Rząd proponuje bardziej efektywne formy aktywizacji zawodowej

Prawo pracy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii kontynuuje prekonsultacje projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Jego głównym celem jest dostosowanie usług publicznych służb zatrudnienia do potrzeb osób szukających pracy oraz pracodawców. Iwona Michałek, wiceszefowa resortu, spotkała się we wtorek w Piasecznie z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy z województwa mazowieckiego.

13.07.2021

Rząd: W Jaworznie i Stalowej Woli łatwiej o grunty pod energetykę

Środowisko Budownictwo

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt, który ma ułatwić pozyskiwanie gruntów leśnych m.in. pod inwestycje energetyczne bądź związane z elektromobilnością. Przepisy mają obowiązywać tylko dwa lata i dotyczyć jedynie okolic Jaworzna i Stalowej Woli. Wcześniej podobną zamianę, ale dalej idącą, przygotowywali posłowie PiS.

13.07.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o mapach potrzeb zdrowotnych

Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych, która przewiduje wprowadzenie nowego systemu planowania strategicznego w ochronie zdrowia poprzez usprawnienie organizacji tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych i wykorzystania jej do prowadzenia polityki zdrowotnej. Według Senatu łamie ona konstytucję, ale Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy.

13.07.2021

Lewiatan: Pakiet Mobilności to realna groźba likwidacji kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w transporcie

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Pakiet Mobilności, którego najdalej idące rozwiązania zaczną obowiązywać już od 2 lutego 2022 roku, to inicjatywa wymierzona w polskich przewoźników, którzy w międzynarodowym transporcie drogowym odnieśli sukces na unijnym rynku. Stąd próby ograniczenia ich obecności na rynku poprzez inicjatywy legislacyjne o protekcjonistycznym charakterze - twierdzi Konfederacja Lewiatan.

13.07.2021

W maju dzieci wróciły do szkół, a rodzice – do biur i na zasiłek opiekuńczy

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

W maju 2021 roku ubezpieczeni wykorzystali 2 941,5 tys. dni zasiłku opiekuńczego, a ZUS wypłacił im w tym czasie świadczenia na kwotę ponad 266,3 mln zł. To najwięcej od września 2020 roku. Zdaniem ekspertów, taki wzrost zasiłków opiekuńczych to efekt powrotu dzieci do szkół, a rodziców – do zakładów z pracy zdalnej. Pokazuje też skalę pomocy,

13.07.2021

Jest rozporządzenie - nagrody z loterii szczepionkowej bez podatku

Domowe finanse PIT Koronawirus szczepienia

Fiskus nie będzie pobierał podatku od nagród przyznanych w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień - wynika z podpisanego w poniedziałek 12 lipca przez ministra finansów rozporządzenia. Nowe przepisy wejdą w życie od 14 lipca. Będą dotyczyły nagród o wartości powyżej 2 tys. 280 zł uzyskanych od 14 lipca 2021 r. do 11 marca 2022 r.

13.07.2021

e-KRS, e-doręczenia - prawnicy boją się o swoje dane

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Tegoroczny lipiec, mimo sezonu urlopowego, przynosi duże zmiany dla prawników. Od pierwszych jego dni obowiązują budzące spore wątpliwości e-doręczenia pism sądowych oraz e-KRS. Systemy nadal nie mają wszystkich funkcjonalności, problemem jest też ich połączenie z innymi bazami. Tymczasem coraz głośniejsze są także obawy o dane, do których "w sieci" dostęp może mieć praktycznie każdy.

13.07.2021

Rząd chce uprościć sprawozdawczość NGO, ale zażąda więcej danych

Rachunkowość Administracja publiczna RODO

Projektowane przepisy ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych mają w założeniu uprościć obowiązki sprawozdawcze dla małych i średnich organizacji pozarządowych, zwiększyć jawność działalności i poszerzyć krąg organizacji mogących korzystać z uproszczonej ewidencji. Nie wszystkie propozycje podobają się organizacjom. M.in. te dotyczące podawania danych donatorów.

