Polska przyjmie regularne transporty rannych z Ukrainy - prezydent podpisał nowelizację

Opieka zdrowotna Ukraina

Umożliwienie leczenia i transportowania z Ukrainy osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych zakłada podpisana przez prezydenta znowelizowana ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw. Pomoc będzie udzielana obywatelom Ukrainy i osobom niebędącym obywatelami tego kraju, a walczącym po stronie ukraińskiej podczas obecnie trwającej wojny.

16.08.2022

Zmiany zasad wykonywania kar więzienia z podpisem prezydenta

Prawo karne

Obszerna nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, która m.in. zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia, rozszerza stosowanie dozoru elektronicznego i reguluje dostęp więźniów do świadczeń zdrowotnych, została podpisana przez prezydenta. Większość zmian wejdzie w życie od 1 stycznia 2023 roku.

16.08.2022

Zwrot marży kredytobiorcom czekającym na wpis do księgi - ustawa z podpisem prezydenta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Korki w księgach wieczystych coraz dłuższe. Rząd chce więc, by banki zwracały kredytobiorcom marżę pomostową pobieraną za okres oczekiwania na wpis do księgi wieczystej, a notariusze dokonywali wpisów. We wtorek prezydent podpisał nowelę ustawy o kredycie hipotecznym, które mają częściowo rozwiązać problem zatorów.

16.08.2022

Ustawa o wyższych karach za zanieczyszczanie środowiska podpisana

Prawo karne Środowisko Administracja publiczna

Podwyższenie kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. Dla skazanego za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku obowiązkowa nawiązka w wysokości od 10 tys. zł do 10 mln zł. Nielegalne przywożenie z zagranicy odpadów niebezpiecznych zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat. Takie zmiany przewiduje ustawa o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej, którą podpisał prezydent.

16.08.2022

Prezydent podpisał nowelizację - nie będzie państwowych egzaminów dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw, które likwidują Państwowy Egzamin Ratownictwa Medycznego (PERM) oraz Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF). - Fizjoterapeuci i ratownicy medyczni mają szybciej wchodzić na rynek pracy – tak zmianę uzasadniało Ministerstwo Zdrowia, które było autorem projektu.

16.08.2022

MF przyznaje - rejestr umów może naruszać prywatność

Administracja publiczna RODO

Od 1 lipca 2022 roku jednostki sektora finansów publicznych muszą prowadzić jawny rejestr umów. Według RPO, który na wniosek obywateli podjął interwencję w tej sprawie, zakres informacji zamieszczanych w rejestrze jest zbyt daleko idącą ingerencją w sferę prywatności. Resort finansów potwierdza, że przepisy są mało precyzyjne i deklaruje przygotowanie rozwiązania spełniającego oczekiwania i funkcjonalnego.

16.08.2022

Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym dzieci z Ukrainy

Zarządzanie oświatą

W roku szkolnym 2022/2023 uczeń będący obywatelem Ukrainy uczęszczający do oddziału przygotowawczego nie będzie podlegał klasyfikacji śródrocznej - minister edukacji i nauki znowelizował rozporządzenie w sprawie kształcenia uczniów z Ukrainy. Wprowadza też nowe zasady dotyczące rekrutacji i zdawania przez nich egzaminu ósmoklasisty.

16.08.2022

Badanie: Polacy myślą o odejściu z pracy, ale coraz rzadziej

Rynek Prawo pracy HR

W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii COVID-19 w 2020 r. – wynika z badania firmy doradczej Kincentric. Tylko 27 proc. badanych jest zadowolonych ze swoich zarobków.

16.08.2022

Zatruta Odra - przedsiębiorcy z branży turystycznej apelują do rządu o pomoc finansową

Środowisko Turystyka Prawo gospodarcze

Katastrofa ekologiczna na Odrze niemal z dnia na dzień odcięła dużą grupę przedsiębiorców od możliwości zarabiania pieniędzy. Mowa o firmach związanych z turystyką, które zwykle działają sezonowo i w ciągu wiosny i lata muszą zarobić na utrzymanie na pozostałą część roku. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie apeluje do rządu o uruchomienie szybkiej ścieżki wsparcia dla przedsiębiorców

16.08.2022

UOKiK: Tarcza antyinflacyjna Biedronki niejasna i z pułapkami

Rynek i konsument

Przekazy reklamowe dotyczące akcji promocyjnej „Tarcza Biedronki Antyinflacyjna” mogły wprowadzać konsumentów w błąd w zakresie zasad skorzystania z promocji - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd stawia w związku z tym zarzuty właścicielowi sieci dyskontów - firmie grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu.

