Jest nowa wyszukiwarka interpretacji, ale nieprzyjazna podatnikom

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

System Informacji Podatkowej i wyszukiwarkę interpretacji zastąpiła Eureka. Oprócz pism dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej są tam również interpretacje ogólne, informacje podatkowe, celne, a także wiążące informacje skarbowe. Jednak z nowego narzędzia trudno skorzystać. Wyszukiwarka działa tak, że znalezienie jakiejkolwiek informacji jest niezwykle żmudne i czasochłonne. Potwierdzają to doradcy podatkowi i eksperci.

28.02.2022

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają walczyć lub po rodziny - wiele firm już ma kłopoty

Prawo pracy Ukraina

Pracodawcy z branż, w których większość zatrudnianych cudzoziemców stanowili mężczyźni z Ukrainy, mogą stanąć przed widmem upadłości, a w najlepszym razie - mieć przejściowe problemy. Ich pracownicy albo już porzucili pracę, bo wrócili do ojczyzny walczyć, lub wyjeżdżają, by do Polski sprowadzić rodziny. Firmy są gotowe im w tym pomagać, by zatrzymać załogę w Polsce.

28.02.2022

Grozi nam cyberwojna, a my bez bezpiecznych łączy i cyberarmii

Administracja publiczna Nowe technologie

Wydarzenia międzynarodowe, ale także incydenty w kraju każą zadawać sobie pytanie, czy Polska jest gotowa na cyberwojnę, czyli atak na sieci teleinforamtyczne, serwery poszczególnych instytucji? Politycy zapewniają, że tak. W rzeczywistości jednak może się okazać, że nie. Wciąż bowiem nie mamy jednego centrum dowodzenia, cyberarmii i bezpiecznego systemu łączności wspólnego dla najważniejszych instytucji publicznych.

28.02.2022

Szef adwokatury apeluje o czasową ochronę dla obywateli Ukrainy

Prawnicy Ukraina

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zwrócił się do premiera o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do udzielania czasowej ochrony cudzoziemcom masowo przybywającym do Polski z Ukrainy, wykorzystując mechanizm wskazany w art. 106 i 107 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

28.02.2022

Rosja będzie odcięta od systemu SWIFT. Polska chce zamknięcia gazociągów Nord Stream

Finanse Ukraina

Wspólnie z partnerami z Unii Europejskiej zdecydowaliśmy wczoraj, że odcinamy ważne banki rosyjskie od systemu SWIFT - powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec. Francja opublikowała wspólny komunikat przywódców G7, w którym podano, że zachodni sojusznicy zdecydowali, iż "pewne rosyjskie banki" zostaną odcięte od SWIFT. Operator sytemu zapewnia, że jest gotowy do takiej akcji. Polska jeszcze domaga się zamknięcia gazociągu Nord Stream 1 i 2.

27.02.2022

Polska kablówka bez Russia Today. Unia ma podjąć podobne kroki

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już 24 lutego podjęła uchwałę o wykreśleniu z sieci kablowej rosyjskich kanałów, w tym Russia Today. O takim działaniu poinformowała również Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że Unia zakaże machiny medialnej Kremla w Unii Europejskiej.

27.02.2022

W podkarpackim i lubelskim sklepy otwarte w niedziele

Ukraina

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, w województwach: podkarpackim i lubelskim, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę - poinformował w niedzielę Piotr Müller, rzecznik rządu.

27.02.2022

Unia zamyka przestrzeń powietrzną dla Rosji

Ukraina

Za Wielką Brytanią i Polską poszły inne kraje i wprowadziły zakaz rosyjskich samolotów w swojej przestrzeni powietrznej. W sobotę wieczorem Matthias Deiss, dziennikarz niemieckiej stacji ARD, napisał na Twitterze, że wszystkie kraje Unii Europejskiej zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Rosji. Rosja też zamyka się na samoloty z krajów UE.

27.02.2022

Polska i Kanada chcą spotkania w sprawie elektrowni atomowych na Ukrainie

Ukraina

Polska i Kanada zwróciły się do przewodniczącego Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady w związku z sytuacją na Ukrainie i związanymi z tym implikacjami dla bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

27.02.2022

Samorząd lekarski o sytuacji na Ukrainie

Zawody medyczne

Jako środowisko lekarskie ze szczególną troską myślimy o wszystkich ofiarach konfliktu zbrojnego, których życie i zdrowie narażone są na wielkie niebezpieczeństwo, ogrom cierpień fizycznych i psychicznych - pisze w swoim stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich. I wyraża solidarność z mieszkańcami tego kraju, którzy doświadczają ataku militarnego zasługującego na zdecydowane potępienie.

