W MS powstanie zespół do spraw przeciwdziałania pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Celem Zespołu do spraw Przeciwdziałania Przestępczości Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich ma być opracowanie krajowego planu działania na rzecz przeciwdziałania takim przestępstwom. Jak mówi Prawo.pl Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, powinien powstać w ciągu roku i być odpowiedzią także na m.in. na zagrożenia wynikające z internetu.

09.10.2021

14-latek będzie mógł trafić za kraty nawet na 30 lat - nowela Kodeksu karnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce odstraszać od przestępstw nie tylko dorosłych, ale też coraz młodsze dzieci. W opracowywanej nowelizacji proponuje, by za najpoważniejsze czyny - jak dorosły - odpowiadał już 14-latek. Powołuje się przy tym na politykę karną innych krajów. Eksperci, w tym Rzecznik Praw Dziecka, podkreślają jednak, że nie tędy droga, bo nie ma to uzasadnienia ani w statystykach, ani w doświadczeniach z pracy z trudną młodzieżą.

09.10.2021

Świadczenie "Mama 4 plus" tylko, gdy wszystkie dzieci dożyły pełnoletności?

Domowe finanse Emerytury i renty

Wychowanie co najmniej czwórki dzieci jest jednym z warunków przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Sądy administracyjne nie są jednak zgodne, czy proces wychowania zawsze musiał trwać do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Orzecznictwo NSA podkreśla zawsze, że należy wykluczyć automatyzm przy wykładaniu pojęcia "wychowania dziecka".

09.10.2021

Skarbówka pozwala nie płacić podatku od zebranych pieniędzy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Zbiórki pieniędzy za pośrednictwem portali internetowych są coraz bardziej popularne. Wciąż nie doczekały się one jednak odpowiedniej regulacji w ustawach podatkowych. W związku z tym mogą potencjalnie stwarzać problemy podatkowe dla ich beneficjentów. Na szczęście z pomocą przychodzi tutaj rozsądne i ostatnio dość liberalne podejście fiskusa.

09.10.2021

Wysoki kurs franka korzystny dla części frankowiczów, kłopotliwy dla banków

Finanse Kredyty frankowe Nieruchomości

Frank kosztujący 4,20-4,30 zł nie cieszy frankowiczów, ale paradoksalnie, coraz częściej zyskują oni na wysokim kursie CHF, jeśli tylko w ciągu ostatniej dekady raty na poczet nieważnej umowy kredytu były faktycznie płacone bezpośrednio we frankach szwajcarskich, np. po ich wcześniejszym zakupie w kantorze internetowym. Bank w takiej sytuacji musi im oddać właśnie franki.

09.10.2021

Falstart - etyka wciąż nieobowiązkowa, szkoła nie może zbierać danych o dzieciach niechodzących na religię

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą RODO

Jedna ze szkół poprosiła katechetów, by sporządzili listę uczniów, którzy nie chodzą na religię - po to, by zorganizować im obowiązkowe lekcje etyki. Tymczasem to dopiero projekt zapowiadany przez ministra edukacji, a obecnie obowiązujące przepisy nie dają podstaw do zmuszania dzieci do udziału w etyce albo religii - wciąż można nie chodzić na żaden z tych przedmiotów.

09.10.2021

Senat chce zmian w ustawie antykorupcyjnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat zaproponował w piątek poprawki do tzw. ustawy antykorupcyjnej, przygotowanej przez koło Kukiz'15. Ma ona na celu wyeliminowanie działań korupcyjnych i polega na „zaostrzeniu konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych, ale także na wyeliminowaniu potencjalnych obszarów konfliktów interesów dotyczących osób publicznych".

08.10.2021

MF: Nadchodzi wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

Finanse Podatki międzynarodowe

Polska i 135 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował w piątek resort finansów. Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi.

08.10.2021

Rezolucja: Senat będzie stał na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski w UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Senat RP deklaruje, że będzie stał na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski w Unii Europejskiej - napisano w przyjętej w piątek rezolucji. Jak podkreślono, że członkostwo w UE zwiększa dobrobyt i bezpieczeństwo Polski. Za przyjęciem rezolucji, pod którą podpisało się ponad 30 senatorów z KO, Lewicy, PSL, Polski2050 i niezależnych, było 51 senatorów, przeciw było 47, nikt nie wstrzymał się od głosu.

