Europejscy sędziowie krytycznie o projektach dotyczących SN i naborze do nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oczekujące na rozpatrzenie przez Sejm projekty zmian legislacyjnych dotyczących Izby Dyscyplinarnej i całego Sądu Najwyższego niewątpliwie będą stanowić dalsze naruszenia zasady rządów prawa w Polsce - uważa Zarząd Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów MEDEL. Podobnie ocenia trwający obecnie nabór sędziów na nową kadencję do Krajowej Rady Sądownictwa.

08.03.2022

Będą wyższe kary za nakłanianie lub zmuszanie kobiet z Ukrainy do prostytucji

Prawo karne Ukraina

Nawet 25 lat pozbawienia wolności za zmuszanie do prostytucji i tyle samo za czerpanie z niej korzyści finansowych jeśli pokrzywdzonym jest dziecko - to przykładowe propozycje zaostrzenia kar, które znalazły się w autopoprawce do ustawy o wspieraniu obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Problem jest realny, bo pojawia się coraz więcej sygnałów, że trudną sytuację Ukrainek i ukraińskich dzieci próbują wykorzystać handlarze ludźmi.

08.03.2022

TSUE: Kara za błędy w przechowywaniu dokumentacji pracowników delegowanych ma być proporcjonalna

Prawo pracy Prawo europejskie

W przypadku delegowania pracowników sąd krajowy powinien upewnić się, że kary za naruszenie obowiązków administracyjnych są proporcjonalne – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według TSUE, sąd krajowy może stosować krajowy system sankcji niezgodny z dyrektywą w sprawie delegowania pracowników, o ile zagwarantuje on proporcjonalność kar.

08.03.2022

PwC uruchomiło specjalną infolinię dla Ukraińców

Doradca podatkowy Ukraina

Firma doradcza PwC uruchomiła pomocową infolinię dla Ukraińców. Pod specjalnym numerem telefonu eksperci po polsku, ukraińsku i angielsku będą doradzać w szczególności w kwestiach związanych m.in. z legalizacją pobytu i zatrudnienia w Polsce i formalnościami związanymi z tranzytem do innych krajów Unii Europejskiej.

08.03.2022

Lewiatan: Najwyższy czas na więcej kobiet w branży IT

Rynek Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

W 2020 roku kobiety stanowiły zaledwie 14 proc. pracowników w branży IT. Nie jest to zaskakujące, ponieważ jedynie 15 proc. studentów kierunków informatycznych to kobiety. Tymczasem już teraz brakuje nam 250-300 tys. specjalistów. Cieszą aktywne działania podejmowane przez wiele firm mające na celu zwiększanie szans i udziału kobiet w branży IT – podkreśla Konfederacja Lewiatan.

08.03.2022

RPO: 39 proc. badanych postrzega nierówny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jako dyskryminację kobiet

Rynek Prawo pracy

Jednym z powodów, dla których dyskryminacja kobiet jest wciąż obecna w życiu wielu z nas, są utrwalone w społeczeństwie stereotypy związane z płcią – wynika z badań, jakie przeprowadził Kantar w listopadzie 2021 r. na zlecenie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na temat świadomości prawnej w kontekście równego traktowania oraz analizy znaczenia łączenia ról rodzinnych i zawodowych dla osiągnięcia rzeczywistej równości płci.

08.03.2022

Wjazd obywateli Ukrainy do Polski, legalny pobyt i praca, formalności

Administracja publiczna

Przepisy dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, dokumenty potrzebna na granicy, podróż z dzieckiem, także nie swoim, prawo do legalnego pobytu i ułatwienia dla społeczności ukraińskiej - o takie i wiele innych spraw pytają docierający do naszego kraju Ukraińcy uciekający przed agresją Rosji na ich kraj. Odpowiedzi na najważniejsze pytania udzieliła Marta Wadas, aplikantka radcowska z kancelarii Kupilas&Krupa.

08.03.2022

Trybunał ONZ rozpatruje skargę przeciwko Rosji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął w poniedziałek 7 marca rozpatrywanie wniosku Ukrainy dotyczącego agresji Rosji przeciwko temu państwu oraz zbrodni popełnianych podczas działań wojennych. Rosja zbojkotowała pierwsze posiedzenie, a przedstawiciel Ukrainy wezwał Trybunał do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w związku z oskarżeniami Rosji o ludobójstwo.

08.03.2022

NIK: Program Rodzina 500+ dla rodziców pracujących za granicą - słabe efekty pomimo starań

Pomoc społeczna Domowe finanse

Większość rodziców pracujących w krajach Unii Europejskiej uprawnionych do pobierania świadczeń wychowawczych w ramach Programu Rodzina 500+ otrzymała należne wsparcie z opóźnieniem, w skrajnych przypadkach sięgającym nawet 3,5 roku. Na 30 czerwca 2021 r. skontrolowane urzędy nie rozpatrzyły łącznie ponad 61 tys. wniosków, z czego w niemal 59 tys. spraw nie podjęto żadnych czynności – wynika z raportu NIK.