16.08.2022

Ostatni dzień na wnioski o świadczenie postojowe

Ubezpieczenia społeczne Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Od 16 maja 2022 roku w Polsce został zniesiony stan epidemii. W ciągu 3 miesięcy od tego dnia, czyli do wtorku 16 sierpnia 2022 roku, przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą złożyć wnioski o świadczenie postojowe, jeśli spełniają odpowiednie warunki i wcześniej tego nie zrobili – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

16.08.2022

Geriatrzy i łóżka w szpitalach dla seniorów potrzebne od zaraz

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rząd zaczął dostrzegać, że społeczeństwo się starzeje. Odziały w szpitalach powiatowych mają być przekształcane w miejsca opieki długoterminowej lub oddziały geriatryczne. Potrzeba jest ogromna – mówią dyrektorzy tych placówek. Obawiają się jednak, że opieka nad starszymi będzie się odbywała kosztem innych pacjentów. Głównym wyzwaniem jest jednak zapewnienie kadr, bo geriatrów brakuje.

16.08.2022

Drut kolczasty na ogrodzeniu i religia w schroniskach oraz zakładach poprawczych

Prawo karne

W systemie ochrony przed ucieczkami dzieci z zakładów poprawczych i schronisk przewidziano zainstalowanie ogrodzenia z drutu ostrzowego lub kolczastego, gdyż jak wskazuje praktyka, zwieńczenie ogrodzenia odkosami wykonanymi z siatki nie stanowi optymalnego zabezpieczenia przed ucieczką z zakładu poprawczego lub schroniska dla nieletnich. Ministerstwo zaprojektowało 19 rozporządzeń do ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

16.08.2022

Czas pracy - definicja w polskiej ustawie może być inna niż w unijnej dyrektywie

Prawo pracy Prawo europejskie

Są wątpliwości, czy ustawa, która ma wdrożyć unijną dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, wyczerpie obowiązek informowania pracownika o organizacji jego czasu pracy. Dlatego że autorzy projektu nie zauważyli, iż definicja systemu czasu pracy z dyrektywy nie odpowiada rozumieniu systemu czasu pracy w prawie polskim. W efekcie proponowane przepisy nie realizują celu tej dyrektywy.

16.08.2022

Ulga na zabytki nawet dla paneli solarnych na starym młynie

PIT Budownictwo Polski Ład

Fiskus interpretuje nową ulgę na zabytki dość korzystnie dla podatników. Pozwala nawet na znaczne unowocześnienia starych budynków, o ile tylko zgadza się na to konserwator zabytków. Z wydanych ostatnio interpretacji można nawet wyczytać, że ulga ta nie zniknie w ciągu najbliższych lat. Jednak nie ma co liczyć na jej stosowanie do nieruchomości zakupionych przed 2022 rokiem.

16.08.2022

Nie tylko Karta Nauczyciela - dużo zmian w szkole od 1 września

Zarządzanie oświatą

Od 1 września znikają dwa pierwsze stopnie awansu, zmieniają się zasady oceniania pedagogów oraz częściowo wracają godziny karciane - tyle, jeżeli chodzi o zmianę w Karcie Nauczyciela, której nowelizację w końcu ubiegłego tygodnia podpisał prezydent. Oprócz tego zmianie ulegają zasady żywienia uczniów, zatrudniania nauczycieli specjalistów oraz egzaminowanie uczniów.

16.08.2022

Prokuratoria: Brak waloryzacji kontraktów to niegospodarność

Zamówienia publiczne

Przez inflację i wojnę na Ukrainie realizacja wielu inwestycji publicznych staje się nieopłacalna. Zamawiający jednak boją się waloryzować kontrakty, a wykonawcy domagają się ustawy, która wręcz nakaże zmianę umów. Tej nie ma, ale są wytyczne Prokuratorii Generalnej uzgodnione z rządem. Zgodnie z nimi waloryzacja wynagrodzenia nie musi być działaniem niegospodarnym, a wręcz jej brak może być za takie uznane.

16.08.2022

Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych

Szkolnictwo wyższe

Jedenaście polskich uczelni znalazło się wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie w opublikowanej w poniedziałek Liście Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities (ARWU). Najwyżej w tym rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce.

15.08.2022

Zgoda na leczenie i inne oświadczenia pacjenta dla bezpieczeństwa lecznicy 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dokumentowanie faktu i treści oświadczenia woli złożonego przez pacjenta w konkretnej sprawie czynione jest dla celów dowodowych, gdyż stanowi istotny element dowodowy w przypadku ewentualnych postępowań kontrolnych, sądowych, odszkodowawczych itp. Niezwykle ważna jest treść oświadczenia woli pacjenta, czyli to, co pacjent chce wyrazić - piszą Karol Kolankiewicz i Anna Karkut.

15.08.2022

Dyżury pracownicze - dopuszczalne, ale z ograniczeniami

Prawo pracy

Pracownik może otrzymać polecenia pozostawania poza godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy – polecenia pełnienia dyżuru pracowniczego. Jego zakres czasowy powinien zostać określony przez pracodawcę, przy czym ograniczeniem są przepisy o minimalnych odpoczynkach dobowych i tygodniowych, których dyżur nie może naruszać. Więcej piszemy w Legal Alert.

15.08.2022