Łabędź, gęś i żuraw nadal będą stołować się na koszt rolnika

Środowisko Prawo cywilne Administracja publiczna

Łabędzie i żurawie, które zasiedziały się na zimę, nadal będą żerować na uprawach rolnych. Za darmo, bo państwo nie chce płacić za poczynione przez ptaki szkody. Zdaniem ministerstwa klimatu i środowiska, zmiana przepisów nie rozwiąże problemu, bo trudno oszacować i udowodnić, który gatunek ptactwa zawinił. Resort nie dopuszcza też przesyłania zgłoszeń szkód SMS-em.

10.09.2022

MS wraz z psychologami przygotuje wzór kwestionariusza oceny pokrzywdzonego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przestępstwo wywiera na osoby nim pokrzywdzone niezaprzeczalne piętno. Dlatego przepisy międzynarodowe zobowiązują kraje członkowskie by oceniały potrzeby i sytuację pokrzywdzonych, a wszystko po to by chronić ich przed odwetem czy ponowną wiktymizacją. Ministerstwo Sprawiedliwości chce opracować wzór kwestionariuszy przeznaczonych do tego celu.

10.09.2022

Podatek od korepetycji uzależniony od skali działalności

PIT Doradca podatkowy

Dochód uzyskany z udzielania korepetycji może być rozliczony w formie działalności nierejestrowej, działalności wykonywanej osobiście lub działalności gospodarczej. Zależy to od kilku kryteriów, a w szczególności od tego w jakim zakresie są one udzielane. Wszystko to przesądza o zasadach opodatkowania dochodów z prywatnych lekcji i wysokości podatku.

10.09.2022

Odwołanie z urlopu możliwe, a pracownikowi za zignorowanie może grozić nawet dyscyplinarka

Prawo pracy

Odwołanie z urlopu możliwe jest wówczas, gdy powstaną nieznane w chwili rozpoczynania urlopu okoliczności, które obiektywnie wymagają obecności tego konkretnego pracownika w pracy. Skutecznie przekazane pracownikowi polecenie przerwania urlopu wiąże go, jednak zawsze należy uwzględnić przy tym realia danej sytuacji i związaną z nimi faktyczną możliwość stawienia się tej osoby do pracy.

10.09.2022

Kradzież, szara strefa czy zabranie porzuconej rzeczy? Freeganizm budzi wątpliwości

Prawo karne Rynek i konsument

Coraz więcej osób sięga do przysklepowych śmietników w poszukiwaniu żywności nadającej się do spożycia. Kryzys, głód albo sprzeciw wobec marnowania jedzenia skłaniają ludzi do przeszukiwania kontenerów przy sklepach. Zdarzają się jednak przypadki oskarżania takich osób o kradzież rzeczy ze śmietnika. Na gruncie prawa sprawa nie jest jednoznaczna.

10.09.2022

Pediatra pilnie poszukiwany, a zachęt do specjalizacji brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

System ochrony zdrowia nie zabezpiecza dostatecznie potrzeb najmłodszych pacjentów. Będzie gorzej, bo brakuje kadr, a w najbliższych latach na emeryturę przejdzie blisko 3 tys. pediatrów. W tym czasie tę specjalizację skończy zaledwie 2,2 tys. lekarzy. Pediatria jest trudna, wymaga szerokiej wiedzy, zdolności interpersonalnych, konieczne jest więc wprowadzenie zachęt - mówią eksperci. 

10.09.2022

Drzewa pod blokiem nie można wyciąć "po cichu" - to własność wspólna i chroniona prawem

Samorząd terytorialny Środowisko Nieruchomości

Brak słońca w mieszkaniu to za mało, by wyciąć zdrowe, dorodne drzewo pod blokiem, bez konsultacji z innymi mieszkańcami. Tymczasem tego typu przypadki się zdarzają i skłócają ze sobą sąsiadów. Do tego jest to naruszenie ustawy o ochronie przyrody, która nie pozwala na samowolną wycinkę. Zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wydaje właściwy organ gminy.

10.09.2022

Bicie dzieci zabronione, a zachęty w internecie mogą być przestępstwem

Prawo karne Prokuratura Policja

Matka prosi w internecie o polecenie psychologa dla siedmiolatka, który nie chce chodzić do szkoły. Według komentujących żaden nie będzie potrzebny - wystarczy porządne lanie, najlepiej przy użyciu kabla. Komentarze tego typu to nie tylko podstawa do zbanowania profilu, można też rozważać, czy nie są nawoływaniem do popełnienia czynu zabronionego lub pochwalaniem przestępstwa.

10.09.2022

Będzie nota dyplomatyczna w sprawie reparacji wojennych

Administracja publiczna Wydarzenia

Rząd przygotowuje notę dyplomatyczną w sprawie reparacji dla Polski za II wojnę światową. Jednak nieprawdziwe z międzynarodowo-prawnego punktu widzenia jest twierdzenie, że sprawa reparacji wojennych jest nadal otwarta zarówno prawnie, jak i politycznie. Tak uważa prof. Jerzy Kranz. Nieprawdą - zdaniem profesora - jest twierdzenie, że Niemcy mieli rzekomo zapłacić wielu innym państwom za straty wojenne.

