W liście do prezesa Izby Karnej sędzia Duś napisał: "W związku z przedstawieniem przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego propozycji przeniesienia na stanowisko w Izbie Karnej, której pracą Pan kieruje, zwracam się do Pana o złożenie rezygnacji z pełnienia funkcji Prezesa Izby Karnej".
Czytaj:
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wchodzi w życie>>
SN: Sędzia Kozielewicz pokieruje tymczasowo Izbą Odpowiedzialności Zawodowej>>
Izolowanie nowych sędziów
Następnie pisze, iż "nie wyobraża sobie pozostawania w relacji służbowej z osobą, która publicznie daje wyraz lekceważenia obowiązujących przepisów prawa oraz standardów etycznych". i dalej czytamy: Jest dla mnie absolutnie nie do przyjęcia, że wyraża Pan akceptację dla izolowania sędziów Sądu Najwyższego w wykonywaniu powierzonych czynności poprzez wyznaczanie do składów wieloosobowych według kryterium czasu, w którym sędziowie zostali powołani do pełnienia urzędu z uwagi na ukształtowanie składu Krajowej Rady Sądownictwa. Praktyka ta doprowadziła do stworzenia swoistego getta analogicznie do tzw. getta ławkowego wprowadzonego na polskich uczelniach w latach 30-tych XX wieku. Jeżeli dostrzega Pan jednak różnicę, proszę o jej wskazanie."
Zarzut nieujawnionej przynależności
Autor listu zarzuca sędziemu Michałowi Laskowskiemu, że ten w oświadczeniu nie poinformował o przynależności do partii politycznej, jednak zarzut ten nie jest trafny, gdyż prezes Izby Karnej nigdy do żadnej partii nie należał.
Natomiast sędzia Duś karierę swą rozpoczął w prokuraturze. Do dzisiaj Jarosław Duś pełni funkcję redaktora naczelnego pisma wydawanego przez Prokuraturę Krajową - „Wojskowy Przegląd Prawniczy”.
W Izbie Dyscyplinarnej SN w składzie z Małgorzatą Bednarek i Adamem Rochem brał udział w zawieszeniu w czynnościach służbowych Prezesa Sądu Najwyższego Józefa Iwulskiego.
Sędzia Laskowski w odpowiedzi na pismo stwierdza, że rezygnacji nie złoży.
Warto dodać, że do Izby Karnej w piątek przeszła z Izby Dyscyplinarnej była prokurator Małgorzata Bednarek.
Pierwsza prezes przeniesie sędziów do innych izb SN
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego został obowiązany w ustawie do przedstawienia w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy, propozycji przeniesienia sędziego zajmującego stanowisko w Izbie Dyscyplinarnej na stanowisko w Izbie Cywilnej, Izbie Karnej, Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych albo Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Kryteriami, którymi organ ten powinien kierować się przy przedstawianiu sędziemu propozycji, są racjonalne wykorzystanie kadr Sądu Najwyższego, potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych izb oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe sędziego Sądu Najwyższego. Sędziowie Izby Dyscyplinarnej, którzy nie przyjmą propozycji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, zostaną z mocy prawa przeniesieni w stan spoczynku.
Czytaj : Sędzia Bednarek przeszła do Izby Karnej>>
Cena promocyjna: 71.11 zł
|Cena regularna: 79 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 59.25 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.