Będą podwyżki wynagrodzeń dla prezydenta i samorządowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa wprowadza zmiany w systemie wynagradzania prezydenta oraz byłych prezydentów, a także zasad ustalania maksymalnej wysokości diet lub wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym wszystkich szczebli. Nowością jest objęcie małżonka prezydenta ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym.

01.10.2021

Rektorzy: uczelnie w razie potrzeby gotowe na nauczanie hybrydowe

Uczelnie zaczęły rok akademicki w trybie stacjonarnym, jednak w razie konieczności ich władze są przygotowane do przejścia na tryb hybrydowy, a nawet zdalny - poinformował wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Michała Zasada.

01.10.2021

ZUS przekazał firmom turystycznym płatności bonem na kwotę ponad 1,8 mld zł

Domowe finanse

Ponad 3,1 mln Polaków aktywowało już bon turystyczny na kwotę ponad 2,7 mld złotych. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld złotych – poinformował w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.10.2021

Badanie: Polacy chcą wyższej płacy

Domowe finanse Rynek Prawo pracy

Polacy w znacznym stopniu odczuli skutki pandemii, także te zawodowe. Blisko 8 na 10 badanych nie jest zadowolonych ze swojego obecnego wynagrodzenia. Co piąty polski pracownik uważa, że otrzymuje zaniżone wynagrodzenie w stosunku do norm branżowych, a co trzeci twierdzi, że jego pensja jest zbyt niska w porównaniu do pracy jaką wykonuje – wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”.

01.10.2021

Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii tylko z ważnym paszportem

Od 1 października 2021 roku zmieniają się zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii - taka podróż będzie możliwa tylko z ważnym paszportem. Wyjątkiem są osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

01.10.2021

Od 1 października nie ma już mailowego wniosku o wydanie EKUZ

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 października 2021 r. wniosek o EKUZ w związku z wyjazdem turystycznym można złożyć on-line tylko przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub ePUAP. Nie ma już możliwości złożenia takiego wniosku przez e-maila. EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie UE lub EFTA.

01.10.2021

Sejm przedłużył o 60 dni stan wyjątkowy na polskiej granicy z Białorusią

Administracja publiczna

W środku nocy Sejm w czwartek, 30 września, przedłużył o 60 dni stan wyjątkowy. Powodem wniosku Prezydenta RP było utrzymujące się zagrożenie na terenach przygranicznych. Nowym elementem - według Biura Bezpieczeństwa Narodowego są niebezpieczne, prowokacyjne zachowania białoruskich służb względem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Posłowie nie dowiedzieli się jednak, co osiągnięto w czasie 30 dni stanu wyjątkowego i jakie są plany na te kolejne 60 dni.

01.10.2021

Pracownicy sądów i prokuratur łączą siły z protestującymi pracownikami ochrony zdrowia

Wymiar sprawiedliwości

"Białe miasteczko 2.0" zmieniło od czwartku, 29 października, barwę na biało-czerwoną. Do pracowników ochrony zdrowia dołączyli bowiem pracownicy sądów i prokuratury. Domagają się podwyższenia wynagrodzeń o co najmniej 12 proc. dla wszystkich grup pracowniczych zatrudnionych w sądach w tym także specjalistów OZSS, sędziów i asesorów sądowych oraz przeciwdziałania mobbingowi. I nie wykluczają zaostrzenia protestu.

01.10.2021

RODO: Nie każde dane firm są na sprzedaż

Administracja publiczna Małe i średnie firmy RODO

Powszechne jest szukanie potencjalnych klientów wśród firm świeżo zarejestrowanych w CEIDG. Prawo pozwala wykorzystywać dane podane do rejestru, ale niejedna firma została już ukarana za zbyt nachalny marketing. Okazuje się też, że to na co pozwala RODO, prawo telekomunikacyjne - już nie koniecznie. Firmy nauczyły się więc lawirować między tymi przepisami.

