Książki prawnicze "wspierają" Ukrainę - zebrano prawie 130 tys. zł

Wymiar sprawiedliwości

Książki prawnicze wraz z autografami autorów rozchodzą się jak "świeże bułeczki". Cel jest szczytny, bo chodzi o wspracie obywateli Ukrainy. Od początku marca z prawie 300 aukcji przeprowadzonych na Facebooku w grupie: „Książki prawnicze z autografami – pomoc dla Ukrainy (aukcje)” udało się zebrać ponad 127 tys. zł.

25.03.2022

Zmiany w Sądzie Najwyższym - projekty prezydenta, PiS i Solidarnej Polski do dalszych prac

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm zdecydował w czwartek o skierowaniu do dalszych prac przygotowanego przez prezydenta projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisje zajmą się też projektami PiS i Solidarnej Polski. Odrzucone zostały natomiast projekty zaproponowane przez Lewicę i Koalicję Obywatelską. Projektowane zmiany mają zażegnać konflikt z Unią Europejską w sprawie praworządności.

24.03.2022

Szersze wsparcie dla samorządów na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Finanse samorządów Budownictwo

Wsparcie finansowe inwestycji wodno-kanalizacyjnych dla gmin obejmie też inwestycje w zakresie usuwania i oczyszczania ścieków - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Samorządy będą mogły również dofinansować budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Wynika to z uchwalonej w lutym tegor oku ustawy.

24.03.2022

Rządowe strony z blokadą ruchu z niektórych krajów

Administracja publiczna Nowe technologie

W związku z ryzykiem cyberataków typu DDoS instytucjom administracji państwowej i operatorom infrastruktury krytycznej zarekomendowano zablokowanie ruchu internetowego z wybranych krajów do 27 marca br. W przypadku gdyby zastosowane środki okazały się niewystarczające, możliwe jest wydanie kolejnych rekomendacji dotyczących działań obronnych, w tym zablokowania całego ruchu internetowego pochodzącego spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

24.03.2022

UW zawiadamia prokuraturę o molestowaniu seksualnym studentek i doktorantek

Na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego mogło dochodzić do molestowania studentek i doktorantek. Rada Wydziału upoważniła dziekana do powołania komisji mającej dokładnie przeanalizować wszystkie okoliczności sprawy. Władze uczelni zawiadomiły też o podejrzeniach prokuraturę.

24.03.2022

Narodowe Centrum Nauki ograniczy możliwość współpracy z Rosją

Szkolnictwo wyższe

Narodowe Centrum Nauki zawiesza możliwość współpracy instytucjonalnej z jednostkami z Rosji w realizowanych projektach. Takiej współpracy nie można zgłaszać też, starając się o grant. NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych.

24.03.2022

Iustitia opracowała wzór wniosku o opiekę nad dziećmi z Ukrainy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Prawidłowe wypełnienie wniosku o ustanowienie opiekuna tymczasowego dla małoletniego dziecka pochodzącego z Ukrainy wymaga uwzględnienia różnych istotnych informacji. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie elementy pisma są konieczne. Część sądów na swoich stronach zamieściła wzory wniosku, a sędziowie z Iustitii opracowali formularz w wersji dwujęzycznej.

24.03.2022

Minister zapowiadał koniec sporu o "fundusze za praworządność" i... stracił stanowisko

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

W sprawie Krajowego Planu Odbudowy dla Polski jest już w Brukseli polityczna zgoda, zostały jeszcze kwestie techniczne - ogłosił w środę rano minister rozwoju i technologii Piotr Nowak, powołując się na rozmowy, które miał w tej sprawie przeprowadzić w ostatnich dniach z grupą unijnych komisarzy. Inni przedstawiciele rządu to dementowali, a w czwartek premier zdymisjonował Nowaka.

24.03.2022

NIK: Fiasko rządowego programu Mieszkanie Plus

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus nie przyniosła oczekiwanych efektów, tym samym nie wpłynęła znacząco na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych lokalnych społeczności - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Rząd deklarował, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań, a tymczasem do jesieni 2021 r. do użytku oddano nieco ponad 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. było w budowie.