08.10.2021

TSUE: Koen Lenaerts ponownie wybrany na stanowisko prezesa

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W następstwie częściowego odnowienia składu Trybunału Sprawiedliwości Koen Lenaerts został w piątek ponownie wybrany przez grono sędziów Trybunału na prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na kadencję trwającą od 8 października 2021 r. do 6 października 2024 r. – poinformował w piątek TSUE.

08.10.2021

Prawnicy: Wyrok TK to wypowiedzenie lojalności Unii Europejskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wniosek premiera, a potem wyrok Trybunału Konstytucyjnego, zakwestionowały powinność lojalnej współpracy na linii państwo członkowskie – Unia Europejska - oceniają konstytucjonaliści. I wskazują, że w pierwszym rzędzie stawia on w trudnej sytuacji polskich sędziów w związku z wyrokami TSUE, ale też ustawodawcę, prezydenta i rząd przed dylematem: zmienić konstytucję czy wypowiedzieć unijny traktat.

08.10.2021

RPO: Religia nie musi być na ostatniej godzinie, ale plan nie powinien być uciążliwy

Zarządzanie oświatą

W jednej z klas częstochowskiego liceum na lekcje religii uczęszcza sześcioro uczniów. Pozostałych dwadzieścioro dwoje musi wtedy czekać na kontynuowanie obowiązkowych zajęć. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do dyrektorki szkoły, by przy tworzeniu planu uwzględniła potrzeby i wrażliwość wszystkich uczniów i rodziców.

08.10.2021

Zmiany w ustawie mogą zwiększyć mobilność pracujących w Polsce cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Projekt zmian w ustawie o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, który rząd ma przyjąć w najbliższym czasie może m.in. ułatwić zmianę miejsca pracy przez cudzoziemca. Może też umożliwić mu szybsze podjęcie nowej pracy i wpłynąć na przyspieszenie wydawania decyzji przez wojewodów o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemcom - twierdzą specjaliści z agencji pracy SPEK.

08.10.2021

Spis powszechny - fałszywi rachmistrzowie pytają o zarobki, dane z dowodu osobistego

Samorząd terytorialny

Oszuści nie porzucili metody „na rachmistrza” i nawet po zamknięciu Narodowego Spisu Powszechnego starają się wyłudzić w ten sposób dane osobowe. Pytają m.in. o dane z dowodów osobistych lub do logowania w banku. Ofiar szukają wśród spóźnialskich, którzy nie spisali się w terminie i teraz nerwowo, w obawie przed karą szukają kontaktu z jakimkolwiek rachmistrzem. Częściej trafią na oszustów.

08.10.2021

Powództwo (nie)oczywiście bezzasadne bez obowiązku doręczenia pozwu?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W przepisach Kodeksu postępowania cywilnego przewidziano regulację pozwalającą na wydanie na posiedzeniu niejawnym wyroku, jeśli powództwo jest oczywiście bezzasadne. Sąd nie ma wówczas obowiązku doręczenia pozwanemu odpisu pozwu, może od razu przystąpić do wyrokowania. Czasami jednak wątpliwości może budzić to, czy określone żądanie powoda jest bezzasadne w stopniu oczywistym.

08.10.2021

Pozasądowa restrukturyzacja wcale nie taka dobra i skuteczna

Rynek Prawo gospodarcze Koronawirus

Stopień wykorzystania uproszczonej upadłości nie jest równy skuteczności. Zaledwie niewielki odsetek rozpoczętych wcześniej uproszczonych postępowań przekłada się na liczbę zatwierdzanych układów i to nawet pomimo ogromnego wzrostu liczby postępowań o zatwierdzenie układu jako jednej z „tradycyjnych” form restrukturyzacji. A przybywa firm mających problemy z wypłacalnością.

08.10.2021

Szkoła zawodowa już kształci lekarzy, więcej uczelni medycznych nie potrzeba

Zawody medyczne

W 2012 roku studia medyczne w Polsce mogło rozpocząć 2946 studentów na 13 uczelniach. W tym roku medycynę na 22 uczelniach może rozpocząć 5537 osób. To prawie dwa razy więcej, niż dziewięć lat temu. Dlatego eksperci mówią, że lekarzy nam już nie zabraknie i nie potrzebujemy kolejnych uczelni.

08.10.2021

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.

08.10.2021

W Warszawie powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

Nowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją powstanie na warszawskim Mokotowie, obok dotychczasowej siedziby OPI PIB. Wymaga nowoczesnej infrastruktury, która pozwoli OPI PIB wzmocnić potencjał naukowy. Instytut aktywnie wspiera realizację „Polityki Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce na lata 2019-2027”, a nowe centrum pomoże efektywnie realizować cele.

07.10.2021