Izba Dyscyplinarna SN znów rozpozna pięć spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 14 września br. Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej rozpozna pięć spraw: jedną sędziego i jedną radcy prawnego, a trzy - prokuratorów. Są to sprawy w toku, większość orzeczeń zapadnie w drugiej instancji. Obwinionym grożą poważne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu. Ale i przewinienia dyscyplinarne także naruszają godność urzędu.

14.09.2021

Małe gminy chcą ograniczyć liczbę pracowników socjalnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finanse samorządów

Samorządowcy chcą większej samodzielności w zatrudnianiu pracowników socjalnych. Obecnie przepisy nakazują im, aby w ośrodku pomocy społecznej było zatrudnionych co najmniej trzech pracowników socjalnych plus kierownik. Zdaniem samorządowców, skoro rząd odbiera gminom obsługę kolejnych programów a bezrobocie spada nie ma potrzeby zatrudniać tylu pracowników.

14.09.2021

Przestępczość spada, liczba aresztów wzrasta - problem z sądami i przepisami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jedną z dobrych stron pandemii jest spadek przestępczości, również skazanych w więzieniach było w 2020 r. najmniej od lat. COVID-19 nie wpłynął jednak na areszty - ich liczba nadal wzrasta, w dodatku są często zbyt długie i stosowane w sprawach mniejszego kalibru. Obrońcy mówią o "szastaniu" aresztami przez sędziów - z wygodnictwa i obawy przed konsekwencjami innej decyzji.

14.09.2021

Nie będzie przepisu o sprawdzaniu zaszczepienia pracowników - rząd przerzuca problem na firmy

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Brak decyzji rządu co do przyjęcia i przekazania do Sejmu projektu ustawy, która umożliwiłaby pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19 pracowników i klientów, nie rozwiąże problemu. Zdaniem prawników, pracodawcy będą szukali sposobów na pozyskanie danych, by móc zabezpieczyć załogi i zorganizować pracę. Jednym ze sposobów będą anonimowe ankiety.

14.09.2021

Minimalny podatek przychodowy to pierwszy krok do podatku cyfrowego

CIT PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Rząd chce, by od przyszłego roku firmy wykazujące stratę lub zbyt niską rentowność płaciły podatek od przychodów. Zdaniem praktyków i doradców podatkowych decyzja ta wpisuje się w trend uszczelniania systemu podatkowego i może być wstępem do wprowadzenia w Polsce podatku cyfrowego – zwłaszcza, że jest już wstępne porozumienie w tym zakresie państw G7.

14.09.2021

Szczepienia w szkołach - nie wszyscy rodzice wyrażają zgodę

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Właśnie rozpoczęła się akcja szczepień w szkołach, a tymczasem okazuje się, że wielu rodziców nie chce szczepić swoich dzieci przeciwko COVID-19. Wśród argumentów są obawy o wystąpienie odczynów poszczepiennych i to, że preparaty nie zostały odpowiednio przebadane. Lekarze podkreślają wagę szczepień, a rząd stawia na długofalową edukację.

13.09.2021

Kolejna przerwa w orzekaniu - sędzia Gąciarek odsunięty za odmowę pracy ze źle powołanym sędzią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Piotra Gąciarka (fot.). Jak poinformowano w poniedziałek w komunikacie sądu, czas przerwy w orzekaniu został określony na miesiąc. To kolejna taka decyzja po przerwie zarządzonej w ubiegłym tygodniu wobec sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okregowego w Częstochowie.

13.09.2021

Ambasadorzy RP w obronie członkostwa w Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska jest i pozostanie członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie z Unii Europejskiej, w postaci np. wstrzymania płacenia składek to w ocenie Konferencji Ambasadorów - pomysły, których konsekwencją byłby upadek gospodarzy i polityczny państwa. Ale też mógłby to być wniosek Rady Ministrów, zgoda wyrażona w formie ustawy zwykłej i decyzja Prezydenta, czyli procedura przewidziana w art. 50 TUE.

13.09.2021

Europejscy sędziowie zachęcają KE do nacisku na Polskę w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca 2021 r.stwierdzające, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezależnego organu sądowego, są uzasadnione. Natomiast reakcja polskiego rządu w tej sprawie jest całkowicie niewystarczająca - stwierdziło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów. I zachęca KE do twardego kursu w tej sprawie.

13.09.2021

Protestujący medycy chcą rozmów z premierem, ten nie chce się z nimi spotkać

Zawody medyczne

Premier Morawiecki nie weźmie udziału w spotkaniu z przedstawicielami komitetu strajkowego ani we wtorek, ani w czwartek, bo to nie jest jeszcze moment, w którym powinien uczestniczyć w rozmowach. Tak powiedział w poniedziałek Adam Niedzielski, minister zdrowia. Protest trwa od soboty. Minister zdrowia spotkał się z przedstawicielami medyków pierwszy raz w czwartek i już wtedy usłyszał, że chcą rozmwiac z premierem.