26.02.2022

Uczniom trzeba tłumaczyć, co dzieje się na Ukrainie

Z uczniami trzeba rozmawiać na temat wojny na Ukrainie. Inaczej rośnie w nich lęk, mogą pojawić się regresy rozwojowe. Szkoły, w których uczy się sporo ukraińskich dzieci będą zmagać się z dodatkowymi kłopotami. Dlatego warto brać udział webinarach na temat, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Zespół Centrum Edukacji Obywatelskiej taki webinar przygotował już w jej pierwszym dniu.

26.02.2022

Prokuratura wraca do 8-godzinnej pracy, koniec covidowych "zmian"

Prokuratura

W poniedziałek 28 lutego kończy się praca zmianowa w prokuraturze - efekt ostatniej fali koronawirusa. O jej wprowadzeniu zdecydowano na przełomie stycznia i lutego, co zresztą budziło duże niezadowolenie wśród pracowników prokuratury i było krytycznie przyjęte przez prokuratorów, ale też związkowców. Część jednostek do normalnego systemu pracy już wróciło.

26.02.2022

Skuteczna pomoc dla uchodźców z Ukrainy wymaga zmian prawnych i finansowania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina

Samorządy współpracują z administracją rządową w przygotowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy, ale przygotowania te ujawniły szereg problemów – głównie prawnych i finansowych – które władze centralne powinny rozwiązać, aby miasta i gminy mogły działać skuteczniej. Postulowane zmiany przepisów ułatwiłyby także działalność w tym zakresie uczelniom wyższym oraz organizacjom pozarządowym.

26.02.2022

Krótszy tydzień pracy? Nie w Polsce

Prawo pracy Prawo europejskie

Islandia wprowadziła na próbę czterodniowy tydzień pracy. Zachęty do skrócenia czasu pracy pracowników pojawiły się także w Japonii, a obecnie rozwiązania tego typu wdrażane są w Hiszpanii i Nowej Zelandii. Polska nie pracuje nad rozwiązaniami, które miałyby skrócić obecny, 40-godzinny tydzień pracy. Choć badania potwierdzają, że w pandemii Polacy pracują krócej, ale efektywniej.

26.02.2022

Wichura uszkodziła dom lub samochód - polisa pomoże usunąć szkody

Prawo cywilne Nieruchomości Ubezpieczenia

Eunice, Antonia i Bibi przetoczyły się przez Europę, wyrządzając szkody. Także w Polsce widzieliśmy wiele zrujnowanych domów i zniszczonych samochodów. Ubezpieczenia nieruchomości oraz autocasco okazują się w tym czasie bardzo pomocne. Zakres ubezpieczenia AC niemal zawsze obejmuje uszkodzenie od zniszczeń wyrządzonych przez wichury, ale polisy chronią w różnym zakresie.

26.02.2022

Nieodpłatna pomoc prawna dostępna bez ograniczeń? MS pracuje nad zmianami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Postulaty środowisk prawniczych w sprawie zmian w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej, który jest potrzebny, ale w obecnej formie jest nieefektywny, mają szanse na realizację. Teraz wsparcie nie zawsze trafia do tych, którzy najbardziej go potrzebują. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami - chce m.in. usprawnić zapisy i korzystanie z porad. I rozważa, czy potrzebne jest oświadczenie o niemożności opłacenia porady.

26.02.2022

Ukraińcy, jak inni cudzoziemcy, mogą w Polsce starać się o orzeczenie o niepełnosprawności

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina

Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może wyrobić orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu na podstawie tych samych przepisów, które obowiązują każdego Polaka. Nie będzie jednak mógł otrzymać orzeczenia do ulg i uprawnień. Jeszcze więcej problemów będą mieli bezpaństwowcy oraz cudzoziemcy bez numeru PESEL lub ci, którzy zrzekli się obywatelstwa dobrowolnie.

26.02.2022

Nawet zawieszony ryczałt wyklucza wspólne opodatkowanie małżonków

PIT Doradca podatkowy

Polski Ład dał prawo do wspólnego opodatkowania dochodów małżonków, którzy przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów opodatkowanych ryczałtem. Jeśli więc któryś z małżonków wybrał ryczałt, a nie uzyska przychodów, będzie miał prawo za rok do wspólnego opodatkowania. Jednak zmiana ta nie dotyczy jeszcze zeznań składanych za rok 2021. Potwierdzają to organy skarbowe.

26.02.2022

Krytyka złej władzy to nie groźby i obrzucanie wulgaryzmami

Prawo karne Administracja publiczna

Czy państwo może i powinno karać za niepochlebne opinie o swoich funkcjonariuszach? Szczególnie, że zniesławianie organów państwa jest niemożliwe, bo organy nie mają dóbr osobistych, nie mają nawet prawa do dobrego samopoczucia. Konstytucyjnie to my jako obywatele mamy prawo do krytyki poczynań władzy. Lecz prawnicy zastrzegają, że trzeba odróżnić rzeczową krytykę od wulgaryzmów, kłamstw i gróźb.

26.02.2022