. Do sądów trafiło już 100 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w spisie.

15.09.2021

MS chce ukrócić pisma procesowe "pisane na kolanie", ale ogranicza... prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Pełnomocnicy też ludzie, więc pisma procesowe piszą różnie. Zdarza się, że są obszerne, a wniosków dowodowych trzeba się w nich doszukiwać. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje więc rozwiązanie - wnioski dowodowe mają być wyraźnie wyodrębnione, a nie tylko zawarte w uzasadnieniu. W przeciwnym razie sąd ma ich nie brać pod uwagę. Prawnicy alarmują, że taki formalizm uderzy w obywateli.

15.09.2021

Ulga w PIT ma zachęcać do zapisywania się do związków zawodowych

PIT Prawo pracy Polski Ład

Przyjęta przez rząd podatkowa część Polskiego Ładu przewiduje wprowadzenie odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Odpisać będzie można maksymalnie 300 złotych rocznie. MF chce w ten sposób zachęcić Polaków do członkostwa w związkach zawodowych. Nowelizacja pomija jednak zupełnie przedsiębiorców.

15.09.2021

Antyszczepionkowcy protestowali przed Sejmem

Koronawirus szczepienia

W Warszawie miały miejsce protesty antyszczepionkowców, którzy w ten sposób wyrażali swój sprzeciw przeciwko „segregacji sanitarnej”. Antyszczepionkowcy grozili rozbiciem „białego miasteczka” pod siedzibą Sejmu. Skończyło się na hasłach.

15.09.2021

Nowa Akademia Zamojska ma już statut

Szkolnictwo wyższe

Minister edukacji i nauki nadał statut Akademii Zamojskiej w Zamościu. - Po 237 latach odnawiamy Akademię Zamojską - powiedział Przemysław Czarnek podczas wtorkowej uroczystości w Warszawie. Akademia Zamojska została utworzona w oparciu o istniejącą dotychczas Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Rozpoczęła działalność 1 września tego roku.

15.09.2021

Elżbieta Piotrowska-Albin zgłoszona do nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

Wymiar sprawiedliwości

Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia została zgłoszona do nagrody w kategorii „obrońca praworządności nie będący dziennikarzem ani prawnikiem”, za szereg projektów realizowanych w ramach Fundacji - m.in. szkolenia dla sędziów z zakresu prawa unijnego, standardów aktywności w przestrzeni publicznej, symulowane rozprawy, czy akcje przeciw mowie nienawiści.

14.09.2021