Deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie jest bezterminowa

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Osoba zatrudniona, która zadeklarowała niedokonywanie wpłat do pracowniczego planu kapitałowego przed zawarciem dla niej umowy o prowadzenie PPK i w związku z tym nie została „zapisana” do tego programu, także będzie objęta tzw. autozapisem, jeżeli ponownie nie złoży deklaracji rezygnacji. Warto uwzględnić to przy planowaniu budżetu na 2023 rok.

01.09.2022

Za skażenie środowiska firma szybciej trafi przed sąd

Prawo karne

Ministerstwo Sprawiedliwości od dłuższego czasu rozważa zmiany w pociąganiu do odpowiedzialności firm za przestępstwa. Przełomem ma być rezygnacja z wymogu wcześniejszego prawomocnego skazania osoby fizycznej, np. członka zarządu. Tymczasem obowiązująca już ustawa o zapobieganiu przestępczości środowiskowej wprowadza taką zmianę, tyle że... dla przedsiębiorstw, które są na bakier z ochroną środowiska.

01.09.2022

Z pustego i Salomon nie naleje - lekcji nie da się wyegzekwować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Brakuje tysięcy nauczycieli, a ci, którzy z zawodu nie odeszli, szykują się do akcji protestacyjnej. Choć nie wiadomo, czy dojdzie do strajku, rodzice uczniów są przerażeni, bo nie wiadomo, czy ich dzieci będą miały lekcje z niektórych przedmiotów. Ci, którym się nie poszczęści, skazani są na płacenie za korepetycje, bo prawo nie daje im zbyt wielu możliwości.

01.09.2022

Przepisy pozwalające budować farmy wiatrowe bliżej domów blokowane, bo "są wątpliwości"

Środowisko Prawo gospodarcze

Farmy wiatrowe wciąż nie mogą się w Polsce rozwijać, a winne są przede wszystkim przepisy, które blokują budowę nowych wiatraków. Po wielu zapowiedziach rząd przyjął projekt w tej sprawie, który w lipcu trafił do Sejmu. Nie podjęto jednak prac nad nim, a w środę rzecznik rządu ujawnił, że na przeszkodzie stoją wątpliwości co do finalnego brzmienia poszczególnych przepisów tej ustawy.

31.08.2022

NIK o przyczynach konfliktów i kłopotów w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Prawo pracy

PAŻP zapewniła niezakłóconą kontrolę polskiej przestrzeni powietrznej przy zachowaniu poziomu bezpieczeństwa, lecz w części nieprawidłowo prowadziła gospodarkę finansowo-majątkową – zawierała umowy bez analizy rzeczywistych potrzeb, a zakupione produkty bywały wykorzystywane nie w pełnym zakresie - twierdzi NIK.

31.08.2022

Samorządy krytycznie o pomyśle utworzenia Polskiej Agencji Obiektów Sportowych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Ministerstwo Sportu i Turystyki chce utworzyć Polską Agencję Obiektów Sportowych, której zadaniem będzie zarządzanie i utrzymanie Stadionu Narodowego w Warszawie. Agencja będzie mogła zajmować się zarządzeniem i utrzymaniem także innych podobnych obiektów przekazanych jej np. przez skarb państwa. Krytycznie projekt oceniają samorządy.

31.08.2022

Obowiązuje stan zagrożenia - covidowy wrzesień pokaże, co dalej z obostrzeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a rząd nie zdecydował się na zaostrzenie przepisów. Przebieg i skala zakażeń Covid-19 we wrześniu, czyli po powrocie dzieci do szkół, pokaże, czy konieczne są nowe obostrzenia - tak decyzję Ministerstwa Zdrowia wyjaśniają eksperci. Nawet łagodny przebieg kolejnej fali Covid-19 może zachwiać systemem edukacji, który już teraz zmaga się z brakiem nauczycieli.

31.08.2022

Apel spółdzielców - dodatek grzewczy powinien być za cały 2022 r., a nie od października

Nieruchomości

W piątek na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem o dodatku grzewczym. Mniej za ciepło mają płacić nie tylko osoby ogrzewające swoje domy węglem, ale m.in. gazem LPG, drewnem, olejem opałowym. Na wsparcie będą też mogły liczyć osoby, które korzystają z ciepła systemowego pochodzącego z ciepłowni gazowych. Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP proponuje zmiany w zasadach udzielania wsparcia.

31.08.2022

Będą zmiany w stosowaniu przymusu bezpośredniego w szpitalach psychiatrycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmiany będą dotyczyły zasad stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, a konkretnie przedłużania stosowania przymusu bezpośredniego oraz monitoringu pomieszczeń przeznaczonych do obserwacji osoby, która została unieruchomiona.

31.08.2022

Status bezrobotnego nie będzie się wiązał z ubezpieczeniem zdrowotnym

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej analizuje obecnie możliwość wprowadzenia rozwiązań prawnych, które oddzieliłyby status bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie potrzeba posiadania ubezpieczenia zdrowotnego jest częstym powodem rejestrowania się w urzędzie pracy jako bezrobotny.