13.07.2021

Depozyt po zmarłym odbiera spadkobierca

Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli osoba uprawniona do odbioru depozytu zmarła, to tylko jej spadkobierca jest uprawnionym do podjęcia tych środków. Nie można przy tym pominąć reguł dziedziczenia. Depozyty po zmarłych są sporym problemem domów pomocy społecznej. Teoretycznie po trzech latach te nieodebrane przypadają Skarbowi Państwa, tyle że nie z automatu

13.07.2021

Małe firmy chętnie korzystają z uproszczonej restrukturyzacji

Wymiar sprawiedliwości Spółki Małe i średnie firmy

Statystyki niewypłacalności firm poszybowały w górę w pierwszym półroczu 2021 roku, ale dwie trzecie przypadków to efekt wykorzystania nowej procedury pozasądowej. Spowodowała ona także spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych. Możliwość korzystania z tej formy jest czasowa, ale została ostatnio wydłużona do 30 listopada 2021 r.

13.07.2021

Niewykonanie zaleceń kuratora skończy się utratą stanowiska

Zarządzanie oświatą

Niezrealizowanie zaleceń kuratora może się dla dyrektora szkoły skończyć odwołaniem w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia - wynika z roboczego projektu noweli prawa oświatowego. Według niego organ prowadzący szkołę lub placówkę odwołuje dyrektora szkoły lub placówki w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

13.07.2021

Uprawnienia budowlane potrzebne do kierowania robotami budowlanymi

BHP Budownictwo

Przepisy dotyczące uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie aktem wykonawczym w zakresie ich nadawania jest rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

13.07.2021

Dokumentowanie cen transferowych obowiązkowe także dla firm niepowiązanych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po ostatniej dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych raportowaniu podlegają także transakcje pomiędzy podmiotami niepowiązanymi. Zmiany w przepisach doprowadziły do sytuacji, że firmy muszą teraz sprawdzać klientów swoich kontrahentów. Doradcy podatkowi apelują do MF o zmianę przepisów - na razie bez skutku, liczą jednak, że jesienią resort złagodzi nowe obowiązki.

13.07.2021

Nie można zabrać premii pracownikowi niezaszczepionemu, ale można dać nagrodę zaszczepionemu

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Z obawy przed czwartą falą pandemii i pracą firm w tych warunkach, pracodawcy szukają sposobów na zachęcenie pracowników do szczepień przeciwko COVID-19. Niektórzy sięgają po bodźce finansowe – chcą zabierać premie tym, którzy się nie zaszczepią. Eksperci ostrzegają jednak przed takim rozwiązaniem. Mówią o dyskryminacji i sugerują sięgnięcie po nagrody.

13.07.2021

Szpitale już zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Na pediatrii, chirurgii ogólnej, internie, neurologii i szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy. Oddziały są zamykane do czasu skompletowania kadry. Jedne na kilka dni, inne na kilka miesięcy. Eksperci apelują o szybkie działania po stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, by sytuacja się nie pogorszyła. Potrzebne są wyższe wyceny i lepsza analiza potrzeb.

13.07.2021

MEN ogłosiło cele i kierunki polityki oświatowej państwa

Zarządzanie oświatą

Minister Edukacji Narodowej określił podstawowe kierunki polityki państwa na najbliższy rok szkolny. Będą to: wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, wzmocnienie edukacji patriotycznej, historycznej i ekologicznej, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w związku z pandemią COVID-19

12.07.2021

DWF wzmacnia praktykę Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu w Polsce

Rynek

W lipcu do zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu DWF (Poland) dołączył na stanowisko counsela Łukasz Gorek. Adwokat specjalizuje się w zakresie prawa gospodarczego, budowlanego i cywilnego, koncentrując się na wieloaspektowym doradztwie w ramach realizacji projektów infrastrukturalnych i inwestycyjnych oraz reprezentowaniu klientów w postępowaniach sądowych i arbitrażowych.

12.07.2021

Studenci potrzebują dostępu do bezpłatnej pomocy psychologicznej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Studenci, zwłaszcza w czasie pandemii potrzebują pomocy psychologicznej. Jak podaje Parlament Studentów RP - tym roku, od 25 marca do 31 maja na konsultacje organizowane przez PSRP zapisało się 250 osób, a dodatkowe 140 wpisało się na listę rezerwową. Z kolei na cykl psychoterapii w tym okresie skierowano 58 osób.

12.07.2021