Koronawirus wydłużył procesy karne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

O miesiąc średnio wydłużył się w czase pandemii średni czas trwania postępowania karnego. W sądach rejonowych z 4,8 miesiąca do 5,8 miesiąca, a w sądach okręgowych z 7,7 miesiąca do 8,7 miesiąca. Jednocześnie zmalała liczba osób przeywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Na początku pandemii było to 65 012, a w listopadzie 2020 roku - 58 278 osób.

26.11.2021

PE za szybkim wprowadzeniem unijnej karty ubezpieczenia społecznego

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej o przedstawienie wniosku w sprawie wprowadzenia unijnego dowodu zabezpieczenia społecznego w 2022 roku, aby zmniejszyć administracyjne obciążenia pracowników mobilnych. Rezolucja została przyjęta 598 głosami przy 59 głosach sprzeciwu i 38 wstrzymujących się od głosu.

26.11.2021

Pośpiech w postępowaniu prawdzie procesowej nie służy

Wymiar sprawiedliwości

W czasach kolejnych reform postępowania cywilnego na piedestał wynoszony jest tzw. pośpiech procesowy, coraz bardziej odległy od rzetelnej refleksji i ważenia wartości. Pod hasłem zmian w prawie tworzone są produkty legislacyjne, ozdabiane populizmem. To nie służy prawom obywateli i ustalaniu w procesie faktów zgodne z rzeczywistością - podkreślali uczestnicy konferencji „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”.

26.11.2021

Związkowcy krytykują podział subwencji na 2022 r. - jest już rozporządzenie

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Weszły w życie przepisy dotyczące naliczania subwencji oświatowej na 2022 roku. Zmiany obejmą m.in. finansowanie oddziałów przygotowania wojskowego i domów wczasów dziecięcych. Podział krytykowali związkowcy, wskazując m.in., że subwencja nie pokryje kosztów wynagrodzeń nauczycieli na urlopach oraz zajęć pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

26.11.2021

Black Friday także dla czytelników książek prawniczych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Dobra wiadomość dla osób szukających wartościowych książek prawniczych. Księgarnia Profinfo.pl, należąca do Wolters Kluwer Polska, oferuje bogaty zbiór eksperckich publikacji z rabatem 30 proc. Wszystko oczywiście z okazji światowego dnia wyprzedaży, czyli Black Friday. Co ważne, ta promocja nie będzie dotyczyć tylko piątku - potrwa trzy dni, do niedzieli 28 listopada.

26.11.2021

Umowy z uczelniami zwalniają z części egzaminu na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.

26.11.2021

Procedura cywilna pod lupą, czyli jak szukać prawdy w procesie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Quid est veritas – Cóż to jest prawda? To tylko jedno z pytań, na które odpowiedzi będą poszukiwać prelegenci i uczestnicy konferencji naukowej „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”, która odbywa się w piątek 26 listopada w Radomiu. Przyczynkiem do dyskusji są m.in. dylematy, także sędziów Sądu Najwyższego w związku z rozpoznawaniem i rozstrzyganiem spraw cywilnych.

26.11.2021

Kwarantanna graniczna do zmiany. Łamie konstytucję i prawa człowieka

Koronawirus

Sądy Administracyjne, ale także Sąd Najwyższy, nie mają wątpliwości, że nałożenie na podstawie rozporządzenia 14-dniowej kwarantanny za sam fakt przekroczenia polskiej granicy, jest bezprawne. A zatem bezprawne jest nakładanie kar za jej złamanie. By było inaczej, obowiązek kwarantanny po powrocie z Wlk. Brytanii, Ukrainy, Białorusi, czy innego kraju spoza Schengen - musi być zapisany w ustawie.

26.11.2021

Prokuratura zablokowana przez nowy system - wydajność spada, pracownicy mają dość

Prokuratura Nowe technologie RODO

Od sierpnia w prokuraturze wdrażany jest ogólnokrajowy system teleinformatyczny. Miało być nowocześnie, jednolicie i zdecydowanie szybciej, tymczasem pracownicy, prokuratorzy, ale też np. adwokaci skarżą się na coraz większy chaos. Brakuje sprzętu do digitalizacji akt czy drukowania kodów identyfikacyjnych, program jest nieczytelny, czasochłonny a instrukcja obsługi liczy ... tysiące stron.