01.10.2021

Nowy KSH: Wiążące polecenie może być wyssane z palca

Prawnicy Spółki

Spółka dominująca będzie mogą wydawać wiążące polecenia spółce zależnej. Takie rozwiązania zawierają nowe przepisy kodeksu spółek handlowych, nad którym pracę rozpoczyna w piątek Sejm. Problem w tym, że polecenia nie zawsze muszą być korzystne dla spółki zależnej - mogą też być absurdalne. A to rodzi np. pytania o odpowiedzialność zarządu, który działał pod takim "przymusem"

01.10.2021

Koroner do zadań specjalnych - nie odciąży lekarzy, a zarobi więcej

Rząd pracuje nad nową ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych – chce uregulować m.in. instytucję koronera, o co apelował od dawna m.in. rzecznik praw obywatelskich. Proponowanym rozwiązaniom daleko jednak do ideału – bardzo prawdopodobne, że koszty znacznie przewyższą korzyści. Może się też okazać, że pomimo wysokich zarobków, trudno będzie znaleźć chętnych do tej profesji.

01.10.2021

Pandemia wpływa na poprawę kondycji FUS

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W sierpniu 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał emeryturę prawie 6 mln osób. To spadek liczby świadczeniobiorców o 28,2 tys. osób w porównaniu do grudnia 2020 r. spowodowany nadmiarowymi zgonami. Zdaniem prawników, mniejsza liczba emerytów oznacza jednak, że ZUS będzie potrzebował mniejszej dotacji z budżetu państwa na obsługę wydatków FUS. I to prawie o 1 mld zł.

01.10.2021

MEiN opublikowało wytyczne kształcenia w roku akademickim 2021/2022

Ministerstwo Edukacji i Nauki, w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opracowało wytyczne dotyczące bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w czasie epidemii. Zasadą jest powrót do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni, a w przypadku doktorantów również w innych podmiotach prowadzących to kształcenie.

30.09.2021

W proteście przeciwko Izbie Dyscyplinarnej - zerwano Kolegium Sądu Najwyższego

Prawnicy

Ośmiu członków Kolegium Sądu Najwyższego: z Izby Karnej, Izby Pracy oraz dwóch reprezentantów Izby Cywilnej opuściło obrady i uniemożliwiło podejmowanie uchwał przez ten organ samorządu sędziowskiego. Jest to protest przeciwko działalności Izby Dyscyplinarnej. Kolegium na 30 września br. zwołała Pierwsza Prezes SN prof. Małgorzata Manowska.

30.09.2021

Polski Ład. Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian podatkowych

CIT PIT Polski Ład

Prawdopodobnie jutro, 1 października, Sejm będzie głosował nad podatkowymi zmianami zawartymi w Polskim Ładzie. Kilka poprawek zgłoszonych przez rząd na ostatniej prostej niewiele zmienia. Przedsiębiorców czeka podatkowy chaos i wysokie podwyżki podatków. Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian, które powstają w pośpiechu i są niedopracowane.

30.09.2021

GUS: Na dzień 30 czerwca br. przeciętna stopa bezrobocia w kraju wyniosła 6 proc.

Rynek Prawo pracy

Przeciętna stopa bezrobocia w kraju 30 czerwca 2021 r. wyniosła 6 proc. – podał GUS. Najwyższe bezrobocie wśród województw odnotowano w warmińsko-mazurskim – 9,3 proc. podkarpackim – 8,5 proc., kujawsko-pomorskim – 8,4 proc. i w świętokrzyskim – 8 proc. Najmniejsze: w województwie wielkopolskim – 3,5 proc., śląskim – 4,8 proc. oraz mazowieckim i małopolskim – po 5 proc.

30.09.2021

Czarnek: Dodatkowy miliard na rozwój uczelni

Zarządzanie oświatą

Szef MEiN wziął udział w inauguracji roku akademickiego na SGGW - zapowiedział, że jeszcze w tym roku kalendarzowym uczelnie dostaną miliard złotych na rozwój. Ma to być jedną ze zmian w wprowadzonych w nowelizacji budżetu na 2021 r., którą - jak podkreślał Przemysław Czarnek - wkrótce trafi do podpisu prezydenta.

30.09.2021

Wniosek do TK i pięć zawiadomień - efekt kontroli NIK ws. Funduszu Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Prezes NIK skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności zapisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości ws. Funduszu Sprawiedliwości. Do prokuratury trafiło też pięć zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, bo w ocenie kontrolerów NIK wydatkowano z niego niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie ponad... 280 mln złotych.

30.09.2021