W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwem, który pilotuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 lutego 2022 roku. Jutro ma się nią zająć Sejm, a w środę 9 marca - Senat. Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl projekt zakłada, że środki PFRON mogą być przeznaczone na działania kierowane do obywateli Ukrainy, których pobyt na terenie Polski jest uznawany za legalny. Szacowany koszt realizacji zadań na rzecz cudzoziemców z niepełnosprawnością z Ukrainy finansowanych przez PFRON wynosi 130 mln zł. Koszty te będą realizowane w ramach planu finansowego PFRON.  Regulacje dotyczące przeznaczania środków Funduszu Solidarnościowego dla cudzoziemców wskazanych  w ustawie nie wywołają dodatkowych skutków finansowych, ponieważ będą realizowane w ramach planu finansowego Funduszu Solidarnościowego do wysokości kwoty wskazanej w pozycji do tego planu (pod nazwą programy rządowe i resortowe).

Czytaj też: Odpisy i wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a koszty uzyskania przychodów >

Ustawa określa zasady zalegalizowania na terenie RP pobytu Ukraińców, którzy opuścili swój kraj z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Komendant Główny Straży Granicznej będzie prowadził rejestr teleinformatyczny obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w wyniku działań wojennych oraz którzy złożyli wniosek o zarejestrowanie pobytu w Polsce. Komendant umieści te dane w ciągu 60 dni od dnia przekazania przez gminy informacji o złożeniu przez obywatela Ukrainy wniosku o zarejestrowanie pobytu w Polsce.

 

PFRON pomoże Ukraińcom z niepełnosprawnościami

Środki przekazane przez PFRON, o których mowa w ustawie, to te wymienione w art. 47 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnychChodzi o m.in. środki w wysokości do 30 proc. wydatków przeznaczonych na działania wyrównujące różnicę między regionami, szczególnie w samorządach gdzie stopa bezrobocia jest wyższa niż 110 proc. średniej stopy bezrobocia w kraju. Mogą być finansowane także zadania z zakresu u rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych realizowane przez fundacje i organizacje pozarządowe czy realizację programów dla osób z niepełnosprawnościami z UE.

Czytaj też: Czy świadczenie z programu PFRON należy uwzględnić w dochodzie i zweryfikować prawo do zasiłku stałego? >

Środki kierowane do obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością mają być przekazywane na podstawie programów zatwierdzanych przez Radę Nadzorczą PFRON.

Ukraińcom pomogą też środki z Funduszu Solidarnościowego

Projekt, do którego dotarło Prawo.pl, dopuszcza zmiany w planie finansowym państwowego funduszu celowego, mimo niespełniania wymogów określonych w art. 29 ust. 9–12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Chodzi m.in. o zapis, że zmiany planu finansowego państwowego funduszu celowego nie mogą powodować zwiększenia dotacji z budżetu państwa. Natomiast projekt zakłada obowiązek informowania o wszelkich zmianach w wydatkowanych środkach do ministra finansów.

Podobnie, obywatele Ukrainy z niepełnosprawnością, będą mogli być wsparci środkami z Funduszu Solidarnościowego na podstawie ustawy z 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym. Środki będą kierowane według zasad określonych w programach finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Rzeczniczka PFRON, Małgorzata Gaj podkreśla, że Fundusz czeka na dokładne wytyczne legislacyjne z resortu rodziny. Równocześnie zaznacza, że cudzoziemcy mogą uzyskać w Polsce orzeczenie o niepełnosprawności, o czym już pisaliśmy w Prawo.pl.

Czytaj też: Nowa forma wsparcia dla JOPS w zakresie organizacji opieki wytchnieniowej >

Infolinia PFRON dla służb granicznych

Tymczasem PFRON we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku uruchomił całodobowy telefon wsparcia dedykowany służbom granicznym oraz personelowi punktów recepcyjnych przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Infolinia 503 703 974 działa bezpłatnie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Pracownicy infolinii informują pracowników punktów recepcyjnych i służb granicznych, jak pomóc osobom z niepełnosprawnościami z Ukrainy. Przekazują informacje, szczególnie dotyczące województw podkarpackiego i lubelskiego m.in. o profesjonalnym transporcie, jeśli osoba nie jest w stanie skorzystać z transportu standardowo oferowanego uchodźcom; pomocy w tymczasowym zakwaterowaniu – w przypadkach gdy osoba wymaga miejsca dostosowanego do jej niepełnosprawności; niezbędnej pomocy asystenckiej.

Pracownicy infolinii pomogą też odnaleźć placówki w innych województwach, które zapewnią transport lub zakwaterowanie. Jeśli będzie potrzebny sprzęt rehabilitacyjny czy środki higieny osobistej, pracownicy infolinii przekierują do służb, które pomogą zorganizować taką pomoc.