26.11.2021

Pismo trafiło do spamu, ale to nie usprawiedliwia zwłoki urzędnika

Administracja publiczna

Urzędnik powinien przeglądać wszystkie otrzymywane e-maile, także te, które trafiają do folderu ze spamem. To, że wniosek o udzielenie informacji publicznej przez przypadek tam trafił nie usprawiedliwia jego opieszałości - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Jednocześnie przesądził, że doszło do bezczynności, ale nie rażącej.

26.11.2021

Opinie kuratora bywają wiążące, ale nie te o teatrze - wyjście z klasą na sztukę bez konsekwencji

Zarządzanie oświatą

Małopolska kurator stanowczo odradziła szkołom wyjście do krakowskiego teatru im. Słowackiego na „Dziady” w reżyserii Mai Kleczkowskiej, argumentując, że nie wpisują się w cele wskazane w Prawie oświatowym. Tymczasem zalecenia kuratora powinny skupiać się na kwestii realizacji podstawy programowej – a to w przypadku wyjścia na lekturę, trudno zakwestionować.

26.11.2021

Dziennikarze złożyli zażalenia na brutalne zatrzymanie przez wojsko

Administracja publiczna Policja

Dwaj fotoreporterzy – Maciej Nabrdalik i Maciej Moskwa – którzy zostali brutalnie zatrzymani przez żołnierzy a potem policjantów podczas wykonywania swoich dziennikarskich obowiązków w okolicach wsi Wiejki pod Michałowem, złożyli żażalenia na te czynności. Według nich zatrzymanie i przeszukanie zostały przeprowadzone bez uzasadnienia, naruszone zostało też prawo prasowe.

25.11.2021

Pierwsza skarga do TSUE w sprawie wskaźnika SARON w kredytach frankowych

Kredyty frankowe Nieruchomości

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła pierwsza skarga na rozporządzenia Komisji Europejskiej wprowadzającego wskaźnik SARON w kredytach frankowych. Zarzuca się w niej, że rozporządzenie ingeruje nadmiernie w obowiązujące umowy. Od 1 stycznia 2022 r. oprocentowanie wszystkich kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego, będzie liczone na podstawie wskaźników SARON.

25.11.2021

PIP: Coraz mniej zakładowych układów zbiorowych pracy

Prawo pracy

Na 14,3 tys. zarejestrowanych w Polsce zakładowych układów zbiorowych pracy, obowiązuje niespełna 6,8 tys., a faktycznie stosowanych jest około 1,3 tys., z czego większość mimo ich rozwiązania – wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Liczba nowych takich układów stale maleje.

25.11.2021

Rząd obniża VAT na gaz i prąd oraz opodatkowanie paliw by walczyć z inflacją

VAT

Rząd wprowadzi obniżkę podatku VAT na gaz ziemny do 8 proc. z 23 proc., a od stycznia obniży także VAT od energii elektrycznej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Poza tym wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

25.11.2021

Projekt - nowy stopień służbowy i dodatki dla kuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Nowa ustawa ma wprowadzić nowy, czwarty stopień służbowy dla kuratorów zawodowych – starszego kuratora specjalisty, określić dodatek funkcyjny dla kuratora - kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej oraz prowadzącego zajęcia w ośrodku kuratorskim, a także dodatek specjalny za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych oraz uregulować wsparcie psychologiczne.

25.11.2021

14. emerytura - świadczenie trafiło już do 7,7 mln osób

Domowe finanse Emerytury i renty

To już przedostatnia tura wypłat 14. emerytury – w czwartek 25 listopada br. do blisko 1,7 mln emerytów i rencistów trafi kolejne 1,9 mld zł. Do tej pory wypłacono już 8,9 mld zł. Jak twierdzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zdecydowana większość uprawnionych już otrzymała dodatkowe świadczenie.

25.11.2021

GUS: W pandemii więcej pracowników ma zdalny dostęp do firmowych systemów

Prawo pracy Koronawirus

W 2021 r. prawie 16 proc. osób w wieku 16–74 lata sprawowało opiekę nad dzieckiem objętym obowiązkiem nauczania zdalnego – podał GUS. Z danych wynika ponadto, że z kolei w 2020 r. ponad jedna trzecia przedsiębiorstw zadeklarowała zwiększenie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Więcej pracowników dostało zdalny dostęp do poczty elektronicznej i do aplikacji lub systemów przedsiębiorstwa.

25.11.2021