09.09.2022

Praca w stałym dniu wolnym od pracy wymaga rozliczenia

Prawo pracy

Wielu pracodawców stosuje stały rozkład dni pracy, w którym praca nie jest świadczona w niedziele i święta, wykonywana jest od poniedziałku do piątku (najczęściej), przy wolnej sobocie. W takich przypadkach praca zlecona (i wykonywana) w sobotę oznaczać będzie pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jej rozliczenie stwarza często problemy.

09.09.2022

Kary za Izbę Dyscyplinarną wciąż naliczane, rząd nie wnioskuje o wstrzymanie

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

310 milionów euro - to na piątek 9 września wysokość kar, jakie Polska ma zapłacić za niewykonanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazującego zawieszenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Izba już nie istnieje, a polski rząd uważa, że to rozwiązuje spór, którym zajmuje się TSUE. Ale o wstrzymanie naliczania kary dotąd nie wystąpił.

09.09.2022

MS podpisało porozumienie z UNICEF - cel ochrona krzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało właśnie porozumienie z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), które ma wzmocnić ich ochronę prawną. Rashed Mustafa Sarwar, koordynator krajowy UNICEF ds. reagowania kryzysowego podkreślał, że polski resort stosuje w tym zakresie szereg bardzo dobrych praktyk, które powinny być rozszerzane na forum międzynarodowym.

09.09.2022

MEiN: Przepisy ułatawiają zatrudnianie ukraińskich nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Obywateli Ukrainy można zatrudnić w publicznych szkołach lub placówkach w Polsce zgodnie z przepisami ustawy – Karta Nauczyciela na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas nieokreślony. Obywatele Ukrainy mogą być zatrudniani w szkole także na podstawie art. 15 ustawy – Prawo oświatowe - przypomina MEiN w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich.

09.09.2022

Pierwsza partia celowanych szczepionek przeciw COVID-19 już w Polsce

Koronawirus szczepienia

450 tys. dawek celowanych szczepionek przeciw Covid-19 trafiło do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Kolejny, większy transport planowany jest na przyszły tydzień - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Także w przyszłym tygodniu resort zdrowia poinformuje o zasadach przyjmowania czwartej dawki w grupie osób powyżej 12. roku życia.

09.09.2022

Stowarzyszenie Tolerado wyróżnione za walkę z homofobusami

Koronę Równości w kategorii Prawo otrzymało Tolerado – stowarzyszenie wspierające pomorskie społeczności LGBT+, organizujące Trójmiejskie Dni Równości i wieńczący je Marsz Równości. Organizacja zaangażowała się też w działania przeciwko tzw. homofobusom - jeżdżącym po polskich miasta ciężarówkom propagującym homofobiczne hasła.

09.09.2022

Prawnik nagrodzony za obronę praw osób z niepełnosprawnościami

Prawnicy Administracja publiczna Niepelnosprawność

Dr Krzysztof Kurowski, prawnik i przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, został tegorocznym laureatem Nagrody RPO im. dra Macieja Lisa. Nagroda przyznawana jest za szczególne dokonania na rzecz obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Laureat łączy w tym zakresie pracę naukową z monitorowaniem sytuacji i z zabiegami o likwidację barier.

09.09.2022

Konferencja o patentach europejskich i Jednolitym Sądzie Patentowym już 21 września

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Wielkimi krokami zbliżają się największe zmiany w europejskim prawie patentowym od początku jego istnienia. Zgodnie z zapowiedziami już niebawem zacznie funkcjonować patent europejski o jednolitym skutku, a wraz z nim zostanie uruchomiony Jednolity Sąd Patentowy (JSP). Będzie to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 21 września 2022 r. Partnerem wydarzenia jest Wolters Kluwer Polska.

09.09.2022

CKE: Maturę zdało 85 proc. tegorocznych absolwentów

Zarządzanie oświatą

Ogłoszono pełne wyniki matury - uwzględniając egzaminy poprawkowe. Ostatecznie matury zdało łącznie 85 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Według ostatecznych danych, egzamin pisemny z języka polskiego zdało 96 proc. tegorocznych maturzystów, z matematyki - 86 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 95 proc.

09.09.2022

Mapy zagrożenia powodziowego mają pomóc samorządom w walce z kataklizmem

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało aktualizację map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Mapy mają pomóc samorządom przygotować do powodzi oraz zaplanować działania minimalizujące negatywne skutki. Problem w tym, że część gmin z nich nie korzysta, a na terenach zalewowych wydaje pozwolenia na budowę.

09.09.2022

Firmy zapłacą więcej za polisy, bo łańcuchy dostaw nadal długie

Finanse Ubezpieczenia

Transport towarów z Azji zajmuje teraz o połowę więcej czasu niż przed pandemią. Zaburzenia łańcuchów dostaw to może być istotny element wyceny ryzyka w ubezpieczeniach. Opóźnienia wpływają nie tylko na ubezpieczenie mienia w transporcie, ale i polisy majątkowe, ponieważ mogą wydłużyć likwidację szkód będących skutkiem innych zdarzeń.

09.09.2022