Od 20 września obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Teraz weszła w życie jej nowelizacja, której głównym założeniem jest ochrona odbiorców ciepła przed nadmiernymi podwyżkami cen. Ustawa gwarantuje, że przez dziewięć miesięcy na odbiorców ciepła nie zostaną nałożone podwyżki większe niż 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 r. Jednocześnie przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły ubiegać się o wyrównania. Przyjęte rozwiązania zastąpią niektóre mechanizmy wprowadzone w zeszłym roku i będą obowiązywać od 1 marca do końca 2022 r.

Czytaj: Ustawa ograniczająca wzrost cen ciepła dla odbiorców do podpisu prezydenta>>

Kto będzie mógł liczyć na wyrównania?

Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję i wykonujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła dla konkretnych podmiotów wymienionych w art. 4 ust. 1 (m. in. do gospodarstw domowych,  wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych, placówek oświatowych, jednostek organizacji pomocy społecznej, podmiotów udzielających świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej, kościołów, organizacji pozarządowych) mogą ubiegać się o rekompensaty za obniżenie stawek ciepła. Kwota będzie iloczynem różnicy między ceną dostawy ciepła wynikającą ze stosowanej taryfy tego przedsiębiorstwa i maksymalną ceną dostawy ciepła oraz ilości sprzedanego ciepła odbiorcom, o których mowa w art. 4 ust. 1, w danym miesięcznym okresie rozliczeniowym, powiększonym o podatek od towarów i usług.

Czytaj: Nowy przepis nie ograniczy rachunków za ciepło, bo firmy ciepłownicze będą mogły go omijać>>

Czytaj w LEX: Dodatek na ogrzewanie dla gospodarstw domowych 2022 >>>

Jak otrzymać rekompensatę?

Odpowiednia kwota wyrównania dla przedsiębiorstwa, które spełni warunki wskazane w ustawie, będzie wypłacana za każdy miesiąc kalendarzowy stosowania maksymalnej ceny dostawy ciepła. Co ważne, za obliczenie jego wysokości odpowiada samo przedsiębiorstwo, a do jego otrzymania konieczne jest złożenie oświadczenia. Będzie musiało ono zawierać:

  1.  oznaczenie podmiotu, do którego jest kierowany wniosek;
  2. oznaczenie przedsiębiorstwa energetycznego uprawnionego do otrzymania wyrównania i jego siedziby;
  3. numer identyfikacji podatkowej (NIP) przedsiębiorstwa energetycznego uprawnionego do otrzymania wyrównania;
  4. adres poczty elektronicznej przedsiębiorstwa energetycznego uprawnionego do otrzymania wyrównania;
  5. ilość sprzedanego ciepła ogółem oraz ilość sprzedanego ciepła dla odbiorców, o których mowa w art. 4 ust. 1, w miesięcznym okresie rozliczeniowym [GJ];
  6. dane niezbędne do wykonania obliczenia wyrównania;
  7. wnioskowaną wysokość wyrównania;
  8. oświadczenie, że przedsiębiorstwo energetyczne uprawnione do otrzymania wyrównania nie skorzystało ze wsparcia, o którym mowa w art. 4 ust. 2;
  9. oświadczenie, o którym mowa w ust. 6;
  10. numer rachunku bankowego albo rachunku w spółdzielczej kasie
  11. oszczędnościowo-kredytowej, na który ma zostać wypłacone wyrównanie;
  12. inne informacje niezbędne do wypłacenia wyrównania.

 

To jednak nie wszystko. Przedsiębiorstwo każdorazowo musi dołączyć także oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, o następującej treści:  „Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 par. 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny oświadczam, że wszystkie dane podane we wniosku są prawdziwe.”.

 

Kiedy i do kogo należy złożyć oświadczenie?

Za przyjmowanie oświadczeń odpowiadają dwa podmioty:

  • zarządca rozliczeń- w odniesieniu do większości przedsiębiorstw; wniosek może być złożony tylko elektronicznie za pomocą dedykowanego formularza;
  • wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa energetycznego- w przypadku przedsiębiorstw wykonujących działalność w zakresie sprzedaży ciepła, która nie wymaga uzyskania koncesji lub zwolnionych z obowiązku przedkładania taryf dla ciepła do zatwierdzania Prezesowi URE; wniosek może być złożony elektronicznie lub na piśmie. 

Wnioski o wypłatę rekompensaty składa się do 25. dnia każdego miesiąca następującego po danym miesięcznym okresie rozliczeniowym. Jeżeli termin przypadnie na dzień wolny od pracy, właściwy jest najbliższy dzień roboczy. Wniosek o wypłatę rekompensaty za grudzień 2023 r. (czyli ostatni miesiąc obowiązywania przepisów) należy złożyć do 25 stycznia 2024 r. Jeżeli przedsiębiorca nie dotrzyma terminu, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

 

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 99 zł