Rządowy program ma wspierać organizacje poradnicze

Prawnicy Administracja publiczna

Rząd zapowiada pomoc dla organizacji, które zajmują się udzielaniem porad osobom niesamodzielnym, doświadczającym trudności życiowych czy zagrożonym wykluczeniem społecznym. Wsparcie udzielane będzie organizacjom obywatelskim, które działają w systemie poradnictwa. Na realizację programu rząd przeznaczy w 2022 r. 11,5 mln zł, a w kolejnych latach 15 mln zł rocznie.

19.07.2022

SN: Sędzia z Izby Dyscyplinarnej będzie orzekał w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 19 lipca 2022 r. sędzia Sądu Najwyższego Jarosław Sobutka został przeniesiony do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sędzia przed ostatnie lata orzekał w Izbie Dyscyplinarnej. Wcześniej był przewodniczącym Wyższego Sądu Dyscyplinarnego przy Krajowej Izbie Radców Prawnych i Głównym Rzecznikiem Dyscyplinarnym tej Izby.

19.07.2022

Fiskus dowie się o wynajmie mieszkań na doby przez platformy sprzedażowe

Finanse publiczne Administracja publiczna Ochrona konkurencji

Fiskus zainteresuje się osobami, które nie prowadzą biznesu, ale przez internet sprzedają towary i wynajmują mieszkania. Polska ma wdrożyć unijną dyrektywę zakładającą, że pośredniczące w tym platformy będą informowały skarbówkę o osobach, które przeprowadzają ponad 30 transakcji rocznie i uzyskują ponad 2 tys. euro przychodu.

19.07.2022

Nowe zasady przenoszenia uczniów w szkołach artystycznych

Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2022 r. dotychczasowa ogólnokształcąca szkoła muzyczna II stopnia stanie się ogólnokształcącą szkołą muzyczną II stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia, w której kształcenie ogólne będzie realizowane wyłącznie na poziomie liceum ogólnokształcącego. Stąd konieczność zmian w rozporządzeniu dotyczącym przenoszenia uczniów do innych klas.

19.07.2022

Prawo znów produkowane na masową skalę - głównie środowiskowe i podatkowe

Środowisko Polski Ład

W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło tempo tworzenia polskiego prawa. W pierwszym półroczu 2022 r. ukazało się aż 14,5 tys. stron aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Z tej objętości aż połowa to przepisy o ochronie środowiska, ale najbardziej odczuwalne były regulacje "Polskiego Ładu".

19.07.2022

Fundacja Helsińska: Siedem lat reform, a w sądach coraz gorzej

Wymiar sprawiedliwości

Więcej spraw, mniej sędziów, dłuższy czas oczekiwania na uzyskanie wyroku, a także liczne wątpliwości narosłe wokół prawidłowości powołań sędziowskich – taki jest bilans trwających od 7 lat zmian w sądownictwie, stwierdza w najnowszym raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I zarzuca ministrowi sprawiedliwości manipulowanie danymi o sprawności sądów.

19.07.2022

NIK: Praca zdalna w urzędach w czasie epidemii Covid-19 zagrażała bezpieczeństwu danych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Mimo obowiązujących przepisów od stycznia 2020 r. do grudnia 2021 r. w połowie kontrolowanych urzędów nie wprowadzono systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji podczas pracy na odległość. Regulacje, które tam obowiązywały, dotyczyły jedynie danych osobowych. Część instytucji nie przestrzegała nawet własnych zasad związanych z pracą zdalną – wynika z ustaleń NIK.

19.07.2022

SN: Sędzia Duś przejdzie do Izby Karnej, ale żąda dymisji prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dr Jarosław Duś, sędzia zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej napisał do prezesa Izby Karnej Sądu Najwyższego dr Michała Laskowskiego, że gotów jest przejść do kierowanej przez niego Izby, ale zarzuca mu przynależność do partii politycznej, niewłaściwą obsadę składów orzekających i zażąda jego rezygnacji. Nie wiadomo więc, czy do transferu dojdzie, bo prezes Laskowski nie zamierza podawać się do dymisji.

19.07.2022

Sędziowie we własnej sprawie wstrzymują się od orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tuż po objęciu urzędu sędziowie Sądu Najwyższego składają wnioski o wyłączenie z powodu braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego. Zrobił to już nawet sędzia powołany w czerwcu. Powołują się na błędnie przeprowadzoną procedurę ich nominacji. Zdaniem niektórych sędziów błędnie wybrany sędzia nie powinien też rozpoznawać wniosków o wyłączenie innych sędziów będących w tej samej sytuacji.