24.03.2022

Radcowie i UJ zapraszają na konferencję z okazji 25-lecia Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

„25 lat Konstytucji RP: w trosce o demokratyczne państwo prawa i jego miejsce w Europie” - to temat konferencji organizowanej 2 kwietnia br. przez Krajową Radę Radców Prawnych we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyskusja dotyczyć ma miejsca konstytucji w architekturze prawnej państwa oraz propozycji na reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

24.03.2022

Ośrodki pomocy społecznej zajmą się świadczeniem 40 zł na pomoc dla uchodźców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Rząd znowelizował przepisy rozporządzenia w sprawie przyznawania „świadczenia 40 zł”, by umożliwić przekazanie zadań związanych z obsługą wniosków jednostkom organizacyjnym gminy lub gminnym osobom prawnym. Zmiana wchodzi w życie od czwartku. Ma to odciążyć urzędy zaangażowane w wydawanie numeru PESEL uchodźcom. Pracownicy pomocy społecznej przekonują, że tym sposobem rząd przerzuca kolejne zadanie, które nie jest w ich kompetencji.

24.03.2022

Prawo chroni rodzicielstwo, ale też pozwala na nadużywanie prawa do urlopu

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Pracodawcy mają problem z pracownicami nadużywającymi swoich uprawnień rodzicielskich. Niektóre, choć w pracy nie pojawiają się nawet 5-7 lat, nie tracą prawa do urlopu wypoczynkowego, który firma musi im naliczać za każdy rok. Wystarczy, że odpowiednio złożą wniosek. Zdaniem prawników, rozwiązaniem problemu byłaby zmiana przepisu Kodeksu pracy, by nie zachęcał pracownic do korzystania z uprawnień w sposób rodzący podejrzenia o ich nadużywanie.

24.03.2022

Podatku i tak się nie uniknie, warto więc złożyć u pracodawcy oświadczenie

PIT Rachunkowość Polski Ład

Wątpliwe zasady rozliczania zaliczek na PIT od tegorocznych wynagrodzeń pracowników przeniesiono z kontrowersyjnego rozporządzenia do ustawy. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w marcu. Nie rozwiązało to jednak problemów z naliczaniem wynagrodzeń. Firmy pytają teraz pracowników, co mają robić, i oczekują ich decyzji do końca miesiąca.

24.03.2022

Dodatkowe miliardy ze składki zdrowotnej nie trafią do pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W 2022 roku z tytułu zmian w zasadach rozliczania składki zdrowotnej Narodowy Fundusz Zdrowia zyska 9,1 miliarda złotych. Te pieniądze jednak nie poprawią dostępności do świadczeń, nie sprawią, że pacjent coś zyska. Zje je inflacja i zaplanowane od lipca 2022 roku podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Wydatki z powodu inflacji mają kosztować 3 miliardy złotych, a wzrost pensji 7 miliardów.

24.03.2022

Dowody na zbrodnie wojenne ważne, ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zbierać

Wymiar sprawiedliwości

Zbrodnie wojenne, ludobójstwo - tak najczęściej oceniana jest inwazja rosyjska w Ukrainie. Eksperci nie mają wątpliwości, że po wojnie powinien przyjść czas na rozliczenia, także te przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Wiele organizacji i instytucji chce więc pomóc w gromadzeniu informacji o zbrodniach. Prawnicy przestrzegają jednak, że może to przynieść wręcz odwrotny skutek i utrudnić postępowania.

24.03.2022

PiS wycofuje poparcie dla dwóch kandydatów do KRS, w tym Łukasza Piebiaka

Wymiar sprawiedliwości

Łukasz Piebiak, były wiceminister sprawiedliwości i Jarosław Dudzicz sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach nie mają już rekomendacji klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości jako kandydaci do Krajowej Rady Sądownictwa. Została ona właśnie wycofana. Na liście jest obecnie 13 kandydatów, a wśród nich Anna Dalkowska, również była wiceminister.

23.03.2022

Opozycja nie chce zmian w Konstytucji - do unijnych sankcji wystarczą ustawy

Administracja publiczna

Koalicja Obywatelska nie uważa, by do nałożenia sankcji na oligarchów potrzebna była aż zmiana Konstytucji, czego chce rząd. Proponuje swój pakiet ustaw, z których jedna ma umożliwić konfiskatę majątków osób objętych sankcjami przez Unię Europejską. Zmian w konstytucji nie chcą też inne ugrupowania opozycyjne, a KO-PSL proponuje uchwałę zobowiązująca rząd do konfiskaty mienia osób wspierajacych rosyjską agresję.

23.03.2022

KE pozwala na wsparcie firm dotkniętych sankcjami wobec Rosji

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska przyjęła tymczasowe ramy prawne, umożliwiające państwom członkowskim wykorzystanie elastyczności, przewidzianej w przepisach dotyczących pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Umożliwią one przyznawanie ograniczonej kwoty pomocy przedsiębiorstwom dotkniętym obecnym kryzysem lub powiązanymi z nim sankcjami.

23.03.2022