13.09.2021

Piotr Bromber - nowy wicemnister zdrowia odpowiedzialny za dialog

Zarządzanie

Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował w poniedziałek o powołaniu nowego wiceministra w jego resorcie. Piotr Bromber objął stanowisko po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu. Nowy wiceminister ma się zająć się sprawami, które są obecnie najbardziej palące. Chodzi o dialog społeczny, ale też rozwój kadr.

13.09.2021

Sąd w Amsterdamie: Uber musi zatrudnić swoich kierowców

Prawo pracy Prawo europejskie

Kierowcy, którzy oferują swoje usługi w Holandii za pośrednictwem Ubera, nie są samodzielnymi przedsiębiorcami tylko normalnymi pracownikami. Firma musi więc ich zatrudnić - orzekł w poniedziałek Sąd Okręgowy w Amsterdamie. Podobne pozwy zostały złożone w innych europejskich krajach, m.in. Belgii i Szwajcarii. W lutym br. brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że Uber musi traktować 70 tys. kierowców jako pracowników.

13.09.2021

UOKiK: Chcesz zainwestować w akcje i obligacje? Dobrze policz i sprawdź dokumenty

Rynek i konsument Domowe finanse

Chcesz zainwestować w akcje lub obligacje korporacyjne? Sprawdź kondycję finansową spółki, której papiery zamierzasz kupić. Nie wierz na słowo sprzedawcy czy doradcy – wymagaj dokumentów potwierdzających ich oświadczenia i analizuj ich treść - radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

13.09.2021

Millenialsi chcą pracować zdalnie non stop. Młodsi i starsi już niekoniecznie

Prawo pracy

Większość pracowników akceptuje pracę zdalną i nie chce całkowicie z niej rezygnować. Szczególnie chętnie swoje obowiązki z domu chcą wykonywać millenialsi, wśród których 39 proc. jest gotowych niemal całkowicie zrezygnować z biura – wynika z badania Antal i Cushman & Wakefield. Na chęć pracy zdalnej wpływa też wielkość gospodarstwa domowego.

13.09.2021

Nowe dowody - pierwsze gminy testują czytniki linii papilarnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Do kilkuset urzędów gmin w Polsce trafiły już czytniki linii papilarnych, które umożliwią wydawanie dowodów osobistych z odciskami palców – poinformował Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Wciąż jednak nie ma ustalonego terminu, od kiedy będą wydawane nowe dowody.

13.09.2021

Deweloperzy krytycznie o budowach do 70 mkw - zamiast małych domów powstaną wille

Wprowadzenie przepisów pozwalających na budowę domów o powierzchni do 70 mkw bez pozwolenia to niebezpieczny bubel prawny - ostrzega Polski Związek Firm Deweloperskich. Według organizacji przepisy są źle skonstruowane. Zamiast małych domów będzie można budować wille o powierzchni nawet 200 mkw, a przecież nie o to chodziło autorom projektu.

13.09.2021

Lewiatan: Kolejne fale pandemii nawet potroiły liczbę osób pracujących z domu

Prawo pracy

W szczytowym momencie pandemii pracę z domu świadczyło ponad 3 mln pracowników, czyli ok. 20 proc. zatrudnionych. Udział osób pracujących zdalnie w sektorze informacja i komunikacja wynosił nawet 80 proc., ale w przemyśle, hotelarstwie czy gastronomii nie przekraczał 16 proc – wynika z raportu, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.

13.09.2021

Nie tylko certyfikat rezydencji potwierdzi prawo do ryczałtu

PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Przyjęty przez rząd projekt podatkowej części Polskiego Ładu przewiduje złagodzenie zasad dotyczących korzystania z ryczałtowego opodatkowania dochodów zagranicznych. Pierwsza wersja przepisów przewidywała konieczność posługiwania się zagranicznym certyfikatem rezydencji, co w wielu wypadkach mogłoby być niemożliwe. Po naszej publikacji resort pozwolił, by zamiast certyfikatu można było używać także z innych dokumentów.

13.09.2021

Rynek pracy - 55 proc. kandydatów rozważa zmianę miejsca zamieszkania

Rynek Prawo pracy HR

Od początku pandemii 15 proc. pracowników przeprowadziło się z powodów zarobkowych. Zmianę miejsca zamieszkania w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje kolejne 19 proc. respondentów, a 37 proc. rozważa relokacje do innego miasta/regionu w niedalekiej przyszłości – wynika z badania Michael Page.

13.09.2021