W pieczy zastępczej coraz lepiej, wkrótce nowe przepisy

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Sytuacja dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, poprawia się, natomiast tempo zmian jest niewystarczające. Dlatego rząd duże nadzieje wiąże z kolejną nowelizacją ustawy, która ma być poświęcona profilaktyce rodzinnej. Wejdzie ona w życie z początkiem lutego i wprowadzi m.in. urlopy dla rodziców zastępczych oraz teleinformatyczny rejestr pieczy zastępczej.

05.11.2022

Niepełnosprawni ochroniarze do pilnowania mienia - na pełny etat i w porze nocnej

Prawo pracy Niepelnosprawność

Osoby o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zatrudnione do pilnowania mienia, obowiązują normy ogólne czasu pracy wynikające z Kodeksu pracy, takie same jak pracowników pełnosprawnych. Nie obowiązuje ich także zakaz zatrudniania w porze nocnej i godzinach nadliczbowych – alarmuje autor interpelacji poselskiej. Według rządu to regulacje przyjęte z inicjatywy samych osób niepełnosprawnych.

05.11.2022

"Wędrujący nauczyciel" bez urlopu dla poratowania zdrowia

Zarządzanie oświatą

Etatu potrzebnego do uzyskania prawa do rocznego urlopu dla poratowania zdrowia nie można "uzbierać" sobie z godzin z pracy w kilku szkołach - przypomina resort edukacji. Niezależnie od tego, ile realnie godzin pracuje nauczyciel i czy nie cierpi on na chorobę zawodową. Jest to krzywdzące dla tych nauczycieli, którzy muszą się najeździć, by zrealizować swoje pensum

05.11.2022

Pełnomocnik nie musi mieć sądowego konta - dokumenty trzeba wysłać pocztą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, który jest powodem w sprawie cywilnej, reprezentowanym przez innego radcę prawnego, został wezwany przez sąd do uzupełnienia formalnych braków skargi kasacyjnej. Pismo dostał on, a nie jego pełnomocnik, a sąd uczynił to jedynie za pośrednictwem sądowego portalu informacyjnego, na którym z kolei pełnomocnik powoda nie miał konta – formalnie nie ma bowiem takiego obowiązku.

05.11.2022

Uwłaszczenie na gruncie pod blokiem wymaga wykreślenia roszczenia miasta z księgi wieczystej

Nieruchomości

Przeszło 2,5 miliona właścicieli uwłaszczyło się z mocy prawa na gruntach pod blokami lub domami jednorodzinnymi. Wciąż jednak wielu z nich nie dopełniło wszystkich formalności, najczęściej nie wykreśliło roszczeń miasta z księgi wieczystej, co wpływa na wartość nieruchomości. Przy jej sprzedaży może też prowadzić do wyłączenia rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

05.11.2022

ZUS sfinansuje pobyt w sanatorium, ale nie każdemu

Pacjent

Sanatorium to miejsce, gdzie chory może zadbać o zdrowie. Istnieje możliwość dofinansowania wyjazdu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tego typu dofinansowanie ma służyć prewencji rentowej, dlatego też wsparcie kierowane jest do pacjentów, których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Dla ZUS ważne jest, że ma to służyć prewencji rentowej.

05.11.2022

Widzisz i nie reagujesz na przemoc wobec dziecka? - można trafić nawet do więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że ponad połowa Polaków uważa bicie dzieci za karę, która nigdy nie powinna być stosowana, mimo to aż 36 proc. przyznaje się do stosowania klapsów. Co równie mocno niepokoi, znaczna część świadków karcenia słownego (38 proc.), jak i fizycznego (41 proc.) pozostała wobec tych zachowań bierna. Tymczasem za brak reakcji można odpowiadać karnie.

05.11.2022

Sejm przeforsował ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów

Samorząd terytorialny Wybory

Sejm opowiedział się w piątek przeciwko uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy wydłużającej kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Zgodnie z tą regulacją, data wyborów wyznaczona miałaby być na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż 31 marca 2024 r. i nie później niż 23 kwietnia 2024 r.

04.11.2022

Sejm uznał część poprawek Senatu do ustawy uproszczającej przeciwdziałanie zatorom płatniczym

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Poprawienie efektywności postępowań dotyczących nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych - to cel nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Sejm zaakceptował w piątek większość poprawek Senatu do tej nowelizacji. Miały one charakter legislacyjny i porządkujący.