19.07.2022

Czternaście dni na odwołanie od oceny pracy nauczyciela

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Od 1 września 2022 roku zmieniają się przepisy dotyczące oceniania nauczycieli - obligatoryjnie dokonuje się jej w drugim oraz ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela, bardzo dobra ocena pracy potrzebna będzie też, by zdobyć stopień nauczyciela dyplomowanego.

19.07.2022

Mamy już w Polsce ponad 6 mln emerytów

Domowe finanse Emerytury i renty

Od października 2021 r. liczba emerytów, którym świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie spada poniżej 6 mln osób. W maju 2022 r. ZUS wypłacił rekordową do tej pory liczbę emerytur - pieniądze otrzymało 6 049,6 tys. osób. Zdaniem ekspertów, na stałe weszliśmy już na poziom ponad 6 mln świadczeniobiorców. Dane ZUS potwierdzają stopniowy wzrost liczby emerytów oraz wzrost wydatków na emerytury.

19.07.2022

Wycena świadczeń nie zadowala przychodni, a części pieniędzy nie dostaną wcale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pewna część pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) przepadnie, bo Narodowy Fundusz Zdrowia ulokował je w świadczeniach, których przychodnie obecnie nie wykonują, związanych z COVID-19. To jednak tylko czubek góry lodowej. Lekarze zwracają uwagę, że wycena świadczeń dla POZ nie uwzględnia - w odróżnieniu od innych świadczeń - inflacji w 2023 r.

19.07.2022

Pracodawca nie zabroni pracownikowi pracy w innej firmie, ale ograniczenia możliwe

Prawo pracy Prawo europejskie

Pracodawcy nie będą mogli zakazać pracownikowi jednoczesnego zatrudnienia na umowę o pracę z innym pracodawcą lub jednoczesnego wykonywania pracy np. na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Nadal będzie zakaz konkurencji i ograniczenia w dodatkowym zatrudnianiu młodocianych i kierowców. Ale są opinie, że rządowy projekt jest systemowo niespójny i niezgodny z konstytucją.

19.07.2022

Reklamy oszpecają miasta, ale uchwał krajobrazowych wciąż niewiele

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Uchwały krajobrazowe samorządy mogą podejmować od 7 lat. Zrobiły to nieliczne, a powodów tego jest wiele. Eksperci zwracają uwagę, że problemem jest samo skonstruowanie uchwał, pogodzenie ładu reklamowego z interesem biznesu, a potem wielkie problemy z wyegzekwowaniem w praktyce postanowień samorządowych kodeksów reklamy przestrzennej.

19.07.2022

Z odliczeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne warto miesiąc poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W środę, 20 lipca, mija termin rozliczenia zaliczki na PIT za czerwiec lub drugi kwartał. Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie pozwoliły niektórym przedsiębiorcom odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Już teraz część z nich może odliczyć je od dochodu. Z rozliczeniem warto jednak poczekać do sierpnia. Obliczając PIT za lipiec, składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych – to bardziej opłacalne.

19.07.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wiceministrem klimatu i środowiska

Administracja publiczna

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek, 18 lipca, Annę Łukaszewską-Trzeciakowską na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Nominację wręczyła minister Anna Moskwa. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska z wykształcenia jest ekonomistą, absolwentką MBA.

18.07.2022

Rząd wystąpi o zaprzestanie naliczania kar za Izbę Dyscyplinarną

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Wykonaliśmy postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, jeśli chodzi o likwidację Izby Dyscyplinarnej SN - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. I zapowiedział, że rząd zawnioskuje o to, by kary na Polskę przestały być naliczane, ponieważ powód ich naliczania stał się nieaktualny. Zdaniem prawników TSUE może nie uznać tego argumentu.

18.07.2022

Eksperci Fundacji Batorego: Niech trzy piąte Sejmu wybiera sędziów TK

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybiera Sejm większością kwalifikowaną 3/5 głosów, prezes jest powoływany na kadencję, ale kierownictwo Trybunałem nie jest jednoosobowe tylko kolegialne, jawne rozpoznawanie spraw, prawo organizacji społecznych do składania wniosków, a także stwierdzenie nieważności wyroków wydanych z udziałem tzw. dublerów - takie m.in. rozwiązania proponuje zespół ekspertów Fundacji Batorego.

18.07.2022