Spory frankowe w sądach to 47 tys. pozwów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Według danych Związku Banków Polskich, na koniec I kwartału w sądach było około 47 tys. spraw sądowych, dotyczących kredytów walutowych. Tylko w kwietniu przybyło 3 tys. nowych pozwów. To oznacza, że sprawy sądowe dotyczą już ponad 10 proc. wszystkich spłacanych nadal kredytów walutowych. Według Biura Informacji Kredytowej, na koniec kwietnia spłacanych było blisko 420 tys.

29.05.2021

Prawnicy Pro Bono nagrodzeni za walkę o prawa kobiet, dzieci i czyste powietrze

Prawnicy

Aplikantka Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie Kamila Ferenc otrzymała tytuł Prawnika Pro Bono 2021. Radca prawny z Łodzi dr Anna Banaszewska, specjalistka prawa medycznego, otrzymała pierwsze wyróżnienie. Nagrodzono aktywność w zakresie prawa medycznego, prawa kobiet, edukację dzieci i walkę o czyste środowisko.

29.05.2021

Gemini stawia na nowe technolgie

Farmacja

Najważniejsze jest, aby pacjenci mogli realizować recepty sprawnie, bez konieczności oczekiwania i przy pierwszej wizycie w aptece - by jak najszybciej rozpocząć zalecaną terapię. Mają w tym pomóc nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają współpracę nie tylko pomiędzy poszczególnymi aptekami, ale także placówką a pacjentem. Według sieci aptek Gemini chmura umożliwi też wdrożenie opieki farmacetutycznej.

29.05.2021

L-4 to nie zawsze choroba - sześć sygnałów, które powinny zaniepokoić każdego szefa

Prawo pracy

Wskaźnik absencji chorobowej podlega okresowym wahaniom i posiada naturalną tendencję wzrostową w pierwszym oraz czwartym kwartale roku. Jest to związane z sezonem na przeziębienia oraz grypę. Jednak problem L4 dotyka polskie firmy także w innych okresach roku i czasem ma patologiczny charakter. Np. coraz częściej występujący dwucyfrowy poziom absencji chorobowej w sektorze MŚP.

29.05.2021

Coraz bliżej do "tajemnicy dyplomatycznej" - trudniej będzie o informację publiczną

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wzbudzająca spore kontrowersje ustawa o służbie zagranicznej wejdzie w życie w połowie czerwca. Jednym z jej głównych założeń jest zobowiązanie urzędników do zachowania tajemnicy dyplomatycznej. Tyle że sama jej definicja jest ogólna i podatna - jak mówią eksperci - na arbitralne interpretacje. Dodają, że to kolejne zmiany, które ograniczają dostęp do informacji publicznej.

29.05.2021

E-hulajnogi bez obowiązkowej polisy, ale OC lepiej mieć

Prawo cywilne Małe i średnie firmy Transport Ubezpieczenia

E-hulajnogi nie muszą mieć komunikacyjnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązujące od niedawna nowe przepisy dotyczące tych urządzeń, nie nakładają takiego obowiązku. Polisy OC są więc w pełni dobrowolne, ale mogą być potrzebne. Użytkownicy tych urządzeń odpowiadają bowiem za wyrządzone przez siebie szkody.

29.05.2021

Dentysta nie może wykonywać zabiegów estetycznych poniżej twarzy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Sąd Najwyższy podzielił pogląd sądów lekarskich, że powiększenie piersi to zabieg chirurgiczny, inwazyjny, ryzykowny ponieważ prowadzi do penetracji wnętrza ciała przez otwory inne, niż naturalne i wprowadza produkt leczniczy. Jednak nie ma kompleksowych przepisów regulujących takie działania, a ponieważ jest to zadanie dla ustawodawcy, Sąd Najwyższy tej luki nie wypełni.

29.05.2021

Kilkanaście mieszkań to ciągle najem prywatny

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Wydana kilka dni temu przez NSA uchwała ma szansę zakończyć spory między skarbówką a podatnikami, którzy wynajmują mieszkania. Fiskus domagał się, by właściciel kilku nieruchomości rejestrował działalność i rozliczał najem jako firma. Sąd nie ma jednak wątpliwości – to podatnik decyduje o sposobie opodatkowania, a wynajmowanie nawet kilkunastu mieszkań nie wyklucza najmu prywatnego.

29.05.2021

Pracodawca sprawdzi trzeźwość i obecność środków działających podobnie do alkoholu

Prawo pracy BHP

Pracodawca będzie mógł kontrolować nie tylko trzeźwość pracowników, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy – zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił do uzgodnień międzyresortowych. Dopuszczone będzie badanie alkomatem, badanie krwi i moczu.

28.05.2021

Polski Ład - proste formalności przy domach mogą być niebezpieczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Choć pomysł w Polskim Ładzie dotyczący budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, a na podstawie jedynie zgłoszenia, nie jest rozwiązaniem rewolucyjnym, dość nowatorska jest jednak propozycja odstąpienia w tym procesie od obecności kierownika budowy. Trudno jednak zaakceptować tego typu rozwiązanie - piszą prawnicy z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

28.05.2021

Przedsiębiorcy płacą z poślizgiem, choć mają się lepiej

Rynek Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Co trzeci przedsiębiorca płaci obecnie z opóźnieniem, mimo że 43 proc. właścicieli firm dobrze ocenia swoją sytuację ekonomiczną, a 28 proc. spodziewa się poprawy w najbliższych trzech miesiącach – wynika z VIII edycji badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”.

28.05.2021

Naukowcy o pracy kobiet – ZUS zaprasza na konferencję online

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Czy prawo pracy to twór na miarę męskich potrzeb? Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Czym jest tzw. „niewidzialna” praca kobiet i czy w ubezpieczeniach społecznych występuje równość płci? To tylko niektóre zagadnienia, jakie pojawią się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Kobiety na rynku pracy i w ubezpieczeniach społecznych".

28.05.2021

Uczelnia Ordo Iuris postawi na wolność debaty akademickiej

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Collegium Intermarium, uczelnia utworzona przez środowisko związane ze stowarzyszeniem Ordo Iuris, będzie stawiała na wolność debaty akademickiej - zapowiedział Przemysław Czarnek podczas zorganizowanej w piątek uroczystości inaugurującej działalność tej placówki. - Ideologiom postmodernizmu i neomarksizmu musimy stawić czoła poprzez uprawianie wolnej debaty uniwersyteckiej

28.05.2021

Bank PKO BP zaproponuje "odfrankowienie" kredytów

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Traktowanie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich (CHF) w taki sposób, jakby od momentu udzielenia były one kredytami złotowymi oprocentowanymi stopą procentową opartą na wskaźniku referencyjnym WIBOR 3M powiększonym o marżę i spłacanymi w złotych polskich - takie warunki ugód z klientami zaakceptowała Rada Banku PKO BP. Wnioski o ugody mają składać klienci.

28.05.2021

Technologia DSRC wskaże podejrzane ciężarówki. Inspekcje drogowe będą skuteczniejsze?

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Służby kontrolne w krajach Unii Europejskiej rozpoczęły testowanie urządzeń, które wykorzystują DSRC (Dedicated Short-Range Communication), czyli technologię pozwalającą na zdalne sczytywanie najważniejszych parametrów ze smart tachografów w pojazdach ciężarowych. To pozwoli na szybsze, efektywniejsze wybieranie do kontroli ciężarówek, w których doszło do manipulacji.

28.05.2021

Gminy turystyczne: Rządowe wsparcie covidowe nas dyskryminuje

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych powinien zapewniać wsparcie nie tylko dla gmin górskich, ale dla wszystkich samorządów lokalnych, które na skutek pandemii COVID-19 utraciły dochody na skutek ograniczenia czy zamrożenia ruchu turystycznego - na takim stanowisku stoi Zarząd Związku Powiatów Polskich. Wskazuje, że rząd zapomniał o powiatach.

28.05.2021

Kanon lektur poszerzony m.in. o prace IPN i Karola Wojtyły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że zakończone zostały prace nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych, uzupełniających. Jak mówił, są tam znakomite pozycje polskiej literatury, opracowania Instytutu Pamięci Narodowej, ale w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

28.05.2021

Samorząd sędziowski niby jest, ale jakby go nie było - kolejna nowela i kolejne ograniczenie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat resort sprawiedliwości wprowadza zmiany w przepisach - które w ocenie prawników - stopniowo ograniczają znaczenie samorządu sędziowskiego. Celem - jak podkreślają - jest wzmacnianie roli prezesów sądów i uniemożliwienie pozostałych sędziom zajmowania wspólnych stanowisk w sprawach i dotyczących kadr, i kwestii organizacyjnych, także opiniowania kandydatów na sędziów.

28.05.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna - czy będzie później?

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dzięki wymianie elektronicznej dokumentacji medycznej lekarz rodzinny mógłby kartę wypisu ze szpitala automatycznie zaciągnąć do swojego systemu wraz ze wszystkimi wynikami badań i zaleceniami, a pacjent nie musiałby jej przynosić w formie papierowej. Takie udostępnianie informacji miało ruszyć 1 lipca br. Z projektu tarczy prawnej wynika, że zostanie przesunięte o pół roku,

28.05.2021