31.08.2022

KPRM: Zmiany w opłatach ewidencyjnych nie wpłyną na ceny ubezpieczeń samochodowych

Administracja publiczna Transport

Trwają prace nad zmianą ustawy - Prawo o ruchu drogowym, których celem jest likwidacja opłat wnoszonych przez stacje kontroli pojazdów oraz jednostki samorządu terytorialnego - przyznaje Cyfryzacja KPRM. Jednak zastrzega, że celem nie jest podniesienie opłat dla towarzystw ubezpieczeniowych. - Ceny ubezpieczeń samochodowych nie pójdą w górę - zapewnia sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.

31.08.2022

Zmowa w przetargach na utrzymanie zieleni - jest kara UOKiK

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał decyzję dotyczącą zmowy przetargowej, w której nałożył karę w łącznej wysokości ponad 100 tys. zł. Firmy Zwyż – Dźwig i FHU Berger uzgadniały warunki ofert i podejmowały działania prowadzące do wyboru oferty z wyższą ceną, czym wpływały na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni w woj. lubuskim i dolnośląskim.

31.08.2022

Maksymalny ciężar przedmiotów przenoszonych przez jedną osobę jest ściśle określony

Prawo pracy BHP

W celu wyeliminowania potrzeby ręcznego przemieszczania ciężarów, pracodawca powinien zapewnić zastosowanie odpowiednich rozwiązań organizacyjnych i technicznych. Jeśli natomiast nie można tego uniknąć, należy wyposażyć pracowników w środki, które zmniejszą związane z tym uciążliwości i zagrożenia. Przepisy określają maksymalną masę przedmiotów przenoszonych przez jednego pracownika.

31.08.2022

Resort zdrowia nie doszacował reformy leczenia pacjentów w POZ

Pacjent Finansowanie zdrowia

Koszt wprowadzenia dodatkowych badań i konsultacji do podstawowej opieki zdrowotnej będzie wyższy niż założyło Ministerstwo Zdrowia. Sygnały płynące od lekarzy POZ, że 900 mln zł na 3,2 mln pacjentów w budżecie powierzonym to za mało, potwierdził ekspert kliniczny w rekomendacji przygotowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Powody, które wymienia, to: powszechny kryzys kadrowy i wyceny badań poniżej cen rynkowych.

31.08.2022

Zwolnienie lekarskie na COVID-19 to nie kwarantanna - pracować nie można

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracodawcy, idąc na rękę pracownikom zakażonym koronawirusem, zgadzają się na wykonywanie pracy zdalnej na zwolnieniu lekarskim. Szkopuł w tym, że od 28 lutego 2022 r. nie ma ani kwarantanny, ani izolacji. Nie ma też w tej sytuacji możliwości wykonywania pracy na zwolnieniu lekarskim. Jest za to luka w prawie, bo przepisy, które to umożliwiają, ciągle obowiązują.

31.08.2022

Pracodawca może zmieniać harmonogramy czasu pracy

Prawo pracy

Pomijając osoby objęte systemem zadaniowym, każdy pracownik pracuje według jakiegoś rozkładu czasu pracy. Może to być rozkład stały, gdzie zapisy regulaminu pracy wyznaczają jasno dni i przedziały godzinowe, w których pracownik ma świadczyć pracę. Rozkład czasu pracy jest też często układany przez pracodawcę (przełożonego) na pewien czas w postaci harmonogramu.

31.08.2022

Reforma adwokackiej etyki coraz bliżej, zmiana w zakresie reklamy może w tym roku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W końcu przyszłego tygodnia Naczelna Rada Adwokacka ma omówić projekty zmian m.in. w adwokackim kodeksie etyki. Jeśli uzyskają aprobatę, zostaną przejęte. Tymczasem część środowiska czeka na zmiany w zakresie reklamy, a propozycje w tym zakresie mogą trafić "na stół" w październiku, nadal bowiem trwają badania tego problemu, zarówno w adwokaturze jak i w społeczeństwie.

31.08.2022

Po wyroku NSA weryfikacji mogą podlegać nawet nieruchomości zwrócone zaraz po wojnie

Prawo cywilne Nieruchomości

Tysiące warszawskich nieruchomości mogą trafić pod lupę Komisji Weryfikacyjnej tylko dlatego, że były objęte w przeszłości dekretem Bieruta. Nie chodzi tylko o znane i medialne pojedyncze sprawy, w których do takich zwrotów dochodziło w kontrowersyjnych okolicznościach, ale o obrót prawami dekretowymi na rynkowych, uczciwych zasadach. To efekt poniedziałkowego orzeczenia NSA.

31.08.2022

E-podpis i dla prawnika pomocny, ale ważne, do czego ma posłużyć

Prawnicy

Moc prawna to kluczowa kwestia przy wyborze podpisu elektronicznego. Przykładowo, do podpisania umowy zlecenia lub o dzieło podpis zaawansowany jest wystarczający, jednak gdy umowa o dzieło lub zlecenie będzie przewidywać przeniesienie praw autorskich majątkowych lub udzielenie licencji, wtedy należy wybrać podpis kwalifikowany.

31.08.2022