04.11.2022

Rzecznik MŚP: ZUS łamie zasady Konstytucji Biznesu wpędzając w kłopoty przedsiębiorczą matkę

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Kosmetyczka z Warszawy nie ma z czego utrzymywać siebie i dziecka, ponieważ ZUS odmówił jej wypłaty zasiłku macierzyńskiego z powodu domniemanego zadłużenia jako przedsiębiorcy. Chodzi o rozstrzygnięcie, że terminowo opłacany przez przedsiębiorcę układ ratalny powinien być równoznaczny z brakiem zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, co potwierdza także ZUS wydając przedsiębiorcom zaświadczenie o braku zaległości wobec ZUS.

04.11.2022

GUS: W I kwartale 2022 r. 8,5 mln osób było wolontariuszami

Pomoc społeczna Prawo pracy

Na terenie Polski 28,4 proc. osób w wieku 15-89 lat angażowało się w wolontariat w pierwszym kwartale 2022 r. Przeciętnie jedna osoba poświeciła na pracę w ramach wolontariatu 10 godzin. Najwyższy udział wolontariuszy odnotowano wśród osób z wyższym wykształceniem (36,7 proc.) – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

04.11.2022

Wyposażenie zakładowej apteczki trzeba ustalić w porozumieniu z lekarzem

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy oraz apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Należy przy tym uwzględnić rodzaje i nasilenie występujących zagrożeń.

04.11.2022

Wkrótce łatwiej o certyfikat znajomości języka polskiego

Rząd przygotował zmiany w ustawie o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz w ustawie o języku polskim. Projekt przewiduje m.in. rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do ubiegania się o wydanie certyfikatu na poziomie biegłości językowej bez konieczności zdania egzaminu.

04.11.2022

Izby Dyscyplinarnej nie ma, kary wciąż naliczane, rząd chce wstrzymania

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Po prawie czterech miesiącach od wejścia w życie ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE za niezawieszenie tej izby. To codziennie kolejny milion euro, w sumie to już 366 mln euro, a kilka dni temu Komisja Europejska potrąciła z tego tytułu kolejne 30 milionów z przeznaczonych dla Polski funduszy.

04.11.2022

Minister edukacji pozywa Donalda Tuska za komentarz na temat podręcznika do HiT

Zarządzanie oświatą

Lider Platformy Obywatelskiej skrytykował podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego, w odpowiedzi minister edukacji i nauki wezwał przewodniczącego partii do opublikowania na profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze sprostowania oraz wpłaty 100 tys. zł na dowolną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP. Teraz sprawa trafi do sądu.

04.11.2022

Archiwum konserwuje dokumenty, emerytura od płacy minimalnej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Trudności z uzyskaniem z archiwów dokumentacji osobowej i płacowej ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy stoją często na przeszkodzie, by uzyskać od ZUS wyższe świadczenia emerytalne - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że w przypadku nieprzedłożenia dokumentów ZUS przyjmuje za podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia.

04.11.2022

Kolejne zmiany w podatkach już w styczniu 2023 roku, specjalna konferencja już 8 listopada

Rachunkowość Doradca podatkowy

Duża nowelizacja przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych i rozliczeń podatku od towarów i usług wejdą w życie na początku przyszłego roku. Zmiany będą przedmiotem konferencji „Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych”, która odbędzie się już 8 listopada. Udział w bezpłatnym wydarzeniu można zgłosić już dzisiaj.

04.11.2022

Raport Deloitte: Stan pracy hybrydowej w Polsce - doświadczenia i oczekiwania pracowników

Prawo pracy

Doświadczenia z okresu pandemii przyśpieszyły trend w kierunku przyjmowania modeli pracy uwzględniających istotny zdalny komponent. Choć po roku 2020 pracownicy udowodnili, że praca zdalna może być efektywna, zarządzanie zespołami hybrydowymi pozostaje wyzwaniem dla liderów. Są zarówno duże oczekiwania pracowników, jak i obszary, w których pojawiają się trudne doświadczenia - wynika z badania Deloitte.

04.11.2022

Outsourcing IT - jaki model wybrać

Rynek Prawo pracy Nowe technologie

W 2021 roku najwięcej specjalistów IT, bo aż 72 proc., zatrudniały firmy, które outsourcują usługi informatyczne innym podmiotom – wynika z raportu raportu Bulldogjob. Wszystko dlatego, że outsourcing jest rozwiązaniem opłacalnym - dzięki niemu organizacje redukują koszty i poprawiają jakość usług.

04.11.2022

Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.

04.11.2022