08.03.2022

Apel o stypendia dla ukraińskich nauczycieli akademickich

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Wśród uchodźców z Ukrainy są także nauczyciele akademiccy z wydziałów prawa. Ponieważ im szczególnie trudno będzie zdobyć odpowiednią do kwalifikacji pracę, były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i Anna Frankowska, emerytowana partnerka w kancelarii Weil Gotshal & Manges apelują o stworzenie funduszu na stypendia pozwalające im na przetrwanie tego trudnego czasu i zdobycie nowych umiejętności.

08.03.2022

Ministerstwo Zdrowia nie spieszy się ze szczepieniem Ukraińców

Opieka zdrowotna Ukraina

W Polsce przebywa już ponad milion obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, głównie kobiet i dzieci. W Sejmie toczą się prace nad specustawą, która pozwoli m.in. na zalegalizowanie ich pobytu w naszym kraju. Problem w tym, że projekt nie zawiera specjalnych przepisów, które by pozwoliły przyspieszyć szczepienia wśród przybyłych. 

08.03.2022

Renty rodzinne - nowe kwoty od 1 marca

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Renta rodzinna po śmierci bliskiej osoby przysługuje uprawnionym ustawowo członkom rodziny – nie każdy jednak będzie mógł ją otrzymać. Ma ona przede wszystkim zrekompensować utracone środki utrzymania w wyniku śmierci bliskiego. Od 1 marca 2022 r. zmieniły się także limity dorabiania do renty rodzinnej oraz sama jej wysokość w wyniku corocznej waloryzacji. Wyjaśniamy, kto i w jaki sposób może starać się o rentę rodzinną.

08.03.2022

Członek legionu cudzoziemskiego chroniony przez konwencję, wagnerowiec niekoniecznie

Prawo karne

Jak podaje rząd ukraiński, już 22 tysiące ochotników z 52 państw zgłosiło się, by walczyć po stronie Ukrainy z rosyjską agresją. Są to m.in. weterani z USA, Wielkiej Brytanii, Polski i Japonii. Wbrew sugestiom władz rosyjskich, są oni chronieni przez prawo międzynarodowe. Inaczej niż walczący po stronie Rosji żołnierze Grupy Wagnera.

08.03.2022

Prawniczki nadal w gorszej sytuacji na rynku, szklany sufit je ogranicza

Prawnicy Rynek

Są zdolne, specjalizują się w kilku obszarach prawa, znają biegle języki obce, działają chętnie pro bono - polskie prawniczki mimo tego nadal zmagają się ze szklanym sufitem, mają niższe wynagrodzenia, rzadziej awansują, doznają mobbingu i molestowania. Aż 85 proc. przyznaje, że doświadczyło pomniejszania swoich kompetencji ze względu na płeć - wynika z raportu "Sytuacja kobiet w branży usług prawnych".

08.03.2022

W Izbie Dyscyplinarnej trwa rozstrzyganie spraw dyscyplinarnych prokuratorów i sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie przestaje intensywnie pracować. W tym tygodniu, od jutra rozpozna osiem spraw dyscyplinarnych prokuratorów. Dwie sprawy radców prawnych, jedną sprawę adwokata i pięć spraw sędziowskich dotyczących zarówno uchylenia immunitetu, jak i zawieszenia w czynnościach służbowych oraz błędnych - zdaniem Prokuratora Generalnego - decyzji procesowych.

07.03.2022

MF proponuje zwolnienie z VAT wynajmu nieruchomości mieszkalnych samorządom

Finanse samorządów VAT Administracja publiczna

Z opublikowanego w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów projektu nowelizacji rozporządzenia wynika, że wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom będzie zwolniony z VAT. Rozporządzenie ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia. Obecnie zwolniony z VAT jest wynajem nieruchomości mieszkalnych, jeśli najemcą są społeczne agencje najmu.

07.03.2022

PFRON i Fundusz Solidarnościowy także dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl, zakłada on, że środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także Funduszu Solidarnościowego, będą mogły być przeznaczone na pomoc dla obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością, którzy legalnie będą przebywać w Polsce po 24 lutego br. Z PFRON ma być 130 milionów złotych.

07.03.2022

UE rozważa poluzowanie zasad pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ukraina

Komisja Europejska rozważa złagodzenie przepisów dotyczących pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję. To będzie drugi tego typu przypadek. Dwa lata temu poluzowała niektóre przepisy dotyczące pomocy państwa dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią, co umożliwiło państwom unijnym wpompowanie miliardów euro w swoje firmy.

07.03.2022

Badanie: Nie wszyscy polscy pracownicy czują się doceniani

Prawo pracy

Docenienie przez pracodawcę jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych. Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, 58 proc. ankietowanych Polaków czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.

